Bezejmenná stránka: Hudba

Můj (kdysi) MP3.com

 

MP3 formát mě ještě v prosinci 1999 nechával chladným. Moje sestava kompaktních disků a kazet obsahuje skoro všechnu muziku, kterou mám rád a při návštěvách internetu jsem se zabýval spoustou jiných věcí, než lovením nějakých pirátských nahrávek.

Jenže potom jsem se tam přece jen dostal – na server MP3.com – a zjistil, že je nejen plný hudby, ale legální hudby a to všech proudů a směrů. Začal jsem lovit. Stahovat. Všechno pro mne neznámé kapely.

Tohle je několik skupin, které se zařadily mezi mé oblíbence:


Post scriptum z konce roku 2003

Tak nám zastřelili MP3.com, paní Millerová. Firma CNET koupila jen doménu a předchozí majitel zlikvidoval všechen obsah. Ať si to oba užijí.


Lady Cadaver

Lady Cadaver

Lady Cadaver se narodila v říjnu 1997 z trosek kapel Silent Memory a Effortless. První příležitost dostala v březnu následujícího roku, kdy si zahrála v Portland Arms v Cambridgi.

O devět měsíců později (Lady Cadaver je přece jenom lady, tak proč by ne) přišlo na svět debutové album RoT (Killjess Records, 1998).

Někdy a někde se uvádí vročení RoT 1999, kdy v album skutečně vyšlo (v lednu).

Muzika Lady Cadaver je někde mezi Bauhausem, rannými Sisters a Christian Death. Kdo si pamatuje českobudějovický Jerusalem tak tohle je jeho divočejší forma. Jako typické gotické seskupení konce devadesátých let nepřináší nic nového, jenom poctivě zahraný bigbít, což není vůbec málo.

 

diskografie

EP

CD

 

Někde jinde

Lady Cadaver měla své stránky na FertileEarth, ale ta doba už je pryč. Kromě upozornění na existenci této dámy se lze podívat na:

http://www.fertileearth.clara.net/stuartlee/ kde lze spatřit obálky RoT a The Spookykids Return od Stuarta Leeho

(7.4.2000)


Gossamer

Gossamer

Hudba tohoto seskupení je přechodem mezi pozdními Sisters of Mercy a pozdními Cocteau Twins. Oproti SOM je tahle čtyřka z Columbusu v Ohiu komornější, vůči Cocteaus rockovější a temnější. Hudební škatule pro tento styl se nazývá darkwave, což je (podle mne zbytečný) pojem, zahrnující muzikantské cosi mezi gotickým rockem a industrialem. Punkové kořeny se v hudbě Gossameru hledají těžko (dvacet let je dvacet let), nicméně New Order, který – mimo jiné – Gossamer ovlivnil se vyposlechnout dá. O SOM a Cocteaus jsem se už zmínil.

Gossamer se poprvé objevil v roce 1995, dnes ho tvoří čtveřice Christopher Gray (zpěv, kytary, klávesy), Aran Grooms (kytary, zpěv, programování), John McCluskey (klávesy, zpěv, programování) a Michael Manard (kytary, programování).

Ačkoliv od devadesátého šestého vydal Gossamer celou řadu dem a přispěl svými skladbami do různých kompilací, skutečnou vlastní desku pustila do světa společnost Carpe Mortem (ID Entertraiment) až v srpnu 2000 – pod názvem Closure.

 

Diskografie

výběr demosnímků, EP a kompilací, s přihlédnutím k (prozatím) jedinému oficiálnímu albu:

Někde jinde

http://www.idrecord.com/gossamer/

(26.4.2001)


CREAM VIII

Když jsem hledal informace o mém dalším oblíbenci z MP3.com, byl jsem ujištěn na oficiálních stránkách skupiny, že CREAM VIII. hrají wave rock. Žádnou gotiku nebo dark wave. A už vůbec ne industrial. Budiž.
Nu, a když jsem sháněl dál, přímo na MP3.com se na mne zašklebila informace, že historie skupiny je uzavřena (studený pot, stékající po zádech) a s novým tisíciletím se objeví kapela jménem DAWN. Budiž.

Cream VIII pochází na rozdíl od Lady Cadaver (kolébka veškerého dobrého bigbítu Anglie) a zaoceánské pavučiny Gossamer, ze sousedního Německa, (přesněji z Kerpenu), což mi nedá připomenout první tamní uskupení, díky jemuž jsem německou hudbu vzal na milost – báječné Die Krupps.

Cream má na svědomí klávesista a zpěvák Boris Brosowski, který po natočení prvního dema přibral kytaristu (a další hlas) Saschu Lechera. Když ty dva doplníme o dalšího kytarového Saschu, pro změnu Kleina a baskytaristu Jochena Autschbacha, máme dnešní Cream, respektive Dawn.

 

Diskografie:

1989 - první demo kazeta CREAM 8
1995 - první CD s názvem Emerald Touch (natočeno v tmavé sklepě někde nedaleko Rýna)
1997 - další album Touching Ground, už jako CREAM VIII
1999 - Better Days They Were
1999 - Forgiven Live

K příbuzenství se Sisters of Mercy se Cream poctivě přiznal – a je to znát čím dál tím víc. Zatímco starší skladby oscilovaly mezi Eldritchovými písněmi a popovými The Mission, první věc The Dawn (která je remakem starší písničky Swansong) jsou Sisters jako vyšití. Bez urážky. V tom lepším smyslu slova.

(13.8.2001)

 


INKUBUS SUKKUBUS

INKUBUS SUKKUBUS

Inkubus je noční můra a Succubus je taktéž noční můra – liší se pohlavím. Pro gotickou kapelu je to přiléhavý název.

Ačkoliv jsem je na MP3.com objevil teprve letos, existuje tohle sdružení už dvanáct let. V létě 1989 se totiž na univerzitě potkali tři studenti – Tony McKormack, Candia Ridley a Adam Henderson. Když zjistili, že se všichni zajímají o totéž (což v tomto případě znamenalo čarodějnictví, upíry a pohany) začali dělat muziku. Gotický rock byl v té době na výsluní a tak se jim podařilo docela dobře proniknout do podvědomí.

Po roce hraní vydali svůj první singl – Beltine. Jenže potom Candia a Tony založili studiovou skupinu Children of the Moon. Underground je přijal celkem dobře, ale nebylo to ono. Chybělo živé hraní.

Proto se v prosinci 1991 I.S. dali znovu dohromady (tak trochu to připomíná zkrácenou historii SOM) a začali znovu hrát po koncertech v Gloucestershiru. Věci, vyprodukované Children of the Moon vydali na kazetě Beltaine.

V dvaadevadesátém nahrál I.S. album Belladonna & Aconite, to už byla skupina docela známá. O dva roky později projeli dvakrát Británii, hráli v Paříži a předskakovali například The Damned nebo Patricii Morrison. A o rok později si zahráli spolu s the Mission na dvou festivalech v Německu.

Stejně jako The Dawn (Cream VIII), si hráli se jménem, původní Incubus Succubus (což je gramaticky správně), změnili na Inkubus Sukkubus. A později ještě jinak: INKUBUS SUKKUBUS. S tímhle názvem se objevili v televizi. Rok 1996 byl opravdu úspěšným, protože znovu hráli v Paříži, v Německu a Belgii. Beltine vyšlo jako regulérní CD.

Za nejúspěšnější období ovšem I.S. považují rok 1998, kdy hráli před početným publikem za oceánem v New Yorku, znovu v Belgii a na festivalu v Polsku. A na výročním festivalu v Londýně.

Úspěch mají dodnes. Na MP3.com zaznamenali přes sto tisíc downloadů, vedli tamní gotickou hitparádu, jejich desky se docela dobře prodávají (pánové odpůrci mp3, co vy na to?). Osmé album – Supernature – vydali jednak jako vinyl, druhak v podobě klasického CD, ovšem s CD ROM sekcí.

Pokud jde o zvuk, pak když si pustíte album Gotika od XIII. století, jste doma. Taková hodně solidní pop music v rámci gotiky.

 

Diskografie:

 

Někde jinde:

Oficiální stránka Inkubus Sukkubus

(21.11.2001)

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist