Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Shining Force: Resurrection of the Dark Dragon


Shining Force: Resurrection of the Dark Dragon

systém a rok vydání: GBA (2004), Sega Genesis (1993), Nintendo Wii (2007) (iOS (2010), Steam (2011)

Vydavatel: Sega

 

Shining Force

Hrdina bez paměti, království ve válce, tajemný muž v pozadí. Princezny, kentauři, mágové. Shining Force je taktické RPG, stylem zápasů, ale i jejich účastníky hodně připomíná slavnější sérii Fire Emblem, až na příběh, obsahující vyjma běžných fantasy klišé i sci-fi pasáže. Tedy nic objevného, ale k zahození také ne, celá série má ostatně ke dvacítce titulů, byť většina vyšla jen v Japonsku.

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Artillery
Dělostřelectvo.
Balbazak
Vlastní jméno generála zlé strany.
Belial
Jeden z padlých andělů, čili ďábel; podle některých pramenů byl právě on tím prvním, který opustil Nebesa.
Blue Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Modrý.
Bowrider
Jezdec s kuší. Ve skutečnosti by ze sedla těžko mířil, ale tohle je videohra.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Colossus
Starořecké slovo kolossos neznamená nic víc, než velká socha.
Conch
Lastura, obluda vodní, zde zasahující v přístavu.
Dark Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Temný.
Dark Dwarf
Temný trpaslík.
Dark Elf
Temné elfy sice zpopularizoval J.R.R. Tolkien, ale nevymyslel si je. Vymyslet si je mohl Snorri Sturluson, který o nich psal a jehož černé elfy lze snadno identifikovat jako trpaslíky. Temné sice ne, ale zato o nich nejsou jiné zmínky.
Dark Mage
Temný mág. Tohle je fantasy, tady je to povinnost.
Dark Priest
Temný kněz.
Darksol
Kdo by řekl, že jeho jméno vlastně není jméno, ale popis: Dark Soul, Temná duše? Asi každý, přesto se při tomto odhalení na konci příběhu tvařte překvapeně.
Demonmaster
Pán démonů. Popis funkce.
Dire Clowns
Děsiví klauni. Popis. Jde o zápas v cirkuse, tak proč by ne.
Dullahan
V Irsku (i jinde v Evropě) běžný bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění, pardon, zbroj) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Elliot
Vlastní jméno
Evil Puppet
Zlá loutka. Zvláště břichomluvci se ve dvacátém století postarali o náměty několika hororových filmů, kde si dřevění panáčci mohli od mízy zařádit.
G. Rat
G. patrně znamená Velká krysa...
G. Scorpion
...stejně jako je přerostlý tenhle štír...
G. Spider
...nebo tenhle pavouk.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Ghost
Duch
Ghoul
Ghúl je původně arabský požírač mrtvol, jemuž se časem dostalo geograficky neomezené slávy.
Giant Bat
obří netopýři se objevují už v pramáti všech her na hrdiny Dungeons and Dragons. Jsou prostě jen velcí, bez jakéhokoliv vztahu k obřím netopýrům našeho světa, kteří jsou neškodnými kaloni.
Gobgovitch
Vlastní jméno.
Goblin
čili skřet, od dob Tolkienových další z nezbytných součástí fantasy. V nejrůznějších povoláních, funkcích či profesích jako je...
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
High Priest
Kněz.
Horseman
Jezdec. Tady ovšem více popisněji - koňský muž, čili Kentaur Tihle z poloviny lidé a napůl koně, žili v Thessálii a na západě Arkádie. V řeckých mýtech se o nich nehovoří nijak dobře, Kentauři byli divocí, zlí a nebezpeční. Samozřejmě až na výjimky, jako byl moudrý Cheirón, či Héraklův přítel Folos.
Chaos
Slovo chaos má dnes celou řadu významů v celé řadě oborů lidské činnosti. Pochází ze starořečtiny a v tamní mytologii stojí jako nekonečná prázdnota na počátku nejméně čtyř verzí stvoření světa.
Chimera
Vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Ice Worm
Ledový červ.
Jet
Obluda trysková. Tak nějak. Létá.
Kane
Vlastní jméno.
Kraken
Nejznámější mořská obluda pochází ze Skandinávie. Příšerné monstrum, napůl chobotnice a napůl krab, útočí na lodě a požírá námořníky. Většinu času odpočívá na dně, na hladinu obvykle cestuje za kořistí.
Laser Eye
Laserové oko. Bulva, útočící pronikavým paprskem.
Lizardman
Ještěří lidé se objevují ve fantasy příbězích odedávna. I v mýtech.
Mannequin
Oživlá figurína Protorobot.
Marionette
Marioneta je loutka, vedená shora. Manipulátor - jak se říká jejímu vodiči - v tomto příběhu ovšem netahá za provázky fyzické, ale magické.
Master Mage
Mistr magie.
Minotaur
Člověk s býčí hlavou, podle nejznámější verze řeckého mýtu syn krétské královny Pasifaé a býka. Řádil v tamním Labyrintu, požíraje z Atén posílané lidské oběti. A to až do chvíle, kdy aténští poslali Thésea. Nahlédněte do Bestiáře, chcete-li podrobnosti.
Mishaela
Vlastní jméno jedné čarodějnice.
Outlaw
Psanec.
Pegasus Knight
Zatímco ve Fire Emblem je to prostě jezdec, sedlající okřídleného koně, tady jde o zajímavého tvora, kentaura s křídly.
Ramladu
Král. Tedy jeho jméno.
Rune Knight
Runový rytíř. Ve fantasy videohrách celkem často k zahlédnutí. Málokdy na špatné straně.
Seabat
V našem světě je mořský netopýr opravdu (ne)existujícím bubákem, poletujícím v noci po palubách lodí. Opravdu ho někteří nováčci za noční služby viděli.
Shellfish
Jídlo vrací úder - shellfish v našem světě je v angličtině označení mořských potvor, které vyjídáme ze skořápky. Śtřice, slávky. Nebo krevety.
Silver Knight
Rytíž ve stříbře. Popis.
Skeleton
Kostlivec
Skullforce
Opis ozbrojeného kostlivce.
Sniper
Odstřelovač.
Soul Eater
Požírač duší bývá většinou jedno z ďáblových přízvisek, ale tady je prvoplánově jen pro ono slovní spojení.
Steel Claw
Ocelový dráp je opis robota. Má i jiné končetiny, jakož i trup, ale ty nebezpečné paže padnou prostě do oka jako první.
Torch Eye
Stejně jako u předchozího jde o mechanické zařízení. S nebezpečnou ohnivé paprsky vrhající koulí nahoře, proto Světelné oko.
Will-o-wisp
Will-o'-the-wisp jsou bludičky Britských ostrovů, převážně namodralá, někdy však i zelená nebo červená světélka, a chovají se stejně jako bludičky naše; svádějí z cesty, topí poutníky v močálech. Někdy ukazují cestu k pokladům. Původu bývají též téměř totožného, bývají dušemi nekřtěňátek nebo duší, které se nedostaly ani do nebe ani do pekla.
Worm
I když se dřív slovo worm používalo také ve smyslu drak, tak tohle je opravdu jen červ. Ale velký.
Wyvern
česky saň, ovšem dračí samice to tak docela není. Má pouze jeden pár nohou, jeden pár křídel. Bývá menší. S jednou hlavou a obvykle nechrlí oheň. Jinak se od svého příbuzného příliš mnoho neliší.
Zombie
Populární oživlá mrtvola haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehlivý sluha. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i z živého člověka.

 

poslední úpravy 24.10.2015

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist