Christopher Morley |
Rodiče zakladatele největší a nejznámější americké holmesovské společnosti The Baker Street Irregulars jakoby předurčili jednu z budoucích synových zálib: otec byl matematik, matka houslistka. Jako Moriarty a Holmes spolu ovšem nezápasili, dali svému potomku dobré základy. Matčin vliv převládl a přivedl Christophera k poezii. Mladý muž poté navštěvoval Haverford College, na níž přednášel jeho otec, a přesunul se za oceán, aby nastoupil na staroslavnou univerzitu oxfordskou, kde na Rhodesovo stipendium studoval moderní historii.
V té době už psal a redaktoroval. Na své alma mater dirigoval místní The Haverfordian. Ovšem i sportoval, to k americkým univerzitám patří. Morley ovšem hrával sporty neamerické, britské: kriket a fotbal.
Po studiích se přestěhoval do New Yorku a oženil se, (z jednoho z jeho čtyř dětí vyrostla budoucí spisovatelka a televizní producentka Louise Cochrane). Skrz několik dalších adres se rodina v dvacátém roce usadila v Roslyn Estates, v domě s hezkým jménem Green Escape, Zelený únik, v němž pak spisovatel, básník a redaktor žil až do své smrti.
První román, Parnassus on Wheels, vydal v roce 1917, jeho pokračování, The Haunted Bookshop, o dva roky později. Ve dvacátém roce začal psát sloupek pro New York Evening Post, tehdy začala coby sobotní příloha tohoto deníku vycházet i Literary Review, která se o čtyři roky proměnila v samostatný literárně kritický týdeník The Saturday Review of Literature (později pouze Saturday Review), jenž s úspěchem existoval až do roku 1971. Morley patřil mezi zakladatele a hojné přispěvovatele. Pokračoval přitom v psaní vlastní prózy i poezie, mezi nejznámější jeho díla patří román Kitty Foyle (1939), který byl o rok později zfilmován s ještě větším úspěchem, než jaký zaznamenal Morleyův bestseller: Ginger Rogersová získala za titulní roli Cenu akademie (čili Oskara) a šaty, v nichž hrála, se staly nejen módou momentálně tehdejší, ale vracejí se v nepatrných obměnách dodnes.
Morleyova bibliografie obsahuje na sto knih: románů, souborů esejů, sbírek básní. Záliba v příbězích Sherlocka Holmese se projevila, kromě už zmíněné zásluhy o založení The Baker Street Irregulars i další doložitelnou činností: opatřil například úvodem souborné vydání The Complete Sherlock Holmes (1938); stejně tak napsal předmluvu i souborné k vydání děl Williama Shakespeara, neboť rozpětí jeho literárních zálib bylo pochopitelně velké. Holmesologii se věnoval i v knize Sherlock Holmes and Dr. Watson: A Textbook of Friendship (1944).
21.1.2015
Fotografie Christophera Morleye z roku 1932 pochází z americké Library of Congress [Public domain], via Wikimedia Commons
Nepraktický průvodce světem nadpřirozených bytostí. Svazek, zahrnující druhou padesátku (tedy roky 2011–2020) každotýdenního povídání, zveřejňovaného na Bezejmenné stránce.
E-kniha dostupná v obchodech: Google Play (49 Kč) | Knihy Apple (39 Kč) | Smashwords ($1.69)
Copyright © 2000–2025 Petr Vyhlídka × Kontakt × Obchůdek s knihami x English digest
autorův Mastodon a Tumbrl (RSS, když chcete zůstat v obraze) a Bezejmenná stránka na Facebooku
Bezejmenná stránka nesbírá informace o svých čtenářích. Vůbec žádné. Dokonce i prastaré počítání návštěv už je pryč.