Bezejmenná stránka: Film a TV a ...

Surf Ninjas

 

New Line Cinema, 1993
český titul Bláznivé dědičství (opravdu takhle hloupě)
režie: Neal Israel; scénář Dan Gordon; produkce Dan Gordon, Evzen Kolar, Kevin Moreton, Ernie Reyes Jr.,Sara Risher ; hudba David Kitay; kamera Arthur Albert, Victor Hammer; střih Tom Walls

hrají:

Ernie Reyes Sr. .... Zatch

Ernie Reyes Jr. .... Johnny

Nicolas Cowan .... Adam

John Karlen .... Mac

Rob Schneider .... Iggy

Neal Israel .... Mr. Dunbar

Philip Tan .... kapitán Ming

Keone Young .... Baba Ram

Romy Windsor .... Miss Robertson

Rachel Kolar .... Rachel

Yoni Gordon .... Wendell

Sritao Thepchasoon .... Dungeon Guard

Leslie Nielsen .... plukovník Chi

Nathan Jung .... Manchu

Thep Thien-Chai .... Gong Man

Sa-Ngud .... vězeň

Sheng Meng .... Major Snee

Tanin Tapmongkol .... král

Montatip Kaewprasert .... královna

Tone Loc .... poručík Spence

Rick Dorio .... seržant Bork

Tad Horino .... Gum-Bey

Young Jue .... Patu Sani Man

Kelly Hu .... Ro-May

Bylo jedno celkem spokojené království někde v jihočínském moři. Všemi milovaná královská rodina právě oslavovala narození druhého syna, když rachot všelidové zábavy nahradil rachot zbraní. Neboť ostrovní království bývají tím nejlepším soustem pro dobrodruhy jako plukovních Chi. Nastolenou diktaturu přejde OSN bez mrknutí oka (Patu-san, kde to vlastně je?), prastará pevnost se změní v moderní mučírnu pouhým dovybavením, kteréžto nákupy zahrnují především moderní kuchyňské náčiní. A trpěliví jihoasiaté budou mlčet a s orientálním fatalismem čekat na budoucnost. Jediným problémem jsou ti dva kluci. A věštba, podle níž v den šestnáctých narozenin staršího z nich plukovníkovu krutovládu svrhnou. K čemuž vlastně stačí vyslat komando ninjů. Žádný problém. Nebo snad ano?

Uvidíme. Film právě začíná ...

A bez problémů není ani jedna strana, bráškům, které zajímá jen surfování (Jak vám mám vysvětlit, že v životě nemůžete jenom surfovat?. Myslíme na to, tati. Proto máme skateboardy.), je osud jim neznámé země ukradený. Až do chvíle, kdy plukovníkovi ninjové zajmou jejich adoptivního otce. Pak už je to osobní.

Surf Ninjas

Vše se odvíjí v klasických intencích béčkových komedií, kde je zvykem namíchat trochu kung-fu (v hlavních rolích mimo jiné otec a syn Reyesovi), trochu magie a moralit.
Jedna internetovská recenze dala Bláznivému dědictví podtitul Rychlý šek pro Leslieho Nielsena, druhá ho označila za osmdesátiminutovou reklamu firmy Sega (což je v podstatě pravda, její hrací konzole je v jedné z hlavních rolí a obstarává tu trochu magie). Upřímě řečeno, ten film skutečně pitomý je. Ale mně se líbí, právě pro (snad) nechtěnou vlastnost spousty béčkových filmů, která z nich dělá parodie. A pokud se na Surf Ninjas budete dívat těmito brýlemi, možná se pobavíte.
Na laciný videofilm je tu několik celkem známých herců, kromě Leslieho Nielsena (Bláznivé střely, Drákuloviny, ale také Forbidden Planet, to bylo před hodně a hodně lety), se tu v hlaních rolích objeví Ernie Reyes mladší (rozmazlené princátko z Rudé Sonji) a Rob Schneider, potrhlý poslíček ze Sám doma 2. Ten také táhne film svými hláškami. (Co když ... někdo spadne?. Co když to bouchne?. Co když mám schopnost říct Co když a ono se to stane?. Co když ji ztratím? Proboha, já řekl Co když jí ztratím)

Z Dědictví pochází jedna hláška, která se zařadila do galerie mých nejoblíbenějších.

Poručík Spence vyleze z podpalubí, kam byl uvržen spoutaný vlastními pouty. Samozřejmě volný.

Spence: Hej, počkej a co já?
Johnny: Jak jste si sundal ta pouta?
Spence: Měl jsem klíč
Johnny: Prohledali vás!
Spence: Spolkl jsem ho v úterý.
Adam: Jak jste věděl, že ho budete potřebovat?
Spence: Polykám ho každý úterý

Anebo nádherná scéna s noži. Napsaná nemá to kouzlo, ale proč ne:

Zatch: Najíme se a potom půjdeme do jeskyní předků
Johnny: Co tam?
Zatch: Tvoje dědictví
Spence: Peníze?
Zatch: Něco, co se nedá koupit. Nože kwoon su
Iggy: Nože? Jó, fakticky, ty se koupit nedaj, nože. Jednou přijdu do obchodu a povídám: Tady je sto tisíc, můžu dostat nůž? a oni na to: Né, nože neprodáváme. Proto je jich asi tak málo. [za pochodu džunglí] Třetího dne expedice narazili na obrovský gumovník. Naneštěstí ho nemohli podříznout, neboť, jak známo, nože se nedají koupit. Obešli tedy ten strom a pokračovali k pobřeží Patu Sanu.
Zatch: Copak té opici nedokážeme zavřít pusu?
Spence: No jó, já bych ho zapích'. Ale nemám nůž.

Dobyvatele ztracené archy a známou, střevními potížemi Harrisona Forda vynucenou bitevní scénu (jistě, onen teatrální Arab s mečem a Indyho pistole), připomíná i efektní situace ninjy, útočícího ze střechy. Co by udělal Bruce Lee nebo Van Damme nevím, Zatch si jen povzdechne - a ukročí stranou (většina zápasů ve filmu je úmyslně přehrávaných, což je nejspíš reakce na vlnu ninjovských filmů předchozího desetiletí). Ale ani v parodii není dovoleno vše (Mel Brooks a Oldřich Lipský mají výjimku). Skriptu utekl záběr, v němž Johnny při zasvěcovacím souboji vytne do Zatchova ninjovského úboru zorrovské Z. Na dalších záběrech je černá látka nepoškozená. A taky mi není jasné, proč z Kalifornie plují do jihočínských moří Panamským průplavem.

Jak už jsem poznamenal, Sega Game Gear hraje ve filmu podstatnou roli – jako konzole, na níž mladší bratr Adam hraje – Surf Ninjas. Ta hra skutečně existuje (viděl jsem pár screenshotů), nechci se pouštět do disputací o slepici a vejci, ale obojí nejspíš vznikalo souběžně, doplňuje jedno druhé.

Pokud vím, bylo Bláznivé dědictví k mání pouze na videu a to před hezkou řádkou let, v roce 1994, takže na něj narazíte asi jen náhodou.

Ale...

Co když se ... pobavíte?

(21.8.2001)

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist