Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Valkyrie Profile: Covenant of the Plume


Valkyrie Profile: Covenant of the Plume

systém a rok vydání: Nintendo DS, 2008 (JP), 2009 (USA, EU)

Vydavatel: Square Enix

 

Valkyrie Profile

Valkyrie Profile je první videohra, kterou jsem vzdal ne proto, že by mě nudila. To rozhodně ne. Ale ukázalo se, že je pro mně pekelně těžká. (Proč by ne, když na začátku uzavírám smlouvu s vládkyní severského podsvětí Hel.) Možná se do toho světa vrátím a pokusím se jím projít se ctí. Rozhodně stejně jako při prvním pokusu znovu neposlechnu rady a nařízení obětovat přátele a kopat do mrtvol. Zatím mi zůstalo jen technicky nejlépe zpracované intro, jaké je na Nintendu DS k vidění, a začátek příběhu, který – i když se v podstatě nijak nevymyká běžné RPG šabloně – má cosi zlověstného do sebe.

I když se nabízela jasná příležitost, návrháři oblud ji příliš nevyužili; severská mytologie přitom nabízí celou řadu monster a oblud. Ale tým Valkyrie Profile si víceméně vybíral z běžných potvor s pasy platnými po celém videoherním světě.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací.

 

 

Aello
Aellopús je jedna z harpyjí, řeckých poletujících monster. Více detailů ve skutečném Bestiáři.
Archer
Lučištník...
Archeress
... a lučištnice. Stejné pracovní příležitosti pro všechny
Armor Beetle
Brouk ve zbroji.
Battle Beetle
Bojový brouk.
Brigand
Lupič, čili zbojník.
Canyon Wolf
Vlk kaňonový. U nás nežije.
Carrion Wolf
Vlk mrchožravý. Na Zemi taktéž neznámý druh, vyskytuje se ovšem i v několika dalších herních světech.
Cutpurse
Kapesní zloděj.
Daemon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Darius
Vlastní jméno.
Dragon
Kdo by to čekal, že? Ano, draci nesmí v žádné cti dbalé fantasy chybět.
Einjerhar Lancer
Einherjové jsou duše zasloužilých mrtvých válečníků, které valkýry odnášejí do Valhally, aby shromáždili příslušný počet bojovníků pro ragnarok. Zbraní je tenhle kopiník...
Einjerhar Sorceress
... zatímco tohle čarodějka...
Einjerhar Swordswoman
... a tahle slečna je pro změnu dobrá s mečem.
Elder Vampire
Starší Nemrtvý, Nosferatu, obecně upír. Také obecně známý, jestli chcete detaily, najdete je v Bestiáři.
Ernest
Vlastní jméno.
Fire Bat
Ohňopýr.
Flying Fish
V našem světě je létající ryba zajímavý tvor rodu Exocoetus, který dokáže při úniku před predátory proletět až sto metrů vzduchem, neboo něco větší letucha evropská, Dactylopterus volitans, ryba jiného řádu ale podobných způsobů, se kterou se letouni často zaměňují, ta ovšem „ulétne“ mnohem kratší vzdálenosti.
Ghost
Duch.
Ghoul
Ghúl je původně arabský požírač mrtvol, jemuž se časem dostalo geograficky neomezené slávy.
Giant Bat
obří netopýři se objevují už v pramáti všech her na hrdiny Dungeons and Dragons. Jsou prostě jen velcí, bez jakéhokoliv vztahu k obřím netopýrům našeho světa, kteří jsou neškodnými kaloni.
Griffin
Gryf, česky Pták Noh, (většinou jde o kombinaci orla a lva), pochází z Orientu. Evropu, pochopitelně helénskou, s ním poprvé seznámil Hésiodos. Hérodotos zmiňuje jednu z nejpopulárnějších a zásadních informací, totiž spřízněnost gryfů se zlatem. Ať už ho vyhrabávají ze země, aby z něj dělali hnízda nebo hlídají ložiska tohoto vzácného kovu, v každém případě plnili v Asii stejnou funkci jako evropští draci nebo gnómové.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Heugoe
Vlastní jméno
Iron Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj. Tenhle je mimochodem vyroben z pořádného materiálu, ze železa.
Kobold
Německý skřítek (který později dal jméno kobaltu), začínal v pověstech jako hospodáříček, s postupem času se ale z domácího pomocníčka stal důlním trpaslíkem ve špičaté čapce, škádlícím havíře. Taky pomáhajícím, jak už to v podobných případech bývá.
Kobold King
Královká forma předchozího
Kobold Knight
Kobold rytířského stavu.
Lancer
Kopiník.
Lesser Vampire
Upír nižžšího, tedy nevznešeného původu.
Liesolette
Vlastní jméno
Living Armor
Živá zbroj, někdy obvyklé strašidlo, brnění bez obsahu, ale třeba taky hrdina krásné Calvinovy novely Neexistující rytíř (Il cavaliere inesistente, 1959).
Lizard Knight
Ještěří rytíř.
Lizard Man
Ještěří lidé se objevují ve fantasy příbězích odedávna. I v mýtech.
Lockswell
Vlastní jméno.
Mandragora
Mandragora je opravdu existující, ovšem mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Mimetic Flower
květina napodobující. Jsme ve hře, takže rozhodně nebezpečná.
Natalia
Vlastní jméno.
Noble vampire
Upír šlechtic. To přece většinou bývají, ačkoliv při druhém pohledu si člověk musí říct: A co ten zástup jejich obětí? Nebo se snad z venkovana po náletu automaticky stává von Widlowicz?
Ocypete
Ókypeté je jedna z harpyjí, řeckých poletujících monster. Více detailů ve skutečném Bestiáři.
Opinicus
V heraldice jedna z forem gryfa.
Pickpocket
Kapesní zloděj.
Queenpin
(nevím. ve hře jsem se k ní nedostal).
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Červený
Rogue
Darebák.
Roienbourg
Vlastní jméno.
Skeletal Soldier
Kostlivý voják.
Skullfish
Lebkoidní ryba je neznámá z našich vod, zato v jiných videoherních světech ji chytit můžete. Třeba v Legend of Zelda (některé).
Sorcerer
česky čaroděj, v hlubším významu nepříliš dobrých úmyslů
Sorceress
Čarodějka
Soul of Tears
Ne a ne, prostě mě nenapadá. Tedy nějaký hezký český překlad Duše slz.
Swordsman
Šermíř...
Swordswoman
... a šermířka. Stejné pracovní - jo, to už jsem říkal.
Thyodor
Vlastní jméno.
Toxic Flower
Jedovatá kytka. Těch i u nás je... Třeba ta s nádherně zlověstným českým jménem rulík zlomocný
Valkyrie
Patří mezi nejznámější ze skandinávských nižších mytologických bytostí. Krásné válečnice, které se na okřídlených koních snášejí po boji na bojiště, aby vybrané duše expedovaly do Valhaly. Po pravdě řečeno, mají toho na starosti mnohem více, dohlížejí na boj od jeho počátku, hlídají ty, kteří nesmějí padnout (aspoň prozatím). To vše dle požadavků samotného Ódina. Mimo boj potom posluhují bojovníkům na nekonečné hostině u stále prostřených stolů Valhaly, kde se řídí pokyny vrchní servírky a Ódinovy manželky bohyně Frigg.
Warrior
Válečník.
Will-o'-the-Wisp
Will-o'-the-wisp jsou bludičky Britských ostrovů, převážně namodralá, někdy však i zelená nebo červená světélka, a chovají se stejně jako bludičky naše; svádějí z cesty, topí poutníky v močálech. Někdy ukazují cestu k pokladům. Původu bývají též téměř totožného, bývají dušemi nekřtěňátek nebo duší, které se nedostaly ani do nebe ani do pekla.

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

 

poslední úpravy 4.11.2011

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny