Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Adventure Labyrinth Story


Adventure Labyrinth Story

systém a rok vydání: Nintendo 3DS, 2016

Vvydavatel: RideonJapan Inc., CIRCLE Entertainment (US,EU)

 

Adventure Labyrinth Story

Pokračování Adventure Bar Story, rogue-like RPG, aneb jednoduchá zábava pro okamžiky nudy. Brzy nato, co se Siela vydala na cestu a dala svým zaměstnancům na tu dobu volno, byl nedaleko Casselburgu odhalen tajemný a rozsáhlý labyrint. Zlodějka Lidia, z které se stala schopná a v určitém okamžiku velmi užitečná zaměstnankyně Kamerinina baru, neodolá a přihlásí se mezi výzkumníky, kteří mají v hlubinách pátrat po pověstném pokladu.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací.

 

 

Abyss Worm
v překladu Hlubinný červ nejspíš je opravdu tím, čím se ukazuje, tedy hlubinným červem.
Arachne
Nešťastná dívka z řeckých mýtů, která vyzvala k soutěži ve tkaní samotnou Athénu. Jak už to bývá, prohrála, oběsila se, ale bohyně ji proměnila v pavouka, čímž dala život příběhu a jméno těm zajímavým osminohým potvůrkám, kterých se většina dvounohých inteligentních potvůrek neinteligentně štítí a bojí.
Banshee
Kouzelné bytosti, ohlašující nářkem (zvaným keening) blížící se smrt někoho z rodiny. Jsou ovšem velice tradicionalistické a konzervativní, protože se nestarají o nikoho, jehož keltská krev je zředěna příměsí anglosaských či skandinávských genů. Jako takové se objevují pouze v Irsku, na skotské Vysočině, ve Walesu a v Bretani.
Bird
Pták. Libovolný, dravý.
Bison
Hovězí v nezpracovaném stavu. Bizonů, těchto příslušníků podčeledi Turovitých známe dva druhy, amerického, a evropského, kterému pro jistotu říkáme zubr.
Blob
Ani téhle hře se nevyhnula obvyklá kapka rosolu, či bůhvíčeho.
Boar
Jistý zdroj vepřového: prase divoké, Sus scrofa.
Cave Bat
I když tu hlavní roli samozřejmě hrála jednak (ne)obliba netopýrů plus prostředí, v němž na tuto potvoru narazíte, tak i v našem světě jeskynní netopýr existuje: několik druhů netopýrů (třeba australský Vespadelus finlaysoni) slovo cave ve jméně nese.
Crab
Krab.
Cyclops
Kyklópi patří řecké mytologii, Objevují se v celé řadě bájí, těmi nejstaršími počínaje. I když Homér, autorita nejpopulárnější, vypráví o celém národu, v hlubinách věků byli známi pouze tři – Steropés, Brontés a Argés. Jejich otcem byl sám Úranos a matkou bohyně Země Gaia.
Death
Smrt. Opis.
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Demon Lord
Pán démonů. Ve fantasy běžná vyšší funkce.
Dragon Lord
Dračí pán.
Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý.
Dryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Element
Prvek. Bez bližšího určení. Ve videoherních světech jednostraně zaměřené bytosti.
Fenrir
Obrovský vlk ze severských mýtů je nejstarším synem Lokiho a obryně Angrbody. Je mu přisouzeno, že stejně jako jeho bratr Jormungand vyřídí při posledním boji Thora, on zlikviduje samotného Odina. S takovým údělem se nemusí žít těžko, zvláště jste-li příšera, jejíž rozevřená tlama se spodní čelistí dotýká země, zatímco čumák nebes.
Fire Boar
Divočák v jednom ohni. Ohnivě elementární.
Funbaba
(nevím)
Fungus
Houba
Ghost
Duch
Goblin
Skřet. Integrální součást (téměř) každé fantasy.
Gold Golem
Golem ze zlata.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hraesvelgr
Skandinávský obr, beroucí na sebe podobu orla. Sedí na konci světa a křídly zvedá nepříjemný ledový vítr.
Iron Crab
Železný krab. Opis.
Javelin Pidgeon
Holub oštěpový. Zdůrazněna rychlost a ostrost zobáku.
Knight Dueler
Rytíř soubojník.
Land Worm
Zemní červ. U nás neexistující, tady velký a nebepečný.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Living Sword
Živý meč.
Mad Plant
Šílená rostlina. To musí být, když kouše.
Merge Fungus
Spojená houba.
Merman
Mužský protějšek mermaid, čili mořské víly. Méně populární, než ony, protože námořníci bývali muži.
Mimic
Napodobitel.
Nidhogg
Drak ze skandinávských mýtů. Leží u kořenů světového stromu Yggdrassilu a okusuje je.
Oannes
Vládce mořských hlubin, Sumery zvaný Enki, Semity Ea a Řeky Oannes, byl jedním z trojice hlavních babylonských bohů. Lidstvo stvořil z hlíny a krve netvora Kingua, kterého museli bohové porazit spolu s Tiamat. V tom boji měl jednu z hlavních úloh, nebýt jeho, Tiamat a jejím hrůzyplným potomkům by vláda nad světem zůstala.
Orc
Tohle slovo, někdy do češtiny překládané jako skřet, si vymyslel J.R.R. Tolkien. Respektive se nechal inspirovat starou anglosaštinou, kde znamenalo démon.
Orichalcum
Legendární kov, který podle starých spisů používali například obyvatelé Atlantidy.
Phantom
I když vám Slovník cizích slov nabídne vysvětlení slovy přízrak, vidina či přelud, všichni víme, že minimálně od dob pařížského Fantoma opery umí být tohle teoretické Nic dostatečně hmotné.
Rafflesia
V našem světě je Rafflesia arnoldi známá coby kytka s největším květem. Opravdu velkým, o průměru až jeden metr a váze jedenáct kilogramů.
Rat
Krysa.
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Červený
Revenant
Vznešenější (francouzský) výraz pro strašidlo.
Robber Rat
Zlodějská krysa. Popis, ne opis.
Kostlivec
Slime
Ne, ani tady nesmí chybět jedno z neoblíbenějších videoherních monster, amorfní sliz.
Spider
Pavouk.
Strigoii
Rumunští Strigoi jsou dušemi mrtvých, vstávajícími z hrobů nebo alter egy žijících lidí, sají krev či životní sílu, ovládají metamorfózu ve zvíře i umění učinit se neviditelným. Dokáží ovládat počasí. Správný strigoi má rudé vlasy a modré oči a dvě srdce. Více v Bestiáři
Stymphalian
Hejno ptáků, které terorizovalo terorizovalo stymfalskou bažinu a její okolí, využívalo svých měděných zobáků, křídel a pařátů. Proto se k jejich eliminaci musel dostavit hrdina. Sám Héraklés.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Sylph
Paracelsovo jméno pro elementála vzduchu. Jsou nám svým způsobem z elementárních bytostí nejbližší, neboť dýchají vzduch, jsou ovšem hrubší a nevlídnější než ostatní bytosti.
Thanatos
Personifikace smrti v řecké mytologii.
Thieving Rat
Zlodějská krysa. Popis, ne opis.
Titan
Nevyčerpatelná řecká mytologie. Titáni byli potomky Gaie a Úrana, nejslavnější z nich, Kronos svého otce svrhl z postu nejvyššího boha, celá generace se později ocitla ve stejném postavení, kdy se pro změnu je vydali odstranit Kronovi potomci, vedení Diem.
Troll
Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí. Ale tohle vypadá na ten první případ.
Vampire
čili Nemrtvý, Nosferatu, obecně upír. Také obecně známý, jestli chcete detaily, najdete je v Bestiáři.
Vampire Lord
Upír vznešeného původu. Možná sám hrabě Dracula.
Wight
Staré anglické slovo s překladem (lidská) bytost a s oním nádechem neurčitosti a tajemna, jaké české bytost nese také.
Zombie
Populární oživlá mrtvola haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehlivý sluha. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i ze živého člověka.

 

poslední úpravy 18.1.2019

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny

 

TOPlist