Bezejmenná stránka: Literárium

Nebojsa

 

„Nic nepomáhá,“ vzdychl královský otec, „On se prostě bát nebude a nebude. Je po mně,“ dodal. Odevzdaným smutným tónem pronikla špetka otcovské pýchy.

Vévoda ze Zálesí, který naivně uvěřil nezáludnosti panovníkovy pozvánky na ochutnávku starých vín, čímž obdržel kromě poháru i funkci  suché vrby, se stejně vážnou tváří souhlasně kývl. Rodičovské problémy mu nebyly cizí. Bohužel.

„To není žádná legrace. Bát se člověk musí, jinak je brzy po něm,“ pokračoval král, „Sám jsem si to prožil. Dokud ten kluk nepozná strach, nebudu mít klid. Ale jak? Studenou vodou se sprchuje od malička, domácí  úkoly miluje. Pavouky sbírá. Nemám po ruce ani strašidelný mlýn, abych ho tam poslal na noc. A u mě navíc ani nezabral.“

Dočasně pověřený terapeut s nešťastným panovníkem soucítil, to není jen tak, zbavit se vrozeného nedostatku. Kletbu může zrušit prakticky kdokoliv. Osud lze (v jistých hranicích) podvést.

Tohle je jiné.

Ze srdce rád by zoufalému otci pomohl, dobře ale věděl, že psýcha je záležitost ošemetná. A zatraceně individuálně osobní. A k nápravě složitá, zvlášť v takovémhle případě.

Leda by...

„Kolik mu je?“ zeptal se.

„Právě, že už čtrnáct.“

Šlechticovu tvář rozjasnil úsměv.

„Nebudete tomu věřit, příteli, ale potom mám přesně to, co potřebujete.“ prohlásil s úsměvem.

„Rodový přízrak?“ vzhlédl k němu s nadějí král.

„Někdy mi to tak přijde. Ale ne. V tomhle případě něco mnohem účinějšího.“

Dveře sálu se otevřely.

„Tak do toho,“ pobídl král Nebojsa syna Nebojsu.

 Neohrožený princ nervózně polkl. Útroby mu sevřel pocit, jaký do téhle chvíle nepoznal.

Vrhnout se na draka? Sem s ním. Sevřít kormidlo lodě, probíjející se bouří? Klidně. Pustit se do hazardní hry s pekelným démonem? A co byste měli na zbytek večera? Zavelet armádě do boje proti nepříteli v přesile? Bez problému.

Ale vykročit středem sálu a vyzvat k tanci... holku?

 

© 2020, napsáno 2020

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist