Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy Crystal Defenders


Final Fantasy Crystal Defenders

systém a rok vydání: téměř na všechno, 2008 - 2011 (JP, USA, EU)

Vydavatel: Square-Enix

 

Crystal Defenders

Crystal Defenders jsou jednoduchou hříčkou z rodu tower defense. Square Enix je vydal na všechno, na co si vzpomněl (kromě PC, Nintenda DS a mikrovlnky), japonskými mobily počínaje, přes Xbox live, Wiiware až třeba po Android, pro nějž jsem si ho pořídil já.

Ideální k ukrácení času. Hlavně pro fanatické příznivce značky, protože kromě známých figurek toho Crystal Defenders mnoho nenabízí. Aspoň nějaký náznak příběhu tomu dodat mohli.

Všechna monstra i jejich protivníci přišli z Final Fantasy Tactics A2, respektive ze světa Ivalice, pročež (až na několik výjimek) jsem je odbavil prostým kopírováním.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Ahriman
V Persii byl Ahriman (starším jménem Angra Mainyu), démonem zkázy, bohem smrti a zla, zkrátka stejným protihráčem, jako je například Satan.
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Antlion
Mravkolev je hmyz z řádu Síťokřídlých (Neuroptera). I když i dospělci bývají draví, přece jen je nejpověstnější larva, vyhrabávající písečné pasti. Objevuje se také ve středověkých Bestiářích (většinou pod řeckým názvem), jako zvíře s hlavou lva a tělem mravence, což už takhle popsáno prozrazuje vtip.
Axebeak
Se zobákem sekyře podobným. (Nebo jako sekyrou sekajícím) Prostě pták.
Baknamy
Možná bylo vzorem Baku, japonské nadpřirozené stvoření, požírající zlé sny. Vypadá trochu jako tapír. A tahle obludka taky (tak trochu).
Banshee
Kouzelné bytosti, ohlašující nářkem (zvaným keening) blížící se smrt někoho z rodiny. Jsou ovšem velice tradicionalistické a konzervativní, protože se nestarají o nikoho, jehož keltská krev je zředěna příměsí anglosaských či skandinávských genů. Jako takové se objevují pouze v Irsku, na skotské Vysočině, ve Walesu a v Bretani.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice. Některé staré legendy tvrdí, že behémot, jakožto největší pozemské zvíře, byl i ochráncem a králem všech pozemských zvířat, zatímco leviathan mořských a Zíz létajících (čili ptáků).
Blade Biter
Kousák čepelák. I když to není pes, je dost možné, že ke jménu mohl přijít díky evropským fantomatickým, čili strašidelným psům, kteří nemají hubu plnou zubů, ale ostrých čepelí. A taky ohnivé, nebo velké bledé oči.
Bloody Orb
Krvavá koule.
Bomb
Bomba. Živá pyrotechnika
Carbuncle
Když se vám budou slovníky cizích slov snažit namluvit, že karbunkl je hnisavý zánět, tak jim věřte jen z poloviny, protože v nich chybí původní význam (beroucí jméno od uhlíku), totiž drahý kámen.
Cassie
(nevím).
Cluckatrice
Bazilišek (o obludu dále) s nepatrnou změnou: cluck znamená kvokat.
Cockatrice
Cockatrice je druhý z anglických výrazů pro baziliška
Deadly Nightshade
U nás se téhle kytce říká rulík zlomocný a skutečně jde o nebezpečnou rostlinu, plnou alkaloidů, nejznámějším je atropin.
Dreamhare
Za Snovým zajícem bych odkázal nejspíš do nějakého snáře. Nebo k tomuhle (anglickému) článku, ve stručnosti pitvajícím, proč se někomu zdá o králících.
Fire Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. Neboť, jak už staří Řekové a Indové předpokládali, hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Floating Eye
Poletující oční bulva je něco, s čím se prostě ve hrách musíte smířit.
Gilmunto
(nevím)
Great Malboro
viz Malboro, jen poněkud větší
Great Tortoise
Velká želva.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hoppy Bunny
Chromý králíček není tak chromý. Spíš se tenhle handicap snaží přivodit vám.
Chocobo
Od druhé hry symbol celé série Final Fantasy, velký běhavý (a někdy létající) pták. Původ jména neznámý. Je tu nápad, že jméno (pro první americké vydání), vzalo původ od jeden čas v Japonsku populárních čokolád Chocoballs, s ptáčkem na obalu. Ale kdo ví, jak to bylo doopravdy.
Ice Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. Led tady nahrazuje vodu.
Ice Flan
Ledový dortík, čili obvyklý zákusek plus element.
Ifrit
Příslušník druhé úrovně islámských démonů džinů.
Kirin
Východoasijský jednorožec (či tvor našemu jednorožci podobný).
Lamashtu
Démonka z mezopotámských mýtů, která ohrožovala matky při porodu, unášela kojence, pila jim krev.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená lybijská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Luchorpan
Tenhle irský skřítek je známější pod jménem leprechaun (leprikón). Pidižvík v zelených šatech a v červené čepicích jsou díky Irům a hrnci zlata známi po celém světě. Nějaké detaily v Bestiáři.
Madeen
(nevím)
Malboro
Nebezpečné rostliny, jejich obvyklý útok Bad Breath, špatný dech může znamenat, že Malboro je vtípkem na účet světoznámé značky cigaret.
Malboro King
Královské malboro.
Mirage Bunny
Přízračný králíček.
Nagaraja
Nágové jsou indickým hadím či dračím národem vod a lesů, jejich králové, nágarádžové, střeží v podvodních palácích posvátná buddhistická písma. Anebo jen přináší blahodárný déšť, střeží prameny a řeky. Občas také způsobí nějaké to sucho nebo záplavy. Vzhledem napůl hadi a z poloviny lidé. Aspoň v Indii. V Malajsii je totiž tamní námořníci vidí jako obří mnohohlavé draky.
Nehl
(nevím)
Nidhogg
Drak ze skandinávských mýtů. Leží u kořenů světového stromu Yggdrassilu a okusuje je.
Pit Beast
Zvíře z díry je snadno dešifrovatelným opisem mravkolva, tedy jeho známější larvy.
Plague
čili mor, obávané infekční onemocnění. Tady bakterie, která ho mívá na svědomí.
Reaver
Plenitel. Popis.
Red Marshmallow
Další nebezpečný bonbón, rudé žužu.
Rock Titan
Nevyčerpatelná řecká mytologie. Titáni byli potomky Gaie a Úrana, nejslavnější z nich, Kronos svého otce svrhl z postu nejvyššího boha, celá generace se později ocitla ve stejném postavení, kdy se pro změnu je vydali odstranit Kronovi potomci, vedení Diem.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel. I když je pohlaví mužského a za manželku má bohyni Parvati, ve Final Fantasy je kupodivu ženou.
Sprite
Sprite je slovo obecné, označující skřítka či vílu (ve stejném pojetí jako fairy.
Thunder Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. A hromy tu zastupují jeden z nich - vzduch.
Tonberry
Přikláním se k celkem logické teorii, podle níž je Tonberry(až na jméno) původem Jack O'Lantern, jedna z britských bludiček a muž, který přelstil ďábla a připravil ho o upsanou duši - zároveň se tím odsoudil k posmrtnému věčnému bloudění nocí s lucernou...
Tonberry King
Král Tonberry
Toughskin
Tuhá kůže je jen popis – vcelku příhodný, protože se jedná o monstrum želvovité.
Unicorn
Toto nejznámější fantastické zvíře popisují už ctihodní pánové Ktésias a Plinius . Řecký lékař byl samozřejmě první – podle něj žijí v Hindustánu rychlí oslové bílé barvy, s purpurovou hlavou, modrýma očima a jedným, tříbarevným rohem. Ten je na špici červený, uprostřed černý a u kořene bílý. Více v Bestiáři skutečném.
Vrtra
byl drak z indických Véd, který zadržoval světové vodstvo (než byl zlikvidován Indrou).
White Pudding
Další hromada neidentifikovatelného a beztvarého rosolu, tentokrát pod názvem Bílý pudink.
Wolf
Vlci jsou podle legend velice nebezpeční, což je pitomost, protože naprostá většina šelem jde člověkovi z cesty – ten málokdy figuruje v jejich potravním řetězci na nižší úrovni.
Yellow Jelly
Žlutý rosol je pro tuto stránku poslední z amorfních hromad pudinku.
Zombie
Populární oživlá mrtvola haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehlivý sluha. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i z živého člověka.

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 21.7.2011

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist