Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Bravely Default


Bravely Default

systém a rok vydání: Nintendo 3DS – 2013 (JP,US,EU)

Vydavatel: Square Enix

 

Bravely Default

Další návrat ke kořenům v moderním grafickém kabátku, anebo: jak by vypadala Final Fantasy (třeba) V., kdyby měli vývojáři současné možnosti. Čtveřice hrdinů zachraňuje svět – tohle už tu bylo tolikrát – do cesty se jí staví celá řada protivníků, tu čestných, tu podvodných, tu ďábelských, tu přírodních. Jak v mladické horlivosti boří zavedené pořádky, či vracejí věcem řád, zjišťují, že ne všechno je takové, jak na první pohled vypadá. Že skutečnost je mnohem složitější a že některé věci jsou opravdu takové, jak vypadají.

Hra dopadla mnohem lépe, než její předchůdce Final Fantasy: The 4 Heroes of Light. Jak herními mechanismy, tak příběhem, byť je v druhé polovině trochu únavný. Ono je to vlastně schválně, ale stejně. A vysloužila si pokračování jménem Bravely Second, na které se teprve chystám.

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Adamantite Shell
Adamant je legendární velmi tvrdý kov nebo nerozbitná substance. Podobnost se slovem diamant není náhodná, jméno nejtvrdšího nerostu ze starého řeckého slova vychází.
Aero Lantern
O elementálech – aspoň těch původních – se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu. Tahle lucerna je vzduch.
Airy
Vlastní jméno. Vycházející ze slova Fairy. V tomto případě víla.
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Alternis
Vlastní jméno.
Amber Horn
Jantarový roh. Opis rohatého býčího monstra.
Aqua Lantern
Vodní lucerna. Elementál.
Archdemon
Arcidémon. Protějšek archanděla, čili Ďábel.
Artemia
Vlastní jméno. Vychází ze jména řecké bohyně lovu Artemis, jíž se jeho nositelka v některých ohledech docela podobá.
Barbarossa
V našem světě byl Chajruddín Barbarossa známý pirát. Více odkaz.
Barras
Vlastní jméno.
Black Axefighter
Černý sekerou bojující. On se nabízí překlad Sekerník, jenže to bylo mírumilovné povolání, sekerníci byli tesaři, specializovaní na vodní kola i další části mlýnů.
Black Blade
Černá čepel. Tady název speciální jednotky.
Black Cait
Skotsky Černá kočka.
Black Pikeman
Pikenýr byl pěšák, vyzbrojený píkou, od dvou a půl až k pěti metrů dlouhým kopím, určeným k boji s jízdním protivníkem. V období třicetileté války tvořili páteř armád, spolu s dnes tak populárními mušketýry.
Black Pudding
Další místně oblíbený rosol, Černý puding, což je vlastně jelito. Nebo krvavá tlačenka.
Blood Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Bone Hunter
Kostlivý lovec. Obvyklý bubák.
Bone Knight
Kostlivý rytíř. Dtto.
Bone Lancer
Kostlivý kopiník. Totéž, co předchozí.
Braev
Není to překlep ve slově Brave. Je to schválně, aby bylo tohle vlastní jméno popisné.
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Candiru
V našem světě ryba tohoto jména (česky Vandélie) obývá vody Amazonky. Tady je poněkud větší.
Carbuncle
Když se vám budou slovníky cizích slov snažit namluvit, že karbunkl je hnisavý zánět, tak jim věřte jen z poloviny, protože v nich chybí původní význam (beroucí jméno od uhlíku), totiž drahý kámen.
Catamount
Puma americká je největší americkou kočkovitou šelmou. Přesto jde - biologicky - o kočku malou.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Chairman Profiteur
Vlastní jméno. Ovšem, jak bývá ve fantasy zvykem, popisné.
Chaugmar
(nevím).
Chomper
Žvýkal. Jinak masožravá kytka, s největší pravděpodobností host ze hry Plants vs. Zombies.
D'gon
Drak. Stažený tvar, aby jich tu mohlo být víc.
Daedalus
V řecké mytologii největší vynálezce, stavitel a všeumělec, jehož nejznámjším výtvorem je krétský Labyrint (s Minotaurem uprostřed). A taky Ikaros, syn, který až příliš věřil ve své letecké schopnosti.
Dark Lantern
Elementál Temnoty.
Dark Stomper
Přeložme si ho třeba slovem Dupač. To anglické označuje omezené vtipálky, kteří s oblibou dupou lidem na nohy.
DeRosa
Vlastní jméno
Death Pirate
Mrtvý pirát. Oblíbená postava, obvykle se vyskytující nedaleko zakopané truhly s kořisti a jednonohého kapitána.
Deathfish
Ryba smrti. Místní druh, využívající přinejmenším nejistotu vyvolávajícího jména.
Deathstalker
K smrti pronásledující. Stejný pokus zastrašovat jménem, jako předchozí.
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Diabolos
Čili ďábel.
Dragon Zombie
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle už to má za sebou (viz Zombie)
Dryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Duchy Guardsman
Vévodská stráž
Duchy Mage Guard
Magický strážný vévodství
Duchy Pike Guard
Magický strážný pikenýr vévodství
Earth Lantern
Elementál země.
Einheria
Vlastní jméno. Tahle bojovná slečna ho dostala po einherjích, duších mrtvých skandinávských válečníků, kteří čekají ve Valhale na poslední boj.
Electro Lantern
Elementál elektrický.
Evil Idol
Zlá modla.
Fire D'gon
Drak ohnivý
Flame Moth
Plamenná můra skutečně existuje. Vědecky se jmenuje Axylia putris, česky osenice žlutavá. Otázkou je, jestli to návrháři věděli, nebo přilepili plameny k můře jen tak pro efekt.
Flare Lantern
Elementál plamenný.
Frosti
Staré božstvo, které ve Skandinávii někdy nazývali Jokul, jindy Frosti. Tahle personifikace mrazivého počasí má kromě jiného na svědomí ledové malby na skle. A převtělila se do proto do pozdějšího lidového Jacka Frosta.
Fungus
Houba
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Gastric Worm
V našem světě jde o parazity v zařívacím traktu. Tady poněkud vyrostli.
Ghost
Duch.
Ghost Fungus
Duch houby. Proč ne.
Gigas Lich
Gigas je řecké slovo pro obra, a ve Final Fantasy je to celkem častý protivník. Lich je staroanglické slovo, znamenající mrtvé tělo. Velice rychle se zabydlelo v moderní fantasy, kde představovalo (a představuje) obvykle oživlou mrtvolu mága či černokněžníka, případně oživlou mrtvolu mágem či černokněžníkem. Čili nekromancerem. A ve Final Fantasy je to taktéž častý protivník.
Giraffabularis
(nevím)
Gobbler
Hltoun.
Goblin
Skřet. Integrální součást (téměř) každé fantasy.
Goblin Archer
Skřetí lučištník.
Goblin Slasher
Skřetí sekáč. Ve smyslu popisném.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Great Bat
Velký netopýr. Prostě jen velký létající savec
Great Moth
Velká můra. Když to vyroste, bude to nebezpečné, tak už od nepaměti zní krédo tvůrců dobrodružných příběhů.
Greater Cait
Anglo-gaelsky Větší kočka. Míněna samozřejmě výše uvedená cait sith.
Grizzly
Medvěd hnědý je zvíře, vyskytující se v několika poddruzích, od celkem malých huňáčů, až po tento kanadský kolos, jehož jméno pochází od šedavé (grizzle)barvy srsti.
Guardian
Strážce.
Guzzler
Žrout.
Hamadryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Heinkel
Vlastní jméno neohroženého rytíře. Ovšem ohroženého tím, že stojí na opačné straně.
Hell Viper
Zmije je běžný jedovatý had. Čili ideální běžná obluda. Tahle má sice přízvisko pekelná, ale to jen pro zesílení efektu.
Helldiver
Vodní ptáci z řádu potápek (divers) byli dozajista hlavním vzorem pro tohoto živočicha, stejně jako pro střemhlavé bombardéry Curtiss Helldiver, operující za druhé světové války z palub amerických letadlových lodí.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Holly
V tomto případě jen vlastní jméno.
Hybrid
(nevím)
Ice D'gon
Drak ledový, herní element představující...
Ice Golem
... stejně jako tento ledový golem.
Imp
je totéž, co český rarášek, plivník nebo šotek, prostě malý ďáblík, který se sice stará o blaho domu, ale občas také něco vyvede a tu a tam vyžaduje duši (což je evidentní reakce křesťanství při likvidaci pohanských pověr).
Inferno Golem
Golem pekelný. Opis, prostě pracuje s ohněm.
Kaiser Cobra
Kobra císařská. Kromě příbuzenství s pozemskou kobrou královskou též příbuzná s císařem Vilémem, neboť s tímto německým panovníkem bývá v angličtině německé slovo pro uvedený titul spojováno. A vzpomínáno nepříliš dobře.
Kamiizumi
V našem světě byl samuraj Kamiizumi Nobutsuna, po němž se tahle postava jmenuje, známý založením školy Shinkage-ryū, Nové školy stínu, která vyučovala bojová umění, především šerm.
Khamer
Vlastní jméno panovníka místního pouštního království
Khint
Jméno osobního strážce váše uvedeného.
Kikyo
Také jen vlastní jméno.
Killer Scorpion
Ne všechny druhy štírů vlastní jed, schopný člověka nějak vážně ohrozit. Bohužel jistá čeleď (Buthidae) je k tomu vybavena naopak docela dobře a ti pak mají pověst zabijáků.
Knight Dragon
Drak rytířský
Kobold
Německý skřítek (který později dal jméno kobaltu), začínal v pověstech jako hospodáříček, s postupem času se ale z domácího pomocníčka stal důlním trpaslíkem ve špičaté čapce, škádlícím havíře. Taky pomáhajícím, jak už to v podobných případech bývá.
Kobold Archer
Lučištník předchozího rodu...
Kobold Slasher
... a sekáč, míněno ozbrojen zbraní, která se takto používá.
Legion Archer
Lukostřelec (eternijských) legií.
Legion Impaler
Napichovač, respektive bojovník téže jednotky jako předchozí, ozbrojený píkou či kopím.
Legion Mage
Kouzelník zmíněné armády.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Lord DeRosso
Místní šlechtic.
Lux Lantern
Lampa, co svítí. Jaký nezvyk. Ale když tu elementární živly představují lucerny, pak prostě musí dojít i na světlo.
Mad Shark
Šílený žralok.
Magician
Kouzelník.
Magnus Bat
Velký netopýr. Dvojjazyčně, latinsky a anglicky. ALe pořád jen létající savec.
Mailed Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Pancéřovaný
Mandragora
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Marine Devil
Mořský ďábel. Ne ta hlubinná ryba, které říkáme ďas mořský, ta je anglicky angler. Prostě mořský čert.
Megalodon
Pověstný třetihorní žralok.
Megascolides
Australský červ, metr dlouhý, s pouhými dvěma centimetry průměru.
Melusine
Byla vodní pannou, aspoň podle vzhledu. Obývala francouzské pověsti, pardon, zámek Lusignan a byla pramátí tamního rodu. Její matkou byla mořská panna a tak Meluzína, kdykoliv vlezla do vody, brala na sebe matčin tvar – zaměnila nohy za rybí ocas. Když se provdala, nechala si svou zvláštnost nechala pro sebe. Dlouho to nevydrželo, Meluzína odletěla, aby se v podobě větru vracela a věštila klíčové rodové okamžiky.
Mephilia
Vlastní jméno
Mephisto
Ďábel z německého folkloru, přesněji z pověsti o Faustovi, díky níž se stal celebritou, aniž by k tomu pořeboval zaříkání a okultisty.
Merchantry Blade
Obchodnictvo je místní skupina nevybíravých podvodníků, zlodějů a obchodníků, a toto je její čepel, neboli strážce.
Merchantry Mage
Kouzelník předchozí organizace
Merchantry Thug
Hrdlořez Obchodnictva.
Minotaur
Člověk s býčí hlavou, podle nejznámější verze řeckého mýtu syn krétské královny Pasifaé a býka. Řádil v tamním Labyrintu, požíraje z Atén posílané lidské oběti. A to až do chvíle, kdy aténští poslali Thésea. Nahlédněte do Bestiáře, chcete-li podrobnosti.
Minotaur Zombie
I když pozemští bokové, čili voo doo čarodějové, používají jako výchozí materiál pro zombie těla lidská, ve hrách jim na původu nezáleží.
Monoceros
Vědecky monodon monoceros, je menší kytovec, pověstný dlouhým rohem (ve skutečnosti extrémně přerostlým zubem). K téhle obludě si tady půjčili jednu polovinu vědeckého jména...
Monodon
... a k téhle druhou.
Myconid
Původem z Dungeons and Dragons, kde jsou tyhle houby (jméno je vytvořeno z obvyklé biologické předpony pro houby a vše s nimi spojené, například mykologie), rasou inteligentních muchomůrek.
Mythril Shell
Mithril je J.R.R. Tolkienem vymyšlený kov, který se ve světech Final Fantasy ujal. Shell pak prozrazuje želvu. A materiálu jejího krunýře.
Nightmare
Obyčejná noční můra, čili velmi nepříjemný sen, v sobě nese silný mytologický náboj. Sny byly většinou starých kultur považovány za cosi mimořádného a zlé a živé sny dvojnásob. Jejich základem byla víra v Dvojníky, taktéž rozšířená po celém světě, a tak se nelze divit, že se v pojmenování noční můra v mnoha jazycích odráží, právě dvojníci byli v pozdější vulgarizované verzi její přičinou.
Ominas
Vlastní jméno černého mága
Orc
Tohle slovo, někdy do češtiny překládané jako skřet, si vymyslel J.R.R. Tolkien. Respektive se nechal inspirovat starou anglosaštinou, kde znamenalo démon.
Orc Leader
Vedoucí ork
Orc Lord
Ork se šlechtickým titulem
Orc Zombie
Ork zombifikovaný
Orthros
Dvouhlavý pes Orthos byl potomkem Týfóna a Echidny. Pracoval jako hlídač stáda trojtělého obra Géryona. I on narazil, jako většina jeho sourozenců, na Hérakla, který se vypravil Géryonův dobytek ukrást.
Ouroboros
Uroboros byl v původní řecké představě kruhovou řekou, ústící sama do sebe nebo všeobklopujícím oceánem, později, i pod římským vlivem, převládla představa nekonečného hada. Ono od sebe vlnění plazího těla a pohyb vln nejsou zase tak vzdálené. Uroboros se ve středověké Evropě stal nejen symbolem nesmrtelnosti, ale všeho, co kruh může vyjařovat, začátek i konec či nekonečno.
Panther
Panter v legendách není černou formou levharta, ale samotářským zvířetem se skvrnou na zádech, která podle Plinia mění velikost podle měsíčních fází. Aristotéles a po něm mnozí další, až do středověku, vzpomínají zvláštní vůni, kterou panter vydává, ta přitahuje všechna zvířata i lidi. Je protivníkem draka a tedy monstrem kladným.
Poison Moth
Jedovatá můra. Navzdory tomu, že některé můry skutečně jedovaté jsou, žádná v našem světě se tak nejmenuje.
Praline
Praline a la Mode, aneb Diva bitevního pole. Jméno.
Qada
Také jen vlastní jméno.
Rafflesia
V našem světě je Rafflesia arnoldi známá coby kytka s největším květem. Opravdu velkým, o průměru až jeden metr a váze jedenáct kilogramů.
Ratatoskr
Host ze severské mytologie. Ratatosk je veverka, jejíž jméno znamená Vrtající zub, která pobíhá po stromě stromů Yggdrasilu. A roznáší pomluvy.
Red Flan
Rosolovité pudinky, hromady slizu či kapky neidentifikovatelné hmoty se objevují ve spoustě konzolových her. Tenhle se představuje jako červený dortík.
Red Helm
Rudá přilba. Opis medvědího monstra.
Remora
Remora, čili Echeneis, je na jedné straně nevelká ryba s příživnickým přísavným orgánem na hlavě; česky štítovec lodní (Remora remora) nebo štítovec lodivod (Echeneis naucrates) a přísavky jsou původně první hřbetní ploutví, na druhé legendární ryba, o nichž už Plinius píše, že jedna jediná dokázala zastavit loď císaře Caliguly, poháněnou čtyřmi sty veslaři.
Rukh
Ruchch, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Rusalka
Nám docela známý vodní démon.
Samurai Zombie
Samurajbýval japonský bojovník, obdoba evropského rytíře ...
Sand Worm
Písečný červ je nejspíš hostující hvězdou ze slavné science fiction Franka Herberta Duna.
Scorpion
Ne všechny druhy štírů vlastní jed, schopný člověka nějak vážně ohrozit. Bohužel jistá čeleď (Buthidae) je k tomu vybavena naopak docela dobře.
Sea Serpent
Mořský had je spolu s krakenem a leviathanem nejznámějším monstrózním legendárním obyvatelem oceánu. V mnoha variantách. Olau Magnus například popsal mořského hada, který se podle jeho informací vyskytuje u norského pobřeží, jako šedesátimetrovou obludu, která ze skalních děr vylézá jen za teplých letních nocí a to buď na břeh, kde požírá dobytek, nebo na širé moře, živě se pak ústřicemi či kraby.
Shield Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je obrněný.
Silver Wolf
Stříbrný vlk. Možná něco jako místní nápodoba naší kožešinové stříbrné lišky.
Skull Hunter
Kostlivý lovec. Záhrobní zjevení, stejně jako následující...
Skull Knight
...Kostlivý rytíř...
Skull Lancer
... a Kostlivý kopiník. Ve všech případech prostý popis.
Sky Archer
Nebeský lučištník. Nic zvláštního, jen lukostřelec z posádky vzducholodi.
Sky Dueler
Nebeský duelant. Další příslušník vzdušných sil vévodství.
Sky Pikeman
... a ještě Nebeský pikenýr.
Slime
Běžná (aspoň pokud jde o hry) hromada živého slizu.
Soil Eater
Půdožrout. Velký červ, takže jde o opis. A slovní hříčku se Soul eater, požírač duší.
Specter
Duch, čili strašidlo.
Spriggan
Sprigganové jsou cornwallští skřítci. Straší v opuštěných zříceninách, u mohyl a menhirů, mají na svědomí špatné počasí, špatnou úrodu, špatný zdravotní stav. Často také zaskakují za bludičky a svádějí za nocí pocestné do bažin.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Teufel
Čert po německu.
The Jackal
Člen určitý napovídá, že tento Šakal není psovitá šelma, ale člověk, takové jméno nesoucí.
Treant
Legenda z legendy, čili monstrum z Dungeons and Dragons. Jinak složenina slov Tree a Giant, Obří strom, či Stromový obr, jak chcete.
Valtora
(nevím)
Venomous Snake
Jedovatý had. To někteří bývají.
Victor
Jen vlastní jméno, které usvědčíte ze lži, protože česky znamená Vítěz – a tím po setkání s hrdiny rozhodně není.
Victoria
viz předchozí
Vulture
Sup. Ten pták.
White Cait
Bílá kočka. Anglo-gaelsky. Viz Caith Sith, tvor původní.
Wolf
Vlk.
Wraith
Je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Yulyana
Vlastní jméno ve fantasy poněkud nezvyklé důležité vedlejší postavy a jenoho z hlavních hybatelů děje i dějin. Yulyana je mudrc – a módní návrhář a krejčí.
Zauberer
Čaroděj. Německy.
Zombie
V haitském voodoo oživlá mrtvola, která trhavým krokem přešla do světa filmových hororů, pročež nepotřebuje delšího vysvětlování
Zombie Knight
V zombie může být proměněn rytíř...
Zombie Shark
...nebo žralok...
Zombie Wolf
... či zombifikovaný vlk.
Zwart
Místní kočkovitá šelma, jejíž jméno přišlo do naší angličtiny z příbuzných germánských jazyků, a znamená prostě Černý. Například holandské Zwarte.

 

poslední úpravy 16.5.2016

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist