Bezejmenná stránka: Bestiář > Stvoření světa
obsah
předchozí část
následující část

Stvoření světa

Spadla z oblaků
(Inuité, Grónsko)

Inuité z Grónska si říkají Kalaallité a přinejmenším jedna z jejich pověstí o vzniku vesmíru a vůbec, se liší od obvyklého severského standardu, zahrnujícího krkavce, případně náhradního opeřence, příkladem vlaštovku. Aspoň ta krátká, kterou zaznamenal dánsko-grónský cestovatel a etnograf Knud Rasmussen.

 

Než z nebe spadly kameny a hory, aby se navršily a utvořily tak ostrov, zvaný Země, k jehož obcestování bylo zapotřebí dvou lidských životů, nebylo nic, než Temnota. Neexistovala ani Smrt. Ta přišla spolu se světlem, ovšem až po lidech, kteří dokázali žít i v setrvalé tmě; tehdy ovšem nelovili, ale obživu dobývali z hnojišť. Doma si svítili  vodou, která hořela a protože za tmy není příliš mnoho možností k zábavě, přemnožili se tak, až musela přijít potopa a světu od lidí ulevit. K světlu, kterého se jim zachtělo, si pak museli přibrat i Smrt, zároveň tak ale dali lidé vzniknout i nebeským tělesům, neboť jak Slunce, tak i Měsíc a hvězdy jsou duše, které po smrti vystoupí na nebe.

Jak ještě vypravěč připomíná, všichni první lidé, jejichž předek podle jedněch též sestoupil z nebe, nebo podle severněji ubytovaných vzešli ze země, byli Inuité. Teprve později, ze spojení jedné dívky se psem, vznikli Indiáni a běloši.

23.5.2017

Kde se můžete dozvědět víc:
Knud RASMUSSEN. Grónské mýty a pověsti. Praha: Argo, 1998.

 

Mravenčí práce
(Mishmi, Indie)

Lidé etnické skupiny Mishmi (jinak Deng) žijí na území indického státu Arunáčalpradéš a v Tibetu. Dělí se do tří kmenů, Idu Mishmi (jiným jménem Idu Lhoba) Digaro (též Taraon, Darang Deng) a Miju Mishmi. Do svých nynějších domovů při řece Brahmaputře přišli v průběhu několika staletí z Barmy. Ačkoliv Wikipedie uvádí, že Zemi ve vlnách nekonečného Prvotního oceánu stvořil bůh Deraogao, a ze spojení Zlatých lidí Ajiani s orly vzešli lidé Deng, poněkud jiné jméno lze najít v mýtu, zaznamenaném například v knize Tribal Thought and Culture: Essays in Honour of Surajit Chandra Sinha indického antropologa Baidyanatha Saraswatiho. Patří kmeni Digaro.

 

Nebylo nic, než samá voda, jak už tak často před vznikem světa bývá. Byl také bůh jménem Techimdum, adresou pod samou vodou, ani to není nezvyklé. A tenhle bůh, když se jednou vynořil nad hladinu, seznal, že tam nahoře opravdu nic, než samá voda není. Ten stav mu nevyhovoval, na dně pod vodou byl ale naopak dostatek něčeho, přesněji bahna a proto se Techimdum rozhodl tohoto materiálu využít k tvorbě sloupu, který by dosáhl až nad modré vody. Učinil tak, a termitům, kteří se dole kolem pilíře hemžili (a kteří nemají s mravenci, uvedenými v nadpisu a v jiných pramenech mnoho společného, vyjma určité podoby sociální a někdy zaměnitelného jména), oznámil, že takové sloupy vztyčí ještě čtyři, v každém rohu světa jeden, a oni ať  vynášejí ze dna po pilíři na hladinu další bahno, který vítr usuší a nechá tak vzniknout skutečné pevnině. Mravenci – nebo termiti, z pohledu mytologa v tomto případě na určení rodu nezáleží – se činili, seč mohli, a protože jsou od přírody pracovití a pilní, pokryli hladinu oceánu místy tak silnou vrstvou, až vybudovali dnešní kopce a hory. Svou práci na výstavbě světa pak završili importem setby, aby se země mohla zazelenat stromy a květinami.

22.6.2017

Kde se můžete dozvědět víc:
SINHA, Surajit a Baidyanath. SARASWATI. Tribal thought and culture: essays in honour of Surajit Chandra Sinha. New Delhi: Concept Pub. House, 1991. ISBN 8170223407.

 

Dalších více než sto stvořitelských mýtů můžete nalézt v knize

Jak přišel svět na svět

Jak přišel svět na svět

Jak si lidé z různých končin planety Země představovali stvoření světa? Různě. V této knize je shrnuto více než sto padesát pověstí, evropskými počínaje, přes Asii, obě Ameriky a Tichý oceán až ke kolébce lidstva, Africe.

E-kniha dostupná v obchodech: Smashwords ($ 2.49) | iTunes (€ 1.99) | Google Play (49 Kč) | | eReading (49 Kč) | Databook (49 Kč) | Palmknihy (49 Kč) | Ráj knih (49 Kč) | Kosmas (49 Kč)

 

 

obsah
předchozí část
následující část

 
Google+ Facebook Instagram Flickr

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Hudba

Film a TV

Historie

Cokoliv
Opravník
Holmesiana

Poslední změny

 

TOPlist