Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy VI.


Final Fantasy VI.

systém a rok vydání: SNES - 1994, GBA - 2006 (JP) 2007 (USA,EU)

Vydavatel: Square.Co, Square-Enix

 

Final Fantasy VI

Moje nejoblíbenější hra nejen ze série Final Fantasy. Objevuje se tu největší idiot ze všech superpadouchů, jací byli kdy ve videohrách k vidění, skvělý příběh, nádherný steampunkový svět. Zajímavé postavy, každá s vlastním životním příběhem, nesplněnými sny. K tomu, aby dvanáct figur, za něž můžete hrát, bylo opravdu skutečnými lidmi, jim chybí jen trocha záporných vlastností, ale to by se do hry už nevešlo. Ne, že by to ve Square neuměli, nebo nedělali.

Hudbu snad ani komentovat nebudu, je prostě dokonalá, ať už tak, jak zní, nebo i dnes už legendárním ztvárněním opery na konzoli, kde to prostě nebylo technicky možné. Ano, nebylo, ale přesto si Nobuo Uematsu dokázal vystačit se skrovnými prostředky, a ta scéna fungovala.

Díky zmatku, způsobenému (ne)vydáváním série mimo Japonsko, nesla tahle hra v Americe pořadové číslo 3, teprve verze pro GBA to napravila. Jinak, až na obvyklý bonusový nový dungeon nechala hru tak, jak vyšla na SNESu, včetně grafiky. Což ani tak nevadí. (Udělala jen několik drobných úprav v textech, například zcela stupidně přímo odpověděla na otázku, jaký je skutečný vztah mezi Shadowem a Relm. Ano, všichni jsme to věděli, ale když ona lehká nejistota je tak krásná.)

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Abaddon
Abaddon je hebrejské slovo, znamenající zkáza a jeho nositelem je například jeden z pekelných démonů, jinak též příhodně zvaný Pán kobylek.
Abyss Worm
v překladu Hlubinný červ nejspíš je opravdu tím, čím se ukazuje, tedy hlubinným červem.
Acrophies
(Tak tady jsem vedle. Vypadá to trochu jako krab nebo hmyz.)
Actinian
Mořské sasanky jsou na rozdíl od známých kytiček živočichy. Dravými.
Adamankary
Zdá se, že pochází od slova adamant, což je legendární velmi tvrdý kov nebo nerozbitná substance. Podobnost se slovem diamant není náhodná, jméno nejtvrdšího nerostu ze starého řeckého slova vychází.
Aepyornis
Dnes vyhynulí pštrosi rodu Aepyornis byli opravdovými obry mezi ptáky. I když byli býložraví, pověsti jim přisoudily chuť na maso, respektive na slony.
Ahriman
V Persii byl Ahriman (starším jménem Angra Mainyu), démonem zkázy, bohem smrti a zla, zkrátka stejným protihráčem, jako je například Satan.
Air Force
jsou vzdušné síly.
Al Jabr
Ve SNES verzi se jmenoval rain man, čili dešťový mužík, možná je tahle arabská varianta jména významem podobná. Ale nevím.
Alacran
Je obyčejný štír. Ze španělského alacranino.
Alluring Rider
Svůdný jezdec. Což o to, ženská to je. Ale jezdí na nějaké obrovské kryse.
Amduscias
Pekelné kníže křesťasnké démonologie, velící devětadvaceti, nebo třiceti legiím démonů. Má lidské tělo, hlavu jednorožce a drápy na nohou i rukou. A troubu, na kterou vyluzuje zvuky, když přichází.
Anemone
Mořské sasanky jsou na rozdíl od známých kytiček živočichy. Dravými.
Angel Whisper
Andělský šepot.
Angler Whelk
Surmovky jsou mořští (a jedlí) plži.
Anguiform
Hadího (úhořího) vzhledu. Popis z latiny.
Antares
Kdysi dávno byl Antares jeden z padlých andělů, čili ďáblů, ale tenhle štír se nejspíš jmenuje podle hvězdy Antares, které v tomto případě znamená V opozici proti Marsu, a ta je součástí právě souhvězdí Štíra.
Apocrypha
Apokryfy jsou náboženské texty, které se nedostaly do Bible, věšinou záměrně, neboť se liší od uznaných kanonických textů. A jiná verze zdejšího monstra Apocrypha se jmenuje Devil, ďábel ...
Apparition
Přeloženo zjevení, duch či strašidlo.
Armodullahan
V Irsku je dullahan bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Armored Weapon
Obrněná zbraň. Tank na nožičkách.
Aspidochelon
Ve středověkých Bestiářích lze Aspidochelona nalézt jako mořské monstrum v podobě želvy či velryby velké jako ostrov. U něhož nic netušící námořníci občas zakotví a ... a začnou se dít věci.
Aspiran
Ve SNES verzi se jmenoval Aspik, což by téhle rádobymedúze sedělo.
Baalzephon
Hebrejsky to znamená pán severu, v Bibli ovšem označuje geografickou lokalitu a ne osobu.
Balloon
Patří do stejné skupiny potvor jako Bomb. Je slabší, čili předzvěst toho co hráče později čeká. Balón proto, že je kulatý, vznáší se – a konečně, proč by ne, i balóny plněné vodíkem, tu a tam shoří či vybuchnou.
Bandit
Bandita, loupežník, jinak též psanec.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Behemoth King
Herně vylepšený předchozí model. Ale klidně se můžeme držet starých legend, kdy behémot, jakožto největší pozemské zvíře, byl i ochráncem a králem všech pozemských zvířat. Jako leviathan mořských a Zíz létajících (čili ptáků).
Belmodar
Nevím. Abych se vylhal, použiju původní SNES/PS překlad - Rhinotaur. Ten už je jasný a odpovídá vzhledu: rhino si vzal od nosorožce (rhinoceros) a to včetně známého rohu na hlavě.
Belzecue
V původní SNES verzi se jmenoval Garm (a Garm z GBA verze se dřív jmenoval Red Wolf), což je severský příbuzný řeckého Kerbera, čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu. Takže jeho jméno bude nejspíš pocházet od Belzebuba.
Bit
Vzhledem k tomu, že bit má tunu významů, tak jen připomenu, že tento je součástkou (kouskem) letadla (air force).
Black Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Černý
Blade Dancer
Šavlová tanečnice.
Bloodfang
Opět jeden opis: Krvavý tesák.
Blue Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Modrý.
Bogy
(vzhledem k tomu, že jde o psa, tak asi nebude mít nic společněho s bogey, bubákem.)
Bomb
Živá pyrotechnika. Prostě bomba.
Bonnacon
Zvíře ze středověkých Bestiářů. Hlavu sice má býčí, rohy se mu ale kroutí k sobě, pročež je v případě nebezpečí nemůže použít jako bodných zbraní. Proto používá zajímavější způsob obrany. Otočí se k protivníkovi zadkem a vystřelí exkrementy do širokého okolí, na rozdíl od tchořů nejen za účelem zastrašení, vedlejší produkty bonnaconova zažívacího traktu zapálí na co dopadnou.
Borghese
Jedna z možností původu jména tohoto čtyřrukého bojovníka, vyskytujícího se v Darillině hrobce, je odkaz na známou italskou šlechtickou rodinu Borghese, známou od středověku až dodnes (provdala se do ní i Napoleonova sestra Pauline).
Brachiosaur
Jeden z nejznámějších a největších druhohorních dinosaurů. Přes dvacet metrů délky a přes deset výšky bylo i v té době k nepřehlédnutí.
Brainpan
Brainpan je ta část lebky, která chrání mozek (jinak tedy cranium. A tady prostě velká hlava bez těla.
Briareus
Byl jedním ze tří Hekatoncheirů (tedy Storukých), což byli padesátihlaví, stovkou paží opatření řečtí obři, nejstarší potomci božského páru Gaia – Úranos.
Bug
Hmyz.
Cactuar
Složeno z Cactus a jaguar.
Caladrius
Caladrius je formou bílý pták s dlouhým krkem a povoláním úzce specializovaný věštec. Podobně jako Smrťák v našich pohádkách sedává na pelesti postele a nemocnému jednoduchou změnou polohy ukazuje výsledek léčby. Když hledí k němu, je vyhráno, je-li odvrácený, je to zlé. Když hledí ochořelému do tváře, bere na sebe jeho nemoc, stejně jako Kristus na sebe vzal hříchy lidstva. A jako Ježíš zemřel na kříži, odlétá Caladrius naplněn bolestí a nemocí ke Slunci, aby choroby zničil v jeho ohni.
Cancer
Rak. I když se jména Cancer používá spíše ve spojení se souhvězdím Raka, tady je to jen vodní korýš.
Captain
Kapitán, čili velitel určitého vojenského oddílu případně městské stráže, bývá běžnou součástí pseudostředověkých kulis jak ve hrách, tak ve fantasy.
Cartagra
(nevím).
Cirpius
(zase nevím)
Cloud
Oblak. Popis. Možná opis, protože jde o ducha.
Cloudwraith
Wraith je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Clymenus
V řeckým mýtech je tolik Klyménů, že mám problém vybrat vhodného kandidáta. Každopádně přišel odtud, ať už to byl Argonaut, nějaký král, nebo Penelopin nápadník.
Coco
Jelikož je to dáma s cigaretou v dlouhé špičce, jde očividně o narážku na Gabriele Bonheur Chanelovou, zvanou Coco, známou módní návrhářku.
Coeurl Cat
Návrháři oblud si tohle kočkovité monstrum vypůjčili z první povídky později slavného SF spisovatele Alfreda E. Van Vogta. Ten příběh se jmenoval Black Destroyer, vyšel v červenci 1939 v časopise Astounding Science Fiction, a i když mám neodbytný pocit, že se objevil i česky, nějak se mi ho nedaří najít.
Commander
Velící důstojník. Potrava pro meče.
Corporal
Další z vojáků k likvidaci. Českou hodností desátník.
Covert
Nindža, popsaný vlastností, která je každému nindžovi vlastní, umí se totiž skrývat.
Crane
Jeřáb. V tomto případě ne pták, ale stroj.
Crawler
Jméno Plazoun má dozajista něco do sebe, zvlášť když si vzpomenu na gaimanovsko-pratchetovského Crawlyho/Crowleye z báječné knihy Dobrá znamení. S touhle hrou sice nesouvisí, ale základ je týž – to, co leze po zemi, nebude jen tak obyčejný červ, ale něco pekelného.
Creature
Bytost. Lépe řečeno v tomto případě stvůra.
Cruller
Nevím. Možná má něco ze slova cruel, krutý.
Crusher
Drtič.
Crystal Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Krystalický.
Curlax
Spolu s dalšími dvěma je odkazem na komediální trojku dvacátých let Three Stooges. Tohle byl původně Curly Howard.
Dadaluma
V tomto případě osobní jméno.
Daedalus
V řecké mytologii největší vynálezce, stavitel a všeumělec, jehož nejznámjším výtvorem je krétský Labyrint (s Minotaurem uprostřed). A taky Ikaros, syn, který až příliš věřil ve své letecké schopnosti.
Dante
Ve Final Fantasy IV. použili čtyři arcilotry z Božské komedie Danta Alighieriho, tady nejspíš i jejího autora.
Dark Behemoth
Temný behémot. Viz behémot obyčejný.
Dark Force
Temná síla. Stručné, výstižné.
Darkwind
Temný vítr. Pokus popsat ptáka tak, aby to znělo dostatečně zajímavě.
Death Machine
Smrtistroj, jeden z imperiálních bojových strojů. Tedy technika s nějakým tím produkčním jménem.
Death Rider
Běžné využití děsu plného slova Smrt ve spojení s něčím nestrašidelným. V tomto případě ještě s odkazem na čtyři jezdce ze Zjevení svatého Jana, čili Apokaplypsy.
Death Warden
Smrtící stráž.
Deathgaze
Ve starší SNES verzi se jmenoval Doom Gaze. Má vyděsit smrtelným pohledem. Což se mu, aspoň u mně, tak trochu podařilo, protože je to v téhle hře jediná potvora, která létá ve vzduchu, takže jsem opravdu vyjeveně zíral, když na mě nečekaně něco vyskočilo.
Deepeye
Tady mě zklamala má čeština (paměť), ale deep-eyed je přídavné jméno, popisující oči mrtvých těl. Takže další strašák.
Delta Beetle
Tvor, popsaný vzhledem, má tvar pyramidky a tudíž připomíná řecké písmeno delta.
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Demon Knight
Démonický rytíř.
Desert Hare
Pouštní zajíc je méně známé jméno skutečného zajíce tmavoocasého, žijícího v Kalifornii.
Destroyer
Ničitel.
Devil
Ďábel.
Devil Fist
Jméno, vytahující se rváčskými schopnostmi: Ďábělská pěst.
Devoahan
Jde o přepis z japonštiny (Deboahān). Ve starších verzích se mu říkalo Buffalax, což aspoň trochu prozrazovalo, jak vypadá. Buffalo = Buvol.
Devourer
Opět jen popis tvora, jehož konzumační návyky nejsou nejpříkladnější. Žere jak nemytej, dalo by se říci česky.
Dinozombie
je pochopitelně složenina z Dinosaurus a zombie.
Don
Obvyklé psí jméno tady má taky pes.
Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy.
Dragon Aevis
česky drakopták, anglické dragon – drak, latinské avis – pták.
Dropper
Padající. Vlastně se spouštějící na závěsu, neboť jde o mechanické bezpečnostní zařízení.
Duel Armor
Rytíř ve zbroji, vyzývající k souboji.
Dullahan
V Irsku (i jinde v Evropě) běžný bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Earth Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je zemní.
Earth Eater
Zeměžrout.
Enuo
V předchozí hře jeden z nejtěžších protivníků, tady běžná potvora (samozřejmě jiného charakteru). Ale jméno mi pořád zůstává neznámé.
Erebus
V řeckých mýtech bůh nejhlubší propasti podsvětí a věčné tmy.
Exocite
(nevím)
Exoray
Vzhledem k tomu, že jde o kytku, tudíž o botaniku, tak tady končím nejen se svou mizernou angličtinou, ale i češtinou, každopádně ray se vztahuje k něčemu botanickému.
Face
čili Tvář. Popis.
Fafnir
Nejznámější drak evropských mýtů. Původně byl trpaslíkem, ale když severští bohové platili odstupné za smrt jeho bratra Otra, proměnil se v draka (coby symbol nenasytnosti) a všechno zlato (prokleté jiným trpaslíkem, jemuž původně patřilo, Andvarim), si nárokoval pro sebe. Skončil pak mečem Sigurdovým.
Fidor
Protože to je pes, mohlo by jít o psa, tedy o běžné psí jméno Fido. Kromě kresleného Strýčka Fida třeba i o poctu Fidovi Abrahama Lincolna.
Fiend
Nepřítel, nebo také démon.
Fiend Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je nepřátelský.
Figaro Lizard
Ještěrka, obývající království Figaro. Čili místní druh.
Flame Eater
Polykač ohně. Správně je sice Fire Eater, ale tohle je hra.
Flan
Rosolovité pudinky, hromady slizu či kapky neidentifikovatelné hmoty se objevují ve spoustě konzolových her. Tenhle se představuje jako dortík.
Flan Princess
Další nebezpečný dortíček, ženského pohlaví a vysoce urozený.
Foper
(nevím)
Fortis
Jeden z místních bojových mechů, jehož jméno přeloženo z latiny znamená Silný.
Fossil Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tohle je vykopávka.
Galypdes
Nevím. V předchozích překladech to ale vždy byl Aquillo, což latinsky znamená orel.
Gamma
Jde o stroj, takže je očividně pojmenován podle gama záření, což je druh elektromagnetického záření s vysokou energií
Gargantua
Gargantua je obr z renesančního románu Francoise Rabelaise Gargantua a Pantagruel. Kdysi velmi úspěšné dílo, pro dnešního čtenáře ovšem prakticky nestravitelné, zanechalo v kulturním povědomí znatelnou stopu.
Garm
Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, byl čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
General
Když bojujete proti Impériu (a to ve hrách děláte až příliš často, odkazy vedou přes fantastickou literaturu začátku 20. století, ta se zase většinou inspirovala starým Římem, ale v podstatě jde o to, že ten správný pocit vítězství přináší porážka mnohem silnějšího protivníka), vždycky se vám postaví nějaký ten generál.
Ghost
Je prostě duch.
Gigantoad
popisné jméno Gigantic Toad, což by docela dobře mohl být přerostlější exemplář ropuchy obrovské čili bufo marinus.
Gigantos
Giganti byli obři řecké mytologie, kteří se narodili z kapek krve po kastraci právě svrženého nejvyššího boha Úrana. Později zaútočili na současného nejvyššího, čili Dia, a nebýt pověstného hrdiny Hérakla, nedopadlo by to s Olympany dobře.
Gigantuar
Gigantický, tedy přerostlý cactuar (viz)
Gilgamesh
Hrdina jednoho z nejstarších eposů světa byl uruckým králem (pravděpodobně i skutečně existující postavou). Jeho příhody posloužily jako vzor pro nesčetnou plejádu kulturních hrdinů evropských i asijských legend, ať už to byla třeba cesta do podsvětí, pletky s bohyněmi či marná honba za nesmrtelností.
Glasya Labolas
Glasyalabolas je podle autority křesťanské démonologie Tomáše Akvinského pekelný démon vzhledu okřídleného psa. Nějaké detaily najedete ve skutečném Bestiáři.
Gloomwind
Gloom je v tomto případě jasné: znamená ponurý, temný, čili obvyklé herní přídavné jméno. Wind už tak zřejmé není, nejedná se totiž o potvoru létající, takže to může znamenat cokoliv, stejně jako má slovo wind celou řadu významů.
Gobbledygook
Tenhle termín v angličtině značí nesmyslnou (neznámou) řeč, česky něco jako třesky plesky, nebo bláboly.
Goddess
Bohyně.
Goetia
V původní SNES verzi se tahle myš jmenovala vermin, čili škůdce. Jestli se v novém překladu nechali inspirovat řeckým slovem, znamenajícím čáry, či kouzla, to nevím.
Gold Bear
Zlatý medvěd.
Gold Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Zlatý.
Gorgias
Možná od gorge, hltat.
Gorgimera
Nejspíš gorgeous chimera, čili Úžasná chiméra
Grasswyrm
Wyrm je variantou slova worm, červ které se (nejen) v angličtině používalo jako synonymum pro draka. Tady v podobě lučního koníka (grasshopper).
Great Behemoth
Ještě větší behémot (viz)
Great Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je velký
Great Malboro
Velká kytka malboro, viz obyčejná kytka malboro.
Greater Mantis
Když vybíráte potvory z říše hmyzu, byl by hřích nesáhnout po kudlankách.
Grenade
Další ze skupiny žijící pyrotechniky. Granát.
Guard
Strážný.
Guard Leader
Velitel předchozích.
Guardian
Strážce.
Harvester
Žnec. To od toho, jak se vás snaží sejmout srpem.
Heavy Armor
Těžká zbroj.
Hell's Rider
Pekelný jezdec. Drobná narážka na Apokalypsu a především běžné využití obecného přídavného jména.
Hexadragon
Šestidrak. Nevím proč. Ve Final Fantasy VIII. byl šestinohý, tady vypadá normálně.
Hidon
Dlouhé roky po něm Strago s Gunghem pátrali, proto jeho jméno vychází z hidden, skrytý.
Hill Gigas
Gigas je řecké slovo pro obra, a ve Final Fantasy je to celkem častý protivník, často příslušný nějakému živlu nebo prostředí, v tomto případně jde o obra z vysočiny.
Holy Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Posvátný.
Hornet
česky prostě sršeň, čili velká a pro svou velikost i v reálném světě nebezpečná vosa z řádu Hymenoptera
Humbaba
Chuvava / Humbaba, strážce cedrového lesa, klasické mezopotámské monstrum – býčí rohy na hlavě, ocas v podobě hada, lví pazoury a ostře šupinaté tělo. Jako mnoho smluvních hlídačů, ani on nepřežil setkání se zlodějíčky, pardon, s hrdiny, v tomto případě s Gilgamešem a jeho přítelem Enkiduem.
Humpty
Humpty Dumpty je vejce, vlastně vejci podobné stvořeníčko z anglické dětské říkanky. Nejznámější Humpty Dumpty se objevil v Carrollově Alence za zrcadlem a česky se mu říká Valihrach.
Hunting Hound
Lovecký pes.
Chadarnook
(nevím)
Chaos Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle patří chaosu.
Chaser
Lovec.
Cherry
Třešnička. Jedna z místních dam s cigárem v dlouhé špičce, ve starších verzích známá jako madam.
Chimera
Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Chippirabbit
Králík boje dychtivý. Takže popis.
Ice Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je ledový.
Ifrit
Příslušník druhé úrovně islámských démonů džinů.
Illuyankas
V chetitských mýtech byl Illuyanka drak, který nejdřív s bohem Tešubem vyhrál, v druhém kole to ovšem na celé čáře projel.
Imperial Elite
Elitní imperiální voják. Čili: speciální výcvik, nos nahoru a stejně potrava pro meče.
Imperial Soldier
voják Impéria, jak už je zvykem, automaticky ten na špatné straně.
Inferno
Peklo. Tedy v tomto případě zbraň, která vám ze zbytku života udělá peklo.
InnoSent
Hříčka s innocent (nevinný) a významem správným Inner Sentry, vnitřní hlídka.
Intangir
Nejspíš – podle toho, že není lehké ho porazit – rád se po úderu skrývá, se dle téhle vlastnosti také jmenuje: intangible, čili nepostřehnutelný.
Io
Protože jde o stroj, nejspíš nepůjde o Héřinu kněžku Ío, známou z řeckých mýtů, ale o I/O, čili Vstup/Výstup. A taky o měsíc planety Jupiter, pojmenovaný podle oné kněžky.
Ipooh
(nevím)
Iron Fist
Železná pěst, něco jako Old Shatterhand tohoto světa.
Joker
Známá nejvyšší karta, královský šašek.
Junk
Bezpečnostní prvek se jménem haraburdí? Konečně, proč ne.
Kaiser Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Císařský.
Kamui
Božská stvoření z mytologie Ainů, původních obyvatel japonských ostrovů (u Japonců Kami). Je i možné, že jde o narážku na kreslíře jménem Kamui Fujiwara, který pracoval na Final Fantasy Adventure, Terranigmě či komiksech ze světa Dragon Questu.
Kefka
Největší magor ze všech her, se kterými jsem měl tu čest. Pardon, osobní jméno.
Ketu
V indické mýtické astrologii patří spolu s Rahu k průsečíkům drah Slunce a Měsíce, Ketu je stínovou planetou, Rahu zase had, který při zatmění požírá to či ono nebeské těleso.
Killer Mantis
Když vybíráte potvory z říše hmyzu, byl by hřích nesáhnout po kudlankách.
Knotty
Možná se knotty - zauzlený vztahuje k zakroucenému velkému ocasu téhle veverky. Kdo ví.
Lady
čili Dáma. Jedna ze součástí posledního protivníka. Proč Dáma, to nevím. (Japonsky Maria, ve starších anglickcých vydáních Girl.
Land Grillon
(nevím).
Land Ray
Rejnok se obvykle vznáší ve vlnách moří a oceánů, tohoto ovšem návrháři vyslali na souš.
Landworm
Zemní červ. U nás neexistující, tady velký a nebepečný.
Laragorn
Spolu s dalšími dvěma je odkazem na komediální trojku první poloviny dvacátého století Three Stooges. Tohle byl původně Larry Fine.
Laser Gun
Laserové dělo. Laser je, mimochodem následující zkratka: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, česky Zssez. Což zní blbě. Ale taky trochu jako zvuk filmových laserů, třeba ve Hvězdných válkách.
Leaf Bunny
Králíček v lupení.
Leap Frog
Je to žába a jmenuje se podle dětské hry tohoto jména. Které samozřejmě připomíná žabí skoky. Takže uzavřený kruh.
Left Blade
Levá čepel. Část protivníka jménem Číslo 128
Lenergia
Že by energie (síla) v některém románském jazyce, bez apostrofu u členu? Možná. Třeba taky ne.
Lesser Lopros
(nevím).
Level 10 Magic
Magie úrovně 10
Level 20 Magic
Magie úrovně 20
Level 30 Magic
Magie úrovně 30
Level 40 Magic
Magie úrovně 40
Level 50 Magic
Magie úrovně 50
Level 60 Magic
Magie úrovně 60
Level 70 Magic
Magie úrovně 70
Level 80 Magic
Magie úrovně 80
Level 90 Magic
Magie úrovně 90
Leviathan
Obrovská mořská obluda, většinou má podobu velryby (ale opravdu velké), méně často pak krokodýla nebo hada, případně draka. Ochránce mořských tvorů, v Apokalypse ovšem jeden z démonů, kteří svět zničí.
Lich
Lich je staroanglické slovo, znamenající mrtvé tělo. Velice rychle se zabydlelo v moderní fantasy, kde představovalo (a představuje) obvykle oživlou mrtvolu mága či černokněžníka, případně oživlou mrtvolu mágem či černokněžníkem. Čili nekromancerem.
Litwor Chicken
(nevím).
Living Dead
Živý mrtvý. Zombie, můra, nebo upír, vyberte si.
Lizard
V tomto případě docela obyčejná ještěrka.
Long Arm
Dlouhá paže. Kus posledního protivníka.
Lukhavi
Nevím. Proto uteču ke staršímu překladu Nastidon, které by se dalo rozšifrovat jako Odporný zub. To druhé je obvyklá paleontologická přípona, která v tomto případě docela sedí, protože jde o jakousi místní formu mastodonta, pravěkého slona.
Luna Wolf
Měsíční vlk. Nejspíš pojmenovaný po zvyku psů i jiných příbuzných šelem výt na Měsíc.
Lunatys
Pravděpodobně odovzeno od lunatic, šílenec. To slovo má samozřejmě souvislost s Měsícem, čili Lunou.
Luridan
(nevím)
Lycaon
Kupodivu tady je to kočka, i když mýtický Lykáon byl řeckým bohem Diem proměněn ve vlka, od čehož se dodnes odvozuje lykantrop čili vlkodlak.
Magic
Magie.
Magic Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Kouzelný.
Magic Master
Mistr magie.
Magic Urn
Kouzelná nádoba.
Magitek Armor
Magitek je zkratka z magical technology. A Magitek Armor je bojový stroj, využívající tuto technologii.
Magna Roader
Kdysi jsem kdesi četl dost dobrý etymologický rozbor téhle potvory. Jenže ho prostě nemůžu najít a než ho najdu, tak je to prostě Velkolepý silniční jezdec.
Mahadeva
Vzhledem k tomu, že jde o kostlivé monstrum, nejspíš nepůjde o odkaz na Buddhu nebo Šivu. Jiný známý Mahadeva je skutečný člověk, hrobník z Bangalore a také možný vzor, jde totiž o velmi nezištného člověka.
Machine
Stroj.
Malboro
Nebezpečná kytka, jejíž útok, zvaný Bad Breath, špatný dech může znamenat, že Malboro je vtípkem na účet světoznámé značky cigaret.
Malboro Menace
Hrozivější Malboro.
Mandrake
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Marchosias
Démon v podobě vlk či býka s křídly gryfa a s hadím ocasem je v pekelné hierarchii celkem vysoce postavenou figurou, jisté postavení míval ještě před oním nešťastným Satanovým pokusem rovnat se Bohu, i coby anděl. Jako vévoda podsvětního království velí třiceti legiím.
Master Tonberry
Tonberry (viz) Šéf.
Maximera
Přerostlá, tedy maximální chiméra. Viz chiméra.
Medusa Chicken
Medúsino kuře. Medúsa byla jediná smrtelná z trojice Gorgon, obludných dcer boha Forkýna a jeho manželky Kéty. Také nejznámější. Byla nadmíru ošklivá, stejně jako její sestry Stheinó a Euryalé, nikoliv však od narození. Kdysi dávno byly všechny tři krasavice a nebýt románku mezi Poseidónem a Medúsou, zůstaly by jimi stále. Ti dva si však ustlali v Athénině chrámu, následkem čehož skončila Medúsa s křídly, blýskavýma očima, obrovskými zuby, mosaznými drápy a hady místo vlasů. Její pohled, stejně jako baziliščí, petrifikoval.
Mega Armor
Opravdu velká zbroj, kus techniky.
Megalodoth
Původně se jmenoval vommamoth a taky jako mamut vypadá, nové jméno přišlo nejspíš od prehistorických obřích lenochodů v kombinaci se jménem stejně obrovských a stejně vymřelých žraloků megalodontů.
Metal Hitman
Nájemný vrah v kovu. Popis.
Misfit
Překladem Ztracená existence.
Missile Bay
torpédová komora. Tedy zbraňový systém.
Misty
Tahle dámička se může jmenovat Misty ale také může mít přezdívku Misty (Mlhavá), potom by to bylo podle kouře z její cigarety.
Moebius
Spolu s dalšími dvěma je odkazem na komediální trojku první poloviny dvacátého století Three Stooges. Tohle byl původně Moe Howard.
Moonform
Původně se jmenoval Hippocampus, což ho plně popisovalo, protože jde o mořského koníka. Nový název snad odráží tvar těla.
Mousse
Šlehaná pěna. Zákusek, ne myš. Tady obvyklý herní sliz.
Mover
Iniciátor, případně Přesunovatel Netuším proč. Jsou vždycky tři.
Mu
Vypadá jako veverka, ale nejspíš vzala jméno od myši (mus latinsky). I originální jméno tomu napovídá.
Mugbear
Zlodějský medvěd.
Murussu
Nevím. Zkusím e vylhat odkazem na předchozí vydání, kde se jmenoval Chitonid. Což by mohlo ukazovat na chitin, polysacharid, který se u hmyzu a členovců podílí na pevnosti krovek a krunýřů. Tahle obluda totiž něco jako krunýř na zádech má.
Muud Suud
Tohle jméno mi jasné není. Původní SNES Steroidite už ano, protože jde podle vzhledu o svalnaté monstrum, pravděpodobně na steroidové dietě.
Naude
Co znamená tohle jméno, nevím, ve starších verzích se tato dámička jmenovala Naughty, čili Nemrava.
Nautiloid
Nautilus není ponorkou kapitána Nema, ale loděnka, z prvohor přežívající hlavonožec s ulitou a až devadesáti chapadýlky, čímž osmiramennou chobotnici bezpečně trumfne.
Neck Hunter
Jde vám po krku. Tedy opis.
Necromancer
Černokněžník, specializovaný na probouzení mrtvých, čili voo doo po evropsku.
Nelapa
(nevím).
Neslug
Slug je slimák a tohle vypadá jako šnek. Proč Ne-, to ale nevím.
Nettlehopper
Hříčka s grasshopper, což je luční koník. Nettle jsou kopřivy.
Nightwalker
I když se tohoto slova používá spíš k označení náměsíčné osoby, tady má pochopitelně význam strašidelný.
Ninja
Původní nindžové byli ve středověkém Japonsku školenými specialisty pro špionáž a záškodnické akce. Prostě takové jednotky speciálního nasazení.
Number 024
Očíslovaný protivník.
Number 128
Druhý očíslovaný protivník.
Oceanus
Řecký Ókeanos byl nejstarší Titán. Zpodobnění nekonečných a nekonečně hlubokých vod, obtékajících v podobě nekonečné a nekonečně hluboké řeky Zemi, žil daleko od lidí jako zpodobnění nekonečných a nekonečně hlubokých vod, obtékajících v podobě nekonečné a nekonečně hluboké řeky Zemi. S manželkou Thétyí byli rodiči nespočetného množství potomků – tří tisíc dcer, zvaných po otci Ókeanovny, tří tisíc synů a navíc ještě všech řek, které ústí do moře.
Omega Weapon
Omega je poslední písmeno řecké abecedy a ve světě Final Fantasy označuje obzvláště těžké, ne-li nejtěžší protivníky. Tady to tak horké není.
Onion Dasher
viz následující.
Onion Knight
Abych se přiznal, tak mi vůbec není jasné, proč mají zárodky budoucích bojovníků ve jméně cibuli. Asi to poukazuje na nezkušenost začátečníka, může to mít nějaké kulturní pozadí, ale prostě nevím.
Opinicus Fish
Nevím, co může mít společného s rybou, ale opinicus je heraldické zvíře, podobné gryfovi, od něhož se liší (opět v heraldickém pojetí), všema čtyřma lvíma nohama.
Ouroboros
Uroboros byl v původní řecké představě kruhovou řekou, ústící sama do sebe nebo všeobklopujícím oceánem, později, i pod římským vlivem, převládla představa nekonečného hada. Ono od sebe vlnění plazího těla a pohyb vln nejsou zase tak vzdálené. Uroboros se ve středověké Evropě stal nejen symbolem nesmrtelnosti, ale všeho, co kruh může vyjařovat, začátek i konec či nekonečno.
Outcast
Vyvrhel.
Outsider
S definicí outsidera, jako člověka, který nemá naději na vítězství souhlasit v tomto případě nelze, protože jde o protivníka nanejvýš nebezpečného. Spíš je to Vyvrženec.
Oversoul
Jde o ducha, takže Nejvyšší mysl by jako jméno odpovídala.
Pandora
V řecké mytologii byla Pandóra uměle vyrobená krásná, leč nepříliš inteligentní dívka, která se stala manželkou Titána Epiméthea. Byl v tom záměr, protože jako svatební dar si přinesla tajuplnou skříňku, v níž byly ukryty bída, utrpení, nemoci a jiná povyražení. Pandóra zvědavě skříňku otevřela a od té doby máme její obsah na krku. Kromě naděje, která zůstala uvnitř.
Paraladia
(nevím. něco rostlinného).
Parasite
Jak praví Wikipedie, jde o organismus, který sprostě využívá zdrojů jiného organismu, který o to ani v nejmenším nestojí.
Peeper
Tady asi pípal, je to malá veverka.
Phantom Train
Fantomatický vlak, odvážející duše na onen svět.
Plague
čili mor, obávané infekční onemocnění. Tady bakterie, která ho mívá na svědomí.
Platinum Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Platinový.
Pluto Armor
Pluto byl římským bohem podsvětí (podobný řeckému Hádovi, o něhož převzal značnou část atributů). Tenhle kus bojové techniky se plutonický jmenuje nejspíš proto, protože v hlubinách se těží kovové rudy a z nich se taví kovy a z nich vyrábí - třeba i zbraně. Původní záhrobní nádech tu je jako doplněk celkového vyznění.
Poplium
(nevím).
Power
Síla. Jeden z atributů, respektive částí posledního protivníka.
Primeval Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Prastarý
Prometheus
Známý řecký Titán, chytrý (až vychytralý), který jednak přinesl lidstvu z Olympu oheň, jednak se například zasloužil o to, že z obětin zůstával bohům ten nechutnější kus, totiž tuk a kosti, maso zůstalo lidem. Kromě ohně, za jehož krádež byl potrestán přikováním ke skále, po něm zůstaly lidem i prsteny s (drahým) kamenem, neboť kroužek s kamenem ze skály, k níž byl přikován, musel Prometheus nosit i po svém osvobození Héraklem. To aby měl na paměti, jak může po další prohřešku skončit.
Proto Armor
Z řečtiny pocházející předpona proto-, znamenající první, ukazuje, že jde o první modely těchto bojových strojů.
Provoker
Vyzyvatel. Samozřejmě k boji.
Psychos
Po řecké Psýché, tedy Duši se tohle jmenuje nejspíš proto, protože používá psychické útoky.
Punisher
Potrestaný nebo Trestající, každopádně žádná oblíbená osoba.
Purusa
Čistý přepis z japonštiny. Překlad sice zní pruský, monstrum ale vypadá jako medvěd, takže kromě nepravděpodobného odkazu na heralidcké zvíře sídla pruských králů Berlína pravděpodobně půjde o démona jménem Pruflas, který je jedoucí na medvědu zobrazován.
Rafflesia
V našem světě je Rafflesia arnoldi známá coby kytka s největším květem. Opravdu velkým, o průměru až jeden metr a váze jedenáct kilogramů.
Rahu
V indické mýtické astrologii patří spolu s Ketu k průsečíkům drah Slunce a Měsíce, Ketu je stínovou planetou, Rahu zase had, který při zatmění požírá to či ono nebeské těleso.
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Červený.
Rest
Klid. Věčný, jde o část posledního protivníka.
Rhizopas
(nevím).
Right Blade
Pravá čepel. Část protivníka jménem Číslo 128
Rock Wasp
Vosa je hmyz nebezpečný. Tenhle navíc ještě proměňuje v kámen.
Rukh
Ruchch, je narozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Samurai
Samurajbýval japonský bojovník, obdoba evropského rytíře ...
Samurai Soul
... a tohle je jeho duše.
Sand Ray
Rejnok se obvykle vznáší ve vlnách moří a oceánů, tohoto ovšem návrháři vyslali na poušť.
Sandhorse
Písečný koník, místní suchozemská varianta rybky, kterou my známe jako koníka mořského.
Satellite
Satellite je prostě satelit, čili družice, však se také původně jmenoval Telstar, což byla první telekomunikační družice, vypuštěná na oběžnou dráhu v roce 1962.
Scorpion
Ne všechny druhy štírů vlastní jed, schopný člověka nějak vážně ohrozit. Bohužel jistá čeleď (Buthidae) je k tomu vybavena naopak docela dobře.
Seaflower
Mořská květena se někdy říká korálům. Což jsou živočichové.
Sergeant
Ne všichni protivníci jsou původem příšery, nějaká část jich ve fantasy hrách připadá i na vojáky té druhé (špatné) strany. A četaři, hodnost jejíž význam pro vedení skutečného boje bývá v našem světě často povyšován nad vyšší důstojníky, té potravě pro meče samozřejmě velí.
Shambling Corpse
Šourající se mrtvola, čili výstižný popis.
Shield Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je obrněný.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel. I když je pohlaví mužského a za manželku má bohyni Parvati, ve Final Fantasy je kupodivu ženou.
Short Arm
Krátká paže. Kus posledního protivníka.
Schmidt
Další z řady místních bojových strojů má ve jméně technologii výroby, byť německy schmied, kovář.
Siegfried
Známý germánský hrdina, který si to uměl vyřídit s drakem, ale ne s osudem.
Silver Lobo
Stříbrný vlk, dvojjazyčně. Anglicky a španělsky.
Skeletal Horror
Hrůzný kostlivec.
Skull Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je lebkoidní.
Sky Armor
Létající zbroj. Čili vzdušný bojový prostředek, zvaný letadlo.
Slagworm
Ve jméně tohoto obrovského červa je možná chyba přepisem z japonského Suraggu Kuroura. Spíš slug (se spoustou významů), než slag, u nějž mi vychází jen usazenina, nebo škvára.
Sorath
Démon, vyvolávaný v souvislosti se Sluncem.
Soul Saver
Střadatel duší.
Spitfire
Oheň plivající, jenže v tomto případě ne obluda, ale coby kus letecké techniky odkaz na legendární stáhací letadla druhé světové války Supermarine Spitfire
Sprinter
Sprinter je prostě sprinter a tady představuje rychlého ptáka
Spritzer
Vinný střik. Je to opět jen popisné jméno, i když trochu kryptické, ve starším překladu se jmenoval Odpařovač.
Still Life
Zátiší. On je to opravdu obraz, který na hráče zaútočí.
Storm Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Bouřlivý.
Stray Cat
Popis: zaběhlá kočka.
Stunner
je prostě jen o něco silnější paralyzující krysodlak (čili wererat), viz nížeji..
Suriander
(nevím)
Templar
Templáři, správně Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici, čili Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, byli příslušníky jednoho z nejslavnějších rytířských řádů, který chránil Jeruzalém a provázel poutníky do Svaté země.
Tentacle
Chapadlo.
Test Rider
Zkušební jezdec. Vlastně Zkoušející (co vydržíte).
Tiger
Tygr.
Tonberries
viz následující
Tonberry
Přikláním se k celkem logické teorii, podle níž je Tonberry(až na jméno) původem Jack O'Lantern, jedna z britských bludiček a muž, který přelstil ďábla a připravil ho o upsanou duši - zároveň se tím odsoudil k posmrtnému věčnému bloudění nocí s lucernou...
Trapper
Nikoliv přímo lovec, zálesák, ale mechanická past, jejíž jméno je také odvozeno od trap.
Trillium
Triliovité rostliny, třeba trojčetka vzpřímená, jsou dobře známé zahrádkářům. Tuhle by ovšem pěstovaly pouze výjimečně drsné typy.
Tumbleweed
Česky se téhle skupině rostlin říká stepní běžci. Mívají kulovitý tvar a nechávají svá semena odnášet a roznášet větrem.
Tunnel Armor
Mechanický krtek, vrtající podzemní chodby. K tomu samozřejmě potřebuje patřičné plátování.
Twinscythe
Dvojkosa. Popis přerostlé kudlanky nábožné.
Typhon
Tenhle řecký obr měl sto dračích hlav, dovedl řvát jako člověk, pes a býk, a jeho ambice nebyly nijak nízké. Měl si to vyřídit se samotným Diem. Tahle akce mu ale nevyšla, Zeus ho – po dlouhém boji – porazil a svrhl do Tartaru (v některých verzích ovšem pod Etnu, odkud Týfón řádí dodnes).
Tyrannosaur
Díky své velikosti a také Spielbergovu Jurskému parku je tenhle křídový teropod jedním z nejznámějších dinosaurů.
Tzakmaqiel
Podle Encyklopedie andělů Richarda Webstera je Tzakmaqiel andělem, příslušným Vodnáři.
Ultima Buster
Verze následujícího, Rváč.
Ultima Weapon
Vychází z latinského ultimus, krajní, konečný, poslední, a ve světě Final Fantasy to vždycky bývá něco extra.
Ultros
Nevím, proč Orutorosu (originální název) má tohle jméno, v každém případě je to nejsympatičtější hajzlík ze všech protivníků na které jsem tady narazil. Možná - ale opravdu jen možná - je tahle chobotnička japonsky odvozená od skutečné chobotnice (octopus) a do angličtiny převedená tak, aby měl něco jako vlastní jméno, když už má charakter.
Unseelie
Seelie Court a Unseelie Court jsou termíny ze skotského folkloru - ti první přichází v létě (hodní skřítci) a ti druzí v zimě (zlí skřítci). Co mají co společného s mechanikem, který se ve starších překladech navíc jmenoval příhodněji umaštěný mnich, to nevím.
Urok
(taky nevím).
Valeor
Je možné, ale zdaleka ne jisté, že jde o drobnou přesmyčku z valour, chrabrý.
Valigarmanda
Původně Tritoch, prozrazující, že používá kouzel všech tří běžných elementů: oheň, led a hrom. Jméno Valigarmanda si různí badatelé vysvětlují různě, většinou jako kombinaci tří božstev. FF Compendium uvádí verze Vali (skandinávský lučištník) Garm (tamní pekelné psisko) a Salamande, případně trojspolek Vritra, Garuda (oba jsou z indické mytologie) a Mandah (arabská skupina nadpřirozených bytostí). Asi by bylo nejlepší drze se zeptat autorů.
Vampire Thorn
Rostlina, jejíž nebezpečnost prozrazuje název: Upíří trny u nás naštěstí nerostou.
Vargas
Osobní jméno.
Vasegiatta
Co znamená Vasegiatta, to oprvdu nevím. Zato vím, že v původní SNES verzi i v PS předělávce se tenhle pták jmenoval Harpy. A klasická řecká mytologie zná harpyje jako ošklivé ženy s ptačími křídly, bytosti ne zrovna dobrých způsobů. Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Vector Hound
Pes z Vectoru. Respektive pes vectorských vojáků, což je místní lokalita.
Vector Chimera
Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Vector Lythos
V originále Bekuta ritosu, to první je název místní země, lythos navádí na latinské lithos a nejspíš bude jen něčím nějak znějícím.
Veil Dancer
Tanečnice v závoji. Popis.
Venobennu
Tenhle pták nejspíš souvisí s egyptským benu, posvátným opeřencem, který se stal předobrazem později tolik populárního fénixe.
Vilia
Je víla, čili nymfa slovanského pohanství, obvykle spojovaná s vodou, lesem, případně elementem větrným.
Visage
Tvář. Kus posledního protivníka.
Vulture
Sup. Ten pták.
Warlock
Warlock znamená čaroděje nepříliš dobrých úmyslů. Černokněžníka.
Wartpuck
Bradavičnatý skřítek. To první sedí, to druhé... dejme tomu.
Weredragon
Obvyklá slovní hříčka – když už máme vlkodlaky (werewolf), proč by nemohl být i drakodlak,
Wererat
nebo krysodlak
Wild Rat
Divoká krysa.
Wizard
Další z nespočetné řady čarodějů. Kdysi specializovaní, dnes už většinou jen synonyma téhož slova.
Wrexsoul
Wreck Soul, Zkáza duše.
Wyvern
česky saň, ovšem dračí samice to tak docela není. Má pouze jeden pár nohou, jeden pár křídel. Bývá menší. S jednou hlavou a obvykle nechrlí oheň. Jinak se od svého příbuzného příliš mnoho neliší.
Yeti
Sněžný muž, jeden z nejoblíbenějších tvorů kryptozoologie, stvoření hledané především v Himalájích a Tibetu, s celou řadou příbuzných po celém světě.
Ymir
Ve skandinávské mytologii praotec ledových obrů, kterého zabili Ódin, Vili a Vé. Z obřího těla pak vznikl svět.
Yojimbo
znamená japonsky osobní strážce.
Zaghrem
Tohle nevím (asi půjde o přepis z originálního zaguremu. Ale ve starších verzích se jmenoval tak, jak vypadá a jak se chová: brawler, rváč.
Zeveak
(nevím).
Zokka
(nevím).
Zombie Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle už to má za sebou, a stejně nedá pokoj.
Zone Eater
Tenhle požírač nemá zone, oblast jen ve jméně, ale i uvnitř sebe. Zcela výjimečně je třeba zápas s ním prohrát.
Zurvan
Avestánsky (starou íránštinou) Čas. Také v některých větvích zoroastrismu Stvořitel, bůh času, prostoru a osudu.

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 24.4.2013

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Hudba

Film a TV

Historie

Cokoliv
Opravník
Holmesiana

Poslední změny

 

TOPlist