Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Final Fantasy IV. The After Years


Final Fantasy IV. The After Years

systém a rok vydání: mobily 2008 (JP), WiiWare 2009 (JP,USA,EU)

Vydavatel: Square Enix

 

Final Fantasy IV

Dlouhou dobu se série vyhýbala pokračování, až přišel rok 2003 a Final Fantasy X-2. Čímž byly prolomeny ledy a začalo se vrtat v uzavřených světech. Po desítce přišla na řadu sedmička, Crystal Chronicles dostaly prequel, aby stejně jako Final Fantasy XII. rozvíjely vlastní svět v řadě následníků.

The After Years je samozřejmě pokračováním čtvrtého dílu. Nejprve se objevilo na japonských mobilních telefonech, později také ke stažení na WiiWare. Zachovalo si grafiku GBA (přesněji Wonderswan Color) verze předchůdce, stejný bojový systém a stejná monstra. Plus mnoho dalších hostů z jiných Final Fantasy. Vše se točí kolem potomka dvou hlavních hrdinů, ale ti původní také přijdou ke slovu ...

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, pokud jde o monstra jiného než mytologického původu, pak ven, někam, kde je více informací. Poděkování patří také stránkám Final Fantasy Compendium, kde jsou některé z příšer téhle herní série už demaskovány.

 

 

Abyss Worm
v překladu Hlubinný červ nejspíš je opravdu tím, čím se ukazuje, tedy hlubinným červem.
Adamantine Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Materiál, z něhož je tento konkrétní golem vyroben viz následující monstrum.
Adamantoise
Je stažením Adamant Tortoise, přičemž adamant je legendární velmi tvrdý kov nebo nerozbitná substance. Podobnost se slovem diamant není náhodná, jméno nejtvrdšího nerostu ze starého řeckého slova vychází.
Agart Turtle
Želva agartská. Agart je místní vesnice.
Ahriman
V Persii byl Ahriman (starším jménem Angra Mainyu), démonem zkázy, bohem smrti a zla, zkrátka stejným protihráčem, jako je například Satan.
Alligator
nepotřebuje překlad ani bližší vysvětlování, leda návštěvu zoologické zahrady
Almon
(nevím).
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Alvacimo
(nevím).
Amazon
Amazonka. Žena válečnice z mýtického národa (u starých Řeků), jemuž vládly ženy a za nějž bojovaly ženy.
Amoeba
Améba má i vlastní hezký český název měňavka. Je to jednobuněčný organismus, pohybující se pomocí panožek. Nevím jak pro vás, ale pro mě má tohle všechno nostalgickou příchuť základní školy.
Antlion
Mravkolev je hmyz z řádu Síťokřídlých (Neuroptera). I když i dospělci bývají draví, přece jen je nejpověstnější larva, vyhrabávající písečné pasti. Objevuje se také ve středověkých Bestiářích (většinou pod řeckým názvem), jako zvíře s hlavou lva a tělem mravence, což už takhle popsáno prozrazuje vtip.
Arachne
Nešťastná dívka z řeckých mýtů, která vyzvala k soutěži ve tkaní samotnou Athénu. Jak už to bývá, prohrála, oběsila se, ale bohyně ji proměnila v pavouka, čímž dala život příběhu a jméno těm zajímavým osminohým potvůrkám, kterých se většina dvounohých inteligentních potvůrek neinteligentně štítí a bojí. (I já.)
Armadillo
je anglicky docela obyčejný pásovec, čili savec z čeledi Dasypodidae, armadillo z FF 4 ovšem dle představy grafiků vypadá jako jiné zvíře – luskoun, což je také savec, ale poněkud ještěrovitého vzhledu, se šupinami místo chlupů
Armor Construct
Ze zbroje sestavený. Prostě robot.
Armored Fiend
Obrněný nepřítel.
Armstrong
Doslova strong arms, tedy silné paže. Případně zbraně.
AssasShin
Ono se to obecně docela ví, ale já to zopakuji: anglické i románské slovo assassin, čili (politický či jinak profesionální) vrah vychází od hašiše, respektive hašašínů, středověké sekty islámských bojovníků. Shin vypadá na něco japonského. Jenže japonsky neumím a překladače vlastně taky ne.
Astaroth
Astaroth je, podle Pseudomonarchia daemonum, jedním z pekelných knížat, velící 40 legiím ďáblů. Jménem ovšem odkazuje hluboko do historie, k Ištar, babylónské bohyni plodnosti a lásky.
Asura
Asurové přicházejí z Indie, v hinduismu jsou nadpřirozeným národem, stojícím v opozici proti dévům, takže jsou často v zkratce považováni za démony. Stejně tak i v zoroastrismu. I tady. Buddhističtí asurové jsou na tom o něco lépe.
Atmos
Řecké slovo atomos, znamenající nedělitelný, už ve starověku označovalo základní stavební kámen veškeré hmoty. Teprve v roce 1897 objevil Joseph J. Johnson elektron, první známou subatomární částici. Jméno ale nelže. Atom je skutečně nedělitený – chemicky.
Backed Worm
Vyztužený červ. Tedy poukazování na jeho obranu.
Bahamut
Bahamut je ryba, která podle arabských mýtů pluje po hladině bezedných vod. Potopit se nesmí, protože na zádech nese býka. Býk je rovněž nákladní, hřbet má obtížen rubínovou skálou, na níž sedí či stojí anděl, nesoucí šestero pekel. Ohnivé prostory démonů drží Zemi, nu a nad naší rodnou hroudou se nachází sedmero nebes.
Baigan
Jméno z původního příběhu, aneb staří nepřátelé se vracejí.
Balloon
Patří do stejné skupiny potvor jako Mine či Bomb. Je z nich nejslabší, čili předzvěst toho co hráče později čeká. Balón proto, že je kulatý, vznáší se – a konečně, proč by ne, i balóny plněné vodíkem, tu a tam shoří či vybuchnou.
Bandit
Bandita, loupežník, jinak též psanec.
Barbariccia
Spolu s několika dalšími kolegy přichází z Božské komedie Danta Aligieriho. Když básník spolu s Vergiliem procházeli Peklo, setkali se s tímto démonem, velící deseti jiným.
Barnabas
Barnabáš je v českých pohádkách oblíbené jméno pro čerta, ( i když jde jinak o apoštola) ale tenhle je frankensteinovským monstrem (robotem, chcete-li) doktora Lugae.
Baron Guardsman
Strážný z království Baron.
Baron Marine
Námořník z téhož království.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Beam Cannon
Paprskové dělo. Klasika už z dob pulpové science fiction
Beelzebul
Pán much, který ovšem mouchám nevládl, ba právě naopak – chránil před nimi. Belzebub byl původně předžidovským bohem, teprve později se stal jedním z šéfů pekla.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Belphegor
Pekelný démon významného postavení, který má v referátu pokoušení lidí skrze objevy a vynálezy, vedoucí k pořádnému zisku.
Black Flan
Rosolovité pudinky, hromady slizu či kapky neidentifikovatelné hmoty se objevují ve spustě konzolových her. Tenhle se představuje jako černý dortík.
Black Knight
Černý rytíř je další z generických, čili naprosto běžných protivníků.
Black Lizard
černá barva je další z oblíbených přídomků, majících vyjadřovat nebezpečí. Stejně tak i ještěrky tak docela nepatří mezi oblíbené živočichy
Blade Dragon
Draci ke každé pořádné, cti dbalé fantasy patří. Tenhle je čepelový. Tedy pěkně ostrý.
Blast Golem
Jeden z řady místních golemů (viz), poněkud výbušný.
Blaze Toad
Ohnivě výbušná je i tato žába.
Blizzard Doll
Loutka s mrazivými útoky.
Blood Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Blood Eye
Krvavé oko. Nejspíš jen za účelem vystrašení.
Blood Flower
I když to možná návrháři nevěděli, skutečná blood flower existuje – česky se jí říká klejicha kurasavská (Asclepias curassavica) a je to jihoamerický polokeř
Bloodbones
Bloodbones pochází z folklóru a to irského, respektive britského. Je to bubák, který někdy straší ve skříni a jindy ve vodě, v obou případech většinou děti. Něco jako naše Krvavé koleno.
Blue Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Modrý
Bog Toad
Ropucha z močálů. Mazlíček a poskok následující dámy.
Bog Witch
Čarodějka z močálů, čili povolání i s adresou, jak se často objevuje v mnoha folklórních skazkách či pohádkách.
Bomb
Místní běžná živá pyrotechnika. Bomba.
Bomb King
Bomba královská. PAtrně podstatně větší brizance, než bomby obyčejné.
Bone Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je poněkud kostlivý
Boss Gobby
Šéf Gobby. Gobby je nejspíš trochu upravené goblin, skřet.
Brina
Další návštěvník z velké literatury, přesněji opět z Danteho Božské komedie. Calcobrena je jedním z třinácti démonů, kteří stráží osmý kruh pekla, Malebolge. Tady rozdělená na dvě.
Cagnazzo
Spolu s dalšími kolegy přichází z Božské komedie Danta Aligieriho. Když básník spolu s Vergiliem procházeli Peklo, potkali Cagnazza, Velkého Kaina, tamtéž, kde Barbaricciu.
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Calca
Calco je půlkou z Calcobreny, dočtete se u Briny.
Captain
Kapitán. Vojenský, ne námořní.
Caterpillar
Housenka.
Catoblepas
Těžké zvíře, s hlavou věčně skloněnou, s jedovatým dechem, protože se živí jedovatými keři.
Cave Bat
I když tu hlavní roli samozřejmě hrála jednak (ne)obliba netopýrů plus prostředí, v němž na tuto potvoru narazíte, tak i v našem světě jeskynní netopýr existuje: několik druhů netopýrů (třeba australský Vespadelus finlaysoni) slovo cave ve jméně nese.
Cave Naga
Nágové jsou hadím či dračím národem vod a lesů, jejich králové, nágarádžové, střeží v podvodních palácích posvátná buddhistická písma. Anebo jen přináší blahodárný déšť, dávají pozor na prameny a řeky. Občas také způsobí nějaké to sucho nebo záplavy. Vzhledem napůl hadi a z poloviny lidé. Aspoň v Indii. V Malajsii je totiž tamní námořníci vidí jako obří mnohohlavé draky, na Jávě a v Thajsku, kde patří k obvyklé výzdobě chrámů zase mívají pět hlav a jsou bohy podsvětí.
Cecil
Ano, je to on. Hlavní hrdina předchozího dobrodružství.
Centaur Knight
Nejznámější ne-lidský národ, z poloviny lidé a napůl koně, žil v Thessálii a na západě Arkádie. V řeckých mýtech se o něm nehovoří nijak dobře, Kentauři byli divocí, zlí a nebezpeční. Samozřejmě až na výjimky, jako byl moudrý Cheirón, či Héraklův přítel Folos.
Centaurion
Kentaur s vojenskou hodností, čili milé zkřížení mýtické bytosti s římským důstojníkem – centurionem.
Cerberus
Kerberos, jak je známo, byl tříhlavý pes, strážce řeckého Podsvětí. Přelstít ho dokázal jen málokdo a to nejen pro to, že kromě tří hlav (někteří vystrašenci tvrdí, že jich bylo padesát nebo i sto, což původně byla nejspíš i pravda) měl kolem krku hady a na ocase hlavu dračí, případně ostny.
Cid
Známý konstruktér (nejen) létajících lodí z většiny her série. Tady se prostě potkáte s kdekým.
Cindy
Jedna z trojky Magus Sisters, skupinky, vyskytující se i jiných hrách. Proč se tyhle slečny jmenují, jak se jmenují, mi zatím není jasné.
Cliff Eagle
Orel skalní. Ale ne ten orel skalní našeho světa, ten se anglicky řekne golden eagle. Tohle je prostě nějaká forma místního dravce.
Clockwork Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tohle je ovšem mechanický robot
Clockwork Soldier
Ideál generálních štábů: mechanický voják.
Cockatrice
je jen jinou jazykovou verzí baziliška
Coeurl
Návrháři oblud si tohle kočkovité monstrum vypůjčili z první povídky později slavného SF spisovatele Alfreda E. Van Vogta. Ten příběh se jmenoval Black Destroyer, vyšel v červenci 1939 v časopise Astounding Science Fiction, a i když mám neodbytný pocit, že se objevil i česky, nějak se mi ho nedaří najít.
Coeurl Regina
Královna předchozího druhu.
Cooler Leech
Není mrazivá pijavice, ale opis chapadel chobotnice.
Cooler Mammoth
Mrazivý mamut taky není mamut, ale podobná chobotnice mamutích rozměrů.
Count Malboro
Malboro (viz níže) hraběcí.
CPU
čili Central Processing Unit, srdce počítače. V životě každého počítače nastane chvíle, kdy máte chuť ho rozšlapat. Tady musíte.
Creator
Stvořitel. Pokud jste ještě nehráli, víc neprozradím...
Crocodile
Krokodýli jsou nebezpeční i v našem světě, takže ani tady na nich není co vylepšovat.
Crystal Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je krystalický.
Curse Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je prokletý.
Cyanico
(nevím)
Dark Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je temný.
Dark Elf
Temné elfy sice zpopularizoval J.R.R. Tolkien, ale nevymyslel si je. Vymyslet si je mohl Snorri Sturluson, který o nich psal a jehož černé elfy lze snadno identifikovat jako trpaslíky. Temné sice ne, ale zato o nich nejsou jiné zmínky.
Dark Grenade
Grenadečili granát patří mezi obvyklou finalfantasyovskou živou pyrotechniku.
Dark Knight
Temný rytíř. Běžná fantasy figura.
Dark Sage
Mudrc temné mysli, určitě ne jen oblečený v tmavých barvách.
Death Gaze
Návštěvník z Final Fantasy VI. (kde se v starší SNES verzi jmenoval Doom Gaze) má vyděsit smrtelným pohledem. Tady se mu to nijak zvlášť nepodařilo, zato v domácí hře, kde jako jediná potvora létal ve vzduchu, člověk opravdu vyjeveně zíral, když na něj nečekaně něco vyskočilo.
Deathmask
Smrtelná maska. Jméno popisem.
Defense Node
Jedna ze součástí počítače, který je třeba neprodleně zlikvidovat (ne, proslulý operační systém nejmenované firmy to není)
Demon Wall
obyčejná prokletá, čili démonická zeď.
Demonichin
Démon je démon (vysvětlení toho slova se tu už objevilo), zbytek nevím, každopádně jde o někhoo z vývojářského týmu.
Desert Sahagin
I když jsou sahaginové, známí to obyvatelé světů počítačových her, podstatou vodními bytostmi, tihle se kupodivu odstěhovali na poušť.
Devil's Castanet
Škeble, pojmenovaná po španělském lidovém nástroji. Vzhledem by to šlo, ale hrát s ní asi ne.
Dinozombie
je pochopitelně složenina z Dinosaurus a zombie.
Domovoi
Domovoj patří mezi nejznámější ochránce domovů u východních Slovanů, je to malý děda s dlouhým bílým vousem, chodící v červené košili, přepásané modrým pásem. okáže se proměnit v psa, kočku, samozřejmě hada, ale i v krysu či jiná zvířata. Má rád teplo a proto se může zabydlet i v lázních, sušárnách, prostě tam, kde nalezne pec. Každý domovoj si oblíbil jednu barvu, tuhle informaci, pro hospodáře zcela zásadní, neboť se jedná o šťastnou barvu domu, ale neprozradí.
Dragoon
Dragouni byla tak trochu zvláštní zbraň: šlo o jízdní pěchotu. Není to protimluv, k bitvě jeli na koních, v bitvě pokračovali po svých. Drak ve jméně pochází od drago, karabiny, krátké pušky, jíž byli vyzbrojeni a která (jako drak) plive oheň.
Duke Malboro
Malboro (viz) s titulem vévody
Dust Mousse
Další nebezpečný zákusek. Mousse je našlehaná pěna, dust – prach nebo pyl, nechám raději kuchařům.
Ebony Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je ebenový. Tedy černý, podle barvy toho dřeva.
Edward
Další z kladných hrdinů původního příběhu.
Echidna
Tahle matka mnoha oblud řeckých mýtů byla z poloviny krásnou ženou a z druhé části hadem. Bydlela v jeskyni a živila se lidským masem. Kromě toho vychovávala své potomstvo, jež zplodila s Týfonem. Nedopadla nejlépe, když jednou spala, zabil ji stooký pastýř Argos.
Elder Treant
Další legenda z legendy, čili monstrum z Dungeons and Dragons. Jinak složenina slov Tree a Giant, Obří strom, či Stromový obr, jak chcete.
Electrofish
Elektrická ryba, nejspíš příbuzná skutečně existujících sumců čeledi Malapteruridae, kteří dokážou prásknout ránou o síle až 350 V.
Elite Trooper
Elitní pěšák.
Ettin Snake
Původně to býval twin snake, had dvouhlavý. Nové Ettin je anglickou variantou staroskandinávského Jötunn (obr). Dvouhlavý obr Ettin se pak objevuje v Dungeons and Dragons.
Eukaryote
Eukaryoty jsme v podstatě my, jak autor, tak čtenáři. Vlastně složeni z eukaryotických buněk, onoho základního stavebního kamene organismů. Následujte odkaz, chcete-li vědět víc.
Evil Dreamer
nebude zlý snílek, spíš distributor špatných snů.
Evil Flame
Zlý plamen. Přesněji hříšná duše v plamenech.
Eyewing Moth
Motýl s kresbou očí na křídlech. Ale okáč to není. Prostě jen popis.
Fangshell
Zubatá škeble. Popis.
Fell Knight
Původně black knight, takže padlý? (vím, že by to mělo být fallen, ale já ty obludy nevymýšlel.
Fell Turtle
Možná totéž, co předchozí. Dříve se tahle želva jmenovala hell, tedy pekelná.
Fiend Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je nepřátelský.
Fire Doll
Ohnivá panenka. Tedy loutka, využívající ohnivých kouzel.
Flame Knight
Rytíř povahy ohnivé.
Flamehound
Plamenný pes.
Flan Princess
Statistikou i slovně yylepšená verze rosolovité hmoty. Nic jiného.
Flaygator
Aligátor, který vás stáhne z kůže.
Fledgling Rukh
Ruchch, který poprvé vylétl z hnizda. Ruchch viz Rukh někde dole.
Floating Eye
Poletující oční bulva je něco, s čím se prostě ve hrách musíte smířit,
Flood Worm
stejně jako s velkým červem, způsobujícím nejspíš potopy.
Frostbeast
Mrazivá potvora je pouhý popis, nic zvláštního.
Full Body
Tělo. Přesněji trup bez příslušenství.
Game Designer
Herní návrhář. Můžete si to s nimi vyřídit už v prvním příběhu, tady tradice skrytých prostor s programátory, grafiky, Nobuem Uematsu a erotickým časopisem pokračuje.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Gatlinghog
Během americké občanské války vyvinul vynálezce Richard Gatling zbraň s několika hlavněmi, poháněnou klikou, předchůdce dnešních rotačních kanonů, používaných v letecké výzbroji. Jako mnoho takových vynálezů, byl Gatlingův kulomet představován jako zbraň, která zachrání mnoho lidských životů (neboť strana, vyzbrojená touto novinkou bude potřebovat méně vojáků, tudíž bude i méně padlých).
Gavel Worm
Červ kladívkový. Místní druh, jako obvykle gigantických rozměrů.
Gekkou
V tomto případě vlastní jméno jednoho nindžy.
Ghost Knight
Duch rytíře, běžné evropské strašidlo.
Ghost Train
Vlak duchů přijel z Final Fantasy VI.
Ghoul
Ghúl je původně arabský požírač mrtvol, jemuž se časem dostalo geograficky neomezené slávy.
Gigantoad
popisné jméno Gigantic Toad, což by docela dobře mohl být přerostlější exemplář ropuchy obrovské čili bufo marinus.
Gigas Gator
Opět obvyklá hra se slovy, gigas znamená velký a gator je zadní část aligátora.
Gil Bird
Ptáček zřejmě dosti bohatý. Gil je finalfantasyovská měna.
Gilgamesh
Hrdina jednoho z nejstarších eposů světa byl uruckým králem (pravděpodobně i skutečně existující postavou). Jeho příhody posloužily jako vzor pro nesčetnou plejádu kulturních hrdinů evropských i asijských legend, ať už to byla třeba cesta do podsvětí, pletky s bohyněmi či marná honba za nesmrtelností.
Goblin
Skřet. Ve fantasy víceméně povinná figura. A protože jde o bojovný národ, pak má i své ...
Goblin Captain
... kapitány ...
Goblin Prince
...i knížata
Gold Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je ze zlata.
Gorgon
Tři Gorgony, Sthenó, Euryalé a Medúsa, byly původně krásné dívky a v obludy je pro ješitnost proměnili řečtí bohové. Jediná Medúsa byla smrtelná a jediná vstoupila do dějin.
Gray Bomb
Živá bomba v barvě šedé.
Gray Coeurl
Coeurl (výše pod C) barvy šedé.
Great Malboro
viz Malboro, jen poněkud větší
Green Cell
Zelená buňka se tady jmenuje obvyklý beztvarý puding. Zelené barvy.
Green Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je zelený
Gremlin
Původem britský skřítek, zodpovědný za podivné chování strojů, nepořádek v nářadí; když se praštíte kladivem do palce, tak za to také může on. A podobně. Začal si za první světové války s letadly, brzy se ovšem rozšířil i mimo ně.
Helldiver
Vodní ptáci z řádu potápek (divers) byli dozajista hlavním vzorem pro tohoto živočicha, stejně jako pro střemhlavé bombardéry Curtiss Helldiver, operující za druhé světové války z palub amerických letadlových lodí.
Hellflapper
Pekelná plácačka na mouchy – ta plácačka je nejspíš narážka na velká křídla tohoto fantastického motýla.
High Wizard
čaroděj vyšší magické hodnosti či vzdělání.
Hundlegs
No, podle vzhledu bych si nevsadil na stažení slov hundred legs, tedy ve jméně ano, ale zploštělý tvar těla navádí spíše k příbuzným mnohonožkám
Hydra
Hydra byla devítihlavá saň řeckých mýtů, která se usadila v bažinách u města Lerna a řádila. Veškeré akce na její likvidaci byly marné, protože s každou useknutou hlavou jí narostly dvě nové, z toho jedna nesmrtelná. Odstranil ji nakonec až nejslavnější z reků Hérakles a ani ten se neobešel bez pomoci svého přítele Ioláa.
Hydro Golem
Golme (někde nahoře je vysvětlivka) z vody stvořený. Prostě velký kus ledu.
Chaos Knight
Rytíř chaosu.
Chimera
Vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
Chimera Brain
Jen by mě zajímalo, kterýže to mozek z tří chiméřiných hlav to je. Tu poznámku jsem si neodpustil, i když slovo brain tu stojí ve smyslu duše.
Chimera Geist
Německé slovo geist - duch, nemá v angličtině (ostatně doma také) ani tak význam ducha jako strašidla, ale spíš v oné abstraktní rovině, duch národa a tak podobně.
Ice Lizard
Zatímco salamandři v mytologické verzi jsou známí i v našem světě, jejich ledový protiklad ne.
Ifrit
Příslušník druhé úrovně islámských démonů džinů.
Ichiro Tezuka
Jeden z vývojářů hry. Přesněji scénárista.
Imp
je totéž, co český rarášek, plivník nebo šotek, prostě malý ďáblík, který se sice stará o blaho domu, ale občas také něco vyvede a tu a tam vyžaduje duši (což je evidentní reakce křesťanství při likvidaci pohanských pověr).
Imuimu
(nevím).
Iron Giant
Železný obr, tedy jednoduchý popis vzhledu
Ironback
Pevný v zádech, prosté konstatování dobré ochrany, jež tomuto zvířeti přidělila Matka Příroda.
Izayoi
Vlastní jméno jedné slečny (znamená prý Šestnáctá noc).
Kain
Důležitá postava z minulé generace. Důležitá postava této generace. Jméno i charakter inspirované starozákonním bratrem, který zavraždil Abela.
Kaoriko
(nevím).
Killer Fish
Zabijácká ryba
King Behemoth
Herně vylepšený behemoth. Ale klidně se můžeme držet starých legend, kdy behémot, jakožto největší pozemské zvíře, byl i ochráncem a králem všech pozemských zvířat. Jako leviathan mořských a Zíz létajících (čili ptáků).
King of Eblan
Král Eblanu.
King Toad
Královská ropucha. Neexistující živočišný druh.
Kirin
Východoasijský jednorožec (či tvor našemu jednorožci podobný).
Kraken
Kraken je nejznámější mořská obluda a pochází ze Skandinávie. Příšerné monstrum, napůl chobotnice a napůl krab, útočí na lodě a požírá námořníky. Většinu času odpočívá na dně, na hladinu obvykle cestuje za kořistí.
Kurihara
Někdo z vývojářů. Haromi Kurihara je jinak japonská dáma, mající v tamních televizích řadu pořadů, věnovaných domácnosti a vaření. Možná jí chtěli udělat radost. Možná je to jméno někoho jiného.
Kuromaku
Kuromaku je japonský termín, používaný v politice. Něco jako šedá eminence. Jenže ani politicky, ani japonsky neumím. Taky je to někdo z vývojářů.
Lamage
Prostě mág. Proč má před jménem La, nevím. Návštěva z Final Fantasy V.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená lybijská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků, a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Lamia Matriarch
Matka předchozího rodu ...
Lamia Queen
... a královna téhož.
Larva
Larva. Nedospělé stádium hmyzu.
Left Arm
Levá paže. Když tu mohou poletovat oční bulvy, proč by se tu nemohla poflakovat ruka?
Left Arm (Baiganova)
Tahle levá paže už přísluší konkrétnímu tělu: Baiganovu.
Left Foot
Levá noha.
Leshy
Lešij je východoslovanský škodolibý chlupatý zelenovlasý a zelenovousý mužík, místo nehtů mu rostou slušné drápy. Ve shodě se starořeckým Pánem je vládcem lesa. Geograficky určitého kousku stromy porostlé půdy, pročež se občas můžete stát svědky jeho boje s lešijem sousedním. Ten, stejně jako zápas s jinými nepřátelskými bytostmi vodními, provází praskot větví, lomoz odlamovaných kamenů či padajících stromů. Vichřice oznamuje též jeho přítomnost v lese, jindy se ohlásí mírněji, pouhým šuměním stromů. Běda však tomu, kdo by chtěl ticho, které má jinak rád, rušit. Nedejbože lovit medvědy, kteří jsou jeho strážci a jež chrání ještě více než jinou lesní zvěř.
Lesser Marilith
Menší Matilith (viz níže).
Leviathan
Obrovská mořská obluda, většinou má podobu velryby (ale opravdu velké), méně často pak krokodýla nebo hada, případně draka. Ochránce mořských tvorů, v Apokalypse ovšem jeden z démonů, kteří svět zničí.
Lich
Lich je staroanglické slovo, znamenající mrtvé tělo. Velice rychle se zabydlelo v moderní fantasy, kde představovalo (a představuje) obvykle oživlou mrtvolu mága či černokněžníka, případně oživlou mrtvolu mágem či černokněžníkem. Čili nekromancerem.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Living Mail
Živá zbroj, někdy obvyklé strašidlo, brnění bez obsahu, ale třeba taky hrdina krásné Calvinovy novely Neexistující rytíř (Il cavaliere inesistente, 1959).
Lord Dragon
Pan Drak.
Lucifer
kníže pekelné ke svému jménu a existenci prý přišel náhodou – když se prorok Izaiáš posmíval jistému babylonskému králi, který se velkohubě pustil do války a pak ji prohrál. Lucifer je totiž Jitřenka (čili Venuše, ale astronomií si to komplikovat nebudeme) a Izaiáš se vysmíval pádu chvástavého krále, připomínajíc, že spadl při vzestupu do nebe do pekla, což bylo míněno obrazně.
Lugae
Šílený doktor toho jména.
Lunar Virus
Měsíční virus. Žádná zvláštní choroba, ale virus, vyskytující se na Měsíci.
Mad Ogre
šílený zlobr – viz Ogre
Mad Vegan
Šílený vegan. Vegetarián na druhou. Jinak někdo z vývojového týmu hry.
Maenad
Menády, jinak též Bakchnatky, byly ve starověkém Řecku průvodkyně boha Dionýsa.
Magma Tortoise
Pokud chcete být geologicky přesní, nezaměňujte lávu s magmou. I když jde v podstatě o totéž, rozdíl je v adrese – magma je roztavená hornina ubytovaná v podzemí, zatímco láva je roztavená hornina, která pronikla na povrch. Tortoise je pak želva. Suchozemská.
Malboro
Nebezpečné rostliny, jejich obvyklý útok Bad Breath, špatný dech může znamenat, že Malboro je vtípkem na účet světoznámé značky cigaret.
Maralith
Host z Dungeons and Dragons, pramáti všech RPG, v níž byl tento démon inspirován hinduistickou mytologií s tamními mnoharukými bohy a bohyněmi
Marquis Malboro
Malboro šlechtického titulu markýz.
Material
Proč material? Jako hmotný? To by asi tohoto luskouna popisovalo nejlépe.
Medusa
Jediná smrtelná z trojice Gorgon, obludných dcer boha Forkýna a jeho manželky Kéty. Také nejznámější. Byla nadmíru ošklivá, stejně jako její sestry Stheinó a Euryalé, nikoliv však od narození. Kdysi dávno byly všechny tři krasavice a nebýt románku mezi Poseidónem a Medúsou, zůstaly by jimi stále. Ti dva si však ustlali v Athénině chrámu, následkem čehož skončila Medúsa s křídly, blýskavýma očima, obrovskými zuby, mosaznými drápy a hady místo vlasů. Její pohled, stejně jako baziliščí, petrifikoval.
Melt Golem
Další z řady místních golemů (viz). Vytvořený z roztaveného materiálu.
Micaliote
Na rozdíl od eukaryot a prokaryot, tedy buňek, které se v téhle hře také objevují, jde o druh buňky vymyšlený. Je to jen hra.
Mild Ghost
Duch slabšího kalibru.
Mindflayer
Další host z Dungeons and Dragons má svůj původ jednak v příbězích H.P. Lovecrafta, (to pokud jde o chování) jednak v obálce knihy Briana Lumleye The Burrowers Beneath, která inspirovala Garyho Gygaxe co do vzhledu. Už ze jména lze poznat, co je to za potvoru, sloveso to flay nemá nic společného s létáním, česky to znamená stahovat z kůže.
Mindy
Jedna z trojky Magus Sisters, skupinky, vyskytující se i jiných hrách. Proč se tyhle slečny jmenují, jak se jmenují, mi zatím není jasné.
Mini Blue
Malý modrásek. Ne motýl, prostě prcek.
Mini Red
Malý červenáček. Ne ptáček, prostě prcek.
Mini Yellow
Malý žluťásek. Ne motýl, prostě prcek.
Minion Gobby
Gobbyho nohsled. Gobby vychází z goblin, skřet.
Mizuchi
Japonský drak a vodní božstvo.
Mom Bomb
Matka Bomba. Živá pyrotechnika.
Monk
Mnich. V tomto případě asijský, kung fu ovládající.
Mors
Mohlo by se zdát, že je to římská personifikace smrti, ale protože původně se jmenovala huge cell, je dost dobře možné, že jde o mu-opioid receptory (MOR), proteiny, zodpovědné v mozku za snižování citlivosti na bolest. A nebo taky ne.
Mortblossom
Lilii, či obdobné symboly smrti tu návrháři jistě nemysleli. Jen postavit hrdinům do cesty i nějakou tu flóru. Mortblossom znamená Květ smrti.
Mysterious Girl
Tajemná dívka. Velmi důležitá postava.
Mystery Egg
Vajíčko s překvapením. Jenom není z čokolády, a figurky koušou.
Mythril Golem
v Čechách není nutno golemy nijak zvlášť představovat. Původně hliněné monstrum, oživované šémem se tu vyskytuje v několika formách, rozdílných materiálem. V tomto případě je mithril, tajemný kov, který přinesl světu J.R.R. Tolkien v Pánu prstenů
Naga
Nágové jsou hadím či dračím národem vod a lesů, jejich králové, nágarádžové, střeží v podvodních palácích posvátná buddhistická písma. Anebo jen přináší blahodárný déšť, dávají pozor na prameny a řeky. Občas také způsobí nějaké to sucho nebo záplavy. Vzhledem napůl hadi a z poloviny lidé. Aspoň v Indii. V Malajsii je totiž tamní námořníci vidí jako obří mnohohlavé draky, na Jávě a v Thajsku, kde patří k obvyklé výzdobě chrámů zase mívají pět hlav a jsou bohy podsvětí.
Nagaraja
viz předchozí.
Nakahara
Další z doupěte vývojářů. Dost možná jde o herečku jménem Iku Nakahara, která propůjčila hlas Naminé, jedné z původních postav v crossoverové sérii Kingdom Hearts.
Natsuko
Někdo z vývojářů. Natsuko je japonské ženské jméno.
Navy Moth
Námořní můra. Jméno má tenhle místní motýlek nejspíš podle barvy křídel.
Necrodium
Necro je z řečtiny převzatá předpona, znamenající smrt. A tohle je další místní varianta zombie.
Needlehog
Ostny a půl ježka (hedgehog. Takový popis napůl.
Nescaliote
Další místní buňka, nebo jednobuněčný organismus. A taky nejspíš vymyšlený.
Niiyama
Další příchozí z vývojářské základny. Možná jde o poctu herečce jménem Shiho Niiyama, která dabovala spoustu postav v japonském anime.
Octo-Kraken
Octopus, Chobotnice (osm chapadel + Kraken. Tady více než legendární mořská obluda (výše) jde spíš o kalmara nebo krakatici.
Octo-Leech
Osm chapadel s přísavkami, patřící k předchozí obludě.
Odin
Nejvyšší bůh starých Germánů, jednooký Stvořitel, bůh válečníků, politiků, básníků magie, et cetera, jehož při ragnaröku, čili poslední bitvě, spolkne vlk Fenrir.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Omega
Omega je poslední písmeno řecké abecedy a ve světě Final Fantasy označuje obzvláště těžké, ne-li nejtěžší protivníky.
Prokaryote
Jednobuněčné, velmi staré organismy, pravděpodobně nejstarší buněčné organismy na naší planetě. Na rozdíl od eukaryot nemají buněčné jádro.
Proto Beam Cannon
Řecké slovo protos znamená první. Tady jde o první model paprskového děla.
Proto Clockwork
Stejný vzor jako u předchozího. Jen jde o robota.
Proto Deathmask
... a tady o posmrtnou masku. Respektive mechanickou hlavu.
Purple Bavarois
Opět nebezpečný zákusek typu hromada pudinku, tentokrát purpurový bavorský krém.
Quarto Puppet
Čtvrtina loutek. Myšleno jeden ze čtyř, celkem tedy kvarteto.
Queen of Eblan
Královna Eblanu.
Ramuh
Pravděpodobně jde o Rámu, Višnuovu reinkarnaci a hrdinu slavného indického eposu Ramajana. Nebo také o akkadského boha Adada, známého též jako Ramman (Hromovládce).
Red Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Rudý
Red Mousse
Pozor na dvojité ss. Red Mousse není červená myš, ale červená našlehaná pěna, čili další beztvarý zákusek.
Revenant
Francouzské slovo pro strašidlo.
Ricardo Mage
(nevím)
Right Arm
Pravá paže.
Right Arm (Baiganova)
Další pravá paže, teď i se známým majitelem
Right Foot
Pravé chodidlo. Bez příslušenství.
Rosa
Slečna v původním příběhu, vdaná paní v tomto, v každém případě podstatná postava.
Rubicante
Host z Božské komedie Danta Aligieriho. Rudý (čili ohnivý) nepřítel – v českém překladu Osmahloň – je dalším z řady démonů, které měli Dante a Vergilius tu čest potkat.
Rukh
Ruchch, někdy uváděný v anglické formě Roc, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Sahagin
Podobná potvora existuje i v Dungeons and Dragons a byla nejspíš jedním z rodičů tohoto běžného obyvatele finalfantasyovských her. A moří, jde totiž o vodní příšeru a jeden z výkladů jména vychází z sea hag, mořská babizna. A baby jsou běžné obyvatelky evropského folklóru, ať už to vezmeme z východu, (kde dodnes můžete najít i ty mořské třeba v ruských pohádkách) nebo od druhé strany.
Sahagin Knight
Předchozí postavení a výcviku rytíře.
Sahagin Prince
Předchozí v knížecím stavu.
Sand Worm
Písečný červ je nejspíš hostující hvězdou ze slavné science fiction Franka Herberta Duna.
Sandy
Jedna z trojky Magus Sisters, skupinky, vyskytující se i jiných hrách. Proč se tyhle slečny jmenují, jak se jmenují, mi zatím není jasné.
Scarmiglione
Návštěva z Božské komedie Danta Aligieriho. Tenhle démon bývá osmý kruh Pekla, Malebolge a je druhým ďáblem, kterého Dante s Vergiliem potkali.
Selene Guardian
Selene byla řecká bohyně Měsíce a přetrvala dodnes, kdy ji lze slyšel třeba v pojmech jako selenologie, selenografie, nebo v téhle hře v měsíční stráži.
Shadow
Stín.
Shadow Dragon
Draci ke každé pořádné, cti dbalé fantasy patří. Tenhle je stínový.
Shingo Narumi
Další z vývojářského týmu, s nímž můžete změřit síly.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel. I když je pohlaví mužského a za manželku má bohyni Parvati, ve Final Fantasy je kupodivu ženou.
Silver Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Stříbrný
Skeleripper
skeleton (kostlivec) a ripper (sekáč, myšlen samozřejmě onen pochmurný žnec).
Skeletal Dragon
Draci ke každé pořádné, cti dbalé fantasy patří. Tenhle je kostlivý.
Skeleton
Kostlivec.
Skuldier
Skládačka ze skull a soldier.
Skulnant
Stejně jako předchozí je novotvarem, složeninou ze skull a revenant.
Sky Pupil
Nebeská zornice. Tedy létající oční bulva.
Soldieress
vojákyně, jinak ovšem novotvar.
Solid Shutter
Pevný uzávěr. Opis škeble.
Sorcerer
Kouzelník v obecném slova smyslu ...
Sorceress
... a kouzelnice v tomtéž.
Soul
Duše. Nebo spíš duch.
Spirit
Duch.
Splasher
V kontextu hry to určitě není blatník, ale opačně: stříkal.
Steel Golem
Golem ocelový...
Stone Golem
... a kamenný.
Storm Anima
Bouřlivá duše. První slovo anglicky, druhé latinsky.
Strato Avis
Vychází z nízko ležících oblaků druhu stratus a latinského avis – pták. Čili nízko létající ptačí potvora. Tak nějak.
Strike Module
Útočný modul. Součást opravdu velkého počítačového jádra.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Summoner
Ve Final Fantasy oblíbené povolání, tady je ovšem také na té druhé straně: někdo, kdo vyvolává monstra.
Sword Rat
Tomuhle ježkovi přisoudili návrháři vlastnost, která je v našem světě mylně přisuzována dikobrazům, totiž ono cílené vystřelování ostnů.
Sylphs
Paracelsovo jméno pro elementála vzduchu. Jsou nám svým způsobem z elementárních bytostí nejbližší, neboť dýchají vzduch, jsou ovšem hrubší a nevlídnější než ostatní bytosti.
Sylvanpoth
Sylvan sice znamená lesní, jenže tohle je ryba. Ale proč ne
Tellah
Jméno hodného mága z původního příběhu. I když tehdy nepřežil ...
Thunder Doll
Hromová loutka. Tedy příznak herního elementu.
Thunder Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Hromový.
Thunderbird
Hromový pták. O běžnou mytologickou figuru severoamerických Indiánů tu ale nejde (je jen inspirací jména), tady je to prostě běžnou herní elektřinou útočící monstrum.
Tiamat
V mezopotámských mytologiích byla Tiamat personifikací moře. Také matkou ostatních bohů, s nimiž ovšem – dnes by se to dalo nazval generačním konfliktem – bojovala, zastoupena armádou oblud, vedenou Kinguem. Jde o demiurgický příběh, představující vznik světa (rozříznutím Tiamaty vznikla země a nebe, z jejich očí řeky Eufrat a Tigris).
Tiny Mage
zárodek budoucího kouzelníka.
Titan
Opět nevyčerpatelná řecká mytologie. Titáni byli potomky Gaie a Úrana, nejslavnější z nich, Kronos svého otce svrhl z postu nejvyššího boha, celá generace se později ocitla ve stejném postavení, kdy se pro změnu je vydali odstranit Kronovi potomci, vedení Diem.
Toadgre
Kde obyčejné ropuchy nestačí, může nastoupit takhle kombinace slov Toad a Ogre, Žába zlobří.
Trap Door
Falešné dveře. Tyhle koušou.
Treant
Další legenda z legendy, čili monstrum z Dungeons and Dragons. Jinak složenina slov Tree a Giant, Obří strom, či Stromový obr, jak chcete.
Tsukinowa
Nindža jména, znamenajcího Měsíční haló. Poetické. I mýtické, v japonských legendách se objevuje i jinde běžný obyvatel Měsíce, Měsíční zajíc.
Tunneler
Tunelář. Ten, co razí tunely pod zemí, ne v bance.
Twinhead Dragon
Dvouhlavý drak
Ultima Weapon
Vychází z latinského ultimus, krajní, konečný, poslední, a ve světě Final Fantasy to vždycky bývá něco extra.
Ultros
Návštěva z FF6. Nevím, proč Orutorosu (originální název) má tohle jméno. Možná - ale opravdu jen možná - je tahle chobotnička japonsky odvozená od skutečné chobotnice (octopus) a do angličtiny převedená tak, aby měl něco jako vlastní jméno, když už má charakter.
Vampire Bat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Vampiress
Paní upírová.
Wanchin
(nevím).
White Dragon
Draci jsou nezbytnou součástí každé fantasy, tenhle je Bílý
White Mousse
Bílá šlehaná pěna. Zákusek, který neútočí jen nadmírou kalorií.
Wight
Staré anglické slovo s překladem (lidská) bytost a s oním nádechem neurčitosti a tajemna, jaké české bytost nese také.
Wild Bat
Divoký netopýr. Žádný u nás existující netopýr. Jenom popis stavu.
Will Priest
Asi to nebude Kněz dobré vůle. Spíš je ochotný spáchat na hrdinech násilí.
Worst Malboro
Nejhorší malboro. Viz malboro.
Yang
Poslední (abecedně) z hlavních hrdinů předchozího dobrodružství.
Yellow Jelly
Žlutý rosol je pro tuto stránku poslední z obvyklých amorfních hromad pudinku.
Zangetsu
Poslední ze zde přítomných nindžů, jehož jméno znamená Ranní Měsíc.
Zeromus's Malice
Zeromova zlá vůle.
Zombie
v haitském voodoo oživlá mrtvola, která trhavým krokem přešla do světa filmových hororů, pročež nepotřebuje delšího vysvětlování
Zombie Infantry
Zombie pěšák. Běžná potrava pro kanóny.
Zu
Sumero-akkadský pták (v Babylónii Anzu), byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru, a také nešťastně vybraným osobním strážcem boha Ellila. Tomu ukradl pověstné Tabulky osudu, což zapříčinilo nejen velkou krizi mezi mezopotámskými bohy, ale také vznik celé řady příběhů o tom, jak se s ní vypořádali.

Někde jinde

Oficiální stránky výrobce hry

Final Fantasy Compendium

 

poslední úpravy 6.8.2010

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist