Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Vay


Vay

systém a rok vydání: Sega CD - 1993 (JP) 1994 (USA), iOS - 2008 (USA, EU)

Vydavatel: SIMS (SCD), SoMoGa (iOS)

 

Vay

Obrovští roboti, kteří unikli z galaktického boje, přistáli na planetě s civilizací víceméně evropského středověku. A z nějakého důvodu se dali do ničení. A z nějakého důvodu unesli ze svatby princeznu...

Původně hra na Sega CD s celkem slušným hodnocením, k jejíž reinkarnaci došlo o patnáct let později na iPhone; jak telefony od Apple, tak s Androidem jsou pro recyklaci starých JRPG ideální jak výkonem, tak rozlišením. Předělávka na iPhone má jedno drobné plus: cenu - a jedno základní mínus, ovládání. Zkusili to jinak, než virtuálním směrovým křížem na obrazovce, a vynechali pro jistotu všechna tlačítka (až na vypínání a menu), pročež pokusy promluvit si s NPC, nebo nakoupit v obchodech, trefit se do dveří, to všechno vyžaduje hodně klidné nervy.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam ven, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Alligator
nepotřebuje překlad ani bližší vysvětlování, leda návštěvu zoologické zahrady
Arachylix
Pavoukům - a později pavoučím videoherním potvorám - dala jméno nešťastná dívka Arachné z řeckých mýtů, která vyzvala k soutěži ve tkaní samotnou Athénu. Jak už to bývá, prohrála, oběsila se, ale bohyně ji proměnila v pavouka, čímž dala život příběhu a jméno těm zajímavým osminohým potvůrkám, kterých se většina dvounohých inteligentních potvůrek neinteligentně štítí a bojí. (I já.)
Arch-Chimera
Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Arch Fiend
Arcinepřítel.
Arch-Griffin
Gryf, česky Pták Noh, (většinou jde o kombinaci orla a lva), pochází z Orientu. Evropu, pochopitelně helénskou, s ním poprvé seznámil Hésiodos. Hérodotos zmiňuje jednu z nejpopulárnějších a zásadních informací, totiž spřízněnost gryfů se zlatem. Ať už ho vyhrabávají ze země, aby z něj dělali hnízda nebo hlídají ložiska tohoto vzácného kovu, v každém případě plnili v Asii stejnou funkci jako evropští draci nebo gnómové.
Assailer
Útočník. Definice.
Assassin
Ono se to obecně docela ví, ale já to zopakuji: anglické i románské slovo assassin, čili (politický či jinak profesionální) vrah vychází z hašiše, respektive hašašínů, středověké sekty islámských bojovníků.
Barbarian
Slovo barbar znamená v podstatě vousáč, přeneseně pak cizinec, protože po vždy hladce oholené staré Řeky byl vous jednoznačnou identifikací starověkého turisty. Později, díky agresivnějším návštěvníkům, kteří navštěvovali Středozemí po celých národech, získalo negativní nádech.
Baron
Nejnižší titul vyšší šlechty.
Basalt Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj. Tady, stejně jako v mnoha jiných videohrách, je golemů několi, odlišených materiálem. Bazalt, čili čedič je vyvřelá hornina tmavé barvy.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice. Tady se ale kupodivu chytli i druhé části jména (jde o čistou náhodu a shodu), a vyrobili Obří můru (moth).
Betty June
Jen vlastní jméno.
Blindworm
V našem světě je to docela obyčejný slepýš, což jdnak není had, druhak není vůbec slepý, jak je vysvětleno například v Opravníku.
Blobert
Ano, ani tady nesmí chybět nezbytný sliz. Blob, čili Beztvarý, plus koncovka nějakého jména. Sliz jménem Blobert byl hrdinou dvou her ze série Chlapec a jeho blob, které vyšly na začátku devadesátých let. Možná je to host odtud. Možná ne.
Blood Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je pije krev.
Blood Leech
Krvavá pijavice, známý kroužkovec. Ne všechny druhy se živí přisátím a odsáváním krve. Většina jich poctivě loví.
Cabbalist
Kabalista, čili vyznavač židovské kabaly, mystického náboženského směru. Tady ovšem jen kouzelník.
Caduceus
My známe caduceus v jednodušší formě jako Aeskulapovu hůl, lékařský symbol. Původním symbolem jsou dva hadi obtáčející hůl. PAtřila také do řeckých mýtů, ale nikoliv k lékařství, ale božímu poslu Hermovi. A odtud nejspíš i tento protivník.
Cave Bear
Medvěd jeskynní byla pleistocéní šelma, žijící po celé Evropě.
Cephlopod
Správně Cephalopod, tedy Hlavonožec (asi se jim původně celé jméno nevešlo). Chobotnice, už podle vzhledu.
Chimera
Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Cmdr.Rosale
Velitel Rosale. Jméno
Cocatrice
Cockatrice je jeden z anglických výrazů pro baziliška, monstrum, jehož pohled zkameňuje.
Cockasaur
Varianta výše ovedené obludy, herním jménem Kohoutí ještěr. Jak známo, bazilišek se v kohoutí, nebo podobné formě objevoval.
Conjurer
Kejklíř.
Corlyx
Ačkoliv není černý, zdá se, že tenhle pták měl za ideového otce nějakého opeřence z pozemského rodu Corvus. Vránu, havrana, nebo největšího z nich, druh Corvus corax, česky Krkavec velký.
Crayprobe
Sonda ve tvaru raka. Vlastně spíš kraba nebo nějakého pavoukovce, ale to by zase nebyla slovní hříčka s Ray-probe. Prostě popis.
Crocodile
Krokodýli jsou nebezpeční i v našem světě, takže ani tady na nich není co vylepšovat.
Danek Soldier
Danecký voják. Tedy ten z té špatné strany.
Dark Knight
Temný rytíř. Obvyklá fantasy figura.
Dark Mage
Temný mág. Taky obvyklá fantasy figura
Destroyer
Ničitel.
Digger Ant
Hrabající mravenec. Takovou roli sice na Zemi v žádném mraveništi nemají, äle tohle není Země.
Dragonwasp
Vážka, anglicky dragonfly poněkud nebezpečnější, a to nejen dračím jménem.
Drone
Původně trubec, dnes tohle slovo znamená bezpilotní letoun, respektive malé šmejdící roboty.
Druid
Keltští kněží – druidové – si svou popularitu udrželi celé dva tisíce let. Jednou z hlavních příčin, která rozčilovala už Římany, byl fakt, že rituály a zvyky se předávaly ústní formou, což téměř znemožnilo komukoliv nepovolanému do náboženských mystérií proniknout.
Dryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Dustacean
Jde samozřejmě o slovní hříčku a nejspší složení Dust (prach) Crustacean. Jako to druhé - korýš - vypadá.
Eediot
Zní to jako Idiot a je to něco myši podobné, takže by to klidně mohla být psychotická čivava jménem Ren Höek, první polovina titulní dvojice animáku Ren a Stimpy. Eediot se také jmenuje jedno z jejich hudebních alb.
Ebony Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Ebonový.
Electric Eye
Elektrické (tedy robotické) oko.
Elemental
Už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu. Tedy elementů. Tvar a další funkce dal elementálům až evropský středověk; vyzdvihněme Paracelsa, který Elementárním bytostem věnoval celý odborný spis.
Elite Guard
Elitní stráž. Čili: speciální výcvik, nos nahoru a stejně potrava pro meče.
Evileye
Evil Eye je kletba, které by se dalo česky říci uhranutí, Jde o prastarou magickou praktiku, známou mnoha kulturám.
Eviserater
Eviscerate znamená česyk Vyvrhnout. Tedy vykuchat.
Flee-Bag
Je to miniaturní hmyz, tedy klidně i blecha (flea), tak proč by ne Pytel blech?
Flint Golem
Golem viz výše. Flint je pazourek, tvrdý chalcedon, známý jako jeden z prvních materiálů k výrobě zbraní, populární už mezi lovci mamutů, později používaný k vykřesání jisker, a tedy coby primitivní zapalovač.
Flitterby
Tak tenhle motýlek, v jehož jméně se třepetá slovo flitter (poletovat), se vyskytuje v několika videohrách a fantasy světech, kupříkladu i v Harrym Potterovi. Ale proč, to nevím.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Garter Elite
Podvazková elita. Možná je to takhle: elitní útvar britské armády, jehož příslušníci například v červených uniformách a chlupatách čepicích stráží významné budovy a nechávají se fotografovat tisíci nájezdníků-turistů má stejné motto, jako Podvazkový řád: Honi soit qui mal y pense. (Hanba tomu, kdo ve zlém to myslí!)
Gelatinoid
Co by to bylo za videohru bez útočného rosolu. Slovo Želatina mimochodem pochází z latinského gelatus, znamenající Zmrzlý.
Ghost Rider
Jízdní duch. Obvyklé evropské středověké strašidlo.
Giant Wasp
Velká vosa.
Gigatron
Tenhle důležitý robot má docela zvláštní jméno, skládá se totiž pouze z předpony a přípony, bez jakéhokoliv kořene slova. Giga je předpona, vycházející z řeckého Obrovský, a uvádějící miliardu základních jednotek, zatímco -tron je přípona, taktéž starořecká, jež se přidávala za slovo, aby ukázala, že odvozenina označuje nástroj.
Goblin
čili skřet, od dob Tolkienových další z nezbytných součástí fantasy.
Gold Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Zlatý.
Gorgon
Tři Gorgony, Sthenó, Euryalé a Medúsa, byly původně krásné dívky a v obludy je pro ješitnost proměnili řečtí bohové. Jediná Medúsa byla smrtelná a jediná vstoupila do dějin.
Great Wyrm
Wyrm je variantou slova worm, červ které se (nejen) v angličtině používalo jako synonymum pro draka.
Green Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Zelený.
Griffyn
Gryf, čili Pták Noh. Viz Arch Griffin na začátku.
Guard
Strážný. Obvyklá potrava pro meče hrdinů.
Harpy
Klasická řecká mytologie zná harpyje jako ošklivé ženy s ptačími křídly, bytosti ne zrovna dobrých způsobů. Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Heavy Knight
Těžký rytíř. Předindustriální obdoba tanku.
Hireling
Nádeník. V tomto případě v žoldnéřském smyslu.
Hobgoblin
V anglickém folklóru je to skřítek, na rozdíl od jiných skřetů docela přátelský, ve hrách většinou naopak. Včetně téhle.
Horrorweed
Hrůzostrašný plevel.
Hydra
Hydra byla devítihlavá saň řeckých mýtů, která se usadila v bažinách u města Lerna a řádila. Veškeré akce na její likvidaci byly marné, protože s každou useknutou hlavou jí narostly dvě nové, z toho jedna nesmrtelná. Odstranil ji nakonec až nejslavnější z reků Hérakles a ani ten se neobešel bez pomoci svého přítele Ioláa.
Ice Ape
Ledový lidoop.
Ice Queen
Ledová královna.
Igneus
Velmi důležitý protivník. Ohnivý, jak prozrazuje jeho jméno. Ignis znamená latinsky oheň.
Illusionist
Iluzionista. Tedy kouzelník bez magie.
Iron Giant
Železný obr, tedy jednoduchý popis vzhledu
Kaiser
Německy císař. Tady hodnost.
Knarler
(nevím)
Laughing Boy
Smíšek. Jinak bubák.
Madden
Nejspíš od slovesa madden, šílet, dohnat k šílenství.
Magic Mole
Magický krtek by se možná dokázal zahradníkovi ubránit, takže ti mají štěstí, že takoví se objevují jen ve hře.
Magic Sucker
Magická pijavice. Ale nejde o pijavici v zoologickém smyslu slova, ale přenesené označení netopýra, zřejmě z podčeledi Desmodontinae.
Maytake
(nevím)
Mechadrake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. Tenhle je ovšem mechanický.
Mechalid
Varianta výše uvedeného mechanického draka.
Medusa
Jediná smrtelná z trojice Gorgon, obludných dcer boha Forkýna a jeho manželky Kéty. Také nejznámější. Byla nadmíru ošklivá, stejně jako její sestry Stheinó a Euryalé, nikoliv však od narození. Kdysi dávno byly všechny tři krasavice a nebýt románku mezi Poseidónem a Medúsou, zůstaly by jimi stále. Ti dva si však ustlali v Athénině chrámu, následkem čehož skončila Medúsa s křídly, blýskavýma očima, obrovskými zuby, mosaznými drápy a hady místo vlasů. Její pohled, stejně jako baziliščí, petrifikoval.
Mercenary
Žoldnéř.
Millitant
Militarista s jedním T navíc. A taky mravenec, čili ant. Takže opis i popis.
Mudgarne
Hromada bláta, anglicky mud.
Mummy
Slovo mumie má jednoduchý původ. Jde o slovo latinské, pocházející z arabského (z perštiny převzatého), které znamenalo živice. A živice – asfalt či dehet – jsou černé a připomínají výsledný efekt stárnutí materiálu, jímž ve starověkém Egyptě balsamovali mrtvá těla.
Murex
česky Ostranka je větší mořský plž. Dravý i ve vodách našich moří.
Murker
Temný. Jméno, či spíše označení jednoho z místních démonických protivníků.
Necromanser
Černokněžník, specializovaný na probouzení mrtvých, čili voo doo po evropsku.
Necrophager
Mrtvoložrout. Takhle krkolomně proto, protože správný termín je necrophage.
Negator
Krokodýl. Vlastně aligátor.
Nereid
Néreovny byly v řecké mytologii dcery mořského boha Nérea a nymfy Doris. Jako takové mívaly na starosti určité námořní služby, jako zachraňování tonoucích, nebo doprovázení boha moří Poseidona.
Night Gaunt
Noční vychrtlík. Velmi eufemistický popis nebezpečné osoby, vyhlížející jako zombie ze správného béčkového hororu.
Ninja
Původní nindžové byli ve středověkém Japonsku školenými specialisty pro špionáž a záškodnické akce. Prostě takové jednotky speciálního nasazení.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Osteal Guard
Kostlivá stráž. Popis. Ostea znamená starořecky, dnes tedy vědecky Kosti.
Phantom Kyte
Podle vzhledu je to kite, česky luňák. Dravý pták z čeledi jestřábovitých.
Phoenix
Legendární mýtický pták, představující nekonečný kruh života, neboť se na konci své existence sám upálí, aby se z popelu znovu narodil.
Phreak
Ačkoliv phreak označuje v američtině hackování telefonních systémů, je tenhle protivník nejspíš jen špatně zapsaným freak, šílenec.
Powerbunee
Power Bunny, čili Namakanej králík. Nejspíš ten od těch baterek.
Quetzalcoatl
Quetzalcoatl, Opeřený had, byl jedním z hlavních božstev středoamerických indiánských kultur. Stvořitel, Učitel, tvůrce kalendáře a ochránce umělců, je toho hodně, co měl na starosti.
Raging Bull
Zuřící býk. Opravdu kus hovězího, tedy popis
Ravager
Pustošitel. Popis chování.
Retardotaur
retardo tauros, čili Dementní býk. Vypadá tak. Jako dementní býk.
Road Toad
Silniční žába. V originále se to rýmuje.
Rotty Boy
Spisovně Rotten boy, Zteřelý chlapec, neboť jde o mumii. A pokud se nějaká taková letitá věnuje pohybu, materiál jejího obalu trpí.
Rough Danek
Drsný Danek.
Rough Knight
Drsný kytíř.
Royal Squid
Královská chobotnice. Možná hříčka s Royal Squad, královská jednotka.
Sabretooth
Šavlozubec, jako obvykle třetihorní šelma čeledi Machairodontinae.
Sadoul
Jméno důležitého protivníka. Vlastně se jmenuje...
Salamander
Salamandr nebývá ve společnosti jiných nadpřirozených tvorů mlok, jak by se zdálo, ale zvláštní stvoření, Elementál, v tomto případě patřící ohni
Scissor Crab
Nůžkový krab. Druh na Zemi neznámý.
Scorpion
Ne všechny druhy štírů vlastní jed, schopný člověka nějak vážně ohrozit. Bohužel jistá čeleď (Buthidae) je k tomu vybavena naopak docela dobře.
Screamer
Křikloun je tu a tam se vyskytující strašidlo, často podobné našemu hejkalovi.
Skank
Skank je výraz, označujcí poněkud přelétavou, sexuálně neuspokojenou osobu ženského pohlaví (dobře, tak si použijte to krátké slovo na Ká). Tohle je něco podobného, jen s křídly.
Skeleton
Kostlivec.
Skitterpod
Mechanický pavouk, pojmenovaný podle pohybu: skitter znamená pohybovat se způsobem, jakým se pohybují třeba brouci - takové to rychlé přebíhání.
Slugwort
Slug znamená slimák, a to je i popis téhle obludy.
Sorcerer
česky čaroděj, v hlubším významu nepříliš dobrých úmyslů
Spellcaster
Kouzelník. Přesněji Ten, kdo čaruje. Vynález fantasy a her na hrdiny, kterým několik běžných výrazů pro takovou osobu už nestačilo.
Spitter Frog
Plivající žába.
Spore Fiend
nepřítel, útočící výtrusy. Prostě potvůrka, která vás zasype nebezpečnými spórami.
Spore Popper
Stejný útočný materiál jako u předchozího. Vzhledem květinka, popper by tedy mohlo být jméno, vytvořené ze slovesa, respektive onomatopoeia pop, které znamená vystřelit, ve symslu zvuku jako když vytáhnete zátku z láhve.
Steel Knight
Rytíř v oceli. Popis opisem.
Sucubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Supermantis
Nadkudlanka. Velmi velký a velmi nebezpečný hmyz, který nepožírá jen samočeky, ale cokoliv, na co narazí. Hlavně hrdiny.
Tangler
Smotanec. Popis.
Thingy
Věcička. Protože má tvar ruky, je rozhodně příbuznou mnohem známější Věci, která pracuje pro rodinu Addamsovu.
Toadstool
Muchomůrka. Ne že by všechny byly jedovaté a tudíž nebezpečné, tyhle ale ano.
Ultragoyle
Nadgargoyle - viz gargoyle o něco výš.
Ultra Grub
Nad housenka.
Undead Knave
Nemrtvý darebák.
Vampire Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Vampyr
čili Nemrtvý, Nosferatu, obecně upír. Také obecně známý, jestli chcete detaily, najdete je v Bestiáři.
Vandal
Vandalové byli germánským kmenem, který se dostal až do severní Afriky, kde založil mocné království. Synonymem pro bezdůvodné ničitele se stali díky tomu, že dobyli Řím a zpustošili ho. Nebo už v nedobrém stavu dostali a historici ten stav svedli na ně.
Warlock
Warlock znamená čaroděje nepříliš dobrých úmyslů. Černokněžníka.
White Zombie
Populární oživlá mrtvola haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehlivý sluha. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i z živého člověka.
Wind Elemental
Elementál (viz ten bez přídomku o něco výše) větrný, čili vzdušný.
Wyvern
česky saň, ovšem dračí samice to tak docela není. Má pouze jeden pár nohou, jeden pár křídel. Bývá menší. S jednou hlavou a obvykle nechrlí oheň. Jinak se od svého příbuzného příliš mnoho neliší.
Zarwolf
Možná jde o chybu v překladu - přepisu - čtení - porozumění původnímu japonskému zápisu a jde o werewolfa, čili vlkodlaka.

 

poslední úpravy 14.10.2013

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist