Bezejmenná stránka: Cokoliv > Holmesiana

Rudolf Čechura


sh-cechura.jpg, 5 kB

Nestor českých holmesologů, který se už v roce 1968 stal členem The Sherlock Holmes Society of London, se narodil v Želénkách u Duchcova v únoru roku 1931.

Vystudoval obchodní akademii v Chomutově a pedagogické gymnázium v Jihlavě, nějaký čas vyučoval a později řídil národní školu na Chomutovsku v Severních Čechách. V šedesátém roce nastoupil do Československého rozhlasu a později, až do roku 1973, kdy byl za normalizace propuštěn, pracoval jako redaktor časopisu Věda a technika mládeži.

Poté zůstal na volné noze a živil se převážně literaturou pro děti. Nejznámější z postaviček, které vytvořil, je Maxipes Fík, jehož příhody byly přeloženy do několika jazyků.

První detektivní román vydal v roce 1969, jmenoval se Nikdo nemá alibi a bývá uváděn v soupisech českých holmesian, jeho hrdinou je český dopravní policista, který si v Anglii otevřel detektivní kancelář Holmes a Watson, Watsonem ovšem nebyl známý Doylův doktor, ale doktor Watson ze Scotland Yardu. Po holmesovských pastiších se k detektivkám vrátil v devadesátých letech minulého století, za román Šperhák získal v roce 1996 Literární cenu Knižního klubu, za sbírku Dr. Sherlock Holmes v Čechách v devětadevadesátém Cenu Jiřího Marka.

Holmesiana v Čechurově díle představuje řadu krátkých povídek, shrnutých v několika svazcích, scénáře pro komiksový cyklus, vycházejí v časopisu Čtyřlístek. Podle několika příběhů vyprodukoval československý rozhlas minisérii rozhlasových her. Kromě toho přispěl k holmesologii pracemi, otištěnými v holmesovských publikacích, kromě jedné se mi je bohužel nepodařilo odhalit.

 

holmesovské dílo

povídkové sbírky a knihy:

komiks:

rozhlas:

holmesiana:

(9.1.2010)

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny