Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Disgaea DS


Disgaea DS

systém a rok vydání: Nintendo DS - 2008 (JP, US), 2009 (EU)

Vydavatel: Nippon Ichi Software

 

Disgaea DS

Když se syn Pána podsvětí po několikastaletém šlofíku probudí, zjistí, že v Říši zla panuje chaos, předchozí Pán se totiž udusil preclíkem a trůn je volný. Je třeba dokázat vzbouřeným vazalům, že nárok mladého následníka není jen teoretický. Je třeba vysvětlit služebnictvu kdo je tady pánem. Laharl to prostě nemá jednoduché

A navíc se mu do života začne plést naivní andělská agentka.

Mám tuhle hru rád, protože sama sebe nebere příliš vážně. Původně vyšla na Playstation 2 jako Disgaea: Hour of Darkness, na Nintendo DS se dostala via PSP a v mém soukromém žebříčku taktických RPG pro tenhle handheld se usadila na třetím místě za Final Fantasy Tactics A2 a Luminous Arc 2. Každá dosáhla svého víceméně jiným způsobem; tady je to například spousta věcí ke sbírání, Etna a Flonne, a taky třeba takové drobné vtípky, jako na rozdíl od manga vzhledu všech ostatních figur západně komiksová podoba kapitána Gordona a jeho sidekicků, protože Gordon jakoby se v marvelovské porodnici narodil.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací.

 

 

1st Defender
První obránce. Nejde o sport.
Adept Ninja
Nindža ve výcviku.
Ahzi Dahaka
V íránských mýtech byl tříhlavým drakem, démonem bouře, který kradl dobytek a vnášel do lidských hlav touhu po násilí.
Alp
Rychle a stručně znamená slovo alp jednak noční můru, jednak elfa. Je to slovo staroněmecké a ukazuje, co si o elfech mysleli lidé, kteří měli šanci se s nimi setkat jinak, než v knížkách pana Tolkiena.
Alt. Overlord
Přišel z alternativního světa a chce se stát nejvyšším vládcem i tady.
Angel
Anděl.
Angel Cadet
Andělský nováček v andělských ozbrojených silách.
Angel Soldier
Andělský voják. Ne povahou, samozřejmě rodem.
Archangel
První mezi anděli. I když se často uvádí několik jmen, v Nové zákoně jsou za archanděly vysloveně označeni pouze Michael a Gabriel (u něhož to ovšem není jisté). Ostatní vzešli z pozdějších pramenů a studií. Takový Rafael je kupříkladu archandělem pro katolíky a pravoslavné, zatímco u protestantských církví jen výjimečně. Přesto se tradice ustálila na sedmi nejvyšších a nejbližších Bohu, ochránců zemí a národů, těch, kteří spatřili Tvář boží a proto žijí v dokonalé rovnováze.
Archer
Lučištník
Avenger
Mstitel.
Balrog
Balrog vyšel z fantazie J.R.R. Tolkiena. Což znamená, že nějaké kořeny v mýtech a jazycích našeho světa určitě má. Jen nevím jaké.
Battler
Bojovník.
Big Gun
Velké dělo. Popis.
Black Belt
Mistr bojových umění který dosáhl stupně, hodnoceného černým pásem.
Blue Mage
Modrý mág, zabývající se, jak už jeho titul naznačuje, vodní magií.
Blue Skull
Strašidlácká verze předchozího: Modrá lebka.
Boggart
Když něco haraší v temnotě, zatkneme, pardon, svedeme to na obvyklé podezřelé. Na obyčejné strašidlo.
Brawler
Rváč.
Brownie
Malí oškliví hnědí mužíčci ze Skotska, kteří rádi dělají domácí práce. Jsou vlasatí, veselí a přátelští. A až urážlivě filantropičtí – pokud za své služby dostanou jakkoliv zaplaceno (byť v naturáliích), sbalí se a zmizí. Jinak zachovávají věrnost, pokud se rodina stěhuje, následují ji – i mimo Skotsko.
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Cleric
Duchovní. Ve videohrách většinou adept bílé magie.
Corpse
Mrtvola.
Crusader
Křižák.
Cyborg
Cybernetic organism. Robočlověk, člověkorobot, donedávna čistá sci-fi, dneska už tolik ne.
Cyclops
Kyklópi patří řecké mytologii, Objevují se v celé řadě bájí, těmi nejstaršími počínaje. I když Homér, autorita nejpopulárnější, vypráví o celém národu, v hlubinách věků byli známi pouze tři – Steropés, Brontés a Argés. Jejich otcem byl sám Úranos a matkou bohyně Země Gaia.
Dark Knight
Temný rytíř. Běžná fantasy figura.
Decoy
Návnada.
Defender
Obránce.
Demon Sire
Démonické Veličenstvo.
Demonslayer
Likvidátor démonů.
Dragon
Ano, ani tady nemohou chybět draci.
Dullahan
V Irsku (i jinde v Evropě) běžný bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění, pardon, zbroj) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Empusa
Empúsy byly děti řecké bohyně Hekaté. Měly oslí zadek a buď nosily mosazné boty nebo měly jednu nohu mosaznou a druhou oslí. Uměly se proměnit v krávy, feny nebo svůdné dívky, poslední podobu užívaly ke svádění mužů, z kterých, jako všechny slušné sukkuby, vysávaly chuť k životu.
Fafnir
Nejznámější drak evropských mýtů. Původně byl trpaslíkem, ale když severští bohové platili odstupné za smrt jeho bratra Otra, proměnil se v draka (coby symbol nenasytnosti) a všechno zlato (prokleté jiným trpaslíkem, jemuž původně patřilo, Andvarim), si nárokoval pro sebe. Skončil pak mečem Sigurdovým.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Ghost
Duch.
Ghoul
Ghúl je původně arabský požírač mrtvol, jemuž se časem dostalo geograficky neomezené slávy.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Green Mage
Zelený čaroděj.
Green Skull
Zelená lebka.
Gremlin
Původem britský skřítek, zodpovědný za podivné chování strojů, nepořádek v nářadí; když se praštíte kladivem do palce, tak za to také může on. A podobně. Začal si za první světové války s letadly, brzy se ovšem rozšířil i mimo ně.
Guardian
Strážce.
Hobbit
Malí chluponožci z knížek J.R.R. Tolkiena. Ačkoliv existují teorie o jejich původu, i původu jejich jména, probírat je tu nebudeme, protože autor je nepotvrdil.
Chernobog
Černý bůh polabských Slovanů. Patrně ne moc hodný, ale kvůli nedostatku pramenů se to neví.
Imp
je totéž, co český rarášek, plivník nebo šotek, prostě malý ďáblík, který se sice stará o blaho domu, ale občas také něco vyvede a tu a tam vyžaduje duši (což je evidentní reakce křesťanství při likvidaci pohanských pověr).
Killer Armor
Zabijácká zbroj. Běžné evropské strašidlo.
Lilim
Děti Lilith, první Adamovy ženy a matky démonů. Více v Bestiáři.
Mandrake
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Man-Eater
Lidožravec. Obvykle - ve hrách - rostlina.
Manticore
jméno je perského původu – martikhoras znamená v překladu lidožrout a dlouho neznamenala nic víc, než lidožravého indického tygra. Teprve postupem doby se mantichora stala symbolem strachu a krutosti – mimo antické autory Ktésia či Plinia či romantizující středověk k tomu především přispěl tupý popis a opis indických chrámových figur. Čímž vznikla mýtická obluda se lvím tělem, lidskou hlavou a jedovatým ostnem na ocasu
Mid-Boss
Půlšéf. Vedlejší, průběžně se nečekaně objevující postava.
Myrmecoleo
Mravkolev je známý brouček, ale v tomhle případě jde o tvora naprosto odlišného, monstrum ze středověkých bestiářů. Zoologii se vyhýbá i jeho jméno, složené z obou rodičů, protože u kříženců bývá zvykem pojmenovat je první polovinou otce a druhou matky, myrmecoleo je ovšem synem lva a mravenčí matky, po otci zdědil hlavu, po druhém z rodičů tělo.
Nekomata
Dvouocasá velká kočka (ne ta z našeho státního znaku), přišla z japonského folklóru. V běžné formě se jí říká bakeneko, někdy však naroste do obřích rozměrů a její ocas se zdvojí; takovou formu pak pojmenovali nekomata.
Neuntoter
Jedna z variant (tříd) místních upírů. Jméno vypadá něměcky a pak by znamenalo něco jako Devátá smrt, nebo Devět smrtí.
Nidhogg
Drak ze skandinávských mýtů. Leží u kořenů světového stromu Yggdrassilu a okusuje je.
Nightmare
Obyčejná noční můra, čili velmi nepříjemný sen, v sobě nese silný mytologický náboj. Sny byly většinou starých kultur považovány za cosi mimořádného a zlé a živé sny dvojnásob. Jejich základem byla víra v Dvojníky, taktéž rozšířená po celém světě, a tak se nelze divit, že se v pojmenování noční můra v mnoha jazycích odráží, právě dvojníci byli v pozdější vulgarizované verzi její přičinou.
Ninja
Původní nindžové byli ve středověkém Japonsku školenými specialisty pro špionáž a záškodnické akce. Prostě takové jednotky speciálního nasazení.
Oakrot
Dubová hniloba, patrně ztělesnění stromové nemoci. Útočící ovšem na dřevorubce, ne na dřevo.
Officer
Důstojník.
Priest
Kněz.
Prism Ranger
Spektrální ranger je už podle vzhledu parodií na Power Rangers.
Psi-Soldier
Voják s mimosmyslovými schopnostmi. Telepatie, telekineze, teleportace, televi.. prostě tele.
Puck
Skřítek anglosaských pověstí, známý především účinkováním v Shakespearově Snu noci svatojánské.
Pugilist
Pěstní zápasník, čili Boxer.
Pumpkin
Dýně. Bubák s dýňovou hlavou, tak oblíbený na Halloween už nejen v Americe. Je pravdou, že doma Britové vyřezávali tuřín, ale za oceánem se jim naskytla možnost vydlabávat tamní mnohem větší plody. A tak hodili tuříny přes folklórní palubu.
Pvt. Prinny
Prinniové jsou v Disgaeie duše hříšných lidí, odsouzené posluhovat v Podsvětí i u andělů. A Pvt. je zkratka z Private, vojín. Patrně námořní pěchoty, neboť US ARMY ji píše velkýma: PVT.
Recruit
Odvedenec. Od té doby co máme cosi jako profesionální armádu, slovo poněkud historické.
Red Mage
Na rozdíl od Červených kouzelníků ve Final Fantasy, nemají tihle znalosti v oboru obou magií, ale specializují se na ohnivou. Proto ta barva.
Red Skull
Červená lebka. Ano, zase ohňový specialista.
Rich Demon
Bohatý démon.
Rival
Soupeř.
Rune Knight
Runový rytíř. Ve fantasy videohrách celkem často k zahlédnutí. Málokdy na špatné straně.
Scarecrow
Strašák (na poli).
Scout
Průzkumník.
Sea Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je mořský.
Sentinel
Ochránce
Seraph
Serafové jsou andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů.
Shade
Stín. Tedy bubák
Specter
Další z početného zástupu slov, jimiž můžete do angličtiny přeložit české strašidlo. I když nějaký rozdíl mezi nimi přece jen je, v obecné rovině na něm tolik nezáleží.
Star Skull
Hvězdná lebka.
Strigoi
Rumunští Strigoi jsou dušemi mrtvých, vstávajícími z hrobů nebo alter egy žijících lidí, sají krev či životní sílu, ovládají metamorfózu ve zvíře i umění učinit se neviditelným. Dokáží ovládat počasí. Správný strigoi má rudé vlasy a modré oči a dvě srdce. Více v Bestiáři
Super Robot
Super Robot.
Treant
Legenda z legendy, čili monstrum z Dungeons and Dragons. Jinak složenina slov Tree a Giant, Obří strom, či Stromový obr, jak chcete.
Turret
Dělová věž. Dobýváme loď.
Valkyrie
Patří mezi nejznámější ze skandinávských nižších mytologických bytostí. Krásné válečnice, které se na okřídlených koních snášejí po boji na bojiště, aby vybrané duše expedovaly do Valhaly. Po pravdě řečeno, mají toho na starosti mnohem více, dohlížejí na boj od jeho počátku, hlídají ty, kteří nesmějí padnout (aspoň prozatím). To vše dle požadavků samotného Ódina. Mimo boj potom posluhují bojovníkům na nekonečné hostině u stále prostřených stolů Valhaly, kde se řídí pokyny vrchní servírky a Ódinovy manželky bohyně Frigg.
Wall of Meat
Zeď masa, sestavená z šesti odvážných a svalnatých bojovníků. Opis.
Warrior
Válečník
Wraith
Je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Zombie
V haitském voodoo oživlá mrtvola, která trhavým krokem přešla do světa filmových hororů, pročež nepotřebuje delšího vysvětlování

 

poslední úpravy 3.11.2012

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist