Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Bravely Second


Bravely Second: End Layer

systém a rok vydání: Nintendo 3DS – 2015 (JP), 2016 (US,EU)

Vydavatel: Square Enix

 

Bravely Second

Záhadná scéna, jíž bylo možno shlédnout na konci Bravely Default, byla pozvánkou k dobrodružství, jehož účastníky čekalo nové (opět svět hrozící zničit) nebezpečí. Jak už bývá zvykem, scénáristé si nedali příliš mnoho práce s provázáním na předchozí příběh. Přilepili k němu jen další reálie, přistavěli ke starším nová města. Je to škoda, ale ne taková, která by ubírala na zábavě. Demoverze mimochodem sice představila některé hrdiny (aniž by prozradila budoucí vztahy a zvraty) a herní systém, i pootevřela okno do světa hry a naznačila, oč se jedná, na plnou verzi Bravely Second ale nijak nenavazuje. Jako by šlo o příběh z paralelního světa, v němž se některé události odehrály jinak, v jiném pořadí a za jiných podmínek. Technicky pak o Bravely 1.5, o několik hodin zábavy navíc a zadarmo.

Pokud jde o obtížnost, je hra vyváženější, než předchozí dobrodružství. Diverzifikace povolání světů Final Fantasy tu pak dosáhla nových výšin, můžete, po získání příslušných vědomostí, zápasit třeba coby cukrář cukrářskými výrobky – a nejde o šlehačkové dorty.

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Adamantite Shell
Adamant je legendární velmi tvrdý kov nebo nerozbitná substance. Podobnost se slovem diamant není náhodná, jméno nejtvrdšího nerostu ze starého řeckého slova vychází.
Adventurer
Dobrodruh. V tomto případě důležitá součást herního světa, postava, u níž lze uložit hru, doplnit zásoby.
Aello
Aellopús, jedna harpyjí ošklivých žen s ptačími křídly, Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Aero Lantern
O elementálech – aspoň těch původních – se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu. Tahle lucerna je vzduch.
Aimee
Vlastní jméno. Ovšem popisné, založené na slovese to aim, mířit.
Aka-Oni
Dnešní Oni jsou lidského vzhledu, většího vzrůstu, s trojicí očí, ostrými drápy a rohy. Kůže bývá povětšinou červená, ale jiným barvám se také nevyhýbá, stejně jako velkému železnému kyji. Jako démoni správného vychování kradou duše a odnášejí je do pekel, děsí obyvatelstvo odlehlých končin či pilotují dešťové a bouřkové oblaky. A žerou lidi. Což nijak nebrání tomu, aby jejich podobizna na střeše odháněla od domu jiné zlé potvory.
Al-mi'raj
Al-mi'raj je zvíře jednorohé. Roh má barvy černé, jenže tělem připomíná spíše žlutého králíka. Ale pozor, králíka, který je opravdu divoký a masožravý. Žije na tajuplném ostrově kdesi v Indickém oceánu, jak tvrdí arabští básníci.
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Alrosene
Slovní hrátky s bylinou předchozí, do jejíhož jména byla vmontována růže, rose.
Alternis
Vlastní jméno. Pochopitelně neskrytě významové, se zápletkou příběhu související.
Amber Horn
Jantarový roh. Rohaté (ďábelské či býčí) monstrum s rohy uvedené barvy.
Amphisbaena
Amfisbaina je podle Lukana patří mezi libyjské hady (stejně jako bazilišek). Podle starých Řeků měla dvě hlavy, každou na jednom konci těla, její jméno lze z řečtiny přeložit jako V obě strany kráčející. Říkalo se jí i Matka mravenců, což zní velmi ironicky, neboť se mravenci živila.
Angelo
Vlastní jméno.
Anchorite of Death
Poustevník smrti. Žádná děsuplná osudová postava, pouze strážce příslušného elementu.
Anchorite of Earth
Poustevník Země. Viz výše.
Anchorite of Fire
Poustevník Ohně. Viz výše.
Anchorite of Light
Poustevník Světla. Viz výše.
Anchorite of Thunder
Poustevník Hromu. Viz výše.
Anchorite of War
Poustevník Války. Viz výše.
Anchorite of Water
Poustevník Vody. Viz výše.
Anne
Vlastní jméno.
Anubis
Řecké jméno egyptského Anupa, boha zemřelých a mumifikace, známého svou šakalí hlavou.
Anzu
Babylonský pták byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru, a také nešťastně vybraným osobním strážcem boha Ellila. Tomu ukradl pověstné Tabulky osudu, což zapříčinilo nejen velkou krizi mezi mezopotámskými bohy, ale také vznik celé řady příběhů o tom, jak se s ní vypořádali.
Appling
Je to útočící jablko, takže jen hříčka s tím slovem v angličtině (apple)
Aqua Lantern
Vodní lucerna. Elementál.
Archdemon
Arcidémon. Protějšek archanděla, čili Ďábel.
Artemia
Vlastní jméno. Vychází ze jména řecké bohyně lovu Artemis, jíž se jeho nositelka v některých ohledech docela podobá.
Asmodeus
Biblický démon, jeden ze čtveřice pekelných knížat, jinak známý v mnoha kulturách, starými Peršany počínaje.
Automaton
Automat, čili robot.
Ba'al i; Turtle Dove
Než se stal hebrejským démonem, byl Baal blízkovýchodním bohem. Několika bohy, neboť jde spíš o titul, než o jméno. Turtle Dove je Hrdlička, a souvisí s dějem. S životním příběhem dvou vědeckých pracovníků, jako ostatně všichni následující
Ba'al ii; Redshirt
Baal Rudé triko může patrně souviset s nešťastným povoláním bezejmenného praporčíka na kosmické lodi Enterprise.
Ba'al iii; Apparati
Baal Ústrojí též souvisí s dějem. Vědci, pamatujete?
Ba'al iv; Goldie
Baal Zlatá rybka. Odkazuje na Lovení zlatých rybek, japonskou hru, která se dá provozovat ve dvojicích. Dva, pamatujete?
Ba'al v; Urchin
Urchin je starší výraz pro ježka, též pro mořského ježka, také souvisí se zmíněnými postavami, a to tak, že... dost spoilerů.
Ba'al vi; Snowcap
Baal šestého typu, sněhová čepice, je poslední ze... až na konci, víte? A My nesmíme ani napovídat.
Bahamut Knight
Bahamut je v pozemské mytologii ryba, která podle arabských mýtů pluje po hladině bezedných vod. Potopit se nesmí, protože na zádech nese býka. Býk je rovněž nákladní, hřbet má obtížen rubínovou skálou, na níž sedí či stojí anděl, nesoucí šestero pekel. Ohnivé prostory démonů drží Zemi, nu a nad naší rodnou hroudou se nachází sedmero nebes. Ve této - i jiných videohrách, respektive jejich světech jde ovšem o tvora poněkud nepatrnějšího. O ještěrčího muže. V tomto konkrétním případě rytíře...
Bahamut Lancer
... případně kopiníka...
Bahamut Monk
... nebo mnicha, samozřejmě východního typu, bojového a bojovného...
Bahamut
... aby se ke slovu dostal i ještěrák obyčejný.
Barbarossa
V našem světě byl Chajruddín Barbarossa známý pirát. Více odkaz.
Barras
Vlastní jméno.
Basilisk Knight
Bazilišek patří mezi známé a nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným. Tady jde ovšem o další plazí rasu, se svými rytíři.
Basilisk Lancer
... kopiníky...
Basilisk Monk
... a kung-fu mnichy.
Battlehopper
Battle grasshopper. Bojový luční koník.
Beelzebub
Pán much, který ovšem mouchám nevládl, ba právě naopak – chránil před nimi. Belzebub byl původně předžidovským bohem, teprve později se stal jedním z šéfů pekla.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Bella
Vlastní jméno.
Belphegor
Pekelný démon významného postavení, který má v referátu pokoušení lidí skrze objevy a vynálezy, vedoucí k pořádnému zisku.
Bismarck
Jak jinak by se měl jmenovat lev osoby s titulem Kaiser (Císař), než po známém pruském kancléři?
Black Axefighter
Černý sekerou bojující. On se nabízí překlad Sekerník, jenže to bylo mírumilovné povolání, sekerníci byli tesaři, specializovaní na vodní kola i další části mlýnů.
Black Blade
Černá čepel. Tady název speciální jednotky.
Black Cait
Skotsky Černá kočka.
Black Pikeman
Pikenýr byl pěšák, vyzbrojený píkou, od dvou a půl až k pěti metrů dlouhým kopím, určeným k boji s jízdním protivníkem. V období třicetileté války tvořili páteř armád, spolu s dnes tak populárními mušketýry.
Black Pudding
Další místně oblíbený rosol, Černý puding, což je vlastně jelito. Nebo krvavá tlačenka.
Blood Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Bloodreign
Obří mravenec Krvovláda nejspíš naráží jednak na královnu v čele mravenčí kolonie, tak způsob vlády některch pozemských panovníků. Anebo taky ne.
Bone Hunter
Kostlivý lovec. Obvyklý bubák.
Bone Knight
Kostlivý rytíř. Dtto.
Bone Lancer
Kostlivý kopiník. Totéž, co předchozí.
Braev
Není to překlep ve slově Brave. Je to schválně, aby bylo tohle vlastní jméno popisné.
Bullet Ant
Kupodivu skutečně existující mravenec. Vědeckým jménem Paraponera clavata, české nemá. Žije v tropických pralesích Nicaraguy, je nepříjemně jedovatý.
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Candiru
V našem světě ryba tohoto jména (česky Vandélie) obývá vody Amazonky. Tady je poněkud větší.
Carbuncle
Když se vám budou slovníky cizích slov snažit namluvit, že karbunkl je hnisavý zánět, tak jim věřte jen z poloviny, protože v nich chybí původní význam (beroucí jméno od uhlíku), totiž drahý kámen.
Cask Paraponera
Mravenec i nám známého druhu, viz Bullet Ant.
Catamount
Puma americká je největší americkou kočkovitou šelmou. Přesto jde - biologicky - o kočku malou.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Comet
Kometa.
Comrade
Společník Dobrodruha, tiché postavy v červeném, která se poprvé objevila ve 4 Heroes of Light. Tady se, mimochodem, konečně dozvíte, co je vlastně zač.
Crab Appling
viz Appling. Nebezpečné ovoce, původně plané jablko, čili crabapple.
Crimson Knight
Rudý rytíř.
Cú Chulainn
nejznámější a nejvýznamější hrdina irské mytologie.
Daedalus
V řecké mytologii největší vynálezce, stavitel a všeumělec, jehož nejznámjším výtvorem je krétský Labyrint (s Minotaurem uprostřed). A taky Ikaros, syn, který až příliš věřil ve své letecké schopnosti.
Dark Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. Herní. Temný.
Dark Lantern
O elementálech – aspoň těch původních – se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu. Tahle lucerna je Temná.
Dark Squire
Temný rytíř.
Dark Stomper
Přeložme si ho třeba slovem Dupač. To anglické označuje omezené vtipálky, kteří s oblibou dupou lidem na nohy.
Dark Warden
Temný strážce.
Death Pirate
Mrtvý pirát. Oblíbená postava, obvykle se vyskytující nedaleko zakopané truhly s kořisti a jednonohého kapitána.
Deathfish
Ryba smrti. Místní druh, využívající přinejmenším nejistotu vyvolávajícího jména.
Deathstalker
K smrti pronásledující. Stejný pokus zastrašovat jménem, jako předchozí.
Demon
Slovo démon má nejspíš tentýž základ jako bůh, pokud ho budeme hledat až v daleké Indii a v prastaré indoevropské spřízněnosti, z níž třeba řecké daimon či římské deus vzešlo ze slova daiwos s významem nebeský či zářící.
Denys
Pouze vlastní jméno
DeRosa
Pouze příjmení
Desert Vigilante
Pouštní stráž. Funkce.
D'gon
Drak. Stažený tvar, aby jich tu mohlo být víc.
Diabolos
Čili ďábel.
Diamante
Nejsilnější z místních Ba'alů. S tvrdostí diamantu.
Dragon Knight
Dračí rytíř.
Dragon Lancer
Dračí kopiník.
Dragon Monk
Dračí mnich. Samozřejmě bojový.
Dragon Zombie
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle už to má za sebou, případně je ovládán nějakým voo doo čarodějem.
Dragon
Drak.
Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý.
Dryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Duchy Guardsman
Vévodská stráž
Duchy Mage Guard
Magický strážný vévodství
Duchy Pike Guard
Magický strážný pikenýr vévodství
Dullahan
V irských pověstech i jinde v Evropě běžný bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Earth Lantern
Elementál země.
Einheria
Vlastní jméno. Tahle bojovná slečna ho dostala po einherjích, duších mrtvých skandinávských válečníků, kteří čekají ve Valhale na poslední boj.
Electro Lantern
Elementál elektrický.
Enemy Crab
Nepřátelský krab.
Evil Idol
Zlá modla.
Fire D'gon
Drak ohnivý
Fire Drake
Ono slovo drake sice dnes znamená obyčejného kačera, ale dříve se i jím označovala obluda, známá jako drak. Trochu menší, než obvyklý. A tady k němu ještě připojili ve hrách obvyklý element. Neboť, jak už staří Řekové a Indové předpokládali, hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Flame Moth
Plamenná můra skutečně existuje. Vědecky se jmenuje Axylia putris, česky osenice žlutavá. Otázkou je, jestli to návrháři věděli, nebo přilepili plameny k můře jen tak pro efekt.
Flare Lantern
Elementál plamenný.
Frosti
Staré božstvo, které ve Skandinávii někdy nazývali Jokul, jindy Frosti. Tahle personifikace mrazivého počasí má kromě jiného na svědomí ledové malby na skle. A převtělila se do proto do pozdějšího lidového Jacka Frosta.
Fungus
Houba
Gargantua
Obr z díla renesančního spisovatele Françoise Rabelaise. Hrdina pětidílného vyprávění se stal natolik populární, že dal jméno věcem poněkud větším, než velkým.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Gastric Worm
V našem světě jde o parazity v zařívacím traktu. Tady poněkud vyrostli.
Geist
Německy duch. Tady jméno postavy. Ducha Ducha.
Ghost Fungus
Duch houby. Proč ne.
Ghost
Duch.
Giant Scissors
Velké nůžky. Opis nebezpečně velkého kraba.
Giraffabularis
(nevím)
Gobbler
Hltoun.
Goblin
Skřet. Integrální součást (téměř) každé fantasy.
Goblin Archer
Skřetí lučištník.
Goblin Slasher
Skřetí sekáč. Ve smyslu popisném.
Gold Chomper
Zlatý... hledejte níže.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Granny Appling
Další z místních nebezpečných jablek. Mohlo by se vyšlechtit z odrůdy Granny Smith. NEbo taky ne. Ale Babiččino je.
Great Bat
Velký netopýr. Prostě jen velký létající savec
Great Moth
Velká můra. Když to vyroste, bude to nebezpečné, tak už od nepaměti zní krédo tvůrců dobrodružných příběhů.
Great Snipper
Velký střihač. Opis
Greater Cait
Anglo-gaelsky Větší kočka. Míněna samozřejmě výše uvedená cait sith.
Grizzly
Medvěd hnědý je zvíře, vyskytující se v několika poddruzích, od celkem malých huňáčů, až po tento kanadský kolos, jehož jméno pochází od šedavé (grizzle)barvy srsti.
Guzzler
Žrout.
Hamadryad
Řecké nymfy se dají rozdělit na tři hlavní skupiny a dryády patří k duchům vegetačním. Zpočátku byly smrtelné, protože většinou žily ve stromech; pokud byl strom poražen, umírala i dryáda. Později od tohoto zvyku upustily a volně pobíhaly po lesích a hájích, přátelíce se se Silény.
Harpy
Klasická řecká mytologie zná harpyje jako ošklivé ženy s ptačími křídly, bytosti ne zrovna dobrých způsobů. Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Heinkel
Vlastní jméno neohroženého rytíře. V předchozím dobrodružství ohroženého tím, že stál na opačné straně.
Hell Viper
Zmije je běžný jedovatý had. Čili ideální běžná obluda. Tahle má sice přízvisko pekelná, ale to jen pro zesílení efektu.
Helldiver
Vodní ptáci z řádu potápek (divers) byli dozajista hlavním vzorem pro tohoto živočicha, stejně jako pro střemhlavé bombardéry Curtiss Helldiver, operující za druhé světové války z palub amerických letadlových lodí.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Holly
V tomto případě jen vlastní jméno.
Human Trap
Past na lidi.
Hybrid
(nevím)
Chairman Profiteur
Vlastní jméno. Ovšem, jak bývá ve fantasy zvykem, popisné.
Chimera
Vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Chomper
Žvýkal. Jinak masožravá kytka, s největší pravděpodobností host ze hry Plants vs. Zombies.
Chompette
Žvýkalka. Slečna výše uvedeného druhu.
Ice D'gon
Drak ledový, herní element představující...
Ice Golem
... stejně jako tento ledový golem.
Ice Princess
Ledová princezna. Takhle královny obvykle začínají kariéru.
Imp
je totéž, co český rarášek, plivník nebo šotek, prostě malý ďáblík, který se sice stará o blaho domu, ale občas také něco vyvede a tu a tam vyžaduje duši (což je evidentní reakce křesťanství při likvidaci pohanských pověr).
Imperial Axe Van
Předvoj císařských sekerníků.
Imperial Axe
Císařský sekerník
Imperial Blade Van
Předvoj císařských čepelníků. Tedy jednotek, vyzbrojených meči..
Imperial Blade
Císařská čepel.
Imperial Desert Axe
Císařský pouštní sekerník.
Imperial Desert Blade
Císařský pouštní šermír.
Imperial Desert Katana
Císařský pouštní ozbrojený katanou.
Imperial Desert Medic
Císařský pouštní ošetřovatel.
Imperial Desert Shield
Císařský pouštní štít. Tedy obránce
Imperial Desert Sniper
Císařský pouštní ostřelovač.
Imperial Desert Spear
Císařský pouštní kopiník.
Imperial Desert Stave
Císařská pouštní hůl. Tedy léčitel, pracující s kouzelnou holí.
Imperial Guardsaxe
Císařský strážný sekerník
Imperial Guardsblade
Císařská strážná čepel. Tedy šermíř.
Imperial Guardshield
...gardový štítonoš...
Imperial Guardspear
... strážné kopí, tedy opis
Imperial Guardstave
... strážná hůl, tedy opět opis
Imperial Katana Guard
... strážný, ozbrojený katanou.
Imperial Katana Van
Předvoj císařských šermířů, vyzbrojených katanami
Imperial Katana
Císařští šermíři, vyzbrojených katanami
Imperial Medic Guard
Císařský léčitel, přidělený ke strážnému oddílu
Imperial Medic Van
Císařský léčitel, přidělený ke oddílům předvoje
Imperial Medic
Císařský léčitel. Tečka.
Imperial Shield Van
Císařští štítonoši v předvoji.
Imperial Shield
Císařští štítonoši.
Imperial Sniper Guard
Císařští štítonoši v hlídce.
Imperial Sniper Van
Císařský odstřelovač v předvoji.
Imperial Sniper
Císařský odstřelovač.
Imperial Spear Van
Císařský oštěpník (tedy voják, vyzbrojený oštěpem, jako hlavní zbraní, předvoje.
Imperial Spear
Císařský ten o definici výše.
Imperial Stave Van
Císařská hůl, už víte, co je zač...
Imperial Stave
...a konečně císařská hůl bez dalšího přídavného jména či upřesnění, tedy léčitel, pracující s kouzelnou holí
Inferno Golem
Golem pekelný...
Iron Golem
... a železný.
Iron Man
Železný muž, čili robot. Zde mnoha typů
Jabberwock
Česky Žvahlav nebo Tlachapoud, host z Carrolovy Alenky za zrcadlem
Janne
Vlastní jméno
Kaiser Cobra
Kobra císařská. Kromě příbuzenství s pozemskou kobrou královskou též příbuzná s císařem Vilémem, neboť s tímto německým panovníkem bývá v angličtině německé slovo pro uvedený titul spojováno. A vzpomínáno nepříliš dobře.
Kaiser Oblivion
Císař Zapomnění. Titul. Naznačující.
Kamiizumi
Vlastní jméno.
Kelaino
Další z řeckých harpyjí.
Khamer Footman
Sluha následujícího.
Khamer
Vlastní jméno měkdejšího panovníka místního pouštního království
Kikyõ
Vlastní jméno.
Killer Ant
Zabijácký mravenec. Opis.
Killer Scorpion
Ne všechny druhy štírů vlastní jed, schopný člověka nějak vážně ohrozit. Bohužel jistá čeleď (Buthidae) je k tomu vybavena naopak docela dobře a ti pak mají pověst zabijáků.
Knight Dragon
Drak rytířský
Kobold
Německý skřítek (který později dal jméno kobaltu), začínal v pověstech jako hospodáříček, s postupem času se ale z domácího pomocníčka stal důlním trpaslíkem ve špičaté čapce, škádlícím havíře. Taky pomáhajícím, jak už to v podobných případech bývá.
Kobold Archer
Lučištník předchozího rodu...
Kobold Slasher
... a sekáč, míněno ozbrojen zbraní, která se takto používá.
Ladon
Drak řeckých mýtů, nikdy neusínající strážce sadu, v němž rostla Héřina jabloň se zlatými jablky
Land Turtle
prostě suchozemská želva, rod Terrapene. Zde ovšem trochu přerostlá.
Legion Archer
Lukostřelec (eternijských) legií.
Legion Impaler
Napichovač, respektive bojovník téže jednotky jako předchozí, ozbrojený píkou či kopím.
Legion Mage
Kouzelník zmíněné armády.
Leviathan
Obrovská mořská obluda, většinou má podobu velryby (ale opravdu velké), méně často pak krokodýla nebo hada, případně draka. Ochránce mořských tvorů, v Apokalypse ovšem jeden z démonů, kteří svět zničí.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Living Armor
Živá zbroj, někdy obvyklé strašidlo, brnění bez obsahu, ale třeba taky hrdina krásné Calvinovy novely Neexistující rytíř (Il cavaliere inesistente, 1959).
Lord Providence
Pán prozřetelnosti. Titul opravdu těžkého protivníka
Lucifer
kníže pekelné ke svému jménu a existenci prý přišel náhodou – když se prorok Izaiáš posmíval jistému babylonskému králi, který se velkohubě pustil do války a pak ji prohrál. Lucifer je totiž Jitřenka (čili Venuše, ale astronomií si to komplikovat nebudeme) a Izaiáš se vysmíval pádu chvástavého krále, připomínajíc, že spadl při vzestupu do nebe do pekla, což bylo míněno obrazně.
Lux Lantern
Lampa, co svítí. Jaký nezvyk. Ale když tu elementární živly představují lucerny, pak prostě musí dojít i na světlo.
Mad Shark
Šílený žralok.
Mage Apprentice
Čarodějův učeň
Magic Ant
Mravenec kouzelný.
Magician
Kouzelník.
Mage paraponera
Další Mravenec kouzelný. Paraponera je totiž rod mravenců, jehož zástupce lze nalézt v celé holarktické oblasti, tedy i u nás.
Magnus Bat
Velký netopýr. Dvojjazyčně, latinsky a anglicky. ALe pořád jen létající savec.
Mailed Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Pancéřovaný
Mammon
je démon nejdémonovatější, čili ďábel, už podle jména jde o pekelného hodnostáře, který má na starosti hříchy boháčů.
Mandragora
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Maneater
Lidožravec.
Marine Devil
Mořský ďábel. Ne ta hlubinná ryba, které říkáme ďas mořský, ta je anglicky angler. Prostě mořský čert.
Megalodon
Pověstný třetihorní žralok.
Megascolides
Australský červ, metr dlouhý, s pouhými dvěma centimetry průměru.
Melusine
Byla vodní pannou, aspoň podle vzhledu. Obývala francouzské pověsti, pardon, zámek Lusignan a byla pramátí tamního rodu. Její matkou byla mořská panna a tak Meluzína, kdykoliv vlezla do vody, brala na sebe matčin tvar – zaměnila nohy za rybí ocas. Když se provdala, nechala si svou zvláštnost nechala pro sebe. Dlouho to nevydrželo, Meluzína odletěla, aby se v podobě větru vracela a věštila klíčové rodové okamžiky.
Mephilia
Vlastní jméno
Mephisto
Ďábel z německého folkloru, přesněji z pověsti o Faustovi, díky níž se stal celebritou, aniž by k tomu pořeboval zaříkání a okultisty.
Merchantry Blade
Obchodnictvo je místní skupina nevybíravých podvodníků, zlodějů a obchodníků, a toto je její čepel, neboli strážce.
Merchantry Mage
Kouzelník předchozí organizace
Merchantry Thug
Hrdlořez Obchodnictva.
Minette
vlastní jméno
Minotaur
Člověk s býčí hlavou, podle nejznámější verze řeckého mýtu syn krétské královny Pasifaé a býka. Řádil v tamním Labyrintu, požíraje z Atén posílané lidské oběti. A to až do chvíle, kdy aténští poslali Thésea. Nahlédněte do Bestiáře, chcete-li podrobnosti.
Minotaur Zombie
I když pozemští bokové, čili voo doo čarodějové, používají jako výchozí materiál pro zombie těla lidská, ve hrách jim na původu nezáleží.
Mizuchi
Japonský drak a vodní božstvo.
Monoceros
Vědecky monodon monoceros, je menší kytovec, pověstný dlouhým rohem (ve skutečnosti extrémně přerostlým zubem). K téhle obludě si tady půjčili jednu polovinu vědeckého jména...
Monodon
... a k téhle druhou.
Morrigan
Válečná bohyně irských Keltů, původně složená ze tří bojovných dam: Badhbh Cath, Macha, a Nemain.
Mr. Tracsute
Učitel tělocviku s přiléhavým jménem pan Teplak. Křestním jménem Swetti.
Ms. Veeling
podobně jako předchozí, i tohle jméno promlouvá, jde o dámu, prosazující oproti předchozímu jiné metody a formy vzdělání. Ale čím, to netuším.
Mummy
Mumuie.
Myconid
Původem z Dungeons and Dragons, kde jsou tyhle houby (jméno je vytvořeno z obvyklé biologické předpony pro houby a vše s nimi spojené, například mykologie), rasou inteligentních muchomůrek.
Mythril Shell
Mithril je J.R.R. Tolkienem vymyšlený kov, který se ve světech Final Fantasy ujal. Shell pak prozrazuje želvu. A materiálu jejího krunýře.
Nepenthes
Láčkovka.
Nightmare
Noční můra
Nikolai
Vlastní jméno
Norzen
Vlastní jméno
Nurse-In-Training
Zdravotní sestra na zkoušku.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Okyupete
Ókypeté je jedna z harpyjí, řeckých poletujících monster. Více detailů ve skutečném Bestiáři.
Ominas
Vlastní jméno černého mága
Orc
Tohle slovo, někdy do češtiny překládané jako skřet, si vymyslel J.R.R. Tolkien. Respektive se nechal inspirovat starou anglosaštinou, kde znamenalo démon.
Orc Leader
Vedoucí ork
Orc Lord
Ork se šlechtickým titulem
Orc Zombie
Ork zombifikovaný
Panther
Panter v legendách není černou formou levharta, ale samotářským zvířetem se skvrnou na zádech, která podle Plinia mění velikost podle měsíčních fází. Aristotéles a po něm mnozí další, až do středověku, vzpomínají zvláštní vůni, kterou panter vydává, ta přitahuje všechna zvířata i lidi. Je protivníkem draka a tedy monstrem kladným.
Paradise Appling
Jablko z ráje. Ovšem kousavé, ne k nakousnutí.
Paraponera
Rod mravenců, jehož zástupce lze nalézt v celé holarktické oblasti, tedy i u nás
Poison Moth
Jedovatá můra. Navzdory tomu, že některé můry skutečně jedovaté jsou, žádná v našem světě se tak nejmenuje.
Praline
Praline a la Mode, aneb Diva bitevního pole. Jméno.
Praline Admirer
Ctitel zmíněné zpěvačky
Praline Devotee
Fanoušek zmíněné zpěvačky
Praline Enthusiast
Nadšený obdivovatel zmíněné zpěvačky
Private Piddler
Vojín Piddler
Providence
Prozřetelnost.
Queen Moth
Královna můra. Hříčka s Queen mother, Královna matka.
Rabbie
Králíček.
Rafflesia
V našem světě je Rafflesia arnoldi známá coby kytka s největším květem. Opravdu velkým, o průměru až jeden metr a váze jedenáct kilogramů.
Ratatoskr
Host ze severské mytologie. Ratatosk je veverka, jejíž jméno znamená Vrtající zub, která pobíhá po stromě stromů Yggdrasilu. A roznáší pomluvy.
Red Flan
Rosolovité pudinky, hromady slizu či kapky neidentifikovatelné hmoty se objevují ve spoustě konzolových her. Tenhle se představuje jako červený dortík.
Red Helm
Rudá přilba. Opis medvědího monstra.
Regulus
Malý král, Alfa leonis, nejjasnější hvězda souhvězdí lva.
Remora
Remora, čili Echeneis, je na jedné straně nevelká ryba s příživnickým přísavným orgánem na hlavě; česky štítovec lodní (Remora remora) nebo štítovec lodivod (Echeneis naucrates) a přísavky jsou původně první hřbetní ploutví, na druhé legendární ryba, o nichž už Plinius píše, že jedna jediná dokázala zastavit loď císaře Caliguly, poháněnou čtyřmi sty veslaři.
Revenant
Vznešenější (francouzský) výraz pro strašidlo.
Rosalia
(Jde o mumii, takže nevím)
Rukh
Ruchch, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Salamander
Nebývá ve společnosti jiných nadpřirozených tvorů mlok, jak by se zdálo, ale zvláštní stvoření, Elementál, v tomto případě patřící ohni
Sandhopper
Pískoník, Pouštní kobylka, prostě hmyz příbuzný lučnímu koníku, jen obývající poněkud jiný biotop. Tedy slovní hříčka.
Sandworm
Písečný červ je nejspíš hostující hvězdou ze slavné science fiction Franka Herberta Duna.
Satan
je prostě Satan. Známá hlava Pekla.
Scorpion
Ne všechny druhy štírů vlastní jed, schopný člověka nějak vážně ohrozit. Bohužel jistá čeleď (Buthidae) je k tomu vybavena naopak docela dobře.
Sea Serpent
Mořský had je spolu s krakenem a leviathanem nejznámějším monstrózním legendárním obyvatelem oceánu. V mnoha variantách. Olau Magnus například popsal mořského hada, který se podle jeho informací vyskytuje u norského pobřeží, jako šedesátimetrovou obludu, která ze skalních děr vylézá jen za teplých letních nocí a to buď na břeh, kde požírá dobytek, nebo na širé moře, živě se pak ústřicemi či kraby.
Sergeant Sapp
Seržant Sapp. Hodnost a příjmení.
Shadowcaster
Stínovrh. Vaše vlastní kopie, jíž proti vám vysílá jeden z hlavních protivníků.
Shield Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je obrněný.
Shinryu
Japonský drak, konkrétněji nebeský dohližitel nad větrem a deštěm, v Číně známý jako Shenlong.
Shooterbug
Střelbrouk. Místní nebezpečný hmyz.
Silver Chomper
Chomper stříbrný.
Silver Wolf
Stříbrný vlk. Možná něco jako místní nápodoba naší kožešinové stříbrné lišky.
Skull Hunter
Kostlivý lovec. Záhrobní zjevení, stejně jako následující...
Skull Knight
...Kostlivý rytíř...
Skull Lancer
... a Kostlivý kopiník. Ve všech případech prostý popis.
Sky Archer
Nebeský lučištník. Ani on, ani následující nejsou ničím jiným, než příáslušníky leteckých sil.
Sky Dueler
Nebeský soubojník.
Sky Pikeman
Nebeský pikenýr.
Slayerbug
Brouk Vrah. Takový ten brutálnější.
Slime
Běžná (aspoň pokud jde o hry) hromada živého slizu.
Soil Eater
Půdožrout. Velký červ, takže jde o opis. A slovní hříčku se Soul eater, požírač duší.
Spartan
(nevím)
Specter
Duch, čili strašidlo.
Sphere
Koule
Spriggan
Sprigganové jsou cornwallští skřítci. Straší v opuštěných zříceninách, u mohyl a menhirů, mají na svědomí špatné počasí, špatnou úrodu, špatný zdravotní stav. Často také zaskakují za bludičky a svádějí za nocí pocestné do bažin.
Striped Rabbie
Pruhovaný králíček. Opatrně, slovo rabbies znamená vzteklina.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Superd'nought Baël
Dreadnought byl typ bitevních lodí na svou dobu (začátek dvacátého století) převratné konstrukce, který postavil tehdejší námořní mocnosti zpět na startovní čáru budování převahy.
Teddy Bear
Plyšový medvídek dotal své anglické jméno po americkém prezidentu Theodoru "Teddym" Rooseveltovi.
Teufel
Čert po německu.
The Jackal
Člen určitý napovídá, že tento Šakal není psovitá šelma, ale člověk, takové jméno nesoucí.
Treant
Legenda z legendy, čili monstrum z Dungeons and Dragons. Jinak složenina slov Tree a Giant, Obří strom, či Stromový obr, jak chcete.
Troll
Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí. Ale tohle vypadá na ten první případ.
Valtora
(nevím)
Venomous Snake
Jedovatý had. To někteří bývají.
Vorpal Bunny
Smrtící králíček. Tohoto obyvatele několika fantasy světů si vymyslela skupina britských komiků, známá jako Monty Python. Slovo vorpal je pro změnu dílem dalšího Brita, Lewise Carolla.
Vucub Caquix
Namyšlený obludný pták mayských mýtů, který o sobě prohlašoval, že je Sluncem, Měsícem a pochopitelně i Pánem světa. Známí hrdinové Húnahpú a Ixbalanque se mu to pokusili svými foukačkami rozmluvit; v prvním kole, kdy na něj číhali pod ovocným stromem, se jim to nepodařilo, navíc přitom přišel Húnahpú o ruku.
Vulture
Sup. Ten pták.
Walpurgis
Valpuržina noc, spojovaná s čarodějnicemi (a zde dávající jedné takové jméno) byla pojmenována podle svaté Walpurgis, která měla tu smůlu, že ji svěřili právě den tohoto svátku, kterému u nás říkákáme Čarodějnice, a který se církvi navzdory drží v noci z posledního dubna na první květen.
White Cait
Bílá kočka. Anglo-gaelsky. Viz Caith Sith, tvor původní.
White Queen
Bílá královna. Odkazuje na element ledu, jako ostatně i v jiných případech. Od komiksů, přes filmy, až k videohrám.
Witch
Čarodejnice.
Witchbug
Hmyz čarodějnický. Pouhá slovní hříčka.
Wolf
Vlk.
Wraith
Je hezké anglické slovo s celou řadou významů, točících se kolem tajemna. Překlad, který se mi líbí nejvíc, je dnes už zapomínaný český výraz pro strašidlo: mátoha.
Wyvern
česky saň, ovšem dračí samice to tak docela není. Má pouze jeden pár nohou, jeden pár křídel. Bývá menší. S jednou hlavou a obvykle nechrlí oheň. Jinak se od svého příbuzného příliš mnoho neliší.
Yõko
Vlastní jméno. Japonské ženské. Tady ale vychází z yokai, což je v jazyce té země slovo pro ducha, či zjevení.
Zauberer
Čaroděj. Německy.
Zombie
Populární oživlá mrtvola haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehlivý sluha. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i z živého člověka.
Zombie Knight
V zombie může být proměněn rytíř...
Zombie Samurai
...nebo japonský rytíř samuraj...
Zombie Shark
... žralok...
Zombie Wolf
... či zombifikovaný vlk.
Zwart
Místní kočkovitá šelma, jejíž jméno přišlo do naší angličtiny z příbuzných germánských jazyků, a znamená prostě Černý. Například holandské Zwarte.

 

poslední úpravy 14.12.2017

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny