Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy Tactics A2


Final Fantasy Tactics A2

systém a rok vydání: Nintendo DS - 2007 (JP), 2008 (US,EU)

Výrobce: Square-Enix

 

Final Fantasy Tactics A2

Pro dlouho očekávané pokračování Tactics Advance platí (aspoň pro mne) totéž, co pro první hru – pokud bych potřeboval ještě jeden důvod pořídit si Nintendo DS, tohle by byl jeden z hlavních. Ideální hra na delší cesty. V příběhu typu jen aby se neřeklo a aby bylo na co navěsit desítky kombinací postav, zbraní a zbroje, se neztratíte, navíc se trochu rozrostl o vedlejší historky. A postavy z jiných her, odehrávajících se v Ivalice.

Technicky se proti předchozí hře mnoho nezměnilo, pokud jde o zápasy. Ostatní náležitosti prošly slušnou evolucí, změnil se systém zákonů, svět se rozšířil, stejně tak i druhy misí. Zatímco slibovaných tři sta v první hře nutně neznamenalo, že se všech zúčastníte (značnou část jich na pozadí prováděli zvolení příslušníci klanu), tady jsou všechny hratelné (pokud se vám chce). Což někdy nemusí, obtížnost oproti GBA se rozhodně zvýšila.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Adamantitan
Je spojením dvou kovů: Adamantu, což je legendární velmi tvrdý kov nebo nerozbitná substance. Podobnost se slovem diamant není náhodná, jméno nejtvrdšího nerostu ze starého řeckého slova vychází. A opravdu existujícího titanu.
Ahriman
V Persii byl Ahriman (starším jménem Angra Mainyu), démonem zkázy, bohem smrti a zla, zkrátka stejným protihráčem, jako je například Satan.
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Antlion
Mravkolev je hmyz z řádu Síťokřídlých (Neuroptera). I když i dospělci bývají draví, přece jen je nejpověstnější larva, vyhrabávající písečné pasti. Objevuje se také ve středověkých Bestiářích (většinou pod řeckým názvem), jako zvíře s hlavou lva a tělem mravence, což už takhle popsáno prozrazuje vtip.
Axebeak
Se zobákem sekyře podobným. (Nebo jako sekyrou sekajícím) Prostě pták.
Baknamy
Možná bylo vzorem Baku, japonské nadpřirozené stvoření, požírající zlé sny. Vypadá trochu jako tapír. A tahle obludka taky (tak trochu).
Banshee
Kouzelné bytosti, ohlašující nářkem (zvaným keening) blížící se smrt někoho z rodiny. Jsou ovšem velice tradicionalistické a konzervativní, protože se nestarají o nikoho, jehož keltská krev je zředěna příměsí anglosaských či skandinávských genů. Jako takové se objevují pouze v Irsku, na skotské Vysočině, ve Walesu a v Bretani.
Black Chocobo
Černý chocobo (viz).
Bloody Orb
Krvavá koule.
Bomb
Obvyklá místní živá pyrotechnika. Prostě bomba.
Brown Chocobo
Hnědý chocobo (viz).
Cassie
(nevím).
Cockatrice
Cockatrice je druhý z anglických výrazů pro baziliška
Deadly Nightshade
U nás se téhle kytce říká rulík zlomocný a skutečně jde o nebezpečnou rostlinu, plnou alkaloidů, nejznámějším je atropin.
Deathscythe
Kosu, (scythe) má ve jméně jednak proto, protože jeho drápy ji připomínají, jednak proto, protože poukazuje na běžnou evropskou postavu Smrtky s kosou, Pochmurného žence.
Dreamhare
Za Snovým zajícem bych odkázal nejspíš do nějakého snáře. Nebo k tomuhle (anglickému) článku, ve stručnosti pitvajícím, proč se někomu zdá o králících.
Fire Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. Neboť, jak už staří Řekové a Indové předpokládali, hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Floating Eye
Poletující oční bulva je něco, s čím se prostě ve hrách musíte smířit.
Ghost
Duch.
Great Malboro
viz Malboro, jen poněkud větší
Great Tortoise
Tortoise je česky želva. Jestli máte v angličtině stejný chaos jako já, tak vězte, že tortoise je želva suchozemská, zatímco turtle želva všeobecná, mořská, sladkovodní a když na to přijde, i ta co leze jen po zemi.
Green Chocobo
Zelený chocobo (viz).
Headless
Bezhlavý. Obvyklé evropské strašidlo.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hoppy Bunny
Chromý králíček není tak chromý. Spíš se tenhle handicap snaží přivodit vám.
Chocobo
Od druhé hry symbol celé série Final Fantasy, velký běhavý (a někdy létající) pták. Původ jména neznámý. Je tu nápad, že jméno (pro první americké vydání), vzalo původ od jeden čas v Japonsku populárních čokolád Chocoballs, s ptáčkem na obalu. Ale kdo ví, jak to bylo doopravdy.
Ice Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. Led tady nahrazuje vodu.
Ice Flan
Ledový dortík, čili obvyklý zákusek plus element.
Lamashtu
Démonka z mezopotámských mýtů, která ohrožovala matky při porodu, unášela kojence, pila jim krev.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená lybijská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Luchorpan
Tenhle irský skřítek je známější pod jménem leprechaun (leprikón). Pidižvík v zelených šatech a v červené čepicích jsou díky Irům a hrnci zlata známi po celém světě. Nějaké detaily v Bestiáři.
Malboro
Nebezpečné rostliny, jejich obvyklý útok Bad Breath, špatný dech může znamenat, že Malboro je vtípkem na účet světoznámé značky cigaret.
Mimic
Na rozdíl od většiny videoher to není potvora, převlečená za bednu s pokladem (i když se mnohdy v takové skrývá, ale skutečná bílá mimovská rukavice.
Nagaraja
Nágové jsou indickým hadím či dračím národem vod a lesů, jejich králové, nágarádžové, střeží v podvodních palácích posvátná buddhistická písma. Anebo jen přináší blahodárný déšť, střeží prameny a řeky. Občas také způsobí nějaké to sucho nebo záplavy. Vzhledem napůl hadi a z poloviny lidé. Aspoň v Indii. V Malajsii je totiž tamní námořníci vidí jako obří mnohohlavé draky.
Oversoul
Jde o ducha, takže Nejvyšší mysl by jako jméno odpovídala.
Pit Beast
Zvíře z díry je snadno dešifrovatelným opisem mravkolva, tedy jeho známější larvy.
Plague
čili mor, obávané infekční onemocnění. Tady bakterie, která ho mívá na svědomí.
Reaver
Plenitel. Popis.
Red Marshmallow
Další nebezpečný bonbón, rudé žužu.
Sprite
Sprite je slovo obecné, označující skřítka či vílu (ve stejném pojetí jako fairy.
Thunder Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. A hromy tu zastupují jeden z nich - vzduch.
Tonberry
Přikláním se k celkem logické teorii, podle níž je Tonberry(až na jméno) původem Jack O'Lantern, jedna z britských bludiček a muž, který přelstil ďábla a připravil ho o upsanou duši - zároveň se tím odsoudil k posmrtnému věčnému bloudění nocí s lucernou...
Tonberry King
Král Tonberry
Wendigo
Kanadský všežravec – což ve folklóru znamená, že žere především lidi –, stvořený z ledu a bahna. Umí měnit tvar, takže se někdy vyskytuje i v podobě psí.
Werewolf
A vlkodlak. Stručné seznámení je zbytečné, detaily o tomto zajímavém stvoření najdete v Bestiáři
White Chocobo
Bílý chocobo (viz).
White Pudding
Další hromada neidentifikovatelného a beztvarého rosolu, tentokrát pod názvem Bílý pudink.
Wolf
Vlci jsou podle legend velice nebezpeční, což je pitomost, protože naprostá většina šelem jde člověkovi z cesty – ten málokdy figuruje v jejich potravním řetězci na nižší úrovni.
Worgen
Tahle vlčí potvora se vyskytuje i ve World of Warcraft, ve které hře se narodila nevím, zato bych řekl, že vzala jméno od starogermánského slova warg, které znamená velkého vlka, včetně onoho horšího přeneseného významu.
Wraith
Je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Yellow Jelly
Žlutý rosol je pro tuto stránku poslední z amorfních hromad pudinku.
Zaghnal
Zaghnol je staroíránská válečná sekera, odtud možná přešlo jméno k potvoře s velkými kly ve Final Fantasy IX. a následně sem, ale jistý si nejsem.
Zahak
býval mocným démonem ve staré Persii. Pán smrti, klamu a lži se obvykle zjevoval se třemi hlavami a po těle mu pobíhali štíři a ještěrky. V íránských mýtech kde ho znali jako Azhi-Dahaku), byl tříhlavým drakem, démonem bouře, který kradl dobytek a vnášel do lidských hlav touhu po násilí.
Zombie
v haitském voodoo oživlá mrtvola, která trhavým krokem přešla do světa filmových hororů, pročež nepotřebuje delšího vysvětlování.

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 25.10.2008

 

 
Google+ Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Hudba

Film a TV

Historie

Cokoliv
Opravník
Holmesiana

Poslední změny

 

TOPlist