Bezejmenná stránka

Někde jinde

 

Je takřka všude a tak i tady – rozcestník, linky na spřízněná či oblíbená autorova místa. Síť je rozsáhlá a některé docela dobré věci se v ní mohou ztratit. A každý z nás jednou začínal ...

 

Pokud některý z následujících odkazů pozbude časem platnosti budu jen rád, když mě na to upozorníte. (tady je kontakt)


| Cokoliv | Fantazie | Hudba | Mapy | Mytologie | Vesmír | Sherlock Holmes | Zvířata a to ostatní

Vesmír

Maps of the Solar System - (http://maps.jpl.nasa.gov/) Fotogalerie a údaje o všech planetách Sluneční soustavy a o spoustě dalších objektů

Prohlídka Měsíce (http://mesic.astronomie.cz/index.php)
K orientaci na našem nejbližším kosmickém sousedovi lze použít cokoliv. Třeba tuto českou stránku profesionálního astronoma (kvalita tedy zaručena) Pavla Gabzdyla Prohlídka Měsíce. Není nijak rozsáhlá, což je kupodivu velké plus. Amatérskému pozorovateli nabízí třeba Průvodce měsíčními útvary aneb lunární dvanáctku, což je nedávno dokončená sekce, vybírající dvanáct charakteristických zástupců svého druhu: krátery, zlomy, nebo pohoří. Přidejte k tomu výběr hezkých záběrů, výběr kvalitních odkazů dál a třeba návody jak vlastní pozorování zaznamenávat – v jednoduchosti je prostě síla a vše ještě dobře doplňuje autorův blog Měsíční deník.
(28.2.2010)

Solar System Simulator - (http://space.jpl.nasa.gov/) simulátor postavení planet sluneční soustavy – jestli se chcete podívat jak bude vidět Jupiter z Marsu 13.9. 2067, tak tady to jde.

Mars Atlas - klikací mapa Marsu. Velice sympatické! Včetně seznamů objektů.(anglicky)

Velký katalog družic - všechny úspěšné starty od roku 1957, astronauti, sondy - prostě vše. Dobré.

MEK - Malá encyklopedie kosmonautiky a Space HotList

Mapy

OSSHE Historic Atlas Resource Library (http://darkwing.uoregon.edu/~atlas/) - kolekce historických map

PCL Map Collection -(http://www.lib.utexas.edu/Libs/PCL/Map_collection/Map_collection.html) - skvělá sbírka naskenovaných map z celého světa, výborná interaktivní mapa Texasu a hodně odkazů jinam. Anglicky.

Shell Geostar - (http://www.shellgeostar.com/)
Léto se už chýlí ke konci a já na tenhle odkaz zapomněl, i když ho tu a tam využívám už delší dobu. Když chcete někam cestovat a rádi byste si naplánovali trasu, můžete použít geniální program Route66. Nebo sáhnout po internetu a použít právě tento odkaz. Někdy vás - hlavně v Čechách - provede nečekanou objížďkou, ale Itálii, Chorvatsko a podobné výpravy umí docela dobře. Jestli ono to nebude tím, že ho provozuje firma Shell ...
(7.8.2002)

Cokoliv

BBC.co.uk
Nerad bych tahal dříví do lesa, ale tohle je opravdu zajímavá adresa. BBC je veřejnoprávním médiem jak má být a na jeho stránkách můžete najít – všechno. České zpravodajství, báječně udělané stránky o vědě, historii a všem možném, o čem BBC vysílá. Kdo se díval na Modrou planetu nebo na Putování s dinosaury najde tu své, koho zajímá vesmír, nebo třeba zahradničení, sport či nekonečné příběhy rodiny Ixypsilonů... Kdyby takhle vypadal web České televize ... nebo Českého rozhlasu, který se tu a tam správným směrem vydává ...

Codex Gigas (http://www.kb.se/codex-gigas/cze/)
Před časem vzbudila zájem veřejnosti návštěva proslulé Ďáblovy bible, středověkého rukopisu, považovaného za největší dochovalou evropskou knihu. Byl sepsán a vymalován na počátku třináctého století někde v Čechách, domovem je dnes ve švédské Královské knihovně. A ta prostřednictvím internetu poskytla tuto verzi Bible celému světu. Na uvedené adrese se nachází skeny všech stran kodexu, a to v češtině. V té jsou pochopitelně okolní texty, ne kniha sama.
(24.8.2008)

České filmové nebe (http://www.cfn.cz)
Databáze českých filmů vznikla už před mnoha lety. Dlouho žila díky nadšení tvůrců, hledala svou tvář - až jí konečně našla. Nemá smysl vymýšlet něco originálního, ČFN je místní obdobou Internet Movie Database a přesně tak má vypadat. Informace o českých filmech jsem už před časem přestal hledat nejprve na imdb a až potom jinde. I když je imdb zatím rozsáhlejší, má také za sebou delší historii a podstatně rozsáhlejší tým spolupracovníků, všeho do času.
(15.3.2003)

Čtyřlístek (http://chrz.wz.cz)
Kdysi jediný pravidelnější přísun (dětského) komiksu Čtyřlístek se stal kultem a legendou sotva jeho první čtenáři začali kupovat nová čísla svým potomkům. Na téhle stránce se nachází takřka vyčerpávající přehled všech údajů, jaké se o Čtyřlístku dají shromáždit, včetně stručných popisů jednotlivých dílů.
(29.1.2006)

Natura (http://natura.baf.cz)
Internetové stránky časopisu Natura jsou skvělým počtením, pokud vás zajímá věda. Jakákoliv. Fyzika, historie, biologie, matematika. Mnoho článků z Natury můžete najít ve vědecké sekci Neviditelného psa, ale tady jsou pěkně pohromadě, seřazené podle čísel nebo v knihovně podle oborů.
(25.9.2002)

Palmknihy (http://www.palmknihy.cz)
Obrovský výběr nejrůznějšího čtení – od science fiction přes detektivky, literaturu vážnou po fakta, od autorů neznámých až po veleznámé - to vše tu je ke stažení ve formátech pro kapesní počítač. Ale majitelé těch na stole nemusí skřípat zuby - čtečky existují i pro ně a příslušné odkazy na Palmknihách najdete také.
(26.1.2003)

Panáček v říši mluveného slova (http://mluveny.panacek.com)
Stránky příznivců mluveného slova – pořádně obsáhlý seznam rozhlasových her a audionahrávek. Je s velikým nadšením neustále doplňován, mnoho údajů sice u jednotlivých titulů chybí, ale to až tak nevadí.
Takovému obsahu by prospělo postavení na pořádnou základnu, ve stylu IMDB nebo podobných filmových databází, ale díky aspoň za to, co je, protože podobný pramen nikde jinde nenajdete.
(19.8.2006)

Seznam - Encyklopedie (http://encyklopedie.seznam.cz)
Nová seznamácká služba nestaví na zelené louce, ale vybírá výsledky z tří existujících encyklopedií – z Wikipedie, CoJeCo a z Ottova slovníku naučného. I když se může zdát, že sto let staré mnohasvazkové dílo je k ničemu, není to samozřejmě pravda, nejen že ukazuje úroveň poznání své doby, ale především obsahuje tisíce životopisných a historických hesel, na nichž není co měnit.
(2.7.2006)

Slovník – (http://www.slovnik.cz/)
Tenhle jazykový slovník používám už hezkou řádku let, ještě z dob kdy se ukrýval za nezapamatovatelnou adresou a jeho obsah byl budován víceméně svépomocí. Dnes za obsahem stojí renomovaná firma a co je nejdůležitější, k obvyklé angličtině a němčině je tu k dispozici i několik dalších jazyků. To, co jinde nenajdete, je pak slovník česko-latinský.
(28.3.2004)

The Simpsons Archive obrovský archív materiálů, věnovaných žluté rodince ze Springfieldu. Anglicky

Bouře - (http://www.wetterzentrale.de) - aktuální bouře s blesky nad Evropou

WWW Unit Converter (http://www.digitaldutch.com/unitconverter/) - Na téhle stránce nenajdete nic jiného, než inzerovaný převodník jednotek. Nejrůznějších. Pokud jednou za čas zatoužíte (nebo potřebujete) převést litry na galony, palce na centimetry či něco podobného, tak se určitě nevyplatí instalovat si některý k tomu určených programů. Stejně dříve zapomenete, že ho na počítači máte.
(29.8.2002)

Wikipedia (http://cs.wikipedia.org)
Otevřená - tohle slovo se na webu často skloňuje - encyklopedie, do níž může přispívat opravdu každý. Nu, v české verzi Wikipedie toho prozatím mnoho nenaleznete (v půli června necelá pětistovka hesel), zato v rodné verzi anglické je jich přes sto tisíc. Máte-li chuť, můžete se přidat k tvůrcům. Nebo si aspoň adresu zapamatovat. On je to totiž projekt opravdu dobrý. (15.6.2003)

World Rank Insignia (http://www.rankinsignia.info)
Sbírka hodnostních označení z celého světa (i jeho historie). Armády, policie, hasiči, kluby a spolky. Včetně Armády spásy i několika institucí fiktivních, třeba startrekovské klingonské flotily. Takže když se chcete například podívat, jak se vyvíjely hodnosti a výložky české policie od roku 1918, tady to najdete. (11.1.2003)

Život a dílo Agathy Christie (http://agatha.webpark.cz/index2.html)
Stránky Společnosti Agathy Christie s dobře zpracovanou bibliografií, přehledy televizních a filmových zpracování, nebo třeba profily postav. Také stručný ale dostatečný životopis, který pochopitelně nepomíjí ani spisovatelčinu několikadenní záhadnou nepřítomnost. - (10.7.2005)

Sherlock Holmes

Camden House - (http://camdenhouse.ignisart.com)
Rádi Sherlocka Holmese? Tady ho najdete v originálním balení, včetně původních ilustrací. Plus něco navíc. A ještě prémii v podobě Dvořákova obchodu smíšeným zbožím, dlouhou dobu jediných českých stránek, věnovaných slavnému detektivu. Na nich naleznete například rozsáhlou bibliografii překladů. Jediný, bohužel závažný nedostatek – od roku 1998 se tu nic nezměnilo a jak to vypadá, ani nezmění.
(14.12.2003)

Sherlockian Atlas - (http://www.evo.org/sherlock/)
Pokud rádi čtete detektivky a pokud ještě raději listujete v příbězích Sherlocka Holmese, pak vám tenhle atlas může být k užitku. Je dokonalou databází všech míst, o nichž A.C. Doyle píše a to včetně těch fiktivních.
(27.6.2002)

The Sherlock Holmes Society of London - (http://www.sherlock-holmes.org.uk)
Londýnská společnost Sherlocka Holmese, jejíž novodobá historie sahá až do roku 1951, by svou internetovou prezentací zapadla mezi obdobné spolky. Kdyby nebylo obsahu, kolem kterého se v podstatě všechny ty běžné seznamy, bibliografie a biografie, které podobné weby obsahují, točí. A tím je rozsáhlá audiosbírka rozhlasových her, od prastarých inscenací z třicátých let až po léta osmdesátá. Všechno ve formátu mp3, sice v nijak zvláštní kvalitě, ale pro stahování optimální velikosti. Dobrá znalost angličtiny posluchače v tomto případě samozřejmě nutná. (19.9.2004)

Hudba

Black Planet (http://merciless.net/blackplanet/sisters.shtml) Neoficiální stránky Sisters of Mercy. Kromě mnoha jiných informací také rozsáhlý přehled neoficiální diskografie SOM.

Cocteau Twins - oficiální server s krásně napsanou historií do roku 1996, diskografií a galeriemi snímků.

Fantazie

Sarden - http://pes.internet.cz/scifi/
Scifistická příloha Neviditelného psa, stejně jako Pes sám je i Sarden deník , což znamená, že si můžete dopřát každodenní porci recenzí, upoutávek, polemik, tu a tam krátkých povídek. Výborným šéfredaktorovým zvykem jsou opožděné recenze starých českých SF filmů. (3.8.2003)

Návštěvníci - http://www.akademik.cz/navstevnici/
Dnes už legendární český SF seriál má na internetu několikero zastoupení (včetně německého), a tohle je mi nejsympatičtější, i když jsem ho objevil teprve nedávno a náhodou. Kromě jiného se hned na titulní straně dozvíte za kolik dní dojde k nejtragičtejší události lidských dějin - totiž ke zrušení piva všelidovým hlasováním v roce 2324. Ale také je tu stručný průvodce seriálem, povídání o technických vymoženostech budoucnosti a především fotografie, ty ke stránkám TV pořadu pochopitelně patří (1.11.2004)

Star Štrek čili Sev Trek po česku - http://strek.pinknet.cz
Máte rádi Star Trek? A máte ho rádi tolik, že se mu dokážete i vysmát? Potom je tahle česká mutace australského Sev Treku přesně to, co se vám bude líbit. Je jen škoda, že historie překladu do češtiny skončila před několika lety. Původní Sev Trek, každotýdenní strip, k němuž čtenáři vymýšlejí text jedné z bublin, naštěstí žije stále dál. A nevěnuje se jen Star Treku, kreslíř John Cook si střílí ze všeho, co v televizi uvidí, z Hvězdných válek stejně jako z Pána prstenům, Harryho Pottera, Matrixu nebo neohroženého 007. (19.12.2004)

Internet Speculative Fiction DataBase - http://www.sfsite.com/isfdb/sfdbase.html - rozsáhlá databáze autorů, časopisů, nejrůznějších seznamů a žebříčků fantasy a SF

Pik.Nik, scifistický rozcestník

Rolozo Tolkien (http://godzilla.eecs.berkeley.edu/rolozo/ ) Slušná galerie Tolkienovských obrázků (mimo jiné)

Mytologie

Encyclopedia Mythica (http://www.pantheon.org/mythica/) Rozsáhlá encyklopedie mytologie, tisíce hesel. Skvělé, leč anglicky.

Internet Sacred Text Archive: Rozsáhlá databáze nejrůznějších svatých, mytologických či hermetických spisů. Od bible, přes korán, spisy konfuciánské, alchymistické, pohády a mýty, atlantománii ... je toho opravdu hodně. Bohužel anglicky

Kouzelník Merlin - skutečnost nebo pohádka?- (http://www.sweb.cz/ganieda/) - legendární postava seriózně probraná ze všech stran

Medieval Bestiary - http://www.bestiary.ca/index.html - aneb Zvířata ve středověku, je vlastně jakýsi Nadbestiář nebo encyklopedie středověkých Bestiářů. Kromě zvířat, rostlin a drahých kamenů, vše s vybranými původními ilustracemi a citáty ze starých zdrojů, jsou tu texty Bestiářů samých, texty o Bestiářích, prostě zkrátka velice užitečný zdroj pro všechny milovníky středověku, mytologie nebo potvor. 18.9.2005

Mitencyklopedia - (http://mitencyklopedia.w.interia.pl/) Zajímavá polská stránka, věnovaná už podle jména mytologii a legendám. Není to ovšem pouhý slovník, doplňují ho články a odborné stati. A nehledejte tu jen mýty klasické, Mitencyklopedia se rozmachuje od pradávných historií až k legendám moderním, jakou je třeba Napoleon Bonaparte. Což je záměr chvályhodný. A navíc, díky polštině, celkem srozumitelný i pro nás. (1.12.2007)

Mysterious Britain, a guide to the legends, folklore, myths and mysterious places of Britain - http://www.mysteriousbritain.co.uk/ - Průvodce po tajemných místech, legendách a mystériích Britských ostrovů

Strangescience.net - Báječná stránka, věnovaná historii, omylům a fantastickým představám, s nimiž se potýkala a jimiž žila paleontologie. Jsou tu i stručné biografie řady osobností, které se paleontologii věnovaly a které ji vydobyly místo na světle světa. (24.11.2002)

Mytologie a náboženství starých kultur - Kromě obsáhlého slovníku řeckých bohů tady najdete babylonský mýtus o stvoření světa Enúma Eliš, obsah eposu o Gilgamešovi, seznámení s indickými védami, Mahábharátou, Rámajánou nebo povídání o mytologii obecně. (25.6.2005)

Biologie a paleontologie

BioLib – Biological Library (http://www.biolib.cz/cz/main/)
Rozsáhlý a velmi užitečný zdroj informací o rostlinách, houbách a živočiších. Obsahuje na tři sta tisíc popisů, překladový slovník (funguje, jak se zdá, zatím jen angličtina) výkladový slovník a několik tisíc fotografií. Kromě základní funkce, jíž je zařazení do taxonomického systému, jsou tady i seznamy geografické a spousta dalšího
(8.5.2007)

Ornithodira Blog / pan-Aves (http://david-cerny.blogspot.com//),(http://pan-aves.blogspot.com/)
Zajímavé čtení a kvalitní zdroj informací o létajících ještěrech druhohor. A nejen o nich, i přes determinující název v Ornithodira články o dinosaurech převažovaly. Na novém blogu mají pterosauři a vývojová linie ještěrů, vedoucí k ptákům, přednost. Dohromady jde o balík opravdu zasvěcených informací o druhohorních plazech, pojímaných ze všech stran. Na rozdíl od mnoha jiných webovek, věnovaných prehistorii z laického nadšení, tady se jde opravdu do hloubky, takže čtenář, biologií nepolíbený, by měl být na pozoru.
(28.8.2010)

Strangescience.net - Báječná stránka, věnovaná historii, omylům a fantastickým představám, s nimiž se potýkala a jimiž žila paleontologie. Jsou tu i stručné biografie řady osobností, které se paleontologii věnovaly a které ji vydobyly místo na světle světa.
(24.11.2002)

Savci (http://savci.upol.cz)
Jedna z nejlepších encyklopedií na českém webu. Jednoduchá co do struktury a vzhledu, dokonalá obsahem. Tím jsou samozřejmě savci. Pokud potřebujete vědět kam který patří, jak se jmenuje vědecky – a jak anglicky(!) – tady to najdete. A potom můžete pátrat dál, protože základní informace už máte.
(20.10.2002)

 

obálka

Nepraktický průvodce světem nadpřirozených bytostí. Svazek, zahrnující druhou padesátku (tedy roky 2011–2020) každotýdenního povídání, zveřejňovaného na Bezejmenné stránce.

E-kniha dostupná v obchodech: Google Play (49 Kč) | Knihy Apple (39 Kč) | Smashwords ($1.69)

 

 

Copyright © 2000–2024 Petr Vyhlídka × Kontakt × Obchůdek s knihami x English digest
autorův Mastodon a Tumbrl (RSS, když chcete zůstat v obraze) a Bezejmenná stránka na Facebooku
Bezejmenná stránka nesbírá informace o svých čtenářích. Vůbec žádné. Dokonce i prastaré počítání návštěv už je pryč.

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium
Zahradník
Žabí léto
Bajka o bajce
Kůň z Tróje
Přínosné využití přemíry informací
další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Holmesiana

Poslední změny
Mapa stránek

Obchůdek s knihami