Bezejmenná stránka: Akta O

Poznámky k postavám v Lost in Oz (2015)

 

Animák Lost in Oz představuje zemi Oz v naší době, více než století od původního dobrodružství. Některé postavy nesou jména známá z Baumových příběhů, někde to můžeme považovat za rodinné dědictví, jindy jen za odkaz.

 

General Guph. I u nomů se povolání a v něm úsilí k dosažení stejné, nebo vyšší pozice, dědí. K hodnosti generála se Guph, který nesnášel šťastné lidi, dostal poté, co Roquat vykopl dva velitele nomských vojsk, kteří měli potíže pochopit, že je zcela důležité dobýt a zotročit Oz, a že královo přání nezná slovo: Nejde. Guph byl královské myšlence nejen nakloněn, ale zároveň ji uměl uvést i v praxi. Navrhl oslovit vhodné spojence (které po vítězství nebude problém podvést), odvážný plán ale selhal. (The Emerald City of Oz) Později ho nový král pověřil funkcí kancléře (Tik-Tok of Oz).

 

Kaliko. Před sto lety byl Kaliko služebníkem a později kancléřem tehdejšího nomského vládce. Rádcem rozumným, který po Roquatově sesazení zaujal jeho místo. Na rozdíl od svého předchůdce neměl žádný zájem útočit na Oz.

 

Langwidere. Princezna a dočasná vládkyně země Ev, nacházející se až za Deadly Desert. Známá svou marnivostí a sbírkou hlav, které si měnila. Zavřela Dorotku do věže, když jí nechtěla věnovat tu svou. Měla pro sebe pouze několik stran v knize Ozma of Oz (1907), přesto o století později inspirovala hned několik scénáristů.

 

Lookout. Vševidoucí a vševědoucí strážce Smaragdového města byl původně nom zvláštních schopností. Bystrozraký, jehož jedno každé oko (mířily obě různými směry) vidělo i za roh a do dálky. Objevil se v příběhu prince Ingy, zapsané do knihy Rinktink in Oz. Jeho partnerem na dvoře nomského krále byl Long-Eared Hearer, nom velkých uší a dokonalého sluchu.

 

Ojo. Dorotčin „Na svůj věk velký“ přítel dostal jméno po munchkinovi, známém nejprve jako Ojo the Unlucky. Na konci příběhu The Patchwork Girl of Oz ho ovšem Tinman přejmenoval z Nešťastného na Štastného.

 

Roquat. S králem nomů se nejprve dostaly do sporu Dorotka s Ozmou, když zachraňovaly královskou rodinu z Ev. (Ozma of Oz). Trpká zkušenost ho nepoučila, netrvalo dlouho a vydal rozkaz vykopat pod pouští tunel a tu zatracenou veselou zemi obsadit. Skončil bez paměti a s novým jménem Ruggedo (The Emerald City of Oz), nová osobnost ale brzy podlehla té staré a nenávist se vrátila. Na silné království si netroufal, když se mu ale naskytla příležitost vyřídit si účty s jeho obyvateli, neváhal. (Tik-Tok of Oz). Jeho posledním vystoupením byl pokus poštvat proti lidem zvířata. (The Magic of Oz).

 

Drobné odkazy.

Betsy Bobbins Central Park, klidné (pokud na něm zrovna nouzově nepřistávají létající zámky) místo uprostřed města, nese jméno Betty Bobbin, jednoho ze tří pozemských děvčátek, která se usídlila ve Smaragdovém městě. (Ta druhá dvě jsou Dorothy a Trot.)

Oscar Zoroaster Phadrig Isaac Norman Henkel Emmannuel Ambroise Diggs, jehož celé jméno dostala škola, do níž chodí West i Ojo, nebyl nikdo jiný, než sám pověstný Čaroděj.

 

Sponzoři turistické prohlídky Glindina zámku:

Polychrome. Oblačná víla, která do země Oz poprvé ssestoupila v příběhu The Road to Oz (1909). Později se několikrát vrátila.

Zubní pasta Button Bright. Button Bright, vlastním jménem Saladin Paracelsus de Lambertine Evagne von Smith, byl malý chlapec, pověstný svým pravidelným ztrácením se, a to ve všech možných i nemožných situacích. Poprvé se ztratil v knize The Road to Oz (1909).

Boty Ugu. Patrně velmi populární místní značka, neboť reklama na ni se objevuje na více místech, využívá přes sto let staré historie, kdy se švec jménem Ugu, nespokojený se svým povoláním, stal načas velmi významným a mocným černokněžníkem (The Lost Princess of Oz, 1917).

 

School Board

poslední změny: 17.10.2019

Někde jinde

Informace o seriálu na IMDB

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist