Bezejmenná stránka: Cokoliv > Opravník

Opravník #13


Když v roce 1943 zachránil delfín topící se ženu u floridských břehů, byl to jen další zázračný zásah v dlouhé řadě podobných. A další indicii v případě jež vyvrcholil obviněním, že delfíní inteligence je přinejmenším rovná lidské.


Delfín Záchrance


Nutno poznamenat, že pověst delfínů - záchranců skutečně nelže a nemusíme ani obhajovat příhodu jistého pana Áriona z řeckých mýtů. I v minulosti zcela nedávné se odehrálo několik pozoruhodných událostí. Například v roce 1966, kdy tato zvířata zachránila egyptského inženýra Mahmuda Valiho. Není to případ ojedinělý a zdánlivě opravdu dává za pravdu romantickým obdivovatelům mořské civilizace inteligentních kytovců.

Skutečnost je bohužel neromanticky prostá.

Delfíni jsou savci. A jako takoví, i přes dokonalé sžití s prostředím, v němž žijí, dýchají vzdušný kyslík. Zesláblému nebo nemocnému zvířeti tedy hrozí utonutí. Pud sebezáchovy v takovém případě velí stejně jako u lidí: zavolat o pomoc. Delfín vyšle akustický signál, kterým přivolá kolemplovoucí soukmenovce. Ti se snaží zraněného druha nadnášet a postrkovat k hladině, bez přístupu ke vzduchu by zvíře utonulo.

Delfíni - i jiní kytovci - žijí v pospolitých hejnech, kde je, podobně jako u mnoha jiných stádních a evidentně neinteligentních zvířat, zapotřebí určitého druhu spolupráce. Řečeno slovy etologa, delfíni prokazují epimeletické chování, čili pomáhají - v rámci druhu - jeden druhému. A právě tento vrozený pud, ukazující se například právě při pomoci nemocným či zraněným druhům v ploutvi, je příčinou jejich chování i pokud jde o topící se lidi.

Kdyby člověk představoval pro kytovce potravu nebo nebezpečí, vypadalo by to samozřejmě jinak, jako v případě žraloků, které jak známo delfíni ze srdce a zhluboka nenávidí. I když existují záznamy o tom, jak se delfíni podobným způsobem pokoušeli zachránit i žraloka. Také sedmikilový kus masa, instinkt je instinkt a s předpokládanou vysokou inteligencí bohužel nic společného nemá.

 

(27.3.2005)

Nevěříte?

Přesvědčte se tady:

Vratislav Mazák: Kytovci, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1988

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Hudba

Film a TV

Historie

Cokoliv
Opravník
Holmesiana

Poslední změny

 

TOPlist