Bezejmenná stránka: Cokoliv > Holmesiana

Rex Todhunter Stout


Rex Stout

(1886 – 1975)

Literární otec slavného pijáka piva a pěstitele orchidejí Nera Wolfeho se narodil kvakerským rodičům v Indianě, záhy se ovšem rodina přestěhovala do Kansasu, kde budoucí slavný autor detektivek vyrostl a vystudoval. Zpočátku pouze střední školu, z tamní univerzity brzy odešel a nastoupil k námořnictvu. V uniformě vydržel dva roky. Odsloužil je na jachtě President Theodore Roosevelt. Poté se dal na dráhu nezávislého novináře, v letech 1916 – 1927 prošel celou řadou řemesel, od poslíčka, až po účetního; v poslední funkci vymyslel bankovní systém, používaný ve čtyřech stovkách amerických měst. Poté znovu otočil kormidlem, přestěhoval se do Paříže a začal znovu – a teď už definitivně psát. Prózu. Zpočátku se věnoval literatuře hlavního proudu, v třicátém čtvrtém ovšem vydal první detektivku Fer-de-lance, v níž uvedl na scénu mohutného na krok líného detektiva Nerona Wolfa. Nebyl to jeho jediný pátrač, později sepsal i řadu dobrodružství indiánského stopaře Tecumseha Foxe či Dol Bonnerové, ale příběhy, vyprávěné Wolfovým pomocníkem Archiem Goodwinem, proslavily Stouta po celém světě.

Pěstitel orchidejí provázel Stouta celou jeho literární dráhu a v podstatě až za hrob, protože poslední Wolfův případ - Death Times Three, byl objeven v pozůstalosti deset let po autorově smrti. Fantazií jiných, v tomto případě nápadem Johna Clarka a pečlivým rozvedením W. Baring-Goulda, se Wolfe stal synem Sherlocka Holmese a Ireny Adlerové, což spisovatele určitě pobavilo.

Sám byl totiž členem Baker Street Irregulars, nejznámějšího amerického holmesovského spolku, založeného v roce 1934; k této společnosti, existující dodnes, patřila i tak slavná jména jako Isaac Asimov, John Stevens Berry, či presidenti Franklin Delano Roosevelt a Harry S. Truman. Ze Stoutova působení v tomto klubu pochází i jeho nejznámější (a jeden z nejkontroverznějších) příspěvek k holmesologii, slavná přednáška Watson Was a Woman. Zkoprnělému holmesovskému publiku ji přednesl 31. ledna 1941 na spolkové večeři. Pečlivou dedukcí a výkladem předpokládané Doylovy symboliky odhalil, že doktor Watson byl ve skutečnosti slečna Watsonová, žijící s Holmesem na hromádce – více povídání Skandál v New Yorku na těchto stránkách. Auditorium ovšem vzalo žert vážně a legenda praví, že přednášející musel z hotelu, v němž se večeře konala, uprchnout zadním vchodem.

Stoutova řeč brzy vyšla i tiskem, nejprve v březnovém vydání The Saturday Review of Literature, poté i v dalších, fanouškům detektivek bližších periodikách, například v Ellery Queen Mystery Magazine, kde se objevila v dubnu 1946.

 

Někde jinde

Rex Stout ve Wikipedii

Rex Stout v Centru detektivky

přepis přednášky Watson Was a Woman .


(23.11.2008)

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist