Bezejmenná stránka: Film a TV a ...

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

 

Slavný W4C

ČR 1967, 86 min. černobílý, námět: Oldřich Daněk, scénář: Oldřich Daněk, Václav Vorlíček, hudba: Svatopluk Havelka, kamera: František Uldrich, režie: Václav Vorlíček

hrají:

Jan Kačer .... Cyril Juan Borquette, slavný agent W4C

Květa Fialová .... Alice Roberts, a.k.a. Marie Nováková, Hong Kong

Jiří Sovák .... účetní Foustka, o psu nemluvě

Jan Libíček .... rezident

Jiří Pleskot .... šéf „římská jedna“

Jiří Lír .... Štern, („To byl jeden z mých nejlepších mužů.“)

Valtr Taub .... velký šéf, - „Ještě, že zdejší úřady jsou úřady spřátelné mocnosti.“

Otto Šimánek .... „Q“ - „Málem bych byl zapomněl, také to střílí.“

Lubomír Kostelka .... vrchní: „Děkuji zdvořile a navštivte nás opět.“

František Husák .... houslista s originálním nástrojem

 

Nejlepší agent tajné služby jedné nejmenované mocnosti je odvelen do Pra ... jistého nejmenovaného města, aby převzal opravdu horké zboží, mikrofilm s plány na vojenské využití Venuše.

Slánka s inkriminovaným materiálem je ovšem jen návnadou, na níž se má agent W4C chytit

Q a jeho nejnovější vynález

Nastavíme-li obě ručičky na dvanáctku, opakuji: na dvanáctku, nastane za patnáct vteřin malý nukleární výbuch

13B v nesnázích

Tajná služba čes... jisté nejmenované podmocnosti pochopitelně nemůže nevědět proč se do hlavního města sjeli agenti celé zeměkoule v čele s pověstným W4C. Ale jako obvykle – nejsou lidi. Jediný, kdo je volný je pan účetní Foustka. Dostává dočasné označení 13B a úkol, který vypadá jednoduše: zjistit co se vlastně děje.

 

Komedie s tajnými službami u mě kdysi hrávaly prim a mohli za to právě pan účetní Foustka spolu s Maxwellem Smartem, agentem 86 (TV seriál z let 1965 - 1970), jehož příhody před mnoha a mnoha lety některá z tuzemských televizí naštěstí také dokázala odvysílat.

Natočit parodii na bondovky v době, kdy se světovými kiny potulovaly čtyři a kdy je v Čechách skoro nikdo neznal, je stejně bláznivý nápad jako natočit parodii na westerny. A stejně jako se povedl Limonádový Joe, povedl se i tenhle film. Stejně jako abstinent v sedle koně, i W4C, pan účetní a jeho pes museli překonat nástrahu nejdůležitější: zatímco v domácím prostředí mohli autoři počítat se znalostí divácké mentality a předhodit jim příběh tak jak byl, venku, kde byla bondovská předloha dobře známá, se to nemuselo povést.

Nakolik znal tehdejší filmové příběhy neohroženého 007 - Dr. No (1962), From Russia With Love (1962), Goldfinger (1964), a Thunderball (1965) - scénárista Oldřich Daněk nevím, zato režisér přiznal, že viděl celé dvě. Na výsledku se to nijak nepodepsalo. Je tu všechno: Q s vynálezy, Bond girl Květa Fialová, nejvyšší padouch se všehoschopnými poskoky, jen ten svět se tu nezachraňuje.

První zahraniční výlet zavedl film na festival českých filmů do Indie. A byl úspěšný, Indové Bonda znali a W4C se jim líbil. Brzy nato se objevil francouzský producent se zájmem o remake, což se u tehdejších českých komedií stávalo téměř zvykem, a celý projekt vyšuměl do prázdna (což bylo také obvyklé).

Obvyklé také bylo, že film se slušným rozpočtem 3,5 milionu korun vydělal během prvního roku promítání dvojnásobek. Celý se natáčel v Praze a blízkém okolí, především v Hostivaři a také v Průhonicích. Jen úvodní scéna z lovu na jelena (točená ve Stromovce), se měla původně odehrávat na horách a na lyžích. Nakonec z toho sešlo. Škoda, docela rád bych ji (zpětně) porovnal s lyžařským výletem Maxwella Smarta v pozdějším filmu The Nude Bomb.

Kromě úvodní scény se změnilo i obsazení hlavní role, totiž psa pana Foustky. První zvíře, za slušné peníze cvičená filmová hvězda, totiž odmítlo účinkovat ve stejných scénách s Jiřím Sovákem (prostě: když pes Sováka uviděl, utekl). A tak filmaři na poslední chvíli za stovku koupili kolemjdoucího voříška a ten zvládl roli na výbornou.

 

Konec agenta W4C
Konec agenta W4C

odkazy

Konec agenta W4C na Českém filmovém nebi

Konec agenta W4C na imdb.com

12.6.2005

 

 

 
Google+ Facebook Instagram Flickr

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Hudba

Film a TV

Historie

Cokoliv
Opravník
Holmesiana

Poslední změny

 

TOPlist