Bezejmenná stránka: Hudba
 

Sisters of Mercy

 

Andrew Taylor aka Andrew Eldritch

Se Sisters of Mercy jsem se seznámil někdy v druhé polovině osmdesátých let, snad dva roky poté, kdy jsem narazil do ledové hory Cocteau Twins. SOM byly druhým pólem hudby tak, jak jsem ji chtěl slyšet. Mezi hlasem Elizabeth Fraserové a zpěvem Andrewa Eldritche se rozkládala zaslíbená země, kam jsem směřoval přes Joy Division, New Model Army a Cure. Ti všichni do ní patřili, stejně jako Bauhaus, Dead Can Dance a později Fields of Nephilim, Cassandra Complex, FrontLine Assembly ... dal by se tu vypsat obsáhlý seznam. Ale Sisters of Mercy byly na vrcholu.


Historie


Všechno začalo v Leedsu, v roce 1980, kdy muž v černém Andrew Eldritch (vlastním jménem Andrew Taylor) nechal SOM vzniknout. Spolu s ním se dalšími Milosrdnými sestrami stal kytarista Garry Marx a bubeník Dr. Avalanche. Ten jediný vydržel s Eldritchem po celou dobu. Nic jiného mu asi nezbývalo, protože Dr. Avalanche je automatický bubeník.

Jméno nového postpunkového (respektive gotického) seskupení vycházelo ze jména písně Leonarda Cohena a to ostatní - to byl Edgar Allan Poe, anglický gotický román a mystika. Debutový singl Damage Done (1980 ) neznamenal víc, než že po jeho vydání Eldritch přibíral nové muzikanty.Jedním z nich se časem stal ex-Dead or Alive Wayne Hussay, který o něco později založil a proslavil The Mission.

V Damage Done mimochodem za Dr. Avalanche zaskočil Eldritch sám. Později se pro jistotu raději věnoval pouze zpěvu, automatický bubeník je přece jen spolehlivější.

Poprvé živě vystoupily SOM 16. února 1981. V té době už s Eldritchem a Marxem hrál Craigh Adams (baskytara), na konci roku se v Sisters objevil další kytarista Ben Gunn.

Další malá deska se objevila v roce 1982. Stala se singlem týdne časopisu Melody Maker. Vyšla na stejné značce - Merciful Release, jako Damage Done, Eldritch si ovšem nenechal Merciful Release sobecky pro sebe a v srpnu se pod ní objevila i nahrávka dalšího leedského uskupení March Violets. Tu následoval třetí singl SOM - Alice/Floorshow.

O rok později se Alice objevila znovu - jako EP, obsahující čtyři písničky - byl to rovněž první americký počin SOM. Rok 1983 byl i rokem prvního evropského turné, několika vystoupení v Americe a rokem odchodu Bena Gunna. Na desky se kromě jiného dostala i nejslavnější a nejznámější věc - Temple of Love.

Když po natáčení odešel Ben Gunn, obsadil jeho místo Wayne Hussey (vlastně Jerry Lovelock). To se psal duben 1984, o měsíc později přešly SOM pod křídla nahrávací společnosti Warner, značku Merciful Release si Eldritch pochopitelně přinesl sebou. Následovalo ještě několik singlů, ale čas dozrál k první velké desce.

Vyšla v roce 1985 a jmenovala se First and Last and Always. Kritici ji přijali nadšeně (Sisters jsou nejlepší britská (gotická) kapela osmdesátých let) a prorokovali SOM zářivou budoucnost.

Jenže v červnu v londýnské Royal Albert Hall se Eldritch po jednom z nejvydařenějších koncertů rozloučil s publikem místo obvyklého "Goodnight!" slovem "Goodbye."

Pro pět příštích let to bylo poslední živé vystoupení SOM.

Hussey a Adams založili Mission, Eldritch se přestěhoval do Hamburku. V osmdesátém šestém natočil album Gift, ne však jako Sisters of Mercy, ale Sisterhood. O rok později, po singlu This Corrosion následovalo druhé album SOM Floodland, jež se objevilo v britské hitparádě na devátém místě. S Eldritchem a Dr. Avalanchem se na něm objevila Patricia Morrisonová. Nevydržela dlouho.

Teprve v roce 1990 se objevily nové sestry - Andreas Bruhn, Tony James a Tim Bricheno, aby s Eldrichem natočily podle mého názoru nejlepší album - Vision Thing. SOM se také znovu objevily na pódiích. Následovala šnůra koncertů po Evropě a Americe. S úspěchem.

V devadesátém druhém natočily SOM novou verzi Temple of Love, v níž kromě Eldritchova zazněl ještě hlas zpěvačky Ofry Haza, singl vyšplhal až na třetí místo v hitparádě. Následovalo ho album Some Girls Wander By Mistake, což nebylo nic jiného, než sesbírané singly z doby před první velkou deskou. SOM v té době hrály úplně jinak, přesto se kompilace dostala na páté hitparádové místo. O rok později přišlo další výběrové album Greatest Hits - A Slight Case of Overbombing - obsahující skladby od roku 1984.

O rok později se Eldritch pohádal s nahrávací společností. SOM pro změnu vystupovaly pouze naživo. Eldritch se začal věnovat produkci (Die Krupps), hudebním experimentům pod jménem SSV, ale tohle už nemělo se Sisters mnoho společného.

Ještě v osmadevadesátém vystoupily SOM na několika festivalech, uspořádaly několik samostatných koncertů (mimo jiné konečně v Praze).

Možná se ještě najde někdo, kdo by s geniálním egoistou Eldritchem vydržel.

Doufám.

 

7.1.2000

 

Diskografie


Následující seznamy obsahují pouze oficiální nahrávky Sisters. Vedle nich existuje řada kompilací a nahrávek živých vystoupení, která se nepočítají. Pro úplnost a rozšíření obzoru snad někdy příště ...

LP

Singly, EP

Někde jinde

http://arka.mtl.pl/sisters/front.page.html

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Studio/8946

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny