Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Adventure Bar Story


Adventure Bar Story

systém a rok vydání: PSP – 2011 (JP), iOS, AND – 2012, 3DS – 2014 (JP) 2015 (US, EU)

Vydavatel: Ride On

 

Adventure Bar Story

Konečně (J)RPG, kde hlavním protivníkem není Pán všeho zla, ale konkurenční obchodník. Přes čtyři stovky receptů, stovka oblud k prozkoumání. A vytěžení, z něčeho se přece vařit musí. Komba v téhle hře mimochodem nepředstavuje sekvence útoků, ale skladba jídelního lístku. Taky sympatické – kdyby ovšem v tomto případě existovala nějaká nápověda. Ale zrovna tahle oblast je bez jakéhokoliv náznaku.

Nějaké ty zlé skutky tu na talíř také přijdou, stejně jako prastará historie, takže příběh se časem trochu rozvine. Ba i to správné výchovné poslání hra plní, takže vzhůru k plotně.

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Almer Baron
Naštěstí jde o bosse, čili klíčového protivníka, díky čemuž se můžu vylhat z faktu, že mi uniklo proč se tenhle šlechtic na poušti jmenuje jak se jmenuje.
Aqua Slime
Sliz patří mezi neidentifikovatelné léta... beztvaré hromady, obvyklé obyvatele světů počítačových her. Často se vyskytuje v různých elementárních formách, jako například tento, který je nátury vodní.
Archdemon
Arcidémon, protějšek archanděla, čili Ďábel.
Banshee
Kouzelné bytosti, ohlašující nářkem (zvaným keening) blížící se smrt někoho z rodiny. Jsou ovšem velice tradicionalistické a konzervativní, protože se nestarají o nikoho, jehož keltská krev je zředěna příměsí anglosaských či skandinávských genů. Jako takové se objevují pouze v Irsku, na skotské Vysočině, ve Walesu a v Bretani.
Basilisk
Bazilišek patří mezi známé a nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Bison
Hovězí v nezpracovaném stavu. Bizonů, těchto příslušníků podčeledi Turovitých známe dva druhy, amerického, a evropského, kterému pro jistotu říkáme zubr.
Blood Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Blue Dragon
Bez draků by nebyla fantasy, tenhle je Modrý.
Boar
Jistý zdroj vepřového: prase divoké, Sus scrofa.
Boar Leader
Vůdčí kanec stáda předchozích.
Buffalo
Buvol. Prostě kus hovězího.
Cave Bat
I když tu hlavní roli samozřejmě hrála jednak (ne)obliba netopýrů plus prostředí, v němž na tuto potvoru narazíte, tak i v našem světě jeskynní netopýr existuje: několik druhů netopýrů (třeba australský Vespadelus finlaysoni) slovo cave ve jméně nese.
Cliff Hawk
Jestřáb útesový. Dravec domovem patrně pouze v Casselském království.
Club
Krab, nesoucí jméne patrně od zvyku tlouci svým klepetem.
Dark Boar
Temný kanec. Barvou i předpokládanou službou zlu.
Dark Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Temný
Dark Fiend
Temný nepřítel, Také démon. V tomto případě jde o elementála příslušného prvku. O nich – aspoň těch původních – se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu. obojí.
Dark Worm
Temný červ. Přerostlí červi straší v lidských vyprávění odnepaměti. Z jablek mimochodem nevykukují. Jednak to nemají ve zvyku a jednak to bílé ošklivé uvnitř není červ, ale larva, většinou motýla.
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Demon King
Král předchozích. V našem světě obvykle nějaký pekelný hodnostář.
Dessert Club
Pouštní krab. Viz o něco výše.
Dessert Hawk
Pouštní jestřáb.
Dessert Wolf
Pouštní vlk. Též místní druh.
Dragon Lord
Dračí pán. Místní nejvyšší forma draka
Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý.
Dryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Dweller
Proč se netopýr jmenuje obyvatel, jasné není. Možná pro pověstné netopýří kolonie.
Earth Fiend
Elementál zemský. Nepřátelský.
Ent
Jde samozřejmě o stromovou bytost, kteroužto rasu si vymyslel pan Tolkien (mýtické a folklórní nebývají tak hodné). Jméno si vypůjčil ze staré angličtiny (anglosasštiny) kde slovo Ent znamenalo Obr.
Fenrir
Obrovský vlk ze severských mýtů je nejstarším synem Lokiho a obryně Angrbody. Je mu přisouzeno, že stejně jako jeho bratr Jormungand vyřídí při posledním boji Thora, on zlikviduje samotného Odina. S takovým údělem se nemusí žít těžko, zvláště jste-li příšera, jejíž rozevřená tlama se spodní čelistí dotýká země, zatímco čumák nebes.
Fire Boar
Divočák v jednom ohni. Ohnivě elementární.
Fire Fiend
Elementál ohnivý
Fire Goliath
Goliáš byl filištínský bojovník velkého, až obřího vzrůstu, který, jak jistě všichni vědí, byť tu část Bible, První knihu Samuelovu nečetli, doplatil na podceňování protivníkova vzrůstu. Ač mnohem menší, byl David při měření sil prostě lepší. Tenhle obr má povahu ohnivou.
Flame Bat
Plamenný netopýr. Tvor elementární, jak už to ve hrách chodí.
Flame Cutter
Plamenný střihač. Přídavné jméno prozarazuje element, postatné je opisem, jde o kraba.
Flame Root
Plamenný kořen. Ohnivá flóra.
Fungus
Houba
Garuda
Hlavou, drápy a křídly je Garuda orel, tělo má lidské. Také bílou tvář a šarlatová křídla. Kromě toho, že vozí na svých zádech hindského boha Višnu, je především jihoasijským fénixem.
Giant
Obr.
Giant Squid
Kalmar. Nebo krakatice. Prostě onen obávaný hlavonožec.
Goblin
Skřet. Integrální součást (téměř) každé fantasy.
Goblin King
... král toho druhu...
Goblin Mage
... a vzdělanec v oboru magickém.
Goliath
Goliáš, jak víme, byl ověstný filištínský obr, kterého v jednom z nejznámějších biblických příběhů vyřídil vzrůstem nepatrný David.
Hell Club
Váše uvedený krab chování vpravdě pekelného.
Hell Fighter
PEkelný bojovník. Tady jen místní forma kostlivce.
Hell Hound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hob Goblin
V anglickém folklóru je to skřítek, na rozdíl od jiných skřetů docela přátelský, ve hrách většinou naopak. Včetně téhle.
Ice Goliath
Goliáš povahy ledové.
Iron Scissor
Železné nůžky. Opis nebezpečné krabí potvory
Island Whale
Velryba od Ostrova (Velryb). Stvoření dost velké na to, aby bylo cti hodným protivníkem i v našem světě.
Killer Cactus
Zabijácký kaktus.Bojovná flóra.
Killer Rat
Zabijácká krysa.
King Fungus
Král Houba.
Land Worm
Zemní červ. U nás neexistující, tady velký a nebepečný.
Light Fiend
Elementál světla.
Lich
Lich je staroanglické slovo, znamenající mrtvé tělo. Velice rychle se zabydlelo v moderní fantasy, kde představovalo (a představuje) obvykle oživlou mrtvolu mága či černokněžníka, případně oživlou mrtvolu mágem či černokněžníkem. Čili nekromancerem.
Lord Stepp
Vlastní jméno.
Mad Ottssie
Po vzoru Nessie z Loch Ness se nejmenují jen předpokládané potvory z jiných pozemských jezer, jako třeba japonská Ossie, ale obludy v jiných světech. Tady podle místního jezera Otts.
Mad Plant
Šílená rostlina. To musí být, když kouše.
Mad Wolf
Šílený vlk.
Mage Flower
Květena magická. Magii provozující.
Mandoragora
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Mega Plant
Rostlina velkéo vzrůstu. Předpony měrných soustav, zvláště násobky milionu a miliardy (mega a giga) se díky počítačům jednak ani nemusí představovat, druhak se v jejich obecném užívání vrátily k bohatému životu jejich řecké vzory, mega znamená velký, giga obrovský.
Merfolk
Mořský lid. Známé mořské panny i méně známí, ale z hlediska zachování rodu nezbytní mořští pánové. Viz následující.
Merman
Mužský protějšek mermaid, čili mořské víly. Méně populární, než ony, protože námořníci bývali muži.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Ottssie
Místní plesiosaurus, další viz předchozí Mad Ottsie.
Plant
Rostlina, další viz nadcházející Rafflesia.
Rafflesia
V našem světě je Rafflesia arnoldi známá coby kytka s největším květem. Opravdu velkým, o průměru až jeden metr a váze jedenáct kilogramů.
Rat
Krysa
Ratking
Krysí král...
Ratqueen
... a královna
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Červený
Red Slime
Herní sliz barvy rudé.
Roc
Ruchch, někdy uváděný v anglické formě Roc, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Sahagin
Podobná potvora existuje i v Dungeons and Dragons a byla nejspíš jedním z rodičů tohoto běžného obyvatele finalfantasyovských her. A moří, jde totiž o vodní příšeru a jeden z výkladů jména vychází z sea hag, mořská babizna. A baby jsou běžné obyvatelky evropského folklóru, ať už to vezmeme z východu, (kde dodnes můžete najít i ty mořské třeba v ruských pohádkách) nebo od druhé strany.
Sand Worm
Přerostlý písečný červ je doma v mnoha videohrách. Nejspíš jde o hostující hvězdu ze slavné science fiction Franka Herberta Duna.
Sea Flower
Mořská květena se někdy říká korálům. Což jsou živočichové.
Sea Hawk
V našem světě je mořský jestřáb jiné jméno pro orlovce říčního, nebo pro chaluhu. V každém případě jde o dravého ptáka. Nebo jen ptáka, chaluha je racek.
Sea Worm
Mořští červi našich moří jsou drobní a přehlédnutelní. Tenhle ne.
Shadow
Stín.
Skeleton
Kostlivec
Slime
Ne, ani tady nesmí chybět jedno z neoblíbenějších videoherních monster, amorfní sliz.
Smilo Fish
Je docela možné, že ve zdejším moři přežil šavlozubý losos. To není vtip, tahle ryba, vědeckým názvem Oncorhynchus rastrosus (jiným jménem Smilodonichthys rastrosus) plula v třetihorních mořích a vyhynula na počátku čtvrtohor.
Stungus
Stun fungus. Znehybňující houba.
Sylph
Paracelsovo jméno pro elementála vzduchu. Jsou nám svým způsobem z elementárních bytostí nejbližší, neboť dýchají vzduch, jsou ovšem hrubší a nevlídnější než ostatní bytosti.
Thief Rat
Zlodějská krysa. Kupodivu ne opis, ale popis.
Tree Man
Stromuž.
Troll
Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí. Ale tohle vypadá na ten první případ.
Undine
Paracelsus tak nazývá vodní démony. I když jsou vodní bytosti obého pohlaví, většinou se v legendách hovoří o vodních dámách, zmiňují se případy jejich manželství s lidmi, do nichž undiny (v touze po duši, neboť jen touto cestou mohou elementární bytosti duši získat) často vstupují. Více v Bestiáři.
Venom Fungus
Jedovatá houba. Prosté jméno, leč vše vystihující.
Venom Slime
Jedovatý sliz.
Water Fiend
Elementál vodní.
Wind Fiend
Elementál vzdušný.
Wind Slayer
Vzdušný zabiják. Opis ptačího monstra.
Wise Ent
Slovo Ent ve staré angličtině znamenalo obr. Když si ho odtud J.R.R. Tolkien vypůjčil, označil jím své mluvící a chodící stromy. A od té doby, respektive od vydání Pána prstenů, má Ent svůj nový význam.
Wolf
Vlk.
Yak
Jak je v Tibetu žijící tur, divoký bratranec našich domestikovaných krav.

 

poslední úpravy 13.11.2015

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist