Bezejmenná stránka: Kniha návštěv

Kniha návštěv


Archív Knihy návštěv v roce 2008

Karel Uhlíř 26. 12. 2008 11:00

Ahoj, já pracuju ve Vamberku a tamního fexta jsem viděl - je na pohled velice nehezký. Čtu si ale Bestiář a ten hezký je. A zajímavý. Dostanu se časem určitě k tomu, si tyhle stránky víc prohlídnout, jen co bude trochu času. Zatím jenom díky za dost dobrý čtení.

milan 27. 11. 2008 15:45

tak ti tu povídku napíšu tady:
VRAŽDA ZA ÚPLŇKU
Bylo léto roku 1895 a pan Gibbons se za úplňku vypravil do baru Černá kočka. Měl tam obchodní jednání.Divil se proč takhle večer. Měsíc mu pěkně svítil na cestu. Když u rozcestníku odbočil doprava narazil na muže.
Podle jeho detektivních schopností poznal že je to ten muž se kterým se měl setkat.
Jenže ten muž vypadal divně. Byl celý bledý a měl ruce od krve. Rozběhl se na Gibbonse a zakousl se mu do krku?
Dopadne to tak že vrah pana Gibbonse byl pod vlivem drogy C a vraždu začne vyšetřovat detektiv Mc Ardlle,přítel Pana Gibbonse. TAK CO?

milan 27. 11. 2008 15:29

Ahoj mám rád Sherlocka Holmese aj. a občas píšu i nějaké ty detektivní povídky a proto se tě chci zeptat jestli by jsi nezaložil povídkovou sekci kde by mohli psát povídky všechny. Pošlu ti na mail úryvek mých. Za případné založení sekce děkuji

Odpověď - Pieter (28. 11. 2008 07:55)

Bezejmenná stránka je sobecky jednomužný projekt. Na internetu existuje spousta webů, kam lze psát. Mají mnohem větší návštěvnost a především možnost čtenářské reakce. Třeba http://www.pismak.cz

Václav Semerád 27. 11. 2008 11:10

www.fext.cz mě dostal: pokud chcete znát můj názor na fexty, dám vám link na román "Fext, stín z temnot" : sw.gurroa.cz/fext/fext.htm (pozor, je to sci-fi román:-)

Odpověď - Pieter (28. 11. 2008 07:51)

Díky. A ještě vzkaz pro kolemjdoucí, nejen FExt, ale i ostatní knihy pana Semeráda stojí za přečtení. Najdete je na výše uvedeném webu, nebo tady na http://www.palmknihy.cz/.

Petr Kukal 22. 11. 2008 18:11

Díky za milá slova uznání.

Aileen 16. 11. 2008 16:37

Dobrý den, při zkoumání mikulášské tradice jsem narazila na zmínku o dvou čertech doprovázejících Mikuláše, s tím, že jeden byl černý s červenými doplňky a druhý červený s černými (prý z toho vychází tradice oblečení obhájce a žalobce u západních soudů). Nevíte o tom něco bližšího? Předem děkuji za odpověď

Odpověď - Pieter (20. 11. 2008 12:42)

Bádal jsem, ale bohužel nic bližšího jsem nezjistil, lituji.

Fery 1. 11. 2008 21:31

Ahoj Pietře, tvůj bestiář je opravdu obdivuhodný, ale nenašel jsem v něm postavu Golema. Můžeš prosím o něm něco zjistit?."Něco v širších souvislostech". Bytost z českých legend Ti přeci nemůže ujít. Psal jsem i několikrát na tvoje forum, ale bez úspěchu.
Děkuji.

Odpověď - Pieter (2. 11. 2008 12:48)

Na Golemovi se právě pracuje, nechával jsem si ho jako otevírací povídání pro nový díl Bestiáře. Širšími souvislostmi si nejsem tak jist, ale snad to k něčemu bude.

J.CH. 15. 10. 2008 16:43

Přečtěte si knížku TAJEMSTVÍ PANSKÉ ZAHRADY od Petra Kukala. Je fakt super a je o fextovi. A mohl by mi prosím vysvětlit o čem tadyta stránka vlastně je ??? vůbec ji totiž nechápu předem dík za odpověd

Odpověď - Pieter (16. 10. 2008 12:36)

Když ji nechápete, tak to asi těžko vysvětlím. Jinak je o čemkoliv.

Erunis 21. 7. 2008 21:18

Tak konec Černé věže byl dobrý, jsem ráda že Tiborwa a Alfirk přežili. Jen mi vrtá hlavou co se nakonec stalo s Lucií. Co vám?

Odpověď - Pieter (22. 7. 2008 15:34)

Jak napsali Gaiman a Pratchett v Dobrých znameních: Vaše teorie je určitě lepší ;-)
Abych se přiznal, tak sám nevím. Možná se někde usadila, možná se nakonec dostala tam, kam šla, záleží to na tom, jak se vyrovnala se setkáním se svým synem. Nebo s tím, co se z něho stalo.

patrik 24. 6. 2008 23:20

Děkuji za kompletní náhled na Anekdoty,dnes jsem je zkompletoval.Mám mnoho (asi 45 kousků)navíc .Jestli některé nemáte rád vám ke kompletaci pomohu z mého přebytku.
Šnurik

Erunis 23. 6. 2008 13:34

V tom musím souhlasit, snad nejlepší internetová povídka co jsem kdy četla.
Už se nemůžu dočkat pokračování.

R.Rulf 17. 6. 2008 20:28

Černá věž je super čtení!Ani na pivo jsem nešel.

Smintheus 1. 6. 2008 17:06

Rešpekt za rozsah beštiáru. Som rád, že sa niekto na niečo také podujal a to v takej kvalite. Možno by nezaškodilo sem tam uviesť zdroje z ktorých autor čerpal. Pre náročnejších čitateľov ;-)

Odpověď - Pieter (2. 6. 2008 08:49)

Díky za respekt. Prameny uvedeny jsou - jen na zvláštní stránce: http://www.fext.cz/bestiar/bestiar_biblio.htm
Vím, neříká to, která konkrétní informace byla vzata ke konkrétní bytosti, ale Bestiář není koneckonců vědecká práce.

Bestie 23. 5. 2008 21:31

Mám velikánskou prosbu :) Váš web jsem objevila náhodně při hledání jmen štírů-strážců bohyně Eset a moc se mi líbí. Mám svůj blog (Atlas.cz) a chtěla jsem se zeptat, zda na svém blogu mohu dát odkaz na Vás. Bylo by mi ctí a národním svátkem šířit tam trochu osvěty :) Nechci to ovšem dělat bez Vašeho souhlasu. Prosím, moc prosím.

Odpověď - Pieter (25. 5. 2008 17:07)

Ale samozřejmě! Děkuji za zájem a jsem potěšen. Také tím, že se najdou i slušní lidé, většina takybloggerů se neobtěžuje ptaním a sbírají celé texty.

J. Horák 2. 5. 2008 11:02

Dobrý den, Chtěl bych se Vás zeptat, proč na Vašich stránkách v sekci bestiář nejsou žádné informace ohledně andělů, zatímco o ďáblech a jiných démonech se zmiňujete v hojné míře. Děkuji

Odpověď - Pieter (3. 5. 2008 09:33)

Z jednoduchého důvodu - ještě jsem se k nim nedostal. Z trochu složitější stránky: ona to zase tak hojná míra není, pokud jde o démonologii jako takovou. Většina místních démonů (a takydémonů) si vyšlapala cestu do Bestiáře díky své existenci v lidových pověrách, lokálních pověstech a pro mnohdy zajímavé a hluboké kořeny. Ale máte pravdu, i když se na první pohled tak nezdají, jsou i andělé zajímavější, než si většina lidí myslí, a tak s tím něco udělám.

alena 19. 2. 2008 08:33

zdravím,zavedla mě sem náhoda jménem Terpsichoré (=oříšek v překladu), a koukám a bojím se, že mě tvoje stránky připraví o pracovní kázeň! Jen jsem je prolítla, a už vím, kam se vracet, těším se na povídky - zatím jsem přečetla jen tu nejnovější. Počínaje grafickým pojetím mají stránky styl, jasný čistý, chytrý, spousta práce za tím, a tak nějak sympaticky skromný, na to, jaká mnohostranná "bedna" za nimi nejspíš je. Závidím, je to balzám na duši

Njurgun 21. 1. 2008 13:50

Jestli budete někdy dělat korektury, tak by se hodilo rozířit heslo Abásyové - třeba o tyto informace
Abásyové se dělí na dva druhy: Podzemní a Větrné. Váš popis se týká pouze Podzemních (můžete přidat informaci, že mají chlupatá chodidla, která jim umožňují neslyšnou chůzi. Mají nepěkné lidožroutské sklony. Jejich vládcem je opravu Arslán Duojan (nebo Duolaj) Tojon, který je zplodil se svou dcerou Alaa Buruj, což je čarodějnice s dřevěnými koňskými kopyty na nohou.
Větrní Abásyové jsou obyvatelé západní strany světa, žijí v povětří, jsou opeření a berou na sebe podobu vícehlavých dravých ptáků. v této podobě jsou známí jako Exekjuové. Jejich vládcem je Uluu Tojon (větrný náčelník), který je zplodil se svou ženou jménem Kuochtuja Chotun.
Zvláštním druhem Abásyů jsou Baránčajové, to jsou bytosti lidského nebo božského původu, které byly za trest reinkarnovány do podoby Abásyů, obvykle na třicet, šedesát nebo devadesát let.
Nejslavnějším Abásym byl asi Uot Usutáky, který unášel krásné ženy. Jeho konec přišel tehdy, když unesl švagrovou hrdiny Njurguna. Njurgun ho pronásledoval, Abásy se chtěl dohodnout a nabízel Njurgunovi "spodní, lepší polovinu" nebohé švarové, kterou Abásy plánoval přeříznout v pase Njurgun ho však místo toho zabl pěstí.
Obrázky Abásyů a jeich ničitele Njurguna najdete na stránkách http://www.bichik.ru/nb/index.htm.
Zatím nashledanou.

Odpověď - Pieter (22. 1. 2008 12:37)

Díky za informace.
I když se - z principu - k světlo světa spatřivším bubákům, bohům etc. nevracím (respektive hrozně nerad), určitě je použiji. Třeba v extra povídání o únosci žen, nebo o baránčájích.

J.Jelínek 18. 1. 2008 19:15

Dotaz na DOBYTČÍ DĚS: V Bestiáři je podobný jako v Bauchových "Příbězích ze staré Šumavy" - až na to, že autor tam uvádí víc svědectví a specifikuje ho jako velkou ještěrku se snopem jisker místo ocasu. Podle jiných pramenů je ale i novohradský dobytčí děs v podobě býka, který na ocase tahá uschlé kravské kůže a zvěstuje dobytčí mor. (Není známo, zda oznamuje i BSE.) Kolik tedy vlastně na Šumavě máme D.D.?

Odpověď - Pieter (22. 1. 2008 12:49)

Nejspíš jen jednoho, s lokálními verzemi (šalamounská odpověď). Novohradská příšera se nachází na straně 27 pod jménem Ničemnej bejk a s Dobytčím děsem ji spojuje jen cíl: dobytek a další hospodářská zvířata.

pavel411 7. 1. 2008 14:56

to ja jen, ze si mi aktualni povidka (Stvanice) obzvlaste zamlouva...

Jan Jelínek 3. 1. 2008 19:12

Dotaz ke kanánskému Lotanovi (viz Leviathan):
KTERÝ Baal zabil Lotana? - nebo už ta migrace do Kanánu měla jen tohle povšechné označení? (podobně jako např. íránský indra s malým i).

Odpověď - Pieter (22. 1. 2008 12:44)

Po nepříliš důkladném průzkumu (tak dobře, jen jsem zběžně zalistoval, aby se neřeklo), bych si tipnul na Baala všeobecného nepřívlastkového, žádný detail jsem totiž nenašel. I když je možné - a pravděpodobné -, že časem z mýtu spoustu věcí opadalo. Jedním slovem - nevím.

Jan Jelínek 2. 1. 2008 13:48

UPÍŘI, KREV A MONGOLOVÉ: Asi se ptám s moc velkou frekvencí, ale mám čas asi tak ještě 14 hodin až 14 let, blíž se to nedá odhadnout. Velmi podrobná dokumentace Bestiáře (nejspíš podle předchozích profesionálních návyků autora) uvádí, že víra v/obavy před upíry se dost kryje s místy více ovlivněnými mongolskými migracemi. Mongolové opravdu nemívali rádi krev, tradiční mongolská poprava nebyla jak na Staromáku, ale uškrcením nebo udušením pod dekami. Je tu možná nějaká korelace s výskytem velkých predátorů??? Ta mezera mezi Dekanem a Ussuri asi nebývala vždy (P.tigris, P.t. forma altaica) a v sovětské bývalé střední Asii se "džulbars" ještě ve 20.stol. tu a tam vyskytoval. Pach čerstvého papání je přitažlivý a větší šelmy běžně kradou úlovky menších, proto je také lev erbovní zvíře.

Odpověď - Pieter (22. 1. 2008 12:56)

Jak tak se zpožděním a mimo knihovnu odpovídám, napadlo mě - a je to jen můj skromný, ničím nepodložený názor -, že spíš než lákadlo pro šelmy může obliba či neobliba prolévání krve souviset s teplotními podmínkami. V Mongolsku a okolí je docela zima, což středoamericky efektním krvavým záplavám tak trochu brání, navíc je krev čerstvě uloveného zvířete (to už ale cestuji příliš na sever) výborným (a často jediným) energetickým nápojem - je teplá a výživná. Čímž k tomuto od nepaměti jistému průvodci života může v ruzných klimatických podmínkách vznikat různý vztah. Ale možná jen plácám.

Jan Jelínek 2. 1. 2008 12:00

Dotaz na trojského koně (dřevěného, ne virus): Před lety se učení mužové sešli ve Schliemannově rodišti a vyhlásili, že H.S. vlastně vůbec nic neobjevil. Tady v rejstříku/stránkách t.k. přímo není a vrstvy v pahorku Hisarlik opravdu asi stopy větších válečných akcí neobsahují. Některé ale obsahují stopy silných zemětřesení, Nemůže tohle být právě ono, jak t.k. pouští dobyvatele do města? Na výrobu zemětřesení se Poseidon Zemětřas proměňoval v koně, který údery svých kopyt rozhopal zemi i moře. Když tedy uděláte jeho sochu v podobě koně, provedete patřičné obřady a přinesete oběti - pochopitelně lidské, stačí v egejské oblasti jen trochu počkat. Po průchodu zbořenými hradbami pak může začít ta pravá bojová sláva. Následující slepí omérós, kteří od toho mají stejný časový i kulturní odstup jako A.Jirásek od husitství, to pak už ve svých zpívánkách od vesnice k vesnici vylepší.

Odpověď - Pieter (3. 1. 2008 13:53)

Tak podle učených mužů všech dob obvykle nikdy nikdo (kromě nich) neobjevil,, nevynalezl ani neodhlalil, takže je s podivem, že jsme vůbec vylezli z praoceánu. Pokud jde o Tróju, tak to je opravdu hodně vzdálená historie, což byla už pro Homéra. Existuje třeba teorie, že jistý zrádce pustil Řeky dovnitř brankou se znamením koně (řecké mýty někdy měly už v klasické době racionální - občas i násilně upravené - verze), zkrátka, tohle bych nechal těm zvířatům co mají větší hlavy. I když to takhle pravděpodobně nejspíš opravdu bylo. Jen bych tipoval na obrácený postup - nejdřív zemětřesení a pak zpětně poseidonský rituál. Trója - mimochodem - zažila bojů vícero v mnoha generacích. S tím, že tehdejší armády rozhodně neměly prostředky ani schopnosti dnešních.

Jan Jelínek 1. 1. 2008 22:49

Hromoví ptáci (agy) podle Tunguzů naposled letěly 30.6.1908. Odnesl to naštěstí jen jeden čum s levnějším letním krytím (březová kůra), který shořel.

J.Jelínek 1. 1. 2008 18:29

("princip omega" = 1 věc vždycky zapomeneš , viz též změny krátkodobého paměťového bufferu při hypertenzi).
Uvedené heslo LEVIAT(H)AN skutečně asi vyčerpává všechna použití, ale ještě k té "Fantastické zoologii": tam je pěkná stará rytina begemota (zde hrocha) bojujícího s leviathanem, rozměrově celkem srovnatelným s begemotem. Zobrazení begemota odpovídá, pokud by tomu tak bylo i s leviatanem, ten je na rytině zobrazen v rozshahu alternativ varan/baryonix walkerii/nesmysl. Co s tím ?? (dnes už asi nic, i když "čipekwe" údajně občas ulovil i begemota = hrocha).

Jan Jelínek 1. 1. 2008 18:10

Jde o poměrně mladé (cca desítky let) zjevení z jedné zapadlejší jihoamerické železnice. Uvádí je ve své "Fantastické zoologii" argentinský básník a spisovatel Borges, totiž PRASE V ŘETĚZECH. Zjevovalo se ne pravidelně ale zas ne tak zřídka po dobu několika let. Běhalo po telegrafních drátech mezi sloupy a těmi řetězy příšerně řinčelo. Je o něm známo ještě víc nebo něco podobného?

Odpověď - Pieter (3. 1. 2008 13:44)

Možná ano, ale nejspíš jen ve španělštině, česky jen ten Borges. V Bestiáři mimochodem už nějaký čas je, jako Chancha 'con cadenas čili po původním názvem. Ovšem právě jen s onou jednou telegrafní větou

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny