Opravník #14 |
Vnímání světa se mění, to je neoddiskutovatelný fakt. V nejčistější formě je pozorovatelný u geografie. Z malého útulného světa prvních civilizací se postupem času stala džungle neuvěřitelných vzdáleností a podivných dalekých zemí, kde bývalo všechno jinak. Teprve s vzestupem techniky se svět znovu zmenšil. Po cestovatelích, kartografech, ale i po zvycích obyčejného obyvatelstva zůstala jména, která dnes mohou trochu zmást.
Zapomenutá geografie
jsou klasickou ukázkou – samozřejmě že jde o dnešní Ameriku, jenže Kolumbus hledal cestu do Asie a byl přesvědčen, že ji nalezl – než dostal kontinent nové jméno, stačilo se to původní špatné zabydlet na mapách i v myslích.
Nepředstavoval západní oblasti této britské země. V dobách, kdy Anglosasové a po nich Normané ovládli Británii, zůstaly (kromě Skotska) nezávislým keltským územím západní končiny – Wales a Cornwall. A právě kornvalský poloostrov (dnešní hrabství Devon a Cornwall), měl tu čest nést jméno Západní Wales, jakkoliv se to při pohledu na mapu zdá trochu nesmyslné.
Dlouhou dobu patřilo jméno Súdán oblasti, ležící na jih od Sahary, od Rudého moře po Senegal. A Západní Súdán doby ne tak dávné, ještě před sto lety, neměl nic společného s Darfúrem, západosúdánským územím dneška. Na mapách tehdejší kolonizované Afriky spojuje tento kraj barva francouzského území – Francouzské západní Afriky, nebo Francouzského Súdánu, což představují dnešní mapy například státy Burkina Faso, Mali či Guinea. Oblast samu ovšem pojmenovali Arabové, bilád as-Súdán, Země černých lidí, evropští geografové ji původně označovali latinským názvem stejného významu, totiž Nigritia.
Sedmihradsko bývalo vždy na svém místě, v Karpatech, a na mapách se nijak nepřesouvalo. Jen pro obyvatele střední Evropy bylo dostatečně vzdálené a nedostupné, a proto o něm v průpovídkách lidé hovořili jako o dostatečně vzdáleném místě – na mysli někdy mívali kraj mnohem vzdálenější – totiž Sibiř.
Východní Pákistán coby geografický pojem má přesné hranice v čase – existoval v letech 1947 (od 1953 oficiálně s tímto názvem) až 1971. Na východě opravdu leží, jde ovšem o východ indického subkontinentu a na dnešních mapách ho najdete jako stát Bangladéš. Východním Pákistánem se stal při získání indické a pákistánské nezávislosti, přičemž rozdělení probíhalo podle náboženského vzorce – muslimové Pákistánu, hinduisté a ti ostatní Indii. Příliš to nefungovalo, stejná víra je jedna věc a izolace od centra moci a rozdíly národnostní (Bangladéš obývají především Bengálci), druhá. Země se stala zanedbávanou kolonií toho pravého Pakistánu, což nemohlo skončit jinak, než dalším bojem o nezávislost.
poslední úpravy 11.6.2006
Nepraktický průvodce světem nadpřirozených bytostí. Svazek, zahrnující druhou padesátku (tedy roky 2011–2020) každotýdenního povídání, zveřejňovaného na Bezejmenné stránce.
E-kniha dostupná v obchodech: Google Play (49 Kč) | Knihy Apple (39 Kč) | Smashwords ($1.69)
Copyright © 2000–2024 Petr Vyhlídka × Kontakt × Obchůdek s knihami x English digest
autorův Mastodon a Tumbrl (RSS, když chcete zůstat v obraze) a Bezejmenná stránka na Facebooku
Bezejmenná stránka nesbírá informace o svých čtenářích. Vůbec žádné. Dokonce i prastaré počítání návštěv už je pryč.