Bezejmenná stránka: Film a TV a ...

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

 

Slavný W4C

ČR 1967, 86 min. černobílý, námět: Oldřich Daněk, scénář: Oldřich Daněk, Václav Vorlíček, hudba: Svatopluk Havelka, kamera: František Uldrich, režie: Václav Vorlíček

hrají:

Jan Kačer .... Cyril Juan Borquette, slavný agent W4C

Květa Fialová .... Alice Roberts, a.k.a. Marie Nováková, Hong Kong

Jiří Sovák .... účetní Foustka, o psu nemluvě

Jan Libíček .... rezident

Jiří Pleskot .... šéf „římská jedna“

Jiří Lír .... Štern, („To byl jeden z mých nejlepších mužů.“)

Valtr Taub .... velký šéf, - „Ještě, že zdejší úřady jsou úřady spřátelné mocnosti.“

Otto Šimánek .... „Q“ - „Málem bych byl zapomněl, také to střílí.“

Lubomír Kostelka .... vrchní: „Děkuji zdvořile a navštivte nás opět.“

František Husák .... houslista s originálním nástrojem

 

13B v nesnázích

Nejlepší agent tajné služby jedné nejmenované mocnosti je odvelen do Pra ... jistého nejmenovaného města, aby převzal opravdu horké zboží, mikrofilm s plány na vojenské využití Venuše.

Slánka s inkriminovaným materiálem je ovšem jen návnadou, na níž se má agent W4C chytit.

Tajná služba čes... jisté nejmenované podmocnosti pochopitelně nemůže nevědět proč se do hlavního města sjeli agenti celé zeměkoule v čele s pověstným W4C. Ale jako obvykle – nejsou lidi. Jediný, kdo je volný je pan účetní Foustka. Dostává dočasné označení 13B a úkol, který vypadá jednoduše: zjistit co se vlastně děje.

 

Komedie s tajnými službami u mě kdysi hrávaly prim a mohli za to právě pan účetní Foustka spolu s Maxwellem Smartem, agentem 86 (TV seriál z let 1965 - 1970), jehož příhody před mnoha a mnoha lety některá z tuzemských televizí naštěstí také dokázala odvysílat.

Natočit parodii na bondovky v době, kdy se světovými kiny potulovaly čtyři a kdy je v Čechách skoro nikdo neznal, je stejně bláznivý nápad jako natočit parodii na westerny. A stejně jako se povedl Limonádový Joe, povedl se i tenhle film. Stejně jako abstinent v sedle koně, i W4C, pan účetní a jeho pes museli překonat nástrahu nejdůležitější: zatímco v domácím prostředí mohli autoři počítat se znalostí divácké mentality a předhodit jim příběh tak jak byl, venku, kde byla bondovská předloha dobře známá, se to nemuselo povést.

 

Q a jeho nejnovější vynález

Nastavíme-li obě ručičky na dvanáctku,
opakuji: na dvanáctku, nastane za patnáct vteřin malý nukleární výbuch>

Nakolik znal tehdejší filmové příběhy neohroženého 007 - Dr. No (1962), From Russia With Love (1962), Goldfinger (1964), a Thunderball (1965) - scénárista Oldřich Daněk nevím, zato režisér přiznal, že viděl celé dvě. Na výsledku se to nijak nepodepsalo. Je tu všechno: Q s vynálezy, Bond girl Květa Fialová, nejvyšší padouch se všehoschopnými poskoky, jen ten svět se tu nezachraňuje.

První zahraniční výlet zavedl film na festival českých filmů do Indie. A byl úspěšný, Indové Bonda znali a W4C se jim líbil. Brzy nato se objevil francouzský producent se zájmem o remake, což se u tehdejších českých komedií stávalo téměř zvykem, a celý projekt vyšuměl do prázdna (což bylo také obvyklé).

Obvyklé také bylo, že film se slušným rozpočtem 3,5 milionu korun vydělal během prvního roku promítání dvojnásobek. Celý se natáčel v Praze a blízkém okolí, především v Hostivaři a také v Průhonicích. Jen úvodní scéna z lovu na jelena (točená ve Stromovce), se měla původně odehrávat na horách a na lyžích. Nakonec z toho sešlo. Škoda, docela rád bych ji (zpětně) porovnal s lyžařským výletem Maxwella Smarta v pozdějším filmu The Nude Bomb.

Kromě úvodní scény se změnilo i obsazení hlavní role, totiž psa pana Foustky. První zvíře, za slušné peníze cvičená filmová hvězda, totiž odmítlo účinkovat ve stejných scénách s Jiřím Sovákem (prostě: když pes Sováka uviděl, utekl). A tak filmaři na poslední chvíli za stovku koupili kolemjdoucího voříška a ten zvládl roli na výbornou.

 

Konec agenta W4C
Konec agenta W4C

odkazy

Konec agenta W4C na Českém filmovém nebi

Konec agenta W4C na imdb.com

12.6.2005

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny

 

TOPlist