Bezejmenná stránka: Akta O

Oz, co jsem četl (The Famous Forty)

 

Ozma of Oz

 

obálka Ozma of Oz

Cestou k příbuzným do Austrálie smete Dorotku z paluby bouře. Pohotová dívka si naštěstí dokáže z trosek a lodního kurníku, který se ocitl ve vlnách spolu s ní, udělat provizorní záchranný člun a doplout na něm k pobřeží. Svého pejska sebou sice nemá, bez zvířecího společníka ale nezůstane. Tentokrát je to slepice Billina, kdo s ní vstupuje na neznámou půdu; skutečnost, že domácí pták mluví, napoví Dorotce, že se zachránili na pobřeží kouzelné země. Nejsou v Oz, jak záhy zjistí, jsou v zemi známé jako Ev. Od Smaragdového města a starých přátel je dělí nepřekročitelná Smrtící poušť.

Ne tak docela nepřekročitelná. Když máte k dispozici Kouzelný koberec, můžete se přes ni snadno dostat. A když chcete osvobodit královskou rodinu, jíž král Ev prodal do otroctví, právě k tomu ho použijete.

Přesně tohle měla v úmyslu Ozma, doprovázená Strašákem a Zbabělým lvem (o Hladovém tygru nemluvě). Nejprve ale musí vysvobodit Dorotku, kterou zavřela do věže princezna Langwidere, neboť jí děvče odmítlo přenechat svou hlavu.

Spojené síly Oz a Kansasu se pak odvážně vydají tam, kam jen málokdo vkročil, do podzemní říše krále Roquata.

Dobrodružství, plné kouzel, jehož plný titul zní: Ozma of Oz: A Record of Her Adventures with Dorothy Gale of Kansas, Billina the Yellow Hen, the Scarecrow, the Tin Woodman, Tik-Tok, the Cowardly Lion and the Hungry Tiger; Besides Other Good People Too Numerous to Mention Faithfully Recorded Herein, se tím krokem stává opravdu nebezpečným.

 

(Napsal L. Frank Baum, ilustroval John R. Neill, v roce 1907 vydali Reilly & Lee, k nalezení v Projektu Gutenberg)

31.3.2020

Scarecrow of Oz

 

obálka Scarecrow of Oz

I mistr tesař se někdy utne.

Dorothy had also introduced to Ozma the Shaggy Man and the Hungry Tiger, as well as Billina the Yellow Hen, Eureka the Pink Kitten, and many other delightful characters and creatures..

 

– The Scarecrow of Oz

Hladového tygra ale Dorothy poznala, když ji Ozma vysvobodila ze zajetí v Ev. (Ozma of Oz). A tam přijela malá královna na voze, taženém právě Hladovým tygrem (a Zbabělým lvem).

 

(Napsal L. Frank Baum, ilustroval John R. Neill, v roce 1915 vydali Reilly & Lee, k nalezení v Projektu Gutenberg)

6.8.2022

The Magic of Oz

 

obálka The Magic of Oz

Ozma bude mít narozeniny. Neobejde se to bez dobrodružství a nebezpečí, protože ne každý jako Scraps chce obdarovat milovanou přítelkyni a vládkyni písničkou.

 

I am crazy; You're a daisy, Ozma dear;

I'm demented; You're contented, Ozma dear;

I am patched and gay and glary;

You're a sweet and lovely fairy;

May your birthdays all be happy, Ozma dear!"

 

zní její refrén. A jmenuje se: ‚When Ozma Has a Birthday, Everybody's Sure to Be Gay, for She Cannot Help the Fact That She Was Born.'

Cap´n Bill a Trot se na radu Skleněné kočky vypraví pro Kouzelnou květinu, která vykvétá různými květy, jednou jako růže, jednou jako narcis, jindy jako chryzantéma. Na ostrůvku uprostřed řeky, kde květina roste, ale uvíznou, zakoření – a krátká cesta pro dárek se promění v boj o život.

Tohle je ovšem pouhý osobní problém. Ve vzduchu (víceméně doslova) je i nebezpečí mnohem větší. Daleko od Smaragdového města právě dostává další příležitost k pomstě starý známý Ruggedo. Spojil se s Hyupem jménem Kiki Aru, znalým kouzla transformace, a má v plánu poštvat proti lidem zvířata, žijící v Lese Gugu.

Za realizací svého narozeninového překvapení se do pralesa, jemuž vládne mocný a ctihodný levhart Gugu, vydala Dorothy s Čarodějem, Zbabělým lvem a Hladovým tygrem, kteří se tak nečekaně ocitli přímo ve středu dění.

 

(Napsal L. Frank Baum, ilustroval John R. Neill, v roce 1919 vydali Reilly & Lee, k nalezení v Projektu Gutenberg)

11.12.2019

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny