Bezejmenná stránka: Cokoliv > Opravník

Opravník #11


Hepta tou kosmou thaumata, Sedm divů světa, je pojem zahrnující sedm velkolepých starověkých staveb. Kdyby stála Velká čínská zeď v oblasti řeckého vlivu a řeckých výbojů, možná by do tohoto soupisu pronikla také. Ale minula se nejen místem, ale i věkem.


Velká čínská zeď?


Spíš zjednodušením a mechanickým odvozením z názvu než omylem je vžité přesvědčení, že jde o souvislou, dnes snad na několika místech moderní civilizací přerušenou, stavbu. Není to pravda.

Ve skutečnosti totiž jde o celou řadu Velkých čínských zdí, budovaných v rozmezí dvou tisíců let za vlád nejrůznějších čínských dynastií. I když se tou nejznámější stala stavba z období dynastie Ming z let 1386 - 1644, existují v severní Číně i jiné, často stovky kilometrů vzdálené od mingovské zdi. Některé se jakoby geograficky, protínají, navazují na sebe, jiné stojí solitérně. Všechny ovšem plnily stejný účel, měly zabránit nájezdům Mongolů a jiných severních národů, převážně dnes neznámého národa Chu. Nejenom ve funkci hradby, kterou nájezdníci i přes její rozsah někdy prostě objeli, ale také jako silnice, po níž se čínská vojska mohla snadno, bezpečně a rychle přesunout na kritická místa. Hlavním důvodem, proč se zejména vládcové dynastie Ming pustili do výstavby dlouhé ochranné zdi, ovšem byla neschopnost zvládnout konflikty se severními sousedy vojensky ani diplomaticky.

 

Je Velká čínská zeď vidět z oběžné dráhy?


Hlubším a stále tradovaným omylem je tvrzení, že Velká čínská zeď je vidět až z Měsíce. Některé prameny ubírají, a tvrdí totéž jen o oběžné dráze. Ani jedno není pravda.

Tuto fámu rozšířili už na počátku dvacátého století někteří západní vědci, okouzlení monumentální délkou mingovské stavby. Samozřejmě, že tehdy nemohli provést praktický důkaz, domnívám se však, že teoreticky to už tehdy vyvrátil šlo. A možná, že to i někdo udělal, ale vlastností všech moderních mýtů je jejich neuvěřitelná životaschopnost.

A proč není Velká zeď vidět?

Lidské oko totiž není tak dokonalé. V nejlepším případě rozezná dva body s úhlovou vzdáleností půl minuty. I když je zeď opravdu dlouhá, je široká nejvýše šest metrů a tedy už z výšky několika desítek kilometrů bez dalekohledu neviditelná.

Natožpak z čtyři sta tisíce kilometrů vzdáleného Měsíce. Autorita nadmíru důvěryhodná, totiž geolog poslední měsíční výpravy, Apolla 17, tedy Harrison H. Schmitt ostatně prohlásil, že: z Měsíce jsou vidět nanejvýš velké pouště a světlé hrany pobřeží.


(24.4.2004)

Nevěříte?

Přesvědčte se tady:

Peter Hessler: Hledání Velké zdi, in: National Geographic Česká republika, leden 2003

Jiří Dušek: Můžeme Velkou čínskou zeď vidět z Měsíce?, in: Hvězdářská antiročenka 2002, Brno 2003

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny