Bezejmenná stránka: Bestiář
obsah
předchozí část
následující část

Bestiář
část devadesátá šestá

Athéna

Obvykle, když na to přijde, bývá neznámý otec, pokud jde o genealogii božskou, pak nemusí být jeho přítomnost nutná v žádném kroku. Někdy  ale zůstane v rodném listu nevyplněná kolonka Matka. Případ Athénin je právě takového typu.

Bohyně moudrosti, řemesel, umění, spravedlnosti a vítězné války, patronka svého města Atény, se narodila svému otci Diovi. Tečka.

Mladší generace starověkých teologů, filozofů a básníků se ovšem s takovým definitivním tvrzením nespokojila. Hésiodos předložil světu teorii, v níž vykládá, že Nejvyšší z bohů, varovaný předpovědí, že personifikace rozumu Métis porodí dceru, která bude moudřejší, než on sám (a syna, který ho svrhne) raději předpokládanou rodičku spolkl. Tak byla Athéna počata; narodila se později z Diovy hlavy. Tuto situaci rozpracovali další: Předporodní bolesti přiměly vládce Olympu povolat kováře Héfaista, který mu sekerou provedl trepanaci lebky; z otevřené hlavy vyskočila v plné zbroji Athéna. Tichý hlásek vzadu připomíná, že prý ji, než dospěla, vzdělával první člověk, který se kdy objevil – a popřel tak teorii o vyrobení lidstva Prométheem –  Alalkomeneus, takto jeden z Diových důvěrných osobních rádců. Pelasgická verze pak tvrdí, že se narodila v Lybii a vychovávaly ji tamní nymfy, a že při hře nešťastnou náhodou zabila kamarádku Pallas. Na její památku přijala její jméno a předsadila ho svému vlastnímu, proto zní celé jméno bohyně  Pallas Athéna. Nebohá přítelkyně mohla ovšem být i Tritónova dcera, jak tvrdí Apollodóros; stejná situace je tu nahlížena jednou v časech matriarchátu a jednou poté, co otec dítěte nejen začal být vůbec připomínán, ale kdy převzal hlavní úlohu v rodině i společnosti.

Athéna se stala nejoblíbenější Diovou dcerou, rádkyní a zpovědnicí. Bohyní panenskou, opatrovnicí mnoha měst, nejen zmíněných Atén, ale všech, které se k ní hlásily paladii (Athéninými soškami) ve svých chrámech. Proto museli při slavném tažení proti Tróji nejprve Odysseus s Diomédem tamní palladium ukrást, aby mělo dobývání města nějakou naději na úspěch. Bohyně poskytovala maloasijskému sídlu ochranu i přesto, že jinak – uražena Paridem – stála na straně Achájců.

Úspěšné válečné úsilí nebylo jediným Athéniným zájmem. Držela patronát i nad uměním a řemesly, počítá se k Učitelům, velmi užitečné sortě bohů a kulturních hrdinů, neboť naučila člověka rozumného, ve Středomoří usazeného, zpracování kovů drahých i ušlechtilých, barvířství, předení a tkaní, matematice. Rozdávala praktické rady při stavbě lodí i domů.

Svým věrným pomáhala a nikdy je nezradila. S protivníky ovšem uměla zatočit, a protože šlo o bohyni velmi úspěšnou při realizaci svých návrhů a nápadů, bývala to řešení rázná a pro všechny strany zapamatovatelná. Viz případ Arachné, nebo Medúsy, jak se můžete přesvědčit. Trestala stejně tvrdě, jako její kolegové, jinak to mezi bohy nejde, úplně nemilosrdná přitom ale nebyla. Když ji náhodou zahlédl Teiresiás (ten muž, jehož kdysi Héra proměnila na čas na ženu, aby poznal, jaké to je, starat se o domácnost a rodit děti) nahou, což je v případě panenské bohyně prakticky hrdelní zločin, neváhala a oslepila ho. Ztrátu zraku mu ale vynahradila zrakem vnitřním a sluchem tak dokonalým, že porozuměl i řeči zvířat, díky čemuž se mohl stát jedním z nejproslulejších věštců antického světa.

Nejznámějším konfliktem, který měla Athéna s jiným bohem – kromě několikrát poraženého Área, který si ovšem z prohry své strany nic nedělal, zajímal ho jen boj jako takový, ne výsledek – byl její spor s Poseidonem o Atiku – tenhle svár přišel až před olympskou radu, na jejíž doporučení v něm rozhodoval král Kekrops; osobně zainteresovaný panovník zvolil pro své město bohyni, což sice způsobilo jisté obtíže (nejprve mořské vlny spláchly starší osídlení, poté přišly Atéňanky o volební právo), ale jinak zajistilo bezpečnou ochranu spolehlivé patronky na dlouhá staletí. Podobně si titíž bohové nárokovali peloponéskou Troizénu, o tu jim ale Zeus nařídil dělit se rovným dílem. S bohem moří si Athéna vůbec užila své – málem neušla znásilnění, když Poseidón namluvil Héfaistovi, že by bohyně ráda, ale ostýchá se to přiznat.

 

Athénu ve společnosti kentaura namaloval někdy kolem roku 1482 Sandro Botticelli [Public domain], via Wikimedia Commons

12.5.2019


Mengues

Folklorní kapradí nemá jen zlaté květy, které mohou propůjčit tu náhled do budoucnosti, tu umožnit neviditelnost nebo zajistit dům proti živlům. V Kantábrii vědí, že o půlnoci za úplňku lze v kořenech rostliny nalézt nebezpečné, leč mocné červy, jejichž vlastnictví a držení v jehelníčku dodá nálezci moc vpravdě nadpřirozenou. Je tu ale jedno opravdu velké Ale: Pokud červ nedostane své dvě libry masa denně, sežere majitele.

19.5.2019


Arquetu

Zelený kříž a sedm klíčů, které má nakresleny na čele, by měly před tímhle kantábrijským stvořením varovat, lidé jsou ovšem nepoučitelní. Arquetu půjčuje peníze těm, kteří své jmění nesmyslně rozházeli. Pokud se dlužník nepoučí (což se, jak víme, příliš často nestává) a zachová se stejně, prokleje ho nadpřirozený věřitel věčnou bídou.

19.5.2019


Ramidreju

Neobyčejná lasicovitá šelma, dlouhá jako had, s nazelenalým kožichem, žlutýma očima a prasečím rypáčkem. Rodí se jednou za sto let (obyčejnému páru kun nebo lasic) a je velmi žádána, umí totiž vyčenichat a vyhrabat zlato, a její chlupy léčí všechny choroby.

19.5.2019


Cocollona

Krokodýl s motýlími křídly, který se objevuje pod gironskými mosty přes katalánskou řeku Onyar, rybářům, či bývá ke spatření jen jako přízrak, a to pouze za svitu Měsíce při úplňku, nebo na duchy velmi citlivými osobami, býval původně řádovou sestrou, kterou v tamním klášteře vsadili do hladomorny. Po dlouholetém strádání se proměnila v ještěra, protože jediný možný únik byl právě vodou. Všechna svatost ji ale neopustila, o tom svědčí motýlí artefakt.

19.5.2019


Short Hoggers

Duch nekřtěňátka, potulující se nocemi ve skotském Whittinghame. Dlouho dobu se tamní pojmenovaní živí báli po soumraku vyjít ven – a přitom stačilo málo. To málo zvládl místní opilec, potácející se jednou domů. Když narazil na ducha, těžkým jazykem ho oslovil: Short-Hoggers. Dítě dostalo jméno a dostalo se mu klidu.

19.5.2019


Máte pocit, že v Bestiáři někdo nebo něco chybí? Nebo přímo konkrétní přání? Zde můžete klást požadavky . Také je tu Pátrání po bubácích, které vám může pomoci najít ty správné informace.
Můžete se seznámit i s prameny, z nichž tato stránka čerpá, tedy s bibliografií
Pokud chcete na jednotlivé kapitolky Bestiáře odkazovat, zde je seznam odkazů.

obsah
předchozí část
následující část

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Hudba

Film a TV

Historie

Cokoliv
Opravník
Holmesiana

Poslední změny

 

TOPlist