Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy III.


Final Fantasy III.

systém a rok vydání: NES – 1990 (JP), NDS – 2006 (JP, USA) 2007 (EU)

Prducent: Square.Co, Square-Enix

 

Final Fantasy III

Původní verze pro NES vyšla pouze v Japonsku a cesta na Západ trvala třetímu dílu série několik hráčských generací. Nakonec se povedla, a to skvěle. Díky selektivnímu vydávání ovšem na nějaký čas obsadila číslo 3 hra, kterou doma, v Zemi vycházejícího slunce znali jako šestku, ale čas to přece jen srovnal.

S remakem si ve Square-Enixu vyhráli, je komplet trojrozměrný, s báječným intrem, postavy už mají jméno a trochu historie. S herním systémem se naštěstí nehýbalo, takže zůstaly klasické tahové souboje (naposledy), patřičně těžcí soupeři a frustrující nemožnost ukládat jinde než na mapě, takže na určité pasáže hry si vezměte dovolenou a vypněte telefon.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Abaia
Mýtický úhoř z Melanésie
Abtu
Abtu a Anet jsou posvátné ryby z egyptské mytologie. Plují před přídí člunu slunečního boha Ra jako předsunuté hlídky, aby varovaly před nestvůrami v kurzu.
Adamantoise
Je stažením Adamant Tortoise, přičemž adamant je legendární velmi tvrdý kov nebo nerozbitná substance. Podobnost se slovem diamant není náhodná, jméno nejtvrdšího nerostu ze starého řeckého slova vychází.
Aegir
Final Fantasy III. se hezky rozmáchla po mytologiích celého světa – Aegir přišel z mýtů skandinávských, kde býval pohostiným bohem moří.
Aeon
Jméno vychází z řeckého věk a mimo jiné označuje časové údobí délky miliardy let (česky eon; ne, ti energetici s tím nemají nic společného). Do hry přišel nejspíš z mystických textů, které s ním zhusta operují.
Agaliarept
Další z nesčetné řady pekelných démonů. Je prý přímo podřízený samotnému Luciferovi a citýrován zjevuje skryté pravdy.
Ahriman
V Persii byl Ahriman (starším jménem Angra Mainyu), démonem zkázy, bohem smrti a zla, zkrátka stejným protihráčem, jako je například Satan.
Acheron
Acheron je jednou z řek řeckého Podsvětí (a také jménem několika dalších skutečných či legendárních vodních toků). Protože řecká mytologie důsledně dodržovala úzus, podle nějž měla každá řeka, potok či pramen svého boha stejného jména, pak samozřejmě je i personifikací tohoto vodního zdroje.
Amon
Zdálo by se, že (pro Abtu a Anet) půjde o známého egyptského boha, ale ve skutečnosti přišel z klasické démonologie, která ho zná jako ďábla, velícího čtyřiceti legiím pekelníků, vypadajícho buď jako vlk s hadím ocasem, chrlící oheň, nebo muž s krkavčí hlavou.
Anet
viz Abtu.
Aughisky
Vodní kůň z irského folklóru, který vychází z moře, popásá se a pobíhá, čeká, až se ho nějaký chamtivec pokusí osedlat a přivlastnit si. Pak se dá do šíleného trysku. Do chvíle, než uvidí nebo ucítí moře. Pak se vrhne do hlubin a jezdce sežere. Někdy doplňuje jídelníček o dobytek.
Azer
Host z Dungeons and Dragons, odkud přišel tam, nevím, jen to, že jeho jméno pochází z perštiny a znamená oheň.
Azrael
Anděl smrti, oficiální personikace smrti v křesťanství (i v islámu). Jméno tohoto archanděla znamená boží pomocník.
Bahamut
Pozor! Neplést s behemotem, to je úplně jiná třída. Bahamut je ryba, která podle arabských mýtů pluje po hladině bezedných vod. Potopit se nesmí, protože na zádech nese býka. Býk je rovněž nákladní, hřbet má obtížen rubínovou skálou, na níž sedí či stojí anděl, nesoucí šestero pekel. Ohnivé prostory démonů drží Zemi, nu a nad naší rodnou hroudou se nachází sedmero nebes.
Balloon
Patří do stejné skupiny potvor jako Mine či Bomb. Je z nich nejslabší, čili předzvěst toho co hráče později čeká. Balón proto, že je kulatý, vznáší se – a konečně, proč by ne, i balóny plněné vodíkem, tu a tam shoří či vybuchnou.
Balor
Návrháři si ho vypůjčili z Dungeons And Dragons, původní Balor byl ovšem legendárním králem irského národa Fomorů, obří rasy, která bojovala s Dětmi bohyně Danu, čili s keltskými irskými bohy.
Barometz
Barometz je zajímavá rostlina: roste prý někde ve střední Asii a plodí jehněčí, čili, rostou na něm beránci. Takto zajímavým způsobem vysvětloval středověk existenci bavlny.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Berserker
Pověstný vikingský válečník, nepříčetný vzteky.
Black Flan
Rosolovité pudinky, hromady slizu či kapky neidentifikovatelné hmoty se objevují ve spoustě konzolových her. Tenhle se představuje jako černý dortík.
Blood Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Blood Worm
I když jde jen o krvavou variantu herních červů, přesto existují i skuteční; například někteří mnohoštětinatci.
Bluck
Tak tady jsem se netrefil, nevím.
Blue Wisp
Will-o'-the-wisp jsou bludičky Britských ostrovů, převážně namodralá, někdy však i zelená nebo červená světélka, a chovají se stejně jako bludičky naše; svádějí z cesty, topí poutníky v močálech. Někdy ukazují cestu k pokladům. Původu bývají též téměř totožného, bývají dušemi nekřtěňátek nebo duší, které se nedostaly ani do nebe ani do pekla.
Bomb
Živá pyrotechnika. Prostě bomba.
Bone Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je poněkud kostlivý
Boss Troll
Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí.
Bovian
je jméno, vytvořené z latinského bos, čili tur. Dle vzhledu.
Bugbear
přišel ze středověké Anglie, kde v podobě velkého medvěda strašil v lese. Později se slovo bugbear stalo synonymem pro strašáka (toho na klacku v poli).
Carbuncle
Když se vám budou slovníky cizích slov snažit namluvit, že karbunkl je hnisavý zánět, tak jim věřte jen z poloviny, protože v nich chybí původní význam (beroucí jméno od uhlíku), totiž drahý kámen.
Catoblepas
Těžké zvíře, s hlavou věčně skloněnou, s jedovatým dechem, protože se živí jedovatými keři.
Cenchos
čili bez chodidel byl jedním z fomorů, mýtického národa, obývajícího Irsko před Iry.
Cerberus
Kerberos, jak je známo, byl tříhlavý pes, strážce řeckého Podsvětí. Přelstít ho dokázal jen málokdo a to nejen pro to, že kromě tří hlav (někteří vystrašenci tvrdí, že jich bylo padesát nebo i sto, což původně byla nejspíš i pravda) měl kolem krku hady a na ocase hlavu dračí, případně ostny.
Cloud of Darkness
O meteorologický jev tu rozhodně nejde, mrak temnoty bude spíš záležitost mýticky-náboženská.
Cockatrice
je druhý z anglických výrazů pro baziliška
Crocotta
Ktésias ji nazýval cynolykem, tedy vlkopsem, tvorem pro nějž neexistuje nic, co by nedokázal napadnout, roztrhat, sežrat a strávit. A jméno krokuta dal vlkopsu Plinius.
Cuphgel
(nevím, pátrá se dál)
Cursed Copper
Většinou bývá prokleté zlato, ale tady myslí i na chudé, a tak jsou i prokleté měďáky.
Cyclops
Kyklópi patří řecké mytologii, Objevují se v celé řadě bájí, těmi nejstaršími počínaje. I když Homér, autorita nejpopulárnější, vypráví o celém národu, v hlubinách věků byli známi pouze tři – Steropés, Brontés a Argés. Jejich otcem byl sám Úranos a matkou bohyně Země Gaia.
Dark Eye
Temný je jedno z přídavných jmen, kterým si návrháři prostě zjednodušují život ...
Dark General
... jak je vidět i v tomto případě.
Dark Legs
Tmavé nohy má kde co, třeba pavouk sekáč druhu Opilio canestrinii.
Darkface
A opět jen významově popisné
Death Claw
Smrtící drápy je taky jen popis.
Death Needle
nebezpečnější poddruh místní needle monkey, jeden nápad u ní.
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Demon Horse
Posedlé zvíře je jev častý, ať už v lokálních pověstech, nebo třeba v bibli, tam je to ovšem prase a to posedlé démonem, které do něho vyhnal Kristus.
Dira
Dira znamená latinsky hrozná či krutá. A (nejen) tady se vztahuje k harpyjím.
Djinn
Démoni islámu. Dle obecně známého povědomí stvořil Alláh džiny z ohně, stejně jako anděly ze světla a lidi z prachu. Podle méně známé verze vznikli z temného ohně bez kouře někdy dva tisíce let před stvořením Adama a nedožijí Posledního soudu. Jejich původ je ovšem mnohem starší, stejně jako kořeny Koránu. Jejich příbuzenství s lidským rodem se odráží i v možnosti džinů rozmnožovat se.
Doga
Tady nikoliv pes, ale jméno postavy ...
Doga's Clone
... s níž se později potkáte v mnohanásobném vydání.
Dozmare
Hlídá poklady, respektive vyskytuje se v jejich blízkosti. To ještě nic nevysvětluje, ale spojení doze a mare, dřímat a noční můra už trochu smyslu dává.
Dracrocotta
Monstrum z monster, drak, zkřížený s krokutou
Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy.
Drake
Ono tohle slovo sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý.
Dread Knight
Obávaný rytíř, čili obvyklý poddruh protivníka obecného.
Dullahan
V irských pověstech i jinde v Evropě běžný bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Eater
Jedlík. Zase jen popis.
Echidna
Tahle matka mnoha oblud řeckých mýtů byla z poloviny krásnou ženou a z druhé části hadem. Bydlela v jeskyni a živila se lidským masem. Kromě toho vychovávala své potomstvo, jež zplodila s Týfonem. Nedopadla nejlépe, když jednou spala, zabil ji stooký pastýř Argos .
Eye Fang
Oko s tesáky, čili: když to bude zvláštní, bude to zajímavé. Nic víc.
Fachan
Na první pohled nezaměnitelný obyvatel folklóru západního Skotska. Vzhledem připomíná středověké evropské představy o obyvatelstvu Dálného východu a téměř totožné mínění Číňanů o populaci evropské – Fachan má jednu nohu, jednu ruku a jedno oko
Far Darrig
Správně irsky fear dearg, červený mužík. Skřítek z irského folklóru, pojmenovaný podle oblečení ve zmiňované barvě.
Firefly
Létající potvora ohnivá.
Flyer
Poletucha
Flyer Mage
Poletucha magická
Frostfly
Létající potvora od ledu. Není zmrzlá, zimou vládne.
Fury
Římské furie byly totéž, co v Řecku Erinye (do češtiny překládané jako Lítice), tři okřídlené bohyně pomsty, pronásledující viníky a hříšníky.
Gaap
(pátrání zatím neúspěšné)
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Garm
Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, byl čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
Garuda
Hlavou, drápy a křídly je Garuda orel, tělo má lidské. Také bílou tvář a šarlatová křídla. Kromě toho, že vozí na svých zádech hindského boha Višnu, je především jihoasijským fénixem.
General
Když bojujete proti Impériu (a to ve hrách děláte až příliš často, odkazy vedou přes fantastickou literaturu začátku 20. století, ta se zase většinou inspirovala starým Římem, ale v podstatě jde o to, že ten správný pocit vítězství přináší porážka mnohem silnějšího protivníka), vždycky se vám postaví nějaký ten generál.
Giant Rat
Nějací hlodavci, pojmenovaní v angličtině obří krysa (plus nějaký přídomek), sice existují, ale v tomto případě jde o onu legendární obrovskou krysu, která straší v představách lidí odedávna. Co víme o tom, co může vyrůst v kanálech, že?
Gigantoad
popisné jméno Gigantic Toad, což by docela dobře mohl být přerostlější exemplář ropuchy obrovské čili bufo marinus.
Glasyalabolas
Glasyalabolas je podle autority křesťanské démonologie Tomáše Akvinského pekelný démon vzhledu okřídleného psa. Nějaké detaily najedete ve skutečném Bestiáři.
Goblin
čili skřet, od dob Tolkienových další z nezbytných součástí fantasy.
Gold Bear
Stejně jako u následujících jde o vzhled (či spíš materiál srsti, potažmo zbroje) tvora, obývajícího jistou zajímavou zlatou lokalitu. Ať už je to medvěd ...
Gold Eagle
... orel ...
Gold Knight
... rytíř ...
Gold Warrior
... nebo válečník.
Goldor
Vlastní jméno člověka, jehož palác je ze zlata, on je ve zlatě a všichni ti předchozí zlatí k němu patří. Prostě takový Zlatoslav.
Gomory
V démonologii jeden z pekelných hodnostářů, velící šestadvaceti legiím čertů a jezdící na velbloudu v podobě krásné dívky.
Gorgon
Tři Gorgony, Sthenó, Euryalé a Medúsa, byly původně krásné dívky a v obludy je pro ješitnost proměnili řečtí bohové. Jediná Medúsa byla smrtelná a jediná vstoupila do dějin.
Greater Boros
Větší Ouroboros, vysvětlení u něho.
Greater Demon
Vyšší démon, myšleno pochopitelně v hierarchii pekelných knížat.
Green Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Zelený.
Grenade
Další ze skupiny žijící pyrotechniky. Granát.
Griffon
Gryf, česky Pták Noh, (většinou jde o kombinaci orla a lva), pochází z Orientu. Evropu, pochopitelně helénskou, s ním poprvé seznámil Hésiodos. Hérodotos zmiňuje jednu z nejpopulárnějších a zásadních informací, totiž spřízněnost gryfů se zlatem. Ať už ho vyhrabávají ze země, aby z něj dělali hnízda nebo hlídají ložiska tohoto vzácného kovu, v každém případě plnili v Asii stejnou funkci jako evropští draci nebo gnómové.
Guardian
je prostě strážce. Co dodat?
Gutsco
Jméno lumpa, s nímž se můžete setkat minimálně ve třech hrách této série.
Haniel
Jeden ze sedmi archandělů. Přísluší mu planeta Venuše, růže, bříza, měď a ledviny.
Haokah
Bůh bouře severoamerického indiánského kmene Lakotů. Rohatý, když je smutný, směje se, když má důvod k radosti, pláče.
Harpy
Klasická řecká mytologie zná harpyje jako ošklivé ženy s ptačími křídly, bytosti ne zrovna dobrých způsobů. Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Hecatoncheir
Tři Hekatoncheirové (tedy Storucí) byli padesátihlaví, stovkou paží opatření obři, nejstarší potomci božského páru Gaia – Úranos. Bratři Briaréos, Kottos a Gýes se ovšem protivili otcovu jemnocitu, a tak nejvyšší bůh svrhl ošklivé potomky do podsvětí. Vysvobodil je až Zeus, který potřeboval pomoc při vzpouře proti Kronovi.
Hein
Pán Heinova hradu, tedy nejspíš jen osobní jméno.
Helldiver
Vodní ptáci z řádu potápek (divers) byli dozajista hlavním vzorem pro tohoto živočicha, stejně jako pro střemhlavé bombardéry Curtiss Helldiver, operující za druhé světové války z palub amerických letadlových lodí.
Hellgaroo
Hezká složenina z Hell a kagaroo, česky prostě peklokan.
Hellgaroo Mage
magická varianta výše uvedeného.
Hellish Horse
Pekelný kůň.
Hermit
Poustevník, respektive v tomto případě krab poustevníček.
Hornet
česky prostě sršeň, čili velká a pro svou velikost i v reálném světě nebezpečná vosa z řádu Hymenoptera
Humbaba
Chuvava / Humbaba, byl strážce cedrového lesa, klasické mezopotámské monstrum – býčí rohy na hlavě, ocas v podobě hada, lví pazoury a ostře šupinaté tělo. Jako mnoho smluvních hlídačů, ani on nepřežil setkání se zlodějíčky, pardon, s hrdiny, v tomto případě s Gilgamešem a jeho přítelem Enkiduem.
Hydra
Hydra byla devítihlavá saň řeckých mýtů, která se usadila v bažinách u města Lerna a řádila. Veškeré akce na její likvidaci byly marné, protože s každou useknutou hlavou jí narostly dvě nové, z toho jedna nesmrtelná. Odstranil ji nakonec až nejslavnější z reků Hérakles a ani ten se neobešel bez pomoci svého přítele Ioláa.
Charybdis
Řecké mýty znají Charybdu jako sousedku jiné obludy – Skylly – v messinské úžině. Byla dítětem prominentních rodičů Poseidona a Gaie a žila na Olympu, ale pro nevhodné chování ji Zeus svrhl dolů.
Chimera
Vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Chimera Mage
Předchozí v magii vzdělaná.
Chronos
Řecká personifikace času, spojovaná často s bývalým nejvyšším bohem Kronem, za což mohlo hláskové příbuzenství obou jmen, protože jinak se Chronos jako Čas v klasické mytologii neobjevoval. Teprve v době historicky nedávné, v pozdním helénistickém Řecku se ho chopily některé kulty; protože to byla doba nejen pozdní, ale také poslední této kultury, Chronos, dříve zobrazovaný jako několikahlavý had, se v podobě starce se srpem zapsal do našeho podvědomí.
Iron Claws
Železné drápy, popis.
Iron Giant
Železný obr, tedy jednoduchý popis vzhledu
Kage
Japonské slovo pro stín, což ninju dobře popisuje.
Kagura
Nejznámější Kagura je šintoistický rituální tanec ("Zábava bohů", v překladu). Jenže tohle je mořský koník. Tak nevím. Ve původní NES verzi se jmenoval Khargra, odtud by vedla stopa k Dungeons and Dragons (tam je to rybě podobné stvoření elementu země), ale kde k němu přišli oni ...
Kelpie
Ve své původní podobě je kelpie tmavá obluda z britského folklóru, napůl kůň a napůl býk s ostrými rohy. Stejně jako český hastrman se rád mění v koně, pokud možno bílého. Popásá se na břehu řeky či jezera a číhá na kolemjdoucí. Pokud poutník koně osedlá, potom kelpie tryskem vyrazí k vodě. A jezdce utopí.
Killer Bee
Zabijácké včely jsou kříženci afrických a evropských včel, přičemž jejich pověsti přispěla především rychlá obranná reakce a schopnost pronásledovat narušitele do velké vzdálenosti.
Killer Fish
Zabijácká ryba. Možná u její kolébky stál Carcharodon carcharias čili žralok bílý lidožravý, který sice žere lidi, ale nejspíš jen proto, že mu připadají jako tuleni. Žádné zvíře není tak pitomé, aby si jako převládající dietu vybralo člověka.
Killer Hermit
zabijácká verze u nás absolutně neškodného kraba poustevníčka.
King Behemoth
Herně vylepšený behemoth. Ale klidně se můžeme držet starých legend, kdy behémot, jakožto největší pozemské zvíře, byl i ochráncem a králem všech pozemských zvířat. Jako leviathan mořských a Zíz létajících (čili ptáků).
King Lizard
Stejně jako sousedé, i tohle je jen povýšení jinak běžné potravy pro meče na něco nebezpečnějšího.
King Seahorse
I když tak nevypadá, je známý mořský koníček ryba. Opravdu.
Knocker
V Cornwallu mu říkají i bucca a je to tamní varianta kobolda či permoníka. Skřítek z dolů, který někdy horníkům pomáhá, jindy děsí.
Kraken
Nejznámější mořská obluda pochází ze Skandinávie. Příšerné monstrum, napůl chobotnice a napůl krab, útočí na lodě a požírá námořníky. Většinu času odpočívá na dně, na hladinu obvykle cestuje za kořistí.
Kum Kum
(Nejasné. Nevím)
Kunoichi
Nindžové jsou rodu mužského. Nindža ženského pohlaví se správně nazývá – ano, kunoichi
Kyklops
Kyklópi patří řecké mytologii, Objevují se v celé řadě bájí, těmi nejstaršími počínaje. I když Homér, autorita nejpopulárnější, vypráví o celém národu, v hlubinách věků byli známi pouze tři – Steropés, Brontés a Argés. Jejich otcem byl sám Úranos a matkou bohyně Země Gaia.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená libyjská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Land Turtle
Prostě suchozemská želva, rod Terrapene. Ve světě za zrcadlem ... pardon, za dispeji NDS ovšem trochu přerostlá.
Larva
V mytologickém pojetí nejde o vývojové stádium hmyzu, ale o duše neboštíků. Je to záležitost římská a larvae byli obvykle ti zlí duchové, zatímco lárové ti hodní ...
Lemur
... přičemž oba před chvílí zmiňované druhy se souhrně nazývaly lemury.
Leprechaun
Pidižvíci v zelených šatech a v červených čepicích jsou díky Irům známi po celém světě. Obvykle spolu s hrncem zlata. Leprechauni někdy žijí a pomáhají na farmách, stejně jako skotští browniové, ale nejsou tak altruističtí a občas se nechávají spatřit. Mimo práce pro lidi vyrábí také boty pro elfy. Ale po jedné, nikdy nedělají celý pár.
Leviathan
Obrovská mořská obluda, většinou má podobu velryby (ale opravdu velké), méně často pak krokodýla nebo hada, případně draka. Ochránce mořských tvorů, v Apokalypse ovšem jeden z démonů, kteří svět zničí.
Liger
V zajetí (protože ve volné přírodě by se pochopitelně těžko setkaly) se občas kočkovité šelmy zkříží. U pojmenování narozených bastardů (to je, prosím, termín, nikoliv nadávka) je naštěstí zaveden pořádek. Vychází z anglických jmen a přesně stanoveného pořadí: zepředu otec, zezadu matka. Takže lev (lion) s tygřicí (tiger) zplodí potomka jménem liger, zatímco tygr se lvicí mají tigona.
Lilliputian
Liliputy, coby trpaslíčky, přeneseně cokoliv malého vzrůstu, vymyslel samozřejmě Jonathan Swift v Gulliverových cestách. Jméno pro ostrov si vybral z rodného Irska.
Lizardman
Ještěří lidé se objevují ve fantasy příbězích odedávna. I v mýtech.
Lost Gold
Poklady jsou v pověstech často prokleté. Tady to vzali pěkně od podlahy a ztracené zlaťáky na vás útočí samy.
Lynx
Rys je i u nás (zatím) žijící kočkovitá šelma.
Magician
Další z nespočetné řady čarodějů. Kdysi specializovaní, dnes už většinou jen synonyma téhož slova.
Mandrake
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Manticore
jméno je perského původu – martikhoras znamená v překladu lidožrout a dlouho neznamenala nic víc, než lidožravého indického tygra. Teprve postupem doby se mantichora stala symbolem strachu a krutosti – mimo antické autory Ktésia či Plinia či romantizující středověk k tomu především přispěl tupý popis a opis indických chrámových figur. Čímž vznikla mýtická obluda se lvím tělem, lidskou hlavou a jedovatým ostnem na ocasu
Medusa
Jediná smrtelná z trojice Gorgon, obludných dcer boha Forkýna a jeho manželky Kéty. Také nejznámější. Byla nadmíru ošklivá, stejně jako její sestry Stheinó a Euryalé, nikoliv však od narození. Kdysi dávno byly všechny tři krasavice a nebýt románku mezi Poseidónem a Medúsou, zůstaly by jimi stále. Ti dva si však ustlali v Athénině chrámu, následkem čehož skončila Medúsa s křídly, blýskavýma očima, obrovskými zuby, mosaznými drápy a hady místo vlasů. Její pohled, stejně jako baziliščí, petrifikoval.
Mermaid
Mořské panny, od pasu nahoru slečny, dolů ryby, se objevují v mnoha mořích i oceánech mnoha kultur. I když jsou v pověstech často nebezpečné, jak už vodní bytosti bývají, nejznámější se, vedle sirén, stala nešťastně zamilovaná malá mořská víla Hanse Christiana Andersena.
Merman
Mužský protějšek mermaid, čili mořské víly. Méně populární, než ony, protože námořníci bývali muži.
Minotaur
Člověk s býčí hlavou, podle nejznámější verze řeckého mýtu syn krétské královny Pasifaé a býka. Řádil v tamním Labyrintu, požíraje z Atén posílané lidské oběti. A to až do chvíle, kdy aténští poslali Thésea. Nahlédněte do Bestiáře, chcete-li podrobnosti.
Mummy
Slovo mumie má jednoduchý původ. Jde o slovo latinské, pocházející z arabského (z perštiny převzatého), které znamenalo živice. A živice – asfalt či dehet – jsou černé a připomínají výsledný efekt stárnutí materiálu, jímž ve starověkém Egyptě balsamovali mrtvá těla.
Myrmecoleon
Mravkolev je hmyz z řádu Síťokřídlých (Neuroptera). I když i dospělci bývají draví, přece jen je nejpověstnější larva, vyhrabávající písečné pasti. Objevuje se také ve středověkých Bestiářích, jako zvíře s hlavou lva a tělem mravence, což už takhle popsáno prozrazuje vtip.
Needle Monkey
Mohly by to být opice rodu Euoticus, čili komby (anglicky Needle-clawed Bushbaby). A nebo taky ne.
Nemesis
Řecká bohyně odplaty.
Nepto Dragon
Jméno tohoto draka je odvozeno od římského boha moří Neptuna.
Nightmare
Obyčejná noční můra, čili velmi nepříjemný sen, v sobě nese silný mytologický náboj. Sny byly většinou starých kultur považovány za cosi mimořádného a zlé a živé sny dvojnásob. Jejich základem byla víra v Dvojníky, taktéž rozšířená po celém světě, a tak se nelze divit, že se v pojmenování noční můra v mnoha jazycích odráží, právě dvojníci byli v pozdější vulgarizované verzi její přičinou.
Ninja
Původní nindžové byli ve středověkém Japonsku školenými specialisty pro špionáž a záškodnické akce. Prostě takové jednotky speciálního nasazení.
Noggle
Jeden z nespočetné řady vodních koní Britských ostrovů. Objevuje se v podobě malého šedého koníka a kdo mu vyleze na hřbet, aby se svezl, skončí ve vodách, kam si to noggle v takovém případě hned namíří.
Oceanus
Řecký Ókeanos byl nejstarší Titán. Zpodobnění nekonečných a nekonečně hlubokých vod, obtékajících v podobě nekonečné a nekonečně hluboké řeky Zemi, žil daleko od lidí jako zpodobnění nekonečných a nekonečně hlubokých vod, obtékajících v podobě nekonečné a nekonečně hluboké řeky Zemi. S manželkou Thétyí byli rodiči nespočetného množství potomků – tří tisíc dcer, zvaných po otci Ókeanovny, tří tisíc synů a navíc ještě všech řek, které ústí do moře.
Odin
Nejvyšší bůh starých Germánů, jednooký Stvořitel, bůh válečníků, politiků, básníků magie, et cetera, jehož při ragnaröku, čili poslední bitvě, spolkne vlk Fenrir.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Ologhai
Olog-hai si vymyslel pan Tolkien v Pánu prstenů. Jsou to nebezpečnější zlobři, vyvinutí samotným Sauronem coby těžká pěchota, která se, na rozdíl od jejich přírodních příbuzných, nemusí bát slunce.
Ouroboros
Uroboros byl v původní řecké představě kruhovou řekou, ústící sama do sebe nebo všeobklopujícím oceánem, později, i pod římským vlivem, převládla představa nekonečného hada. Ono od sebe vlnění plazího těla a pohyb vln nejsou zase tak vzdálené. Uroboros se ve středověké Evropě stal nejen symbolem nesmrtelnosti, ale všeho, co kruh může vyjařovat, začátek i konec či nekonečno.
Parademon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící. A Para bude nejspíš od paralelní, čili souběžný.
Peryton
Mýtické zvíře, kombinace jelena a ptáka.
Petit
francouzsky malý. Proč nevyrostl, to zjistíte ve hře.
Petit Mage
předchozí magického vzdělání.
Pharaoh
Faraon je titul staroegyptských panovníků, ovšem titul, kterým jej označovaly cizojazyčné (hebrejské či řecké) texty; vnitřní skutečnost byla poněkud složitější.
Plancti
Protože se nachází v jezeře, může pocházet z planktonu, mikroskopických organismů, vznášejících se (převážně)ve vodě a na dně potravního řetězce. Velryby, mimochodem, se živí krillem, který se skládá z rozhodně nemikroskopických korýšů, a i když se mu též přezdívá plankton, může to trochu zavádět, protože tenhle plankton je živ právě z planktonu (ovšem řádově menších rozměrů).
Platinal
Je chlapík v platinové zbroji. Za platinou následujte odkaz.
Poison Bat
Jedovatí netopýři (na rozdíl od jiných savců) v našem světě nežijí. V jiných, jak je vidět, ano.
Poison Toad
Nejsem si jistý, zda všechny, ale většina z ropuch je opravdu jedovatá, respektive vylučuje z bradavek na kůži bufotoxiny, které mají méně chápavé predátory přesvědčit o tom, že tenhle oběd bude lepší odříct.
Pterodactyl
čili okřídlený prst je natolik známý druhohorní (pozdně jurský) pterosaurus, že se jeho jméno stalo téměř synonymem pro létající ještěry. Byl totiž prvním objeveným.
Pugman
Pug je malý ošklívý pejsek mops, který sám vzal jméno od staroanglického pugg, které znamenalo malý hravý ďáblík. A v téhle podobě se vrátil do hry.
Pyralis
Podle vzhledu by mohl být příbuzný pyroty, okřídleného čtvernožce, který podle Plinia žije v tavicích pecích.
Queen Lamia
Skutečná Lamia – čili ta z řeckých mýtů opravdu byla královnou. Viz Lamia o něco výše, nebo uvedený odkaz na Bestiář.
Queen Scylla
Řecká mytologie zná nejméně tři osoby ženského pohlaví a jména Skylla, ani jedna ovšem nebyla královnou, i když dvě z nich princeznami ano. Tahle Skylla je samozřejmě tou nejznámější – potvorou, požírající námořníky v messinské úžině.
Red Cap
Red Cap je nadpřirozený obyvatel starých hradů a strážných věží ve skotském pohraničí, nejraději má místa krvavých historií. Kromě čepice, kterou máčí do krve obětí, nosí také železné boty, navzdory tomu je velice rychlý. Pokud nezabíjí dlouhými ostrými drápy, pak se uchyluje k útokům ze zálohy: svaluje na nic netušící oběti balvany.
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Červený
Red Marshmallow
Další nebezpečný bonbón, rudé marshmallow (vůbec mi to nechutná, takže si nemůžu vzpomenout na český ekvivalent).
Red Wisp
Will-o'-the-wisp jsou bludičky Britských ostrovů, převážně namodralá, někdy však i zelená nebo červená světélka, a chovají se stejně jako bludičky naše; svádějí z cesty, topí poutníky v močálech. Někdy ukazují cestu k pokladům. Původu bývají též téměř totožného, bývají dušemi nekřtěňátek nebo duší, které se nedostaly ani do nebe ani do pekla.
Remora
Remora, čili Echeneis, je na jedné straně nevelká ryba s příživnickým přísavným orgánem na hlavě; česky štítovec lodní (Remora remora) nebo štítovec lodivod (Echeneis naucrates) a přísavky jsou původně první hřbetní ploutví, na druhé legendární ryba, o nichž už Plinius píše, že jedna jediná dokázala zastavit loď císaře Caliguly, poháněnou čtyřmi sty veslaři.
Revenant
je francouzské slovo pro strašidlo či ducha.
Rock Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Roper
Podle chapadel pravděpodobně jméno z podstatného jména rope, lano.
Ruinous Wave
Všeničící vlna. Popis.
Rukh
Ruchch, někdy uváděný v anglické formě Roc, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Rust Bird
Popis vzhledu: pták v barvě rzi
Sabertooth Liger
Šavlozubý liger je určitě zvláštní zvíře. Jméno vzalo od kříženců lvů a tygrů, zoologové takové bastardy označují vždy první půlkou otce a druhou matky, tedy lion a tiger v případě, že otcem byl lev. Obráceně by to byl tigon.
Sahagin
Podobná potvora existuje i v Dungeons and Dragons a byla nejspíš jedním z rodičů tohoto běžného obyvatele finalfantasyovských her. A moří, jde totiž o vodní příšeru a jeden z výkladů jména vychází z sea hag, mořská babizna. A baby jsou běžné obyvatelky evropského folklóru, ať už to vezmeme z východu, (kde dodnes můžete najít i ty mořské třeba v ruských pohádkách) nebo od druhé strany.
Salamander
Salamandři se ve společnosti jiných nadpřirozených tvorů obvykle říká ohnivým ještěrkám. On to totiž není mlok, jak by se zdálo, ale zvláštní stvoření, Elementál.
Sand Worm
Písečný červ je nejspíš hostující hvězdou ze slavné science fiction Franka Herberta Duna.
Scylla
Obluda z messinské úžiny. Dvanáct noh a šest dlouhých krků příslušně zakončených hlavami. Požírala námořníky, víc detailů v Bestiáři.
Sea Devil
Hlubinná ryba z čeledi Ceratiidae (známá jako ryba rybář) láká kořist na světelný bod na tykadlu přímo před tlamou. Příroda mívá výborné nápady.
Sea Dragon
Mořští draci jsou doma v Asii, kde to jsou kladné mytologické bytosti a bohové, ale tenhle je jen jednou z variant mořského hada, legendárního obyvatele moří a oceánů už od nepaměti a strašícího vlastně dodnes.
Sea Elemental
O elementálech – aspoň těch původních – se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu. Tenhle mořský sice do původní skupiny nepatří, ale kořeny jsou jasné.
Sea Lion
Mořští lvi se u nás jmenují lvouni (nověji lachtani) hřívnatí (Otaria byronia), a jde samozřejmě o ploutvonožce, za kterými nemusíte nikam k moři, stačí do zlínské ZOO.
Sea Serpent
Mořský had je spolu s krakenem a leviathanem nejznámějším monstrózním legendárním obyvatelem oceánu. V mnoha variantách. Olau Magnus například popsal mořského hada, který se podle jeho informací vyskytuje u norského pobřeží, jako šedesátimetrovou obludu, která ze skalních děr vylézá jen za teplých letních nocí a to buď na břeh, kde požírá dobytek, nebo na širé moře, živě se pak ústřicemi či kraby.
Sea Witch
Mořská čarodějka je letitým obyvatelem britského folklóru, jakož tu a tam i moderního pohanství.
Seahorse
I když tak nevypadá, je známý mořský koníček ryba. Opravdu.
Shadow
Stín, tady ve významu ducha čili strašidla.
Shadow Master
Pán stínů, tady přeneseně pro nindžy, kteří se – jak známo – dovedou pohybovat tak skrytě, že si podobné oslovení zaslouží.
Shinobi
je jiné slovo pro nindžu.
Silenus
Sílenos přišel z řeckých mýtů, trochu jednodušší, věčně namazaný dědula s bříškem, koňským ocasem a koňskýma ušima. Jezdíval na oslu, doprovázeje boha vína,
Simurgh
Ve íránských mýtech byl Símurgh velký prastarý a moudrý pták.
Skeleton
je jen hezčí slovo pro kostlivce.
Sleipnir
Jako mnoho jiných bohů, ani starogermánský Ódin nechodí pěšky. Jeho dopravním prostředkem je kůň. Samozřejmě, že ne ledajaký, ale osminohý.
Slime
Běžná (aspoň pokud jde o hry) hromada živého slizu.
Sorcerer
Kouzelník v obecném slova smyslu.
Stalagmite
Krápník, který v jeskyních visí od stropu dolů. Stalaktity vznikají srážením vody, obsahující uhličitan vápenatý.
Stroper
Tak tohle mi dalo trochu zabrat, nakonec to vypadá, že je to jméno, vytvořené od podstatného jména strop (lano), kterýžto provaznický produkt mají nejspíš představovat chapadla.
Tangie
Mořský kůň ze severu Skotska, respektive z Orknejských a Shetlandských ostrovů.
Tarantula
Je tak trochu ironií, že první tarantule, pavouci, kteří dostali jméno podle italského města Tarento, dnes vlastně mezi tarantule, čili pavoučí čeleď Theraphosidae (Sklípkanovití) nepatří, jsou to příslušníci jiné čeledi – slíďáků, čili Lycosidae
Thanatos
Personifikace smrti v řecké mytologii.
Thor
Syn skandinávského nejvyššího boha Ódina, majitel hromového kladiva Mjollni, pán bouří, bůh válečníků a rolníků. Další v Bestiáři
Titan
Opět nevyčerpatelná řecká mytologie. Titáni byli potomky Gaie a Úrana, nejslavnější z nich, Kronos svého otce svrhl z postu nejvyššího boha, celá generace se později ocitla ve stejném postavení, kdy se pro změnu je vydali odstranit Kronovi potomci, vedení Diem.
Twin Dragon
I když mívají v mýtech i pohádkách draci lichý počet hlav, tenhle zůstal jen u dvou.
Twin Heads
Dvouhlavý pes Orthos byl potomkem Týfóna a Echidny. Pracoval jako hlídač stáda trojtělého obra Géryona. I on narazil, jako většina jeho sourozenců, na Hérakla, který se vypravil Géryonův dobytek ukrást.
Twin Liger
Další z kříženců lva a tygřice, tentokrát dvouhlavý.
Two-Headed Dragon
I když mívají v mýtech i pohádkách draci lichý počet hlav, tenhle zůstal jen u dvou.
Unei
Postava ze hry ...
Unei's Clone
... a její pozdější mnohačetné vydání.
Valefor
Další návštěva z pekla, velící deseti legiím čertů a mající dohled nad zloději.
Vassago
A ještě jeden ďábel – pekelné kníže (s šestadvaceti legiemi démonů), specializující se na proroctví.
Vulcan
Římský bůh ohně a řemeslnictví, božský kovář, protějšek řeckého Héfaista. Dílny měl pod sopkami, zvláště na Sicílii
Wererat
Obvyklá slovní hříčka – když už máme vlkodlaky (werewolf), proč by nemohl být i krysodlak
Werewolf
A vlkodlak ve své čisté podobě. Stručné seznámení je zbytečné, detaily o tomto zajímavém stvoření najdete v Bestiáři
Wyvern
česky saň, ovšem dračí samice to tak docela není. Má pouze jeden pár nohou, jeden pár křídel. Bývá menší. S jednou hlavou a obvykle nechrlí oheň. Jinak se od svého příbuzného příliš mnoho neliší.
Xande
Postava ze hry ...
Xande's Clone
... a třetí, která později obživne moderní technikou klonování.
Yellow Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Žlutý.
Yormungand
Z potomků severského boha Lokiho je Jormungand rozhodně největší – totiž rozměrem. V podobě velkého hada obtáčí hrad Midgard, stvořený z obočí obra Ymira. Podle Midgardu se Jormungandovi také říká midgardský had, krátce Midgard. Midgard hrad je obklopen oceánem, v němž Jormungand žil. Spolu s tím, jak se zvětšoval svět, rostl i had, ať už se hranice posouvaly kamkoliv, stále na nich bylo moře. Nejen u Seveřanů. Až se došlo k názoru, že bohové hodili Jormunganda do oceánu světového, kde se podle svého zvyku natáhl kolem dokola.
Zombie
v haitském voodoo oživlá mrtvola, která trhavým krokem přešla do světa filmových hororů, pročež nepotřebuje delšího vysvětlování
Zombie Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle už to má za sebou.

Někde jinde

Oficiální stránky producenta hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 9.9.2009

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny