Bezejmenná stránka: Cokoliv > Holmesiana

Frederic Dorr Steele


Patřil mezi nejlepší a nejznámější ilustrátory Kánonu. Někteří fanoušci ho staví nad Sidneye Pageta, jiní téměř na roveň britského malíře. Záleží zajisté na národnosti obdivovatele, neboť Frederic Dorr Steele byl Američan.

Narodil se 6. srpna 1873 v dřevorubeckém táboře nedaleko michiganského Marquette, vystudoval newyorskou National Academy of Design (mezi zakladatele této školy patřil například malíř a vynálezce Samuel Morse). V témže městě sám později vyučoval – samozřejmě ilustraci, a bylo to na Art Students Leauge. Dva roky pak pracoval pro The Illustrated American (1896–97), poté se dal na volnou nohu, kreslil pro Scribner's Magazine a  The Century Magazine, pro McClure's, The American Magazine, či Metropolitan Magazine. Nejvíce ho ale proslavila spolupráce s Collier's Weekly. Roku 1903 měl pro tento magazín nakreslit ilustrace k sérii holmesovských příběhů The Return of Sherlock Holmes, které mimochodem vycházely o měsíc dříve, než v autorově domovině a domovském Strandu. Počínaje Prázdným domem [EMPT] ilustroval nejen povídky z Návratu Sherlocka Holmese, ale pokračoval i s příběhy ze sbírek His Last Bow a The Case-Book Of Sherlock Holmes.

Modelem pro detektiva byl malíři Holmes, jak ho na divadelním jevišti představoval William Gillette. S dnes tak pověstnou loveckou čapkou a zahnutou dýmkou (jíž zvolil Gillette proto, protože nezakrývala hercovu tvář).

Steele

Frederic Dorr Steele: The Adventure of the Solitary Cyclist,
obálka Collier’s Weekly, 26 prosince 1903

 

5.12.2012

 

odkazy:

Frederic Dorr Steele na Wikipedii

Galerie Steelových ilustrací na Camden House

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny