Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Shin Megami Tensei: Devil Survivor Overclocked


Shin Megami Tensei: Devil Survivor Overclocked

systém a rok vydání: Nintendo DS – 2009 (JP, US); Nintendo 3DS – 2011 (JP,US), 2013 (EU)

Vydavatel: Atlus, Ghostlight

 

Devil Survivor

Tokyo opět pod palbou. Odkudsi se vyrojili démoni, vláda nechala město uzavřít a skupinka teenagerů musí v sedmi dnech vyřešit spoustu problémů. Od základního - vypnuli proud, ale nějak přece musíme nabít notebook a COMPy, přes důležitá rozhodnutí po vyslechnutí ostatních izolovaných, až po zásadní:

Andělé, démoni, nebo lidé?

V téhle herní sérii patří tato hra mezi mé nejoblíbenější. Z různých důvodů. Postavy, děj, herní mechanismus, možnosti sbírání - k těm, kromě plnění bestiáře patří i dovedení příběhu k různým cílům. K tomu je tu několik různých konců. To je obvyklé. Tady ale nejde jen o různá vyvrcholení, každé zakončení jinak vysvětluje vztahy, motivaci a činy postav od počátku hry. Jeden a týž člověk je v jedné dějové linii poctivec s naivními představami, v druhé od počátku na svém chladně pracující nepoctivec. Sympatické. Provedení, ne nepoctivci.

Mínus? U mě v podstatě jediný – hudba. Ale každému se zavděčit nedá, ne ve všem (Ale dá: Final Fantasy Tactics A2)

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Abaddon
Abaddon je hebrejské slovo s významem zkáza a jeho nositelem je například jeden z pekelných démonů, jinak též příhodně zvaný Pán kobylek.
Aeros
Vzdušný elementál. O nich se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Afanc
Jezerní obluda z Walesu. Někdy poctivý démon, jindy krokodýlu či bobrovi podobné monstrum. Nejstarší dochované písemné záznamy o jeho pozorování pochází z patnáctého století.
Agares
Démon (tedy ďábel) velící podle Johanna Wiera jedenatřiceti legiím pekelníků.
Airavata
Bílý slon, který v indických mýtech vozil boha Indru.
Amaterasu
Japonská bohyně Slunce. Mimo své věřící známá především tím, jak se před svým bratrem Susanooem schovala do jeskyně, což znamenalo, že nebe přišlo o světlo. Ve věčné noci se bohům nelíbilo, navíc vyschla nebeská řeka a situace začala být opravdu vážná, naštěstí se spojenými silami podařilo dostat sluneční dámu zpět na oblohu.
Ananta
Indický symbol věčnosti, hadí tvor, patřící k nágům.
Angel
Anděl.
Aniel
Jeden ze sedmi archandělů. Přísluší mu planeta Venuše, růže, bříza, měď a ledviny.
Aquans
Představitel vodního elementu.
Ara Mitama
Japonské slovo Mitama označuje duši. Ta pak nabývá dvou nezávislých forem. Ara-mitama je zlá, škodolibá a nepříjemná tvář, na rozdíl od nigi-mitama, prezentace vlídné a hodné.
Arioch
Biblický démon, Zběsilý lev, známější více z Miltonova Ztraceného ráje.
Astaroth
náleží mezi padlé anděly, čili ďábly. Podle Johanna Weira, jak je uvedeno v jeho díle Pseudomonarchia daemonum, velí čtyřiceti legiím čertů. Někdy bývá zobrazován jako naháč s dračími křídly, jezdící na vlku. V dobách předkřesťanských byl jiného pohlaví, přesněji středněvýchodní bohyní lásky Astarté.
Asura
Asurové přicházejí z Indie, v hinduismu jsou nadpřirozeným národem, stojícím v opozici proti dévům, takže jsou často v zkratce považováni za démony. Stejně tak i v zoroastrismu. I tady. Buddhističtí asurové jsou na tom o něco lépe.
Badb Catha
Jedna z trojice irských bohyň Morrigan, Badbh a Macha. Tahle někdy vystupuje v převleku za černou vránu, neboť je bohyně válečné.
Bai Ze
V Japonsku znýmý jako Hakutaku. Podivné zvíře z čínských pověstí.
Baphomet
Fiktivní templářský idol Bafomet, vymyšlený nejspíš pro podepření chatrné obžaloby. Do dějin nejen okultních se mu vejít podařilo.
Barong
Na ostrově Bali je Barong králem dobrých duchů a věčným protivníkem démonky Rangdy.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Behemoth
je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Berserker
Pověstný vikingský válečník, nepříčetný vzteky.
Bilwis
V německy mluvících zemích známý vegetační démon, spojovaný s obilím. Rozevláté vlasy, trojrohý klobouk. Škodící, ne pomáhající.
Bishamon
V Japonsku jeden ze sedmi bohů štěstí, tamní verze Vaiśravaṇy, jednoho ze čtyř lókapála, strážců světových stran, buddhistických králů světa,
Black Maria
Někdy bývá Panna Marie zobrazována s černou pletí. Proč, to se vlastně neví. Snovou se různé teorie, kupříkladu egyptské, kdy Panna Marie je vlastně Isis a Ježíš Hór, Ale tady docela obyčejné, to prý jen zčernala malba/materiál. (No, to možná ano, ale jen v některých případech).
Brigid
Vznešená bohyně, naklánějící se nad každou irskou kolébkou, patronka kovářů, básníků i válečníků. Později vznešená svatá. Původně byla dcerou boha Dagdy, (v křesťanské tradici pak dcerou Dugalla Hnědého) Představovala Trojjedinou bohyni a jejím svátkem byl imbolc, dnes ten nejméně známý ze čtveřice keltských svátků, držený někdy kolem prvního února.
Cabracan
Mayský horský démon, syn obludného ptáka Vucuba Caquixe. O oba, plus bratr Zipacná, se postarali známí hrdinové Húnahpú a Ixbalanque
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Catoblepas
Těžké zvíře, s hlavou věčně skloněnou, s jedovatým dechem, protože se živí jedovatými keři.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Cu Chulainn
nejznámější a nejvýznamější hrdina irské mytologie.
Culebre
Culebre je kantábrijský drak, je velmi velmi nebezpečný a velmi velmi vyhledávaný dobrodružnějšími povahami, protože jako každý svého rodu obvykle někde skrývá velmi velmi velké poklady.
Decarabia
Démon, velící třiceti legiím pekelníků.
Erthys
Elementál (viz Aeros) skupenství země.
Fafnir
Nejznámější drak evropských mýtů. Původně byl trpaslíkem, ale když severští bohové platili odstupné za smrt jeho bratra Otra, proměnil se v draka (coby symbol nenasytnosti) a všechno zlato (prokleté jiným trpaslíkem, jemuž původně patřilo, Andvarim), si nárokoval pro sebe. Skončil pak mečem Sigurdovým.
Flaemis
Elementál (viz Erthys) skupenství ohnivého.
Gagyson
Podle místního Demonaria hebrejský démon moru. Budeme jeho tvůrcům věřit.
Ganesha
Hindský bůh se čtyřmi pažemi a sloní hlavou, jezdící na myši.
Garm
Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, byl čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
Garuda
Hlavou, drápy a křídly je Garuda orel, tělo má lidské. Také bílou tvář a šarlatová křídla. Kromě toho, že vozí na svých zádech hindského boha Višnu, je také jihoasijským fénixem.
Gozuki
Japonské jméno jednou ze dvou strážců čínského podsvětí. Niu Tou je démon s býčí hlavou.
Hairy Jack
Chlupatý Jack, alias Barghest. Obvyklé psí strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hanuman
Opičí hrdina, který se svou armádou pomáhal Rámovi dobýt Srí Lanku, porazit tamního krále Rávanu a zachránit unesenou Sítu. To vše a mnohem více najdete ve slavném indickému eposu Rámajana.
Hariti
Buddhistická bohyně, chránící děti, pomáhající při porodu a zajišťující dobré manželské soužití.
Hecate
Řecká tříhlavá a trojtělá Hekaté měla na povel obludy a přízraky, dohlížela na obor čarodějnictví a za nocí se ve společnosti smečky hrůzostrašných psích fantómů toulala po hřbitovech.
Heimdall
Skandinávský strážce Ásgardu. Nespí, neustále hlídá. Při poslední bitvě světa, ragnaroku, zůstane jako poslední, aby si to vyřídil s Lokim. Totéž ovšem platí i pro Lokiho.
Heqet
Bohyně v podobě žáby. Nebo s hlavou tohoto obojživelníka, což není nijak zvláštní, neboť jde o bytost ctěnou a uctívanou ve starém Egyptě. Symbolizovala plodnost a úrodu,
Huoniao
   
Sluneční vrána čínských mýtů, respektive jedna z deseti. Nosívaly každá své Slunce, až     se jednou dostavily všechny najednou, což málem sežehlo celý svět. Naštěstí byl po ruce     výkonný lukostřelec Houyi, který devět ptáků sestřelil.
Ishtar
Babylonská bohyně plodnosti, přináležela jí, jako všude v okolí, planeta Venuše.
Jack Frost
Jack Frost je anglická lidová figura, kterou Jan Kantůrek hezky překládá jménem Janek Mráz. Podle všeho je pozůstatkem starých božstev, které ve Skandinávii nazývali Jokul, případně Frosti. Tahle personifikace mrazivého počasí má kromě jiného na svědomí ledové malby na skle.
Jahi
Perská démonka, věrná následovnice Ahrímana, zodpovědná za menstruační potíže.
Jambavan
Král medvědů, skrze dceru Jambavati Kršnův tchán.
Kabuso
V Japonsku démon, který umí měnit tvar, aby si mohl z lidí střílet, jeho původním vzhledem je ovšem vydra.
Kazfiel
Padlý anděl, jehož jméno prý znamená Ten, který lže Bohu.
Kijimunaa
SKřítci z okinawského folklóru. Malí, s velkou hlavou a zrzavými vlasy, obvykle adresou v banánovníku (i v jiných stromech).
Kikimora
Ruský, či obecněji východoslovanský hospodáříček, respektive hospodářka. Démonka, která dává pozor na drůbež i domácnost. Někdy ovšem škodí, zvláště - je to můra - spícím personám.
Kikuri-Hime
Japonská dračí bohyně meditací, přinášející též déšť na pole.
King Frost
Král Mráz je nejspíš literární příbuzný folklorního Mrazíka (Jacka Frosta), vzešlý z pera Margaret T. Canby.
Kobold
Německý skřítek (který později dal jméno kobaltu), začínal v pověstech jako hospodáříček, s postupem času se ale z domácího pomocníčka stal důlním trpaslíkem ve špičaté čapce, škádlícím havíře. Taky pomáhajícím, jak už to v podobných případech bývá.
Koumoku
Buddhistický strážce jedné ze světových stran, západu. V původní, indické verzi se jmenuje Virúpákša a vládne hadím lidem, nágům.
Kresnik
Krsnik, dvojník, čili tělo opustivší duše v podobě bílého zvířete, kteé jihoslovanští čarodějové v noci vysílali k boji s upířím kudlakem.
Kudlak
Viz předchozí. Říká se též, že pokud se narodí dítě s embryonální blánou na hlavičce, stane se jedním z nich. Kudlak za nocí (kromě již zmíněného zápasu) útočí na lidi a škodí, po smrti se pak stává upírem, krsnik naopak pomáhá. Definitivní určení typu pak závisí na barvě blány. Bílá či průhledná – krsnik, tmavá nebo červená – kudlak.
Kusi Mitama
Další varianta japonské duše, viz Ari-mitama
Lailah
Jméno tohoto anděla znamená v překladu z hebrejštiny noc. Nejde ale o záporného představitele Temnot, ale o entitu, odpovědnou za početí.
Laksmi
Hinduistická bohyně lásky, štěstí, krásy a plodnosti. A tak dál.
Legion
Tohoto démona můžete najít v Novém zákoně, a to hned na několika místech (ovšem v jednom příběhu). Posedl gadarénského muže, na kterého narazil Ježíš, sotva do té krajiny přišel. Nebožák, jen co Mesiáše spatřil, běžel k němu a prosil o pomoc. A Kristus mu samozřejmě vyhověl.
Lilim
Děti Lilith, první Adamovy ženy a matky démonů. Více v Bestiáři.
Loa
Základ haitského náboženství. Původem především africká božstva
Loki
Skandinávský obr a bůh, známý Pokušitel a postava velmi rozporuplná.
Lorelei
Známá rýnská víla, sedávající na skále, rozčesávající si vlasy a topící lodníky.
Lucifer
kníže pekelné ke svému jménu a existenci prý přišel náhodou – když se prorok Izaiáš posmíval jistému babylonskému králi, který se velkohubě pustil do války a pak ji prohrál. Lucifer je totiž Jitřenka (čili Venuše, ale astronomií si to komplikovat nebudeme) a Izaiáš se vysmíval pádu chvástavého krále, připomínajíc, že spadl při vzestupu do nebe do pekla, což bylo míněno obrazně.
Lucifuge
Lucifuge Rofocale je podle okultistů, přesněji podle Velkého grimoáru přednostou pekelné vlády.
Macabre
Hrůzostrašný. Opis.
Mahakala
Mnohoruký ochránce převážně tibetských buddhistů. Vlastně Šiva, ale to buddhistům neříkejte.
Makara
Hinduistické mýtické monstrum, krokodýlu (někdy delfínovi) podobné vodní stvoření. Také jedno ze znamení hindského zvířetníku.
Metatron
Jeden z nejvýše postavených andělů, zvaný někdy Menší bůh.
Mezuki
Jeden ze dvou strážců japonského podsvětí, ten s koňskou hlavou.
Mithras
Původně indo-íránské božstvo, jež se v antickém Římě stalo představitelem v pozdní době rozšířeného stejnojmenného kultu.
Moh Shuvuu
Zlý pták, démon sibiřských Burjatů
Mothman
Monstrum lidské velikosti, opatřené ovšem motýlími křídly a rudě žhnoucíma očima, občas bezhlavé (v tom případě má zmíněné zrakové orgány na hrudi) náleží folklóru Spojených států.
Murmur
Padesátý čtvrtý démon Goetie a Pekelný vévoda, voják, jezdící na supu.
Nalagiri
Král slonů v mýtech ostrova Šrí Lanka.
Nekomata
Dvouocasá velká kočka (ne ta z našeho státního znaku), přišla z japonského folklóru. V běžné formě se jí říká bakeneko, někdy však naroste do obřích rozměrů a její ocas se zdvojí; takovou formu pak pojmenovali nekomata.
Nigi Mitama
Hodná, respektive uklidněná duše Ari Mitama.
Nisroc
Asyrský bůh, alespoň podle Bible, kde ho zmiňuje Druhá kniha královská, kapitola 19, verš 37.
Norn
V severské mytologii jsou norny bohyně osudu, obvyklé tři sudičky, tkající pavučinu osudu, představující minulost, přítomnost a budoucnost.
Nyarlathotep
Plíživý chaos, jeden z Vnějších bohů, které si ve svém díle vymyslel sám velký H.P. Lovecraft.
Odin
Nejvyšší bůh starých Germánů, jednooký Stvořitel, bůh válečníků, politiků, básníků magie, et cetera, jehož při ragnaröku, čili poslední bitvě, spolkne vlk Fenrir.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Ogun
Jorubský a skrz ně z Afriky do voodoo i podobných kultů a náboženství se nastěhovavší válečný bůh.
Okuninushi
Japonský národní bůh. Býval prý vládcem provincie Izuno, dnes je vládnoucím představitelem jiného světa, světa magie a duchů. Kromě starosti o národ se zaměřuje též na zemědělství, obchod a zdravotnictví. Což jsou vlastně kosti, držící národ pohromadě a naživu.
Ongyo-Ki
Prý jeden z Oni, japonských démonů. Japonští tvůrci by to měli vědět...
Orcus
Římský bůh podsvětí. Někdy i Podsvětí samo.
Orobas
Jedno z prominentních pekelných knížat, velící dvaceti legiím ďáblů. Mívá podobu koňsko-lidskou.
Orochi
čili Osminásobný had, je monstrum japonské mytologie. Stejně jako jeho evropští příbuzní draci vyžadoval oběti v podobě dívky, než si to s ním vyřídil Susanoo, hrdina a bůh moře a bouří.
Orthrus
Dvouhlavý pes Orthos byl potomkem Týfóna a Echidny. Pracoval jako hlídač stáda trojtělého obra Géryona. I on narazil, jako většina jeho sourozenců, na Hérakla, který se vypravil Géryonův dobytek ukrást.
Pazuzu
V Mesopotámii si představovali pazuzu jako slepenec ostrých lvích drápů, škorpioního ocasu, nějakého toho těla a orlích křídel. Ta jsou důležitá, protože Pazuzu byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru.
Pendragon
Původu velšského: Pen Draig, čili Hlava draků. Zde skutečný drak, v keltských mýtech většinou titul krále lidského, viz Artušův otec Uther Pendragon.
Peri
Perští démoni. Ne vždy zak zlý, jak by se předpokládalo. Stojí mezi anděly a démony, z řád těch prvních byli kdysi vyhnáni, neoddali se ovšem zlu natolik, aby byli tvory nebezpečnými každým coulem.
Pixie
Skřítci z Britských ostrovů. Nejsou větší než lidská dlaň, oblékají se do zelené, aby se mohli rychleji a lépe ukrývat, mají do červena zrzavé vlasy. Nosánky mají pěkně nahoru, oči zelené (občas šilhavé), uši špičaté. Někdy pomáhají po nocích s drobnými domácími pracemi. Ne zadarmo.
Power
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Mocnosti.
Pyro Jack
Jack O'Lantern je britská bludička, světýlko v močálech. Ztracená duše. Pyro je slovo řecké a znamená oheň, neboť bludičky jednak musí něčím svítit a ve videohrách je obvyklé přiřazovat protivníkům element.
Python
čili krajta, známý had z čeledi hroznýšovitých. Také ovšem drak (nebo had) z řeckých mýtů, který na Héřin rozkaz pronásledoval Létó.
Quetzalcoatl
Quetzalcoatl, Opeřený had, byl jedním z hlavních božstev středoamerických indiánských kultur. Stvořitel, Učitel, tvůrce kalendáře a ochránce umělců, je toho hodně, co měl na starosti.
Rangda
je návštěvnicí z mytologie ostrova Bali. Tam je královnou démonů, zvaných layak, což jsou přes den obyčejní lidé, přes noc vykrádají hroby, přesněji vnitřnosti mrtvých těl, z nichž pak vyrábějí lektvary, jejichž pomocí se mohou proměnit třeba v tygra.
Remiel
Anděl. Též padlý anděl. Jeho jméno znamená Boží hrom.
Rukh
Ruchch, někdy uváděný v anglické formě Roc, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Saki Mitama
Další z japonských duší. Duše požehnání a bohatství.
Sarasvati
Brahmova manželka Sarasvati začínala jako říční bohyně. Tok, v němž žila a jemuž vládla, kdysi ústil do Indu, patřil k posvátným a dnes už neexistuje. Sarasvatí tedy vzala za svou jinou funkci, stala se patronkou malířů, básníků a hudebníků, v dnešní době i školáků. Její největší zásluhou je ovšem vynález sanskrtu, univerzálního indického jazyka, lidské řeči vůbec a rétoriky.
Seiryuu
Azurový drak je jedno ze čtyř hlavních čínských souhvězdí. Tohle je ovšem jeho japonská verze.
Seiten Taisei
Je jiné jméno Suna Wu-Kchunga, opičáka, známý ze slavého čínského románu Vyprávění o putování na Západ. Vyšlo česky, několikrát běželo coby televizní seriál. Doporučuji.
Shiisaa
Okinawský napůl pes napůl lev Shiisaa, nadpřirozený strážce, jehož sochy zdobí mnoho tamních budov.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel.
Silky
Selkie je skotská mořská bytost, objevující se převážně v podobě tuleně. Zde ovšem ve své člověčí, ženské podobě.
Spriggan
Sprigganové jsou cornwallští skřítci. Straší v opuštěných zříceninách, u mohyl a menhirů, mají na svědomí špatné počasí, špatnou úrodu, špatný zdravotní stav. Často také zaskakují za bludičky a svádějí za nocí pocestné do bažin.
Sraosha
V perském zoroastrismu ztělesnění Poslušnosti a Stálosti (ve víře). Jeden ze strážců mostu, přes nějž putují duše do záhrobí.
Suparna
Jiné jméno hinduistického posvátného ptáka Garudy.
Susano-o
Japonský bůh bouře, podsvětí, nemocí, zemědělství et cetera, jeden z nejzajímavějších příslušníků šintoistického pantheonu. Bratr sluneční bohyně Amaterasu, kterou otravoval natolik, že utekla do jeskyně a ne světě zavládla tma. Ale také likvidátor nebezpečných oblud.
Take-Mikazuchi
Japonské božstvo hromu a meče. Účastník prvního západu sumo.
Tao Tie
Číský démon. Nebo zvířecí či démonský motiv na nádobách z dynastie Šang.
Thor
Syn skandinávského nejvyššího boha Ódina, majitel hromového kladiva Mjollni, pán bouří, bůh válečníků a rolníků. Další v Bestiáři.
Tlaloc
Bůh plodnosti a vody, přesněji té padající z oblaků, který ovšem Aztékům nepřinášel jen blahodárné deště, ale také krupobití a bouřky. Byl patronem kalendářního dne Mazatl. Více v Bestiáři.
Tokebi
Korejský příbuzný japonských Oni. Démon, obr, zprátka nic příjmeného.
Toubyou
Démon ze západních částí Japonska. Aspoň to o něm říkají.
Troll
Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí.
Tschaggatta
Tschäggättä jsou bubáci, strašící kdysi ve švýcarském údolí Lötschental. Dnes ku spatření tamtéž, o karnevalu.
Ubelluris
Podle Chetitů drží tento obr na svých ramenou oblohu. Podobně jako řecký Atlás.
Ukano Mitama
Japonské božstvo, spojované se zemědělstvím.
Vidofnir
Jestřáb, nebo zlatý kohout skandinávských mýtů. Někdy sedí místo Vedrfolnira na hlavě orla, hřadujícího na Yggdrasilu, obvykle ale obývá svůj vlastní strom, Mimameidir (Mímiho strom). Který se s Yggdrasilem občas zaměňuje.
Vivian
Paní z jezera. Očarovala Merlina, dala Artušovi Excalibur, vychovala Lancelota.To ve zkratce a jen podle některých pověstí.
Waira
Velký, leč nepříliš poznaný bubák japonských hor.
Wendigo
Kanadský všežravec – což ve folklóru znamená, že žere především lidi –, stvořený z ledu a bahna. Umí měnit tvar, takže se někdy vyskytuje i v podobě psí.
Yaksa
Jakšové jsou polobožská, polodémonská stvoření, žijí hluboko pod Himalájemi, kde střeží stejně jako naši permoníci zemské poklady. Jejich hlavou je bůh hojnosti Kubera.
Yama
Hinduistický bůh smrti.
Ym
Blízkovýchodní bůh Levantského moře a přilehlých řek.
Yuki Jyorou
Sněžná žena, yuki onna, pochází z japonských legend. Někdy ztraceným ve sněhové bouři a mrazu pomáhá, jindy je naopak zavede z cesty a nechá umrznout.
Yurlungur
Velký měděný had australských mýtů. Detail viz Bestiář
Zouchou
Jeden z čtyř buddhistických vládců světových stran, tou Zouchotenovou je Jih.

 

poslední úpravy 23.7.2016

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Twitter

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv
Akta O
Holmesiana
Hudba
Film a TV
Historie

Poslední změny

 

TOPlist