Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy: The 4 Heroes of Light


Final Fantasy: The 4 Heroes of Light

systém a rok vydání: Nintendo DS - 2009 (JP), 2010 (US,EU)

Vydavatel: Square-Enix

 

The 4 Heroes of Light

The 4 Heroes of Light představují v produkci Square Enixu jakési nostalgické ohlédnutí ke kořenům. Tahové souboje, náhodně vyskakující potvory, čtveřice hlavních postav, odkazující už titulem na první hru série. Hudba. Je toho (nejspíš) mnohem víc, co odkazuje na zlatou dobu NESu, ale hra má jeden základní nedostatek - pouze jednu ukládací pozici. Což v domácnosti s dvěma a více hráči znamená, že si budu muset počkat. Takovou radost Sqeenixu neudělám, abych utrácel za dvě identické krabičky.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Air Ray
Když pozorujete rejnoky manty, jak se velebně vznášejí ve vodě a mávají křídly (tak se této části jejich těl říká), máte pocit, že létají. A odtud vyšlo i toto herní vylepšení, pohybující se ve vzduchu.
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Arbaroc
Ruchch, někdy uváděný v anglické formě Roc, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Arch Demon
Arcidémon, protějšek archanděla, čili Ďábel.
Archelon
I když ve hře chodí po souši, původní archelon byl praželva mořská. S délkou až čtyři metry patřila mezi největší želvy, jaké se kdy (nejen v křídě, kde žila) na světě objevily.
Arp
Nemám k dispozici původní japonské jméno, přesto si troufám odhadnout, že tahle poletující potvůrka měla být Alp. Což je německé slovo, znamenající noční můru i elfa - podle středověké tradice byli skřítci za noční můry a nemoci zodpovědní.
Asmodeus
Biblický démon, jeden ze čtveřice pekelných knížat, jinak známý v mnoha kulturách, starými Peršany počínaje.
Aspidochelon
Ve středověkých Bestiářích lze Aspidochelona nalézt jako mořské monstrum v podobě želvy či velryby velké jako ostrov. U něhož nic netušící námořníci občas zakotví a... a začnou se dít věci.
Bahamut
Pozor! Neplést s behemotem, to je úplně jiná třída. Bahamut je ryba, která podle arabských mýtů pluje po hladině bezedných vod. Potopit se nesmí, protože na zádech nese býka. Býk je rovněž nákladní, hřbet má obtížen rubínovou skálou, na níž sedí či stojí anděl, nesoucí šestero pekel. Ohnivé prostory démonů drží Zemi, nu a nad naší rodnou hroudou se nachází sedmero nebes.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Batter Fly
Nebezpečný butterfly. Slovní hříčka s motýlkem, batter znamená mimo jiné trhat.
Beelzebub
Pán much, který ovšem mouchám nevládl, ba právě naopak – chránil před nimi. Belzebub byl původně předžidovským bohem, teprve později se stal jedním z šéfů pekla.
Behugemore
Behemot je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice. Tady existuje v hezké slovní hříčce: behemoth + huge (obrovský) + more (ještě více)
Behugemoth
Totéž, co předchozí, jen o kousek menší. Vlastně kratší.
Belphegor
Pekelný démon významného postavení, který má v referátu pokoušení lidí skrze objevy a vynálezy, vedoucí k pořádnému zisku.
Big Worm
Velký červ.
Black Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Černý.
Blood Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Boggle Bear
Vrávoravý, případně vystrašený medvěd.
Borgbear
V každém případě je to medvěd (bear). Borg? Možná něco špatně z japonštiny: je k nalezení v hoře - německy berg, (angličtina má tohole slovo v ledovci - iceberg), možná trochu inspirace startrekovským Borgem. Kdo ví.
Brainshark
Žraloka (shark) příliš nepřipomíná, snad jen způsoby. Brainv tomto případě má pravděpodobně význam duše.
Buffohelm
Podle jména, vycházejícího z buffalo, tedy buvol, i vzhledu (velké rohy) jde o místní skot. Připočtěte rohy a kopyta k obvyklému vzhledu čerta a máte obrázek jako vymalovaný.
Bullking
Bullking už s hovězím příbuzný není. Je to potvora psí, vyšlechtěná nejspíš z buldoka.
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Carbuncle
Když se vám budou slovníky cizích slov snažit namluvit, že karbunkl je hnisavý zánět, tak jim věřte jen z poloviny, protože v nich chybí původní význam (beroucí jméno od uhlíku), totiž drahý kámen.
Cloud Penguin
Oblačný (nebo zachmuřilý) tučňák.
Cockatrice
Cockatrice je druhý z anglických výrazů pro baziliška
Cowpel
Nevím. Má sice rohy, ale ne jako kráva (cow), spíš jako beran.
Cu Sith
čili kouzelný pes, jak zní překlad z gaelštiny. Obvykle se pohybuje nocí naprosto tiše, aby pak překvapil trojím hlasitým zaštěkáním. I když de facto patří do rodiny fantomatických psích strašidel, známých především černou barvou, je na rozdíl od nich zelený. A huňatý.
Cube
je prost kostka. Tedy popis.
Death Trap
Smrtelná past. Ony jsou ve hrách jiné?
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Demon Lord
Pán démonů. Ve fantasy běžná vyšší funkce.
Demon Ray
Místní démonický druh rejnoka. (ray).
Doppleganger
Dvojník. Známý fenomén v legendách a pověstech celého světa.
Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy.
Evil Knight
Zlý rytíř. Tedy prokletá plechovka, běžné evropské strašidlo.
Falcon
Sokol
Freki
Dva vlci, Geri a Freki, česky Nenasytný a Žravý, doprovází severského Ódina na nekonečnou párty mrtvých válečníků ve Vallhale. Ódin je krmí celou svou porcí, sám pouze popíjí.
Fungus
Houba. Latinsky.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Garm
Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, byl čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
Geri
viz Freki.
Ghoul
Ghúl je původně arabský požírač mrtvol, jemuž se časem dostalo geograficky neomezené slávy.
Goblin
čili skřet, od dob Tolkienových jedna z nezbytných součástí fantasy.
Goblin Lord
Skřet vyššího postavení.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Gorgon
Tři Gorgony, Sthenó, Euryalé a Medúsa, byly původně krásné dívky a v obludy je pro ješitnost proměnili řečtí bohové. Jediná Medúsa byla smrtelná a jediná vstoupila do dějin.
Greaps
(nevím).
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hobgoblin
V anglickém folklóru je to skřítek, na rozdíl od jiných skřetů docela přátelský, ve hrách většinou naopak. Včetně téhle.
Huginn
Huginn a Muninn (Myšlenka a Paměť) jsou havrani severské mytologie. Sedávají na Ódinových ramenech, a umí mluvit, což přináleží jejich práci: každé ráno odlétají na svět, aby k večeru přinášeli bohu bohů čerstvé informace.
Chaos
Slovo chaos má dnes celou řadu významů v celé řadě oborů lidské činnosti. Pochází ze starořečtiny a v tamní mytologii stojí jako nekonečná prázdnota na počátku nejméně čtyř verzí stvoření světa.
Chaos' Face
Tvář předchozího ...
Chaos' Left Hand
... a jeho levička ...
Chaos' Right Hand
... a ruka pravá.
Chimera
Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Ice Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je ledový.
Ichthon
Že jde o rybu, lze poznat ze začátku jména. Obvyklá předpona ichtyo- pochází z řeckého ichtos (ryba).
Ikkaku
Japonsky jednorožec. Ne ono legendární zvíře. Postě s jedním rohem. Například velryba narval.
Imp
je totéž, co český rarášek, plivník nebo šotek, prostě malý ďáblík, který se sice stará o blaho domu, ale občas také něco vyvede a tu a tam vyžaduje duši (což je evidentní reakce křesťanství při likvidaci pohanských pověr).
Iron Golem
Golem (viz Golem) ze železa.
Jack Lantern
Jack O'Lantern je britská bludička, světýlko v močálech. Ztracená duše.
Kaiser Penguin
Je to tučňák císařský a není to tučňák císařský, protože ten se anglicky řekne Emperor Penguin. Určitě ale z toho našeho největšího tučňáka vychází.
King Guera
Král země Guera. Mimochodem, je to Asmodeus (přečtěte si na začátku)
Krinjh
Jen vlastní jméno jedné postavy.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená libyjská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Leviathan
Obrovská mořská obluda, většinou má podobu velryby (ale opravdu velké), méně často pak krokodýla nebo hada, případně draka. Ochránce mořských tvorů, v Apokalypse ovšem jeden z démonů, kteří svět zničí.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Lizardman
Ještěří lidé se objevují ve fantasy příbězích odedávna. I v mýtech.
Lucifer
kníže pekelné ke svému jménu a existenci prý přišel náhodou – když se prorok Izaiáš posmíval jistému babylonskému králi, který se velkohubě pustil do války a pak ji prohrál. Lucifer je totiž Jitřenka (čili Venuše, ale astronomií si to komplikovat nebudeme) a Izaiáš se vysmíval pádu chvástavého krále, připomínajíc, že spadl při vzestupu do nebe do pekla, což bylo míněno obrazně.
Mammon
je démon nejdémonovatější, čili ďábel, už podle jména jde o pekelného hodnostáře, který má na starosti hříchy boháčů.
Mandragora
Pro nás známější jméno magickými pověrami opředené rostliny, tady se vyskytující ještě pod německým názvem alraune.
Medusa
Jediná smrtelná z trojice Gorgon, obludných dcer boha Forkýna a jeho manželky Kéty. Také nejznámější. Byla nadmíru ošklivá, stejně jako její sestry Stheinó a Euryalé, nikoliv však od narození. Kdysi dávno byly všechny tři krasavice a nebýt románku mezi Poseidónem a Medúsou, zůstaly by jimi stále. Ti dva si však ustlali v Athénině chrámu, následkem čehož skončila Medúsa s křídly, blýskavýma očima, obrovskými zuby, mosaznými drápy a hady místo vlasů. Její pohled, stejně jako baziliščí, petrifikoval.
Metal Flan
Kovový dortík. Splývání dvou herních sérií. Zákusek z Final Fantasy v kovové verzi, známé z Dragon Questu.
Mimic
Bedny, které se tváří jako bedny a přitom mají ty z horších vlastností Zavazadla z knih Terryho Pratchetta, (žerou lidi) jsou doma v mnoha hrách. I tady.
Minotaur
Člověk s býčí hlavou, podle nejznámější verze řeckého mýtu syn krétské královny Pasifaé a býka. Řádil v tamním Labyrintu, požíraje z Atén posílané lidské oběti. A to až do chvíle, kdy aténští poslali Thésea. Nahlédněte do Bestiáře, chcete-li podrobnosti.
Muninn
Ódinův havran. Viz Huginn.
Myconid
Původem z Dungeons and Dragons, kde jsou tyhle houby (jméno je vytvořeno z obvyklé biologické předpony pro houby a vše s nimi spojené, například mykologie), rasou inteligentních muchomůrek.
Mythril Golem
V Čechách není nutno golemy nijak zvlášť představovat. Původně hliněné monstrum, oživované šémem se tu vyskytuje v několika formách, rozdílných materiálem. V tomto případě je mithril, tajemný kov, který přinesl světu J.R.R. Tolkien v Pánu prstenů
Mythritoise
Je stažením Mythril Tortoise, přičemž mythril je J.R.R. Tolkienem vymyšlený kov, který se ve světech Final Fantasy ujal. Tortoise pak želva. A dohromady to dává informaci o materiálu jejího krunýře.
Neko Natter
Kočka původem z japonského folklóru. V běžné formě se jí říká bakeneko, někdy však naroste do obřích rozměrů a její ocas se zdvojí; takovou formu pak pojmenovali nekomata.
Nidhogg
Drak ze skandinávských mýtů. Leží u kořenů světového stromu Yggdrassilu a okusuje je.
Nue
Japonské monstrum s opičí hlavou, tygříma nohama, tělem psíka mývalovitého a hadem místo ocasu. Přináší smůlu a nemoci.
Oceanus
Řecký Ókeanos byl nejstarší Titán. Zpodobnění nekonečných a nekonečně hlubokých vod, obtékajících v podobě nekonečné a nekonečně hluboké řeky Zemi, žil daleko od lidí jako zpodobnění nekonečných a nekonečně hlubokých vod, obtékajících v podobě nekonečné a nekonečně hluboké řeky Zemi. S manželkou Thétyí byli rodiči nespočetného množství potomků – tří tisíc dcer, zvaných po otci Ókeanovny, tří tisíc synů a navíc ještě všech řek, které ústí do moře.
Orc
Tohle slovo, někdy do češtiny překládané jako skřet, si vymyslel J.R.R. Tolkien. Respektive se nechal inspirovat starou anglosaštinou, kde znamenalo démon.
Orc Lord
Orčí šlechtic
Pumpking
Dýně královská.
Rattatox
Další host ze severské mytologie. Ratatosk je veverka, jejíž jméno znamená Vrtající zub, která pobíhá po stromě stromů Yggdrasilu. A roznáší pomluvy.
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Rudý.
Red Jelly
Oblíbená herní hromada želé, čili cosi beztvarého, tady červená.
Rekoteh
Pouze jméno jedné postavy.
Rock Golem
Golem (viz) z kamene.
Rolan
Další vlastní jméno.
Sand Devil
Písečný ďábel je ve skutečnosti druh paryby, česky zvané polorejnok americký.
Satan
je prostě Satan. Známá hlava Pekla.
Scylla
Obluda z messinské úžiny. Dvanáct noh a šest dlouhých krků příslušně zakončených hlavami. Požírala námořníky, víc detailů v Bestiáři.
Seadevil
V našem světě i ve světech jiných Final Fantasy je to hlubinná ryba (známá též jako ryba rybář), tady ovšem vypadá jako skutečný ďáblík.
Selchie
Selkie je skotská mořská bytost, objevující se převážně v podobě tuleně.
Shade Trollud
Nejspíš jen Stínový troll. Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí. Ale tohle vypadá na ten první případ.
Silky
Hedvábný. Tak trochu tenhle démonek vypadá.
Skeleton
Kostlivec.
Slime
Sliz. Hostující obludka z kdysi konkurenční, dnes sesterské série Dragon Quest, jejíž je symbolem.
Sorcerer
Čaroděj.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Tokakku
(nevím)
Torte
Vlastní jméno nezletilce, proměněného v myš.
Trollud
Viz Shade trollud.
Trollud Zombie
Trollud coby zombie. Tedy populární oživlá mrtvola haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehlivý sluha. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i z živého člověka
Vampire Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Vulture
Sup. Ten pták.
Wight
Staré anglické slovo s překladem (lidská) bytost a s oním nádechem neurčitosti a tajemna, jaké české bytost nese také.
Wraith
Je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Wyorm
Každopádně vypadá jako obří červ - worm.
Wyvern
česky saň, ovšem dračí samice to tak docela není. Má pouze jeden pár nohou, jeden pár křídel. Bývá menší. S jednou hlavou a obvykle nechrlí oheň. Jinak se od svého příbuzného příliš mnoho neliší.
Yoton
(nevím)

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 2.7.2011

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny