Něco ze Střední Evropy |
Když přehlédnu sbírku kompaktů a kazet, musím, ač nerad, přiznat, že se v ní česká muzika příliš často neobjevuje. Ale přesto tam je.
Protože o českých i slovenských (společné státní hnízdo jsem ještě zažil, takže se východním sousedům vyhýbat nebudu) kapelách se můžete dočíst jinde, představím těch několik oblíbenců ve zkratce, s příslušnými odkazy jinam.
Tahle kapela ze Slovenska se od svých počátků hrdě hlásí k české undergroundové scéně osmdesátých let. Na její hudbě je to poznat - i když jsem v té době neznal Ľahkou múzu neznal, věděl jsem o několika slovenských a moravských kapelách, které jí byly více než příbuzné. Ale těžko říct, kde jim je konec a jak se jmenovaly, protože kazety z té doby už dávno spolkl čas, respektive mizerná mechanika magnetofonu.
Vím jen, že kdybych se s touto čtveřicí setkal tehdy, vydržel bych s ní dodnes. Protože hrají opravdu dobře a rozhodně zajímavě. Určitě by zapadli do Watts-Russellovy stáje 4AD, zpěv frontmanky Gudrun létá nad minimalistickou hudbou stejně jako jako se vznáší vokály Liz Frazerové nad mystickým oparem muziky Cocteau Twins, i když přirovnání k Dead Can Dance je rozhodně příhodnější.
Ľahká múza je, jak už jsem poznamenal, kapelou minimalistickou, ale minimalistickou v pojetí elektronických a post punkových osmdesátých let.
Skupina vznikla v roce 1984 a o její historii se můžete dočíst na oficiálních stránkách, kde je k dispozici i něco ukázek ve formátu MP3. Přiložená diskografie pochází rovněž odtud
diskografie
Schizofónia (live, MC), 1989, Black Point, Praha
Nevinnosť (MC), 1991, Black Point, Praha
Tieň Bolesti, 1992, Zoon Records, Bratislava
Chvenie Absolútna, 1995, Indies records, Brno
Collections of biologic waste (MC), 1997 sampler, Alien, Bratislava
Sen ohraničeného života, 1998, Sonicca Bratislava
Cesty svetla plynú temnotou, 2000, Black Flames, Poland
Někde jinde
http://www.lahkamuza.net/enter.htm
(23.5.2004)
Tohle byla první gotická kapela, kterou jsem v Čechách potkal. A to dokonce v televizi, v nějakém pokusu o hitparádu před mnoha a mnoha lety se objevil klip Navždy s tebou. Samozřejmě jsem neváhal a jakmile se na pulty dostala kazeta v černém přebalu s bílou gotickou rosetou, hned jsem utrácel. Za nějaký čas podruhé, protože mi ji někdo ukradl.
Jenže to bylo asi tak všechno. Dál už se nedělo nic.
To málo, co o Jerusalemu vlastně vím je fakt, že to byla kapela z Českých Budějovic, vyprodukovala aspoň jeden - už zmiňovaný - videoklip a jedno album (V kruhu, Monitor 1992). To produkoval Dušan Vozáry z tehdejší kultovní legendy jménem Oceán. Oceánu také v dvaadevadesátém Jerusalém předskakoval.
Potom se za kapelou nejspíš zavřely vody oceánu času. Což je škoda. Ta lepší informace je, že kompakt V kruhu se dá i dneska celkem lacino pořídit, různé internetové obchody ho drží na ceně kolem stovky.
P.S.: Dobrá zpráva ze září 2005 - Jerusalem je zpátky, na jeho stránkách se můžete dozvědět víc
Diskografie
V kruhu (1992)
(8.8.2004)
Bubáci, mimozemšťané, cesty časem či do jiných světů, to vše v dvaceti šesti více či méně fantastických povídkách.(obsah)
E-kniha dostupná v obchodech: Smashwords ($ 1.49) | Apple Books (39 Kč) | Google Play (35 Kč) | Databook (35 Kč) | Palmknihy (35 Kč) | Kosmas (35 Kč) | Alza (35 Kč)
Copyright © 2000–2024 Petr Vyhlídka × Kontakt × Obchůdek s knihami x English digest
autorův Mastodon a Tumbrl (RSS, když chcete zůstat v obraze) a Bezejmenná stránka na Facebooku
Bezejmenná stránka nesbírá informace o svých čtenářích. Vůbec žádné. Dokonce i prastaré počítání návštěv už je pryč.