Bezejmenná stránka: Cokoliv > Holmesiana

Aleš Kolodrubec


Zakladatel a president České společnosti Sherlocka Holmese poprvé ochutnal Doylovo dílo skrze rádiové vlny, když o prázdninách 1962 poslouchal tehdejší premiéru desetidílné adaptace Psa baskervillského. Další setkání v podobě Studie v šarlatové, kterou nalezl v rodinné knihovně, ještě nebylo tím pravým; definitivním magnetem, který Kolodrubce k Holmesovi přitáhl, se stal až pastiš Chemické příběhy Sherlocka Holmese polského autora Waclawa Golembowicze (česky vyšlo v roce 1967).

V sedmdesátých letech minulého století se Kolodrubcova záliba ve výtvarném umění snoubila s jeho kladným vztahem k Holmesovi a dala tak vzniknout sbírce portrétů slavného detektiva, namalovaných českými ilustrátory. Od té doby se datují i jeho styky se zahraničními holmesology.

V roce 2000 založil spolu s Rudolfem Čechurou a Miroslavem Kučerou Českou společnost Sherlocka Holmese. Aleš Kolodrubec se stal jejím prezidentem a v podstatě také motorem její činnosti. Také hlavním autorem a editorem Bohemian Newsletter, dvoustránkového zpravodaje, vycházejícího původně s měsíční periodicitou (poslední zaznamenané číslo na stránkách Společnosti je ovšem z prosince 2008).

Vznik Společnosti oznámil Aleš Kolodrubec na mezinárodním knižním veletrhu v Praze v květnu 2000, registrace proběhla v říjnu a v listopadu téhož roku se sešlo dvanáct zakládajících členů 1). Od té doby se Kolodrubec značnou měrou podílel na přípravě a organizaci většiny akcí. Mezi nejvýznačnější patřila Meet Me in Bohemia, kdy se do Prahy na pozvání Aleše Kolodrubce sjelo v roce 2007 na šedesát členů The Sherlock Holmes Society of London.

 

Členství v holmesovských organizacích:

Česká společnost Sherlocka Holmese

The Sherlock Holmes Society of London

La Société Sherlock Holmes de France

(17.8.2010)


Poznámky:

  1. Pokud toto číslo odpovídá skutečně zúčastněnému počtu osob, mohl být autor těchto řádků pověstným třináctým, neboť byl tehdy jedním ze zasvěcených na připravovanou akci pozván. Z dnes již zapomenutých příčin ovšem do Prahy nejen nedorazil, ale ani se na cestu nevydal. [zpět]

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny