Bezejmenná stránka: Hudba

Cassandra Complex

 

Čtvrtá kapela z mé velké „C“ pětky: The Cure, Cocteau Twins, Clannad, Cassandra Complex, Cranes, řazeno tak, jak jsem k nim přicházel. Cassandra jsou pro mne především alba Theomania a Cyberpunx, i když dlouhodobě nejoblíbenější, v přehrávači téměř natrvalo zabydlenou skladbou je The War Against Sleep.

 

něco historie

 

album Cyberpunx, moje nejoblíbenější

Když novinář Andrew Booth dělal na počátku osmdesátých let rozhovor s Paulem Dillionem a Rodneyem Orpheem, asi netušil, že se k nim brzy připojí jako třetí mušketýr jejich v té době nejen hudebního projektu. A že mu dá novou tvář. To se událo v anglickém Leedsu, ale rodné souřadnice Cassandry je nutno hledat v Irsku, odkud se Dillion a Orpheus na větší britský ostrov přestěhovali. Se jménem Complex Events se nepojila jen hudba, ale i divadlo, videoprojekce i jiné kulturní počiny. Ale s novým členem se zrodila nová tvář a Cassandra Complex. O nějakou dobu později i první singl, který si skupina vydala za vlastní peníze (March, 1984)

V polovině osmdesátých let vypustila industriální parta, která si rychle získávala gotické a undergroundové fanoušky, několik singlů na nezávislém belgickém labelu Rouska Records, – mimo jiné další mé favority: Moscow Idaho (1985) a Datakill (1986), pravidelné návštěvníky prvních příček nezávislých hitparád, načež přišel čas prvního alba (Grenade) i první kolekce předchozích singlů (Hello America). A také čas prvního výjezdu z Britských ostrovů.

Kapelou se mihlo několik muzikantů, Paula Dilliona nahradil Jez Willis, objevili se Keith Langley a John Marchini, s deskou Satan, Bugs Bunny & Me přišli Jurgen Jansen, John Galvin a Patrick Gordon. Rodney Orpheus si odskočil k osobnímu projektu Sun God (do něhož se vrhl ve společnosti Patricie Nigiani a Marcuse Giltese). A hlavně v devadesátém natočili Cyberpunx, díky němuž jsem Cassandru o několik měsíců později objevil.

Putování na východ se nezastavilo, z Leedsu zamířila kapela přes Severní moře do Německa; nejdřív putuje mezi Anglií a Cáchami, aby zakotvila, jako celá řada britských muzikantů, v Hamburku. V té době už je takřka stálicí v MTV a partou tří muzikantů: Orpheus, Jansen a Volker Zacharias.

Rodney Orpheus se chvíli potuluje se Sisters of Mercy, (Jansen si se SOM jako zvukař vyjede v sedmadevadesátem) kapela doplňuje stavy o Kanaďana Mika Tottrupa a Axela Ermese, vyráží na podzim 1994 za oceán.

Stejně jako většina kapel z osmdesátých let, to skupina (až na několik koncertů) zabalila v polovině následující dekády. V období relativního ticha se Orpheus a Jansen vrhají na produkci, Orpheus koncertuje se Sun Gods, ale přesto padne v roce 1998 rozhodnutí natočit nové album. A tak stejně jako mnozí jiní se Cassandra vrátila s nástupem nového tisíciletí, respektive rok předtím, kdy vydala album Wetware.

 

20.8.2006

 

diskografie

Grenade (1986)

Hello America (1986)

Theomania (1988)

Satan, Bugs Bunny and Me (1989)

Cyberpunx (1990)

The War against Sleep (1991)

Beyond the Wall of Sleep (1992)

Sex & Death (1993)

Give me what I need (1994)

Works 1.0 (1995)

Wetware (2000)

 

Někde jinde

Podrobnější diskografie

Polské povídání

Slovenské detailnější povídání

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny