Bezejmenná stránka: Cokoliv > Holmesiana

Sidney Edward Paget


Sidney Paget

(1860 – 1908)

Nejznámější ilustrátor Doylových detektivek se své slávy dobral vlastně náhodou. Když totiž výtvarný redaktor časopisu Strand vybral kreslíře pro Holmesovy příběhy a poslal mu dopis, kterým mu to oznamoval, spletl se ve jméně. V křestním jméně, protože tím, koho si zvolil byl Walter Stanley Paget, Sidneyův mladší bratr. Ten pak opatřil obrázky všechny příběhy později shromážděné do prvních tří povídkových souborů (The Adventures of Sherlock Holmes, The Memoirs of Sherlock Holmes a The Return of Sherlock Holmes) a také dílo nejpopulárnější, Baskervilského psa [HOUN].

Malíři a ilustrátory ovšem byli všichni tři Pagetovic bratři, Sidney byl prostřední. Nejstarší, Henry Marriott Paget (1856-1936), jehož manželka Henrietta byla rovněž malířkou, je známý svými portréty, obrazy mytologických výjevů a ilustracemi, doprovázející zprávy z balkánské války, zatímco nejmladší a nejtalentovanější Walter Stanley Paget (1863-1935), proslul například barevnými ilustracemi s citem pro věrohodnost dobových kostýmů i reálií.

Sidney začal kreslit už jako malý, což byl první předpoklad k budoucí životní dráze, studiu na Heatherley's School of Art (jemuž předcházely dva roky kreslení podle starých vzorů v Britském muzeu) a později Royal Academy Schools. V Královské akademii také od svých osmnácti většinou vystavoval – krajiny a jak bývalo mezi viktoriánskými malíři obvyklé – náměty mytologické a pohádkové. Dnes je většina díla tří bratrů těžko k nalezení, v galerii města Leedsu můžete spatřit Sidneův obraz Mountainous Landscape, v Belfastu portréty, malované Henrym. Z Walterovy tvorby je nejčastěji připomínán Robinson Crusoe, vydaný někdy kolem roku 1890.

Sidneyovou doménou se ovšem staly černobílé ilustrace časopisecké a slávou Sherlock Holmes. Neboť to byl právě on, kdo dal proslulému detektivu vizuální podobu, od níž se odvíjela práce Pagetových následovníků. Mezi ně patřil vlastně i Walter, který po bratrově smrti ilustroval pro Strand Umírajícího detektiva [DYIN].

Díky Holmesově proslulosti je také kompletní sbírka Pagetových obrázků snadno dostupná i dnes, ať už navštívíte skvěle vypravený ilustrovaný kánon na stránkách Camden House, nebo tématickou sbírku, věnovanou pouze Pagetovi.

22.4.2007

odkazy:

Sidney Paget na Wikipedii

Camden House: The Complete Sherlock Holmes

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny