Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy Crystal Chronicles


Final Fantasy Crystal Chronicles

systém a rok vydání: Nintendo Gamecube - 2003 (JP) 2004 (USA, EU)

Vydavatel: Square-Enix

 

Final Fantasy Crystal Chronicles

Crystal Chronicles je vedlejší větev Final Fantasy, kterou Square-Enix vydává výhradně pro konzole od Nintenda, a která je zaměřená především na souhru více hráčů. Navíc s akčními souboji (což fanoušky FF mírně řečeno zaskočilo). Přesto nejde o špatnou hru. Na rozdíl od hlavní série, kde je každý příběh odjinud, otevřely Crystal Chronicles pozdější řadu, věnovanou jednomu světu a jeho historii.

Navíc je jedním z mála RPG na Gamecube, čímž vlastně není co řešit. Monstra zdědily Kroniky z hlavní série, až na několik (příběhových) nepřátel.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Abaddon
Abaddon je hebrejské slovo, s významem zkáza a jeho nositelem je například jeden z pekelných démonů, jinak též příhodně zvaný Pán kobylek.
Ahriman
V Persii byl Ahriman (starším jménem Angra Mainyu), démonem zkázy, bohem smrti a zla, zkrátka stejným protihráčem, jako je například Satan.
Antlion
Mravkolev je hmyz z řádu Síťokřídlých (Neuroptera). I když i dospělci bývají draví, přece jen je nejpověstnější larva, vyhrabávající písečné pasti. Objevuje se také ve středověkých Bestiářích (většinou pod řeckým názvem), jako zvíře s hlavou lva a tělem mravence, což už takhle popsáno prozrazuje vtip.
Armstrong
Je to něco jako nebezpečná perníková chaloupka. Nejspíš tedy silně vyzbrojená.
Bat
Netopýr.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Blazer Beetle
Ohnivý brouk.
Bomb
Kus živé pyrotechniky. Prostě bomba.
Cactuar
Složeno z Cactus a jaguar.
Carrion Worm
Červ mrchožrout. To bývají, jenže tenhle je trochu přerostlý. Což je problém.
Cave Worm
Jeskynní červ. Velký. Nebezpečný.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Cockatrice
je druhý z anglických výrazů pro baziliška
Coeurl
Návrháři oblud si tohle kočkovité monstrum vypůjčili z první povídky později slavného SF spisovatele Alfreda E. Van Vogta. Ten příběh se jmenoval Black Destroyer, vyšel v červenci 1939 v časopise Astounding Science Fiction, a i když mám neodbytný pocit, že se objevil i česky, nějak se mi ho nedaří najít.
Dark Flan
Rosolovité pudinky, hromady slizu či kapky neidentifikovatelné hmoty se objevují ve spoustě konzolových her. Tenhle se představuje jako temný dortík.
Dark Hedgehog
Temný ježek.
Death Knight
Jakmile obluda děsí přídavným jménem death – smrt, až na vzácné výjimky chce jen děsit, bez dalších souvislostí.
Dragon Zombie
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle už to má za sebou, případně je ovládán nějakým voo doo čarodějem.
Electric Jellyfish
Medúza. Elektrická.
Electric Scorpion
Štír. Taky elektrický.
Flan
Živý dortíček. Zákusek, který si pochutná na vás.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Ghost
Duch.
Giant Crab
Nepůjde o velekraba japonského, největšího příslušníka svého řádu, ale jen o fakt, že je tenhle krab je prostě obrovský.
Gigan Toad
popisné jméno Gigantic Toad, což by docela dobře mohl být přerostlější exemplář ropuchy obrovské (bufo marinus).
Gigas
Gigas je řecké slovo pro obra, a ve Final Fantasy je to celkem častý protivník.
Gigas Lord
Šlechtic předchozího druhu. Nebo prostě jen o něco silnější varianta, aby si návrháři nemuseli vymýšlet novou potvoru.
Goblin
Skřet. Integrální součást (téměř) každé fantasy.
Goblin Chieftain
Náčelník výše uvedených ...
Goblin King
... král toho druhu ...
Goblin Mage
... a vzdělanec v oboru magickém.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Gremlin
Původem britský skřítek, zodpovědný za podivné chování strojů, nepořádek v nářadí; když se praštíte kladivem do palce, tak za to také může on. A podobně. Začal si za první světové války s letadly, brzy se ovšem rozšířil i mimo ně.
Griffin
Gryf, česky Pták Noh, (většinou jde o kombinaci orla a lva), pochází z Orientu. Evropu, pochopitelně helénskou, s ním poprvé seznámil Hésiodos. Hérodotos zmiňuje jednu z nejpopulárnějších a zásadních informací, totiž spřízněnost gryfů se zlatem. Ať už ho vyhrabávají ze země, aby z něj dělali hnízda nebo hlídají ložiska tohoto vzácného kovu, v každém případě plnili v Asii stejnou funkci jako evropští draci nebo gnómové.
Hedgehog Pie
Ježek (Hedgehog) je jasný. Pie už může znamenat více věcí, takže to dál nebudu pitvat.
Hell Plant
Pekelná kytka.
Chimera
Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Ice Ahriman
Ahriman (výše) ledového charakteru
Ice Bomb
Bomba (taky výše) stejné povahy.
Iron Giant
Železný obr, tedy jednoduchý popis vzhledu
Killer Bee
Zabijácké včely jsou kříženci afrických a evropských včel, přičemž jejich pověsti přispěla především rychlá obranná reakce a schopnost pronásledovat narušitele do velké vzdálenosti.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená lybijská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Lava Ahriman
Další Ahriman (vysvětlivky na začátku), využívající elementu ohně.
Lava Mu
Lávový Mu.
Lich
Lich je staroanglické slovo, znamenající mrtvé tělo. Velice rychle se zabydlelo v moderní fantasy, kde představovalo (a představuje) obvykle oživlou mrtvolu mága či černokněžníka, případně oživlou mrtvolu mágem či černokněžníkem. Čili nekromancerem.
Lizard Captain
Ještěří lidé se objevují ve fantasy příbězích odedávna. I v mýtech. Tady i v různch funkcích či vojenských hodnostech. Kapitán ...
Lizard Mage
... mág ...
Lizard Skirmisher
... úderník ...
Lizard Soldier
... voják ...
Lizard Warrior
... válečník ...
Lizard Wizard
... kouzelník ...
Lizardman
... nebo docela obyčejný ještěří muž.
Maggie
Vlastní jméno jedné z místních hlavních protivnic.
Magic Plant
Kouzelná kytka.
Malboro
Podle všeho vtípek na tabákový průmysl, útok Bad Breath, Špatný dech, hovoří sám za sebe
Memiroa
Protivník největší a poslední. Vlastní jméno. A přesmyčka z Memoria, Paměť.
Meteor Parasite
Meteoritický parazit. Hlavně zdroj všech problémů v příběhu.
Mimic
Bedny, které se tváří jako bedny a přitom mají ty z horších vlastností Zavazadla z knih Terryho Pratchetta, (žerou lidi) jsou doma v mnoha hrách. I tady. I když se do série Final Fantasy, včetně téhle odvozeniny, dostali až v tomto století.
Minion
Poskok, nohsled.
Monstrous Minion
Nohsled monstrózní.
Mu
Vypadá jako veverka, ale nejspíš vzala jméno od myši (mus latinsky). I originální jméno tomu napovídá.
Nightmare
Obyčejná noční můra, čili velmi nepříjemný sen, v sobě nese silný mytologický náboj. Sny byly většinou starých kultur považovány za cosi mimořádného, a zlé a živé sny dvojnásob. Jejich základem byla víra v Dvojníky, taktéž rozšířená po celém světě, pročež se nelze divit, že se v pojmenování noční můra v mnoha jazycích odráží, právě dvojníci byli v pozdější vulgarizované verzi její přičinou.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Ochu
Jak se zdá, je i ochu herní obludou druhého řádu, objevuje se totiž v několika hrách, zabydlel se nejen v sérii Final Fantasy, a přitom sám pochází z slavného nepočítačového RPG Dungeons & Dragons Garryho Gygaxe, kde ovšem vystupuje jako otyugh.
Orc
Tohle slovo, někdy do češtiny překládané jako skřet, si vymyslel J.R.R. Tolkien. Respektive se nechal inspirovat starou anglosaštinou, kde znamenalo démon.
Orc King
Král předchozích ...
Orc Mage
... a magicky vzdělaný příslušník toho druhu.
Practice Goblin
Cvičebný skřet. Asi. Nemůžu si ho nějak vybavit.
Raem
(nevím)
Rock Scorpion
Štír s příznakem pseudoelementu (skály). Ale i v našem světě existuje druh (Hadogenes troglodytes), jemuž se anglicky flat rock scorpion říká.
Sahagin
Podobná potvora existuje i v Dungeons and Dragons a byla nejspíš jedním z rodičů tohoto běžného obyvatele finalfantasyovských her. A moří, jde totiž o vodní příšeru a jeden z výkladů jména vychází z sea hag, mořská babizna. A baby jsou běžné obyvatelky evropského folklóru, ať už to vezmeme z východu, (kde dodnes můžete najít i ty mořské třeba v ruských pohádkách) nebo od druhé strany.
Sahagin Lord
Pán předchozích. Vlastně jen statisticky vylepšená verze předdchozích.
Sand Sahagin
I když, jak je vysvětleno výše, je sahagin potvorou mořskou, tohoto přestěhovali na poušť.
Scorpion
Štír. Oblíbená obluda, i ti naši jsou často nebezpeční.
Shade
Stín. Čehokoliv.
Skeleton
Kostlivec.
Skeleton Mage
Kostlivec magii používající.
Snow Mu
Sněžný Mu. Potvora, klasifikovaná prostředím, tedy pseudoelementem.
Sonic Bat
Zvukový netopýr samozřejmě odkazuje na schopnosti netopýrů využívat k orientaci v prostoru echolokaci.
Sphere
Koule. Popis.
Stone Hedgehog
Kamenný ježek.
Stone Plant
Kamenná rostlina. Zkameňující.
Stone Sahagin
Pro kamenného sahagina (původně mořskou obludu) patí totéž, co pro jeho písečného kolegu.
Tentacle
Chapadlo.
Thunder Bomb
Živá pyrotechnika, bomba elektrické podstaty.
Tiny Worm
Červíček.
Tonberry
Přikláním se k celkem logické teorii, podle níž je Tonberry(až na jméno) původem Jack O'Lantern, jedna z britských bludiček a muž, který přelstil ďábla a připravil ho o upsanou duši - zároveň se tím odsoudil k posmrtnému věčnému bloudění nocí s lucernou...
Tonberry Chef
Tonberry vždycky mívá v ruce nůž, tak proč by nemohl být šéfkuchař?
Vampire Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Water Flan
Rosolovitý pudink, vodní dortík.
Wraith
Je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Zu
Sumero-akkadský pták (v Babylónii Anzu), byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru, a také nešťastně vybraným osobním strážcem boha Ellila. Tomu ukradl pověstné Tabulky osudu, což zapříčinilo nejen velkou krizi mezi mezopotámskými bohy, ale také vznik celé řady příběhů o tom, jak se s ní vypořádali.

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 29.6.2010

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist