Bezejmenná stránka: Hudba

Black Mages

 

Black Mages je seskupení rockových muzikantů kolem skladatele Nobua Uematsu, proslulého především hudbou k herní sérii Final Fantasy. A desky i koncerty Black Mages jsou samozřejmě bigbítovými variacemi na uvedené téma. Poslouchám je rád, hlavně proto, že mě skladby jako Dancing Mad, Hunter's Chance nebo Clash on the Big Bridge připomenou chvíle, kdy jsem se příběhem hry probíjel poprvé.

 

něco historie

Black Mages III

Hlavní a nejznámější personou Black Mages je samozřejmě Uematsu, ale Černé mágy stvořili vlastně Kenichiro Fukui a Tsuyoshi Sekito, když v roce 2000 skládali hudbu pro videohru All Star Pro-Wrestling. Pojali ji v rockovém hávu – a měli úspěch. Rozhodli se tedy ve stejném stylu pokračovat dál. A protože se jim – jako tisícům lidí po celé Zeměkouli, – líbila Uematsova hudba, aranžovali i ji. Což se skladatelovi samému zalíbilo, nechtěl zůstat stranou, a příležitostné rockové uskupení bylo na světě.

První album, nazvané prostě Black Mages, vyšlo v únoru 2003. Obsahovalo deset skladeb, a protože se setkalo s úspěchem, uspořádali BM první živý koncert, byť s něčím takovým původně nepočítali. Ve třech se ovšem hrát nedá, takže se na pódiu objevili ještě kytarista Michio Okamiya, baskytarista Keiji Kawamori, (profesí hudební programátor) a bubeník Arata Hanyuda. Všichni zaměstnanci producenta Final Fantasy, společnosti Square Enix. Stejně jako dvojice zakladatelů, skladatel, aranžér a hudebník Sekito přišel z Konami, kde skládal hudbu třeba pro Metal Gear 2, pro stejnou firmu a ve stejném oboru pracoval (a do Square Enixu taktéž odešel) i Fukui.

Hraní na veřejnosti ale rozhodně mezi priority Black Mages nepatří, i když vydali hned dvě DVD se záznamy svých koncertů, ovšem jen pro členy fanklubu. Až na výjimky jsou totiž všechny skladby instrumentální. Navíc jsou Mágové už z profese především hudebníky studiovými. Proto se hned příští rok do jednoho nastěhovali a natočili další desku, Black Mages II – The Skies Above. Od první se lišila dvěma detaily. Za prvé tím, že poslední, jedenáctá skladba nepocházela z žádné hry, ale byla zkomponována přímo pro toto album. Další novinkou byl zpěv, titulní The Skies Above (původem z Final Fantasy X.), nazpíval Tomoaki Watanabe, známý jako Mr.Goo. Kazco Hamano zase Overworld. A překladatel herní série (desátého a dvanáctého dílu) Alexander O. Smith, který k písním napsal texty, ještě na začátku Maybe I'm a Lion prohlásil: Maybe I'm a Lion. Tahle skladba mi mimochodem přijde rockovější v původní podobě ve hře Final Fantasy VIII.

Poté se, až na několik dalších příležitostných koncertních vystoupení, čtyři roky nedělo téměř nic. Natočili sice jednu skladbu do filmu Final Fantasy VII. Advent Children a přidali stopu na originální soundtrack nového vydání videohry Final Fantasy III., ale jinak to vypadalo, že celý projekt spí.

Teprve v březnu roku 2008 se objevilo třetí řadové album, nazvané The Black Mages III: Darkness and Starlight. Uematsu sice ohlásil, že bude na dvou discích, nakonec zůstalo u jednoho.

Opět se tu objevila originální skladba (Life ~ in memory of KEITEN ~), ale především eponymní Darkness and Starlight, což je proslulá opera The Dream Oath: Maria and Draco, kterou Uematsu napsal do hry Final Fantasy VI. Na konzoli SNES, pro níž hra v roce 1994 vyšla, nemohl pracovat s bůhvíjakými prostředky (v podstatě pouze s MIDI), přesto si dovolil tu drzost, a výsledná scéna naprosto dokonale fungovala. Od té doby se skladba dočkala různých fanouškovských verzí, nastudování symfonickým orchestrem a nazpívání operní zpěvačkou, na třetí desce Black Mages je v podobě rockové (a nezní tak, jak bych si ji představoval).

 

10.8.2008

 

diskografie

Black Mages (2003)

Black Mages II: The Skies Above (2004)

The Black Mages III: Darkness and Starlight (2008)

 

Někde jinde

Black Mages na Wikipedii

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny