Bezejmenná stránka: Cokoliv > Opravník

Opravník #7


Posuzovat příbuzenské vztahy podle vzájemné podoby nemusí být zrovna nejlepší praktikou. Odpustím si poznámky o celém tatínkovi, který později vyvolá oprávněnou rodinnou rozepři. Přejdu rovnou k věci. Je králík, se svými řezáky a způsobem života, hlodavec? Vypadá a chová se tak.


Jsou králíci hlodavci?


Tak když už se na králíky (a zajíce, ty nemůžeme vynechat) čili řád Lagomorpha díváme, podívejme se na jejich chrup pořádně. Za velkými předními mají, na rozdíl od hlodavců, ještě jeden pár řezáků. Zakrnělý. Zoolog by samozřejmě nalezl rozdílných znaků povícero.

Příbuzný vzhled a chování hlodavců a zajícovců je tedy záležitostí konvergence. V pradávné minulosti Země, se oba řády vyvíjely odděleně.

Dnešní savci vesměs pochází z primitivních hmyzožravců, kteří se po vyhynutí dinosaurů (kterým v druhohorách nemohli konkurovat), začali v kenozoiku vyvíjet v nejrůznější druhy, postupně ovládající nejrůznější biotopy. Tehdy se také oddělily cesty hlodavců a zajícovců. Hlodavci se vyhnuli experimentům se zvětšováním, zůstali malými savci. Díky tomu neměli problémy s cyklickými i neperiodickými změnami počasí, které terciér a kvartér provázely. Dostali se i na místa, která byla velkým savcům zapovězena a pro svou adaptabilitu dokázali přežít.

Zajícovci tak úspěšní nebyli, alespoň do počtu rodů. Také se nevyvinuli přímo z hmyzožravců, vzali to – pravděpodobně – přes primitivní prakopytníky. Pokud tato teorie obstojí, pak jsou tedy bližšími příbuznými králíků spíš ovce než křečci.


Země králíků


S králíky se pojí i jeden, dnes už zapomenutý, leč historický omyl. Dali totiž jméno Španělsku, Hispánii. Což o to, Féničané, kteří na Pyrenejském poloostrově přistáli, na něm našli skutečně značné množství divokých králíků, problém byl v tom, že tato zvířata neznali.

Zato znali z domova jiná. Damany, kteří mimochodem nejsou ani zajícovci ani hlodavci, ale kopytníci. Hebrejsky se daman řekne saphan, i pojmenovali odvážní mořeplavci poloostrov i-saphan-im, zemí damanů. Pak už bylo jen na Římanech, aby hebrejský název převedli na latinské Hispania. Později Cattulus půl století před naším letopočtem pojmenovává Španělsko Hispania cuniculosa. To cuniculosa už je správně, protože cuniculus je králík.

Zpětným omylem je i chyba reformátora Martina Luthera, který do svého překladu bible vnesl králíky, kteří na Předním Východě nežili a v tomto případě jde pro změnu o damany, kterým je tu ukřivděno.

(4.1.2003)

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny