Bezejmenná stránka: Cokoliv > Holmesiana

Jan Skopeček


Herec Jan Skopeček se do diváckého podvědomí vtiskl jako jeden z Tří chlapů v chalupě, od té doby se objevil ve stovkách rolí ve filmu, v televizi i na divadle. Méně známé je, že v šedesátých letech byl krátkou dobu (spolu s Rudolfem Čechurou, kterému to vydrželo) členem londýnské Společnosti Sherlocka Holmese, což mu zajistilo i místo na těchto stránkách. K holmesovské literatuře přispěl divadelní hrou Pes baskervilský (1965) podle původní knihy [HOUN].

Narodil se v roce 1925, vystudoval Střední obchodní školu, další mu znemožnila válka, která pro něho znamenala i koncentrační tábor. Naštěstí se vrátil. Působil pak v mimopražských divadlech, než dostal roku 1949 angažmá v divadle S.K. Neumanna, v němž setrval až do jeho proměny v Divadlo pod Palmovkou. Odehrál zde mnoho rolí, od Cyrana či Harpagona, až po šestnáct postav ve Třech mušketýrech. Ale nezůstal jen u hraní, šest divadelních her sám napsal.

Pokud jde o žánr detektivní, potkalo Jana Skopečka několik báječných postav, ať už se objevil jako vyšetřovatel (major Bergl v Nahé pastýřce), drobný kriminálníček (Kaprova smrt ze seriálu Hříšní lidé města pražského) nebo více či méně zúčastněný svědek (třeba úžasně dokonalý sluha John ve Fantomu Morrisvillu).

Skopečkův vztah k detektivkám (respektive k jejich žánrové čistotě) nejlépe ukazuje komentář k detektivní komedii Drahé tety a já.

„Já prostě nemám rád, když je detektivní film a do toho písničky. Buď to má být detektivní příběh, což byl docela zajímavej detektivní příběh (...) a nebo to tedy má být příběh s písničkami, a pak tam nemá být ta detektivní zápletka.“

 

Detektivní filmografie:

Nahá pastýřka (1966): major Bergl

Rakev ve snu viděti (1968): major Bergl

Dobrodružství kriminalistiky, díl Antropologie (1990): policista

Hříšní lidé města pražského, díl Kaprova smrt (): Kapr

Třicet případů majora Zemana, díl Dáma s erbem (1977)

Fantom Morrisvillu (1966): sluha John

Drahé tety a já (1974): manžel hostinské

 

Příspěvek k holmesiádám:

Pes baskervilský (1965) – divadelní hra podle původního románu [HOUN]


(20.4.2008)

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny