Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Shin Megami Tensei: Devil Summoner – Soul Hackers


Shin Megami Tensei: Devil Summoner – Soul Hackers

systém a rok vydání: 3DS – 2012 (JP), 2013 (US,EU)

Vydavatel: Atlus

 

Devil Summoner

V japonském městě Amami (na našich mapách ho nehledejte) se stala hitem virtuální hra, či spíše svět Paradigm X. Na modní vlně se vezou nejen mladí, konečně, město bylo postaveno jako výzva budoucnosti, nejmodernějšími technologiemi a s nejmodernějšími technologiemi. Je v něm propojen reálný svět s kybernetickým – a Paradigm X je toho nejlepším příkladem. Nadšené hackerské skupině, která si říká Spookies, se ale dostanou do rukou materiály, které staví na první pohled zářivou budoucnost do podivného světla. Navíc – a je to osobní – se objeví tajemná bytost, která si říká Kinap, a která seznamuje Spookies s temnou minulostí. V Paradigm X se začínají ztrácet lidé. objevují se zabijáci. Začíná hon za pravdou. Střet s mocnou organizací Phantom Society. A s démony.

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Acheri
Acheri žije v indických horách. V podobě malé dívenky sestupuje z vrcholků do údolí a její návštěvy nejsou rozhodně vítané. Acheri je totiž noční můra. Na nic netušící spící oběti posílá stíny nemocí, zbaběle si vybírá převážně děti.
Airavata
Bílý slon, který v indických mýtech vozil boha Indru.
Albion
Bílého obra, prvního člověka, si vymyslel básník William Blake. A protože to byl Angličan, dal mu jméno, jaké kdysi nesla Anglie.
Alilat
Bohyně, jedna ze tří v Mekce, kterou před islámem uctívali Arabové.
Alraune
Alraune je německé slovo pro mandragoru, sice existující, zato mnoha pověstmi opředenou rostlinu. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Amazon
Amazonka. Tedy příslušnice bojovného národa, který představovaly ženy, a který podle Řeků sídlil na sever od Černého moře.
Ammut
Požíračka Amemait, poskládána z částí tří nebezpečných zvířat: krokodýla, lva a hrocha. Byla k ruce bohyni Ma'at, soudící nově příchozí do egyptského záhrobí.
Anat
Syrská bohyně lásky.
Angel
Anděl.
Anubis
Řecké jméno egyptského Anupa, boha zemřelých a mumifikace, známého svou šakalí hlavou.
Anzu
Sumero-akkadský pták (v Babylónii Anzu), byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru, a také nešťastně vybraným osobním strážcem boha Ellila. Tomu ukradl pověstné Tabulky osudu, což zapříčinilo nejen velkou krizi mezi mezopotámskými bohy, ale také vznik celé řady příběhů o tom, jak se s ní vypořádali.
Apsaras
Jsou nadpřirozené bytosti buddhistů i hinduistů. Pálijsky se jim říká aččhara, v obou případech se jedná o nebeské víly, tanečnice, které poletují ve vzduchu. Jsou neviditelné, ne z podstaty, skrývají se pod kouzelnými závoji. Občas je sundají, to když zahlédnou pohledného muže.
Ara Mitama
Japonské slovo Mitama označuje duši. Ta pak nabývá dvou nezávislých forem. Ara-mitama je zlá, škodolibá a nepříjemná tvář, na rozdíl od nigi-mitama, prezentace vlídné a hodné.
Aramisaki
Japonská bohyně
Archangel
První mezi anděli. I když se často uvádí několik jmen, v Nové zákoně jsou za archanděly vysloveně označeni pouze Michael a Gabriel (u něhož to ovšem není jisté). Ostatní vzešli z pozdějších pramenů a studií. Takový Rafael je kupříkladu archandělem pro katolíky a pravoslavné, zatímco u protestantských církví jen výjimečně. Přesto se tradice ustálila na sedmi nejvyšších a nejbližších Bohu, ochránců zemí a národů, těch, kteří spatřili Tvář boží a proto žijí v dokonalé rovnováze.
Armaiti
Jedna z zoroastrických ameša spenta, božích stvoření, personifikace božské oddanosti, náležící prvku země.
Attis
Muž, jehož si vybrala frýžská bohyně Kybelé. On ovšem její lásku neopětoval, uprchl a nakonec se raději dobrovolně vykastroval.
Azrael
Anděl smrti, oficiální personikace smrti v křesťanství (i v islámu). Jméno tohoto archanděla znamená boží pomocník.
Azumi
V japonských mýtech jméno rybářského kmene. A jeho božských ochránců.
Blue Hawaii Frost
Ananasový džus, rum a vodka. To je Blue Hawaii u nás. Tady navíc démon. Však to znáte... démon alkohol...
Ba Da Wang
Býval to kdysi chudý čínský učenec, který rád pomáhal lidem. A nejen jim, jednou pustil do řeky i darovanou želvu, protože ji nedokázal zabít. Jak už to v pohádkách a pověstech chodí, nebyla to želva lecjaká, později se vrátila a obdarovala svého záchrance schopností nacházet poklady.
Baal
Býval to bůh. Jako mnoho takových se i on časem proměnil v démona, neboť jeho uctívači nebyli tak úspěšní, jako věřící jiných bohů. A protože Baal býval na Předním východě opravdu mocným bohem, proměnil se i v mocného démona. Také v nálepku, kterou praví věřící označovali vše, co se podle nich jen pravdosvatě tvářilo.
Bai Suzhen
Bílá hadí bohyně z čínských mýtů. Pesněji z Legendy o bílém hadovi, příběhu natolik populárním, že má vlastní opery, filmy i televizní seriály.
Balor
Balor byl legendárním králem irského národa Fomorů, obří rasy, která bojovala s Dětmi bohyně Danu, čili s keltskými irskými bohy.
Barong
Na ostrově Bali je Barong králem dobrých duchů a věčným protivníkem démonky Rangdy.
Berserker
Pověstný vikingský válečník, nepříčetný vzteky.
Bes
Skřítek, který ve starém Egyptě pomáhal bohyni Tveret u porodů, byl též patronem hudebníků a tanečníků a ochráncem královské rodiny.
Bifrons
Bifrons je jedním z pekelných knížat, velící šesti (nebo šestadvaceti) legiím. Podniká v oboru věd a umění. A původně to byl římský bůh.
Billiken
Panáček, jehož si na začátku dvacátého století vymyslela missourijská učitelka a ilustrátorka Florence Pretzová. Prý ho spatřila ve snu. Jako bůh věcí, jak by měly být se stal kupříkladu maskotem univerzity v Saint Louis, jakož i několika sportovních týmů.
Bilwis
V německy mluvících zemích známý vegetační démon, spojovaný s obilím. Rozevláté vlasy, trojrohý klobouk. Škodící, ne pomáhající.
Bishamonten
V Japonsku jeden ze sedmi bohů štěstí, tamní verze Vaiśravaṇy, jednoho ze čtyř lókapála, strážců světových stran, buddhistických králů světa,
Black Frost
Jeden z mála démonů v této hře původních. Je temným protějškem Jacka Frosta.
Black Maria
Někdy bývá Panna Marie zobrazována s černou pletí. Proč, to se vlastně neví. Snovou se různé teorie, kupříkladu egyptské, kdy Panna Marie je vlastně Isis a Ježíš Hór, Ale tady docela obyčejné, to prý jen zčernala malba/materiál. (No, to možná ano, ale jen v některých případech).
Botis
Jeden z pekelných prezidentů. Nezapírá se, neboť jeho pnejoblíbenějším převlekem je tvar člověčí, s hlavou ozdobenou dvěma rohy (a velkými zuby).
Buraq
Nebeský dopravní prostředek, létající kůň, který podle islámu vozil proroky.
Byakko
čili Bílý tygr, je jedno ze čtyř čínských nebeských znamení a zároveň mýtických stvoření
Cabracan
Mayský horský démon, syn obludného ptáka Vucuba Caquixe. O oba, plus bratr Zipacná, se postarali známí hrdinové Húnahpú a Ixbalanque
Camazotz
Mayský temný bůh jeskyní a podsvětí. I o něho se postaral Húnahpú
Catoblepas
Těžké zvíře, s hlavou věčně skloněnou, s jedovatým dechem, protože se živí jedovatými keři.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Cernunnos
Lesní bůh starých Keltů.
Cosmo Zombie
V haitském voodoo oživlá mrtvola, která trhavým krokem přešla do světa filmových hororů, pročež nepotřebuje delšího vysvětlování. Tahle je navíc kosmická.
Cu Chulainn
nejznámější a nejvýznamější hrdina irské mytologie.
Cunhur
Prý jednorožec, jehož znají v Indonésii, konkrétně na Molukách.
Cybele
Velká matka bohů původem z Frýgie, později dobře známá v celém Středomoří. Viz Bestiář
Da Peng
Peng je obrovský pták čínských mátů, který se na oblohu dostal přeměnou z neméně obrovské ryby, zvané Kun. V době moderní se oběma dostalo cti být kmotry druhohorních zvířat, křídového ptáka Pengornise a o něco staršího pterosaura Kunpengopteruse
DB Busters
Demon Busters Busters, Potírači potíračů démonů. Tedy hrdinové té druhé strany.
Diana
Římané ztotožnili Dianu s řeckou Artemidou, ale podle všeho byla původně samostatnou a svéprávnou italickou bohyní. Základní, obecně známé atributy měly tedy obě společné, šlo o dámy, věnující se lovu, chránící divokou zvěř a příslušící Měsíci. Diana byla bohyní světla a života a sloužila též coby ochránkyně žen u porodů. Byla, stejně jako její řecký protějšek, bohyní panenskou, krutě trestající jakýkoliv pokus o sexuální kontakt. Středověk ovšem z této bohyně učinil patronku čarodějnic.
Dionysus
Nemanželský syn řeckého nejvyššího boha Dia a člověčice Semely. Pozdější bůh vína.
Dokkaebi
Démon z korejských pověstí, podobný japonským Oni.
Dominion
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Panstva.
Dormarth
Strážce pekelné brány v pověstech ostrovních Keltů.
Douman
Protivník uznávaného specialisty na okultismus, astrologii a esoterické vědy Abeho no Seimeie, působícího v Japonsku v desátém století.
Drag Queen
Muž v přvleku za ženu. V poněkud přehnaném převleku, aby se tím lidé bavili.
Duergar
Obvyklejším přepisem Dvergar, čili skandinávští trpaslíci.
Dybbuk
Jedna z forem duše podle židovského mysticismu. Duch, který nemá vlastní tělo a tak se snaží obsadit cizí. Ať už jde o démona (což je původní a nejstarší představa), nebo o duše hříšníků, kterým se podařilo utéct před trestem (trestem duší, ne žijících osob, tak špatně na tom pověsti ještě nejsou) a teď se bezcílně potulují světem.
Dzelarhons
Žabí princezna z legend Indiánů kmene Haida.
Facebind
Ovinutá tvář. Místní nemrtvý, patrně bez souvislosti s naším světem.
Fafnir
Nejznámější drak evropských mýtů. Původně byl trpaslíkem, ale když severští bohové platili odstupné za smrt jeho bratra Otra, proměnil se v draka (coby symbol nenasytnosti) a všechno zlato (prokleté jiným trpaslíkem, jemuž původně patřilo, Andvarim), si nárokoval pro sebe. Skončil pak mečem Sigurdovým.
Fenrir
Obrovský vlk ze severských mýtů je nejstarším synem Lokiho a obryně Angrbody. Je mu přisouzeno, že stejně jako jeho bratr Jormungand vyřídí při posledním boji Thora, on zlikviduje samotného Odina. S takovým údělem se nemusí žít těžko, zvláště jste-li příšera, jejíž rozevřená tlama se spodní čelistí dotýká země, zatímco čumák nebes.
Forneus
Třiccátý démon Goetie. Pekelný markýz, zjevující se v podobě mořské obludy. Učí cizí řeči a rétoriku, velé dvaceti devíti legiím.
Fortuna
Římská bohyně štěstěny, náhody a osudu.
Frost Five
Zmrzlá pětka. Parta pěti Mrazíků, jinak působících samostatně.
Futotama
Šintoistický bůh, který doprovázel Ninigiho, vnuka bohyně Amaterasu a prapředka císaře Jimmua na svět. Sám se stal prapředkem jedné později pověstné kněžské rodiny.
Futsunushi
Šintoistický bůh mečů.
Galley Beggar
Anglické strašidlo, děsící lidi smeknutím hlavy. Po této končetině také někdy pátrá.
Gally Trot
Běžné fantomatické černé psisko, běhající jihoanglickou nocí.
Garrote
Popravčí nástroj, užívaný ve Španělsku a Portugalsku
Garuda
Hlavou, drápy a křídly je Garuda orel, tělo má lidské. Také bílou tvář a šarlatová křídla. Kromě toho, že vozí na svých zádech hindského boha Višnu, je především jihoasijským fénixem.
Gashadokuro
V japonských mýtech obří kostlivec, který se poskládal z kostí těch, kteří zemřeli hladem. Jak spatří člověka, chytí ho a seřeže.
Genbu
Genbu, nebo také Xuan Wu, je čínské nebeské zvíře, Temná želva, Temný válečník ze severu. Je personifikací uvedené světové strany, vody (což v Číně želvy představují) a zimy, coby ročního období.
Girimehkala
Zlý slon z indických legend, na němž jezdil například buddhistický démon Mára.
Gnome
Gnómové jsou známí mrňaví skřítci, jejichž jméno vymyslel pravděpodobně Paracelsus při sepisování Elementárních bytostí, jisté je, že se později stalo společným synonymem pro podzemní skřítky z nejrůznějších končin Evropy.
Goblin
čili skřet, od dob Tolkienových jedna z nezbytných součástí fantasy.
Gogmagog
Gog a Magog jsou jména biblická, někdy ukazující na osoby, jindy na země. Ponecháno na čtenářově ochotě ke studiu.
Gremlin
Původem britský skřítek, zodpovědný za podivné chování strojů, nepořádek v nářadí; když se praštíte kladivem do palce, tak za to také může on. A podobně. Začal si za první světové války s letadly, brzy se ovšem rozšířil i mimo ně.
Grendel
Hlavní boss, dobře tedy hlavní zlý protivník ze staroanglické ságy Beowulf.
Greyman
Am Fear Liath Mòr, alias Velký šedý muž je záhadný tvor, objevující se na vrcholu Ben MacDhui, druhé nejvyšší skotské hory. Tedy místní yetti.
Gu Huo Niao
Sluneční vrána čínských mýtů, respektive jedna z deseti. Nosívaly každá své Slunce, až se jednou dostavily všechny najednou, což málem sežehlo celý svět. Naštěstí byl po ruce výkonný lukostřelec Houyi, který devět ptáků sestřelil.
Gucumatz
Známý Opeřený had jedné ze skupin středomarických Mayů. Více o tomto stvořitelském bohovi v Bestiáři.
Guedhe
Haitský Papa Ghede hlídá křižovatky, ty věčné, na které jednou musí dorazit každý z nás. Je Pánem smrti, strážcem hřbitovů a kontaktem se záhrobím. Na druhou stranu je ochráncem dětí a snaží se, aby dospěly, neboť člověk by měl prožít celý život.
Gurr
Velký zlý a masožravý pták, v nějž se na buddhistické Srí Lance proměnil hinduistický Garuda. Objevuje se dodnes, ovšem výhradně jako tradiční maska.
Hagen
Pověst o Nibelunzích ho zná jako Hagena z Tronje. Zajímavá hrdinská postava severských mýtů, podle některých vypravěčů z části elf. Pochmurný bojovník.
Hachiman
Japonský válečný bůh.
Halphas
Pekelný velkokníže, třicátý osmý démon podle Goetie, velitel 26 legií. Vystupuje v podobě holubice s hrubým hlasem.
Hanuman
Opičí hrdina, který se svou armádou pomáhal Rámovi dobýt Srí Lanku, porazit tamního krále Rávanu a zachránit unesenou Sítu. To vše a mnohem více najdete ve slavném indickému eposu Rámajana.
Haoma
Posvátná rostlina perského zoroastrismu.
Hare of Inaba
Inabský zajíc je hrdinou japonských mýtů. Převezl například žraloky a po jejich hřbetech přešel suchou nohou z ostrova Oki na mys Keta. Nebo zavedl Amaterasu na místo jejího budoucího paláce.
Hariti
Buddhistická bohyně, chránící děti, pomáhající při porodu a zajišťující dobré manželské soužití.
Harpy
Klasická řecká mytologie zná harpyje jako ošklivé ženy s ptačími křídly, bytosti ne zrovna dobrých způsobů. Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Headless Rider
Bezhlavý jezdec. Jedno z nejvěžnějších evropských strašidel.
Heimdall
Skandinávský strážce Ásgardu. Nespí, neustále hlídá. Při poslední bitvě světa, ragnaroku, zůstane jako poslední, aby si to vyřídil s Lokim. Totéž ovšem platí i pro Lokiho.
Hellhound
Nejznámějším podsvětním, čili pekelným psiskem je samozřejmě Kerberos, ale po Evropě jich pobíhá docela dost. V Anglii, nebo třeba u nás, je to takové obvyklé strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Heqet
Bohyně v podobě žáby. Nebo s hlavou tohoto obojživelníka, což není nijak zvláštní, neboť jde o bytost ctěnou a uctívanou ve starém Egyptě. Symbolizovala plodnost a úrodu,
Hitokotonushi
Šintoistický horský démon, který předpovídá budoucnost.
Hoyau Kamui
Pán jezer sever Japonska obývajících Ainů. Velký okřídlený had
Hresvelgr
Skandinávský obr, převlečený za velkého orla.
Huang Di
Žlutý císař. Jeden z pět mýtických čínských panovníků. Tvůrce lidí, první metalurg atd.
Chagrin
Cagrino je žlutý ježkovi podobný skřítek, který trápí koně v romských pověstech.
Chernobog
Černý bůh polabských Slovanů. Patrně ne moc hodný, ale kvůli nedostatku pramenů se to neví.
Cherub
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Cherubové.
Chupacabra
Chupacabra je jedno z podivných zvířat, v jejichž existenci věří kryptozoologové. Mělo by se vyskytovat na Portoriku a jeho popis se případ o případu liší. Původně mělo jít o humanodní postavičku s křídly, s upírskými návyky.
Churel
Indická démonka. Toho slova se používá i jako označení čarodějnice, takže nic bezpečného. Objevuje se jako krásná dívka, nebo ošklivá ženština s povislými prsy, pije krev.
Ikusa
Příslušník podsvětní armády, vedené čarodějnicí Shikome, kterou v japonských mýtech vyslala mrtvá Izanami na svého manžela Iznaagiho, neboť něchtěla, aby jí milovaný druh viděl ve stavu, v jakém se v záhrobí nachází.
Illuyankas
V chetitských mýtech byl Illuyanka drak, který nejdřív s bohem Tešubem vyhrál, v druhém kole to ovšem na celé čáře projel.
Incubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Ippon-Datara
V zasněžených japonských horách prefektury Wakajama za sebou zanechává na první pohled zvláštní stopy. Je totiž obdařen pouze jednou nohou. A jedním okem. Jako mnoho lidí a bytostí většího vzrůstu, i on je mírný a stydlivý. Říká se, že je velmi zkušeným kovářem. Nebo už jen duchem velmi zkušeného kováře
Israfel
Jeden z archandělů, uznaných islámem.
Izanami
Japonská Stvořitelka, matka bohů a manželka Stvořitele Izanagiho. Viz příslušný mýtus.
Jack Frost
Jack Frost je anglická lidová figura, kterou Jan Kantůrek hezky překládá jménem Janek Mráz. Podle všeho je pozůstatkem starých božstev, které ve Skandinávii nazývali Jokul, případně Frosti. Tahle personifikace mrazivého počasí má kromě jiného na svědomí ledové malby na skle.
Jahi
Perská démonka, věrná následovnice Ahrímana, zodpovědná za menstruační potíže.
Jeanne D'Arc
Patronka Francie, dívka, která vytáhla do boje proti Angličanům (a chtěla si to vyřídit i s husity). Upálena jako kacířka, později prohlášena za svatou.
Jersey Devil
Podivné okřídlené stvoření, objevující se podle svědků v severoamerickém New Jersey.
Jubokko
Veliký a krvežíznivý strom z japonské pověsti. Lapá nic netušící lidičky a vysává z nich krev. Má k tomu skony především proto, protože vyrůstá na bojištích, na nichž zemřelo mnoho lidí.
Jueyuan
Opici podobný tvor z čínským mýtů. Násilnický únosce žen.
Kaiming Shou
Podle čínských pověstí má tento tvor tělo tygra, evět lidských tváří a funkci strážce hory Kunlun.
Kaiwan
Asyrské ztělesnění planety Saturn.
Kali
Temná strana velké bohyně Déví, obvykle čtyřruká a vždy tmavé pleti patří mezi božstva populární nejen mezi svými vyznavači, ale i mimo hinduismus. Jméno téhle představitelky chaosu, boje, zmaru a smrti znamená Černá, neodkazuje ale jen k vyjmenovaným elementům, upomíná též na temnotu, jež panovala na počátku světa než se objevilo světlo. Smrt totiž skrze Čas s Počátkem souvisí.

Kamapua'a
Havajský bůh Prasečí dítě dokázal svým rypákem vyhrnovat z mořského dna tolik bahna, až vytvářel ostrovy pevné půdy; na jednom z nich se tento potomek Hiny a Kahiki-uly také usadil.
Kamiotoko
Japonský démon, zodpovědný za kousance a škrábance, které naleznete na svém těle a nepamatujeje si, že by vás něco pokousalo.
Kanaloa
Havajská duchovní entita, představovaná hlavonožcem. Též odpovědná za podsvětí, kam se dostala po neúspěšné vzpouře proti bohům.
Kangiten
Japonský bůh štěstí, tamní buddhistická forma hinduistického sloního božstva Ganéšy.
Kartikeya
Též Skanda. Pohledný, byť šestihlavý a dvanáctiruký hinduistický bůh války. Služební vozidlo: páv.
Kaso
Ohnivá krysa z japonské pohádky, z jejíhož kožichu měl být vyroben plášť pro princeznu Kagyui. Jako jeden z tří darů, jimiž si ji měl potencionální nápadník získat. Jak se praví v tomto nejstarším zachovalém zapsaném příběhu, princové (až na toho posledního) podváděli; vhození pláště, který měl být nehořlavý, do krbu, je ale vždy usvědčilo.
Katakirauwa
Japonský démon v podobě čuníka bez stínu, který krade duše.
Kikimora
Ruský, či obecněji východoslovanský hospodáříček, respektive hospodářka. Démonka, která dává pozor na drůbež i domácnost. Někdy ovšem škodí, zvláště - je to můra - spícím personám.
Kinmamon
Důležitý bůh ve víře obyvatel japonského souostroví Rjúkú.
Knocker
V Cornwallu mu říkají i bucca a je to tamní varianta kobolda či permoníka. Skřítek z dolů, který někdy horníkům pomáhá, jindy děsí.
Koropokkuru
Trpaslíci z legend severojaponských Ainů.
Kotoshironushi
Japonské božstvo, jeden z osmi strážců císařského dvora.
Kresnik
Krsnik, dvojník, čili tělo opustivší duše v podobě bílého zvířete, kteé jihoslovanští čarodějové v noci vysílali k boji s upířím kudlakem.
Kuda
Liška, co se do bambusového stvolu vejde. Japonský duch (prokletí).
Kudlak
Viz Krsnik. Říká se též, že pokud se narodí dítě s embryonální blánou na hlavičce, stane se jedním z nich. Kudlak za nocí (kromě již zmíněného zápasu) útočí na lidi a škodí, po smrti se pak stává upírem, krsnik naopak pomáhá. Definitivní určení typu pak závisí na barvě blány. Bílá či průhledná – krsnik, tmavá nebo červená – kudlak.
Kukunochi
Podle Engishiki, prastarého japonského zákoníku, sepsaného, respektive poskládaného v desátém století, jde o stromového ducha, jednoho z potomků stvořitelského páru Izanagi a Izanami.
Kushinada
Manželka šintoistického boha bouří Susano-oa. Původně oběť Osminásobného hada, Orochiho, jemuž byly, než ho prchlivý, ale odvážný a chytrý bůh vyřídil, obětovány dcery místního vládce. Jedna po druhé, až k osmé...
Kusi Mitama
Další varianta japonské duše, viz Ara mitama
La Llorona
Duch ženy, která zavraždila své děti, prý proto, aby mohla odejít za milencem. Stalo se tak v Mexiku, v Guatemale, prostě někde v Latinské Americe, kde dodnes straší. Obchází břehy řek, roní krvavé slzy, lomí rukama a naříká
Lakshmi
Hinduistická bohyně lásky, štěstí, krásy a plodnosti. A tak dál.
Lanling Wang
Titul čínského generála z šestého století Gaoa Changgonga.
Leanan Sidhe
Nadpřirozený milenec v keltských pověstech. Aneb succubus/incubus po irsku a skotsku.
Lemon Frost
Citronová zmrzlina. Jeden z mála původních démonů hry.
Leprechaun
Pidižvíci v zelených šatech a v červené čepicích jsou díky Irům a hrnci zlata známi po celém světě. Nějaké detaily v Bestiáři.
Lham Dearg
Ly Erg skotských pověstí. Chlapík s přezdívkou Červená ruka číhající u cest nedaleko vody.
Loki
Skandinávský obr a bůh, známý Pokušitel a postava velmi rozporuplná.
Longinus
Římský voják, který probodl Ježíšovi na kříži bok. Podobně jako popději Saul, i on konvertoval ke křesťanství.
Lucifrost
Zmrzlý Lucifer. Místní démon. Podobně jako jeho příbuzní je varinatou maskota série Jacka Frosta, proto ta výjimečnost.
Lugh
Keltský bůh světla, jeden z nejvyšších. Patřil k Túatha Dé Danann, měl však v krvi i geny jejich odvěkých nepřátel Fomorianů, neboť Lughovým dědečkem byl fomorianský král Balor.
Mad Gasser
Tajemný přízrak, který podle pověstí illinoiského městěčka Mattoon útočil na jeho obyvatele záhadným plynem.
Mada
Hinduistický démon. Toho, který vystupuje ve spisu Mahabharata, přivolal k životu mudrc Chyavana, aby ho poslal proti bohu Indrovi.
Mahamayuri
Jeden z pěti buddhistických vidjarádžů, Moudrých králů.
Makara
Hinduistické mýtické monstrum, krokodýlu (někdy delfínovi) podobné vodní stvoření. Také jedno ze znamení hindského zvířetníku.
Marici
Bodhisattva, spojovaný se světlem a sluncem.
Maruts
Marutové jsou v hinduismu skupinou mladých bojovníků, doprovázejících Indru, případně bohy bouře. ZLaté zbraně, železné tesáky, násilná povaha.
Masakado
Taira no Masakado byl samuraj, který v období Heian, tedy někdy kolem roku tisíc po evropsku, vedl vzpouru, jež zachvátila tři provincie. Byl zavražděn, následně se pak stal polobohem. Jako svatý Václav.
Mayahuel
Aztécká bohyně, manželka boha opilců Patécatla.
Melchizedek
Biblická postava, podlě některých výkladů Noemův syn Šém, panovní, který žehnal Abrahamovi.
Melon Frost
Melounová zmrzlina, oživená jako Melounový mrazík.
Metatron
Jeden z nejvýše postavených andělů, zvaný někdy Menší bůh.
Milky Frost
Mléčný mrazík.
Mishaguji
Starý šintoistický falický bůh.
Mitra
Íránský sluneční bůh.
Mizuchi
Japonský drak a vodní božstvo.
Moh Shuuvu
Zlý pták, démon sibiřských Burjatů
Mokoi
Lesní démon z mytologie australské, přesně severoaustralských Murnginů.
Moloch
V dobách předbiblických to byl středněvýchodní bůh, pročež se, stejně jako jiní, například Baal, dostal do Starého zákona coby démon. V tomto případě přesněji jako označení pohanské modly.
Mot
Blízkovýchodní ugaritská personifikace smrti a protivník Baala. Toho hodného, nebiblického.
Murmur
Padesátý čtvrtý démon Goetie a Pekelný vévoda, voják, jezdící na supu.
Mushussu
Obluda z mýtů Babylonie. Drak s orlími spáry, předními končetinami lvími, s hadím jazykem a rohy.
Muspell
Jeden ze světů staroskandinávského vesmíru. Ohnivý.
Narcissus
Narkissos byl pohledný řecký mladík, který si ani v nejmenším nevšímal dívek, žen i nymf, které se snažily získat jeho přízeň, stačil si obdivovat se sám. Uražené slečny si to s ním skrte bohyni Afrodítu vyřídily - zamiloval se do svého obrazu ve vodě a proměnil v dnes známou květinu. Tolik zkrácená verze.
Nata Taishi
Jinak též Nezha, nebo Nataku. Čínské ochranné božstvo.
Nekomata
Dvouocasá velká kočka (ne ta z našeho státního znaku), přišla z japonského folklóru. V běžné formě se jí říká bakeneko, někdy však naroste do obřích rozměrů a její ocas se zdvojí; takovou formu pak pojmenovali nekomata.
Nergal
Nergal byl bůh podsvětí ve staré Mezopotámii, nejvíce v Akkadu. V mýtech babylonských se stal manželem boyhně téhož Ereškingal. (Aby se sjednotily sumerské a akkadské náboženské představy).
Night Stalker
Noční šmírák.
Nigi Mitama
Hodná, respektive uklidněná duše Ari Mitama.
Nisroc
Asyrský bůh, alespoň podle Bible, kde ho zmiňuje Druhá kniha královská, kapitola 19, verš 37.
Norn
V severské mytologii jsou norny bohyně osudu, obvyklé tři sudičky, tkající pavučinu osudu, představující minulost, přítomnost a budoucnost.
Nozuchi
Japonské strašidlo, známé též jako tsuschinoko. Krátký, tlustý a bledý had, případně červ. Dnes žije hlavně v představách kryptozoologů.
Nyalmot
Největší, přes čtyři metry vysoký druh yetiho, himalájského sněžného muže.
Nyx
Řecká bohyně noci.
Obariyon
Podobně jako hejkal u nás, i Obarion v Japonsku rád skáče svým obětem na záda. Aspoň v provincii Niigata. Na rozdíl od hejkala ale může být takovýhle nečekaný pasařér za krkem k užitku: když ho donesete až domů, promění se prý v peníze.
Oberon
Populární král elfů a skřítků, nejznámější díky Shakespearově Snu noci svatojánské. Ale slavný dramatik si ho nevycucal z prstu, Oberona našel v lidových pověstech své doby.
Odin
Nejvyšší bůh starých Germánů, jednooký Stvořitel, bůh válečníků, politiků, básníků magie, et cetera, jehož při ragnaröku, čili poslední bitvě, spolkne vlk Fenrir.
Ogun
Jorubský a skrz ně z Afriky do voodoo i podobných kultů a náboženství se nastěhovavší válečný bůh.
Oliver
Šimpanz, jeho chování přemělo vědce k testu jeho DNA, aby se odhalilo, zda nejde o příslušníka druhu, blížšího člověku. Nešlo.
Oliver Zero
viz předchozí.
Ometeotl
Aztécký prvotní princip, dualistická entita obojího pohlaví, žijící mimo prostor a čas
Onmoraki
Japonský ptačí démon, který se skládá z částí nevhodně pohřbených, nebo dokonce nezaopatřených těl. Umí skvěle napodobovat, čehož využívá ke strašení.
Orochi
čili Osminásobný had, je monstrum japonské mytologie. Stejně jako jeho evropští příbuzní draci vyžadoval oběti v podobě dívky, než si to s ním vyřídil Susanoo, hrdina a bůh moře a bouří.
Orthrus
Dvouhlavý pes Orthos byl potomkem Týfóna a Echidny. Pracoval jako hlídač stáda trojtělého obra Géryona. I on narazil, jako většina jeho sourozenců, na Hérakla, který se vypravil Géryonův dobytek ukrást.
Oshira-sama
Na severovýchodě Japonska známý ochránce produkce rostlinné. I živočišné, pokud uznáte bource morušového a produkci hedvábí za zařaditelnou do této kategorie.
Osiris
čili Usire, je egyptský bůh plodnosti. Protože na jeho bratra Sutecha (Setha), zbyly pouště, došlo k legendární bratrovraždě, díky jíž se Usire stal bohem zemřelých.
Ouroboros
Uroboros byl v původní řecké představě kruhovou řekou, ústící sama do sebe nebo všeobklopujícím oceánem, později, i pod římským vlivem, převládla představa nekonečného hada. Ono od sebe vlnění plazího těla a pohyb vln nejsou zase tak vzdálené. Uroboros se ve středověké Evropě stal nejen symbolem nesmrtelnosti, ale všeho, co kruh může vyjařovat, začátek i konec či nekonečno.
Padlock
Visací zámek. Opis zombie masochisty, zohyzďujícího se visacími zámky.
Pachacamac
Jeden z hlavních bohů incké říše. Stvořitel, kterého do společného náboženství přineslui obyvatelé pobřeží. Více v Bestiáři.
Paimon
Jeden z pekelných králů, Luciferovi nejvěrnější. Velí stu (nebo dvěma stům) legií čertů a přivolán může naučit všem vědám, filozofii a umění, zná též všechna tajemství země, větru a vody.
Pales
Římský bůh (nebo bohyně) pastýřů
Pallas Athena
Řecká bohyně spravedlivé (a vítězné) války, umění, moudrosti, patronka Atén. Diova dcera
Pele
Bohyně havajských sopek. Krásná dívka, oděnná do černé, rudovlasá. Narodila na Tahiti a na havajské souostroví přišla až později, když ji vyhnala potopa. Stěhovala se pak ze sopky do sopky, nejdřív se zabydlela na Niihau, potom se přestěhovala do kuauiského kopce Puuopele, z ostrova Kuaui odešla na Oahu, z Oahu na Molokai, z Molokai na Lanai, poté na Maui a konečně skončila na největším havajském ostrově, samotné Hawaii.
Pellaidh
Skotské monstrum, strašící poblíž vody, vodní monstrum to ale není. Je příbuznou, respektive lokální variantou ùruisg (urisk, glaistig). Tedy napůl slečna, napůl koza. Další zvláštní znamení: velmi chlupatá.

Penanggal
Malajský upíří démon, zvláštní tím, že se na lov vypravuje pouze jeho hlava, tělo zůstává doma.
Peri
Perští démoni. Ne vždy zak zlý, jak by se předpokládalo. Stojí mezi anděly a démony, z řád těch prvních byli kdysi vyhnáni, neoddali se ovšem zlu natolik, aby byli tvory nebezpečnými každým coulem.
Persephone
Dcera řecké bohyně úrody Demeter, která se původně jmenovala Kora a jíž unesl vládce podsvětí Hádes. Stala se tak jeho zákonnou manželkou a První dámou podsvětí.
Phoenix
Legendární mýtický pták, představující nekonečný kruh života, neboť se na konci své existence sám upálí, aby se z popelu znovu narodil.
Pixie
Skřítci z Britských ostrovů. Nejsou větší než lidská dlaň, oblékají se do zelené, aby se mohli rychleji a lépe ukrývat, mají do červena zrzavé vlasy. Nosánky mají pěkně nahoru, oči zelené (občas šilhavé), uši špičaté. Někdy pomáhají po nocích s drobnými domácími pracemi. Ne zadarmo.
Poltergeist
Poltergeisti jsou neviditelní duchové, kteří se vyžívají ve vrzání, rachocení, teleportaci nejrůznějších předmětů či napadání lidí.
Power
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Mocnosti.
Preta
Hladový duch, v nějž se můžete jako buddhista převtělit pokud nebyl váš život bez poskvrny. Potom vám nezbude nic jiného, než strašit mezi světy nebo na zemi a trápit se hlady, protože vaše ústa nejsou větší než ouško jehly a navíc nesmíte jíst nic jiného než výkaly a moč.
Principality
aneb Knížectva, jsou druhem andělů. Našemu světu mají předávat Boží požehnání, dohlížet na lidstvo, inspirovat umělce a vědce. Také provádět úkoly, vzešlé od Mocností. Jejich atributem je koruna na hlavě a žezlo v ruce
Purple Mirror
Nebezpečí, které horzí japonským slečnám – těm, které se rády shlížejí v zrcadle. Bývala jedna taková, která o dvacátých narozeninách padla náhle mrtva a její zrcadlo, jejž obarvila purpurově, zmizelo. Od té doby bylo nalezeno několik mrtvých čerstvě dvacetiletých slečen – a nachové střepy.
Puts
V Austrálii prý tohle stvoření radí dřevorubcům jaké stromy kácet.
Pyro Jack
Jack O'Lantern je britská bludička, světýlko v močálech. Ztracená duše. Pyro je slovo řecké a znamená oheň, neboť bludičky jednak musí něčím svítit a ve videohrách je obvyklé přiřazovat protivníkům element.
Python
čili krajta, známý had z čeledi hroznýšovitých. Také ovšem drak (nebo had) z řeckých mýtů, který na Héřin rozkaz pronásledoval Létó.
Qing Niuguai
Modrý buvol. Prý démonická podoba Modrého vola, na němž jezdil čínský filzof Lao-c’
Quicksilver
Živé stříbro, aneb rtuť. A také (prý) zapomenutý výraz pro poltergeista.
Rakshasa
nebo také rákša, je indický démon čili běs. Provází je pověst zlých tvorů, ale nic není černobílé. Někteří rákšasové jsou ve službách boha nebes Indry (zlo je nejlepší hlídač, i křestanský ráj svého času hlídal drak). V legendárním příběhu Rámy unesl král rákšasů Rávana, desetihlavý vládce Lanky, čili Cejlonu, Rámovu manželku Sítu.
Rama
Indický král, jehož proslavilo pátrání a záchrana manželky Síty, jíž unesl král démonů Rávana.
Rangda
je návštěvnicí z mytologie ostrova Bali. Tam je královnou démonů, zvaných layak, což jsou přes den obyčejní lidé, přes noc vykrádají hroby, přesněji vnitřnosti mrtvých těl, z nichž pak vyrábějí lektvary, jejichž pomocí se mohou proměnit třeba v tygra.
Red Cape
Red Cap je nadpřirozený obyvatel starých hradů a strážných věží ve skotském pohraničí, nejraději má místa krvavých historií. Kromě čepice, kterou máčí do krve obětí, nosí také železné boty, navzdory tomu je velice rychlý. Pokud nezabíjí dlouhými ostrými drápy, pak se uchyluje k útokům ze zálohy: svaluje na nic netušící oběti balvany.
Reiko Kashima
Duch beznohé ženy, zjevující se v japonských školních umývárnách.
Roitschaggata
Tschäggättä jsou bubáci, strašící kdysi ve švýcarském údolí Lötschental. Dnes ku spatření tamtéž, o karnevalu.
Rolwoy
Roluwi patří, jako Učitel, k australskému lidu národu Jimam. Ty naučil, jak pochytat zdivočelé brambory a zastavit, které jim podupali úrodu.
Rukh
Ruchch, někdy uváděný v anglické formě Roc, je na rozdíl od gryfa, čili Noha, obyčejným ptákem poněkud větších rozměrů. Většinou obřím supem nebo orlem. Poletuje po arabských legendách, ale také v pověstech madagaskarských a malajských, jeho operačním prostorem je tedy oblast kolem Indického oceánu. Dobře ho znáte ze Sindibádových dobrodružství.
Saki Mitama
Další z japonských duší. Duše požehnání a bohatství.
Saladin
Muslimský panovník, známý svým bojem s křižáky.
Salamander
Nebývá ve společnosti jiných nadpřirozených tvorů mlok, jak by se zdálo, ale zvláštní stvoření, Elementál, v tomto případě patřící ohni
Sand Man
Uspavač, folklórní postava, u nás nejvíc známá díky Hansi Christianu Andersenovi.
Sandalphon
Archanděl, Metatronovo dvojče.
Saturnus
Otec římského nejvyššího boha Iuppitera. Na rozdíl od svého řeckého protějšku, Krona, celkem ctěný.
Scathach
Scathach byla irská válečnice, která učila bojovým uměním Kúchulaina. Později se stala i jeho tchyní.
Seere
Sedmdesátý démon Goetie. Podřízený Králi váchodu Amayonovi. Pohledný mladík na okřídleném koni.
Seiryu
Azurový drak je jedno ze čtyř hlavních čínských souhvězdí. Tohle je ovšem jeho japonská verze.
Seiten Taisei
Je jiné jméno Suna Wu-Kchunga, opičáka, známý ze slavého čínského románu Vyprávění o putování na Západ. Vyšlo česky, několikrát běželo coby televizní seriál. Doporučuji.
Setanta
Takto se původně jmenoval dnes nejznámější a nejvýznamější irský hrdina, než přijal jméno Cuchulain.
Shadow
Stín.
Shan Xiao
Jednonohý a zlomyslný horský démon čínských pověstí. Pojídač raků. V dnešním jazyce ovšem nese tohle jméno zajímavá opice, jíž my známe jako mandrilla.
Shax
Čtyřicátý čtvrtý démon Goetie. Vyvolán musí být do trojúhelníku. Hrozně lže.
Shiisaa
Okinawský napůl pes napůl lev Shiisaa, nadpřirozený strážce, jehož sochy zdobí mnoho tamních budov.
Shiki-Ouji
Prý varianta Shikigami, což jsou japonští šotci. Protože jsou malí a navíc umí být neviditelní, jsou využíváni ke špionáži, krádežím a podobným věcem. Pokud je přivolá silná osobnost, slouží bez chyby.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel.
Shiwanna
Oblační lidé z mýtů pueblanských Indiánů.
Siegfried
Známý germánský hrdina, který si to uměl vyřídit s drakem, ale ne s osudem.
Silky
Ženský přízrak z anglo-skotského pohraničí. Někteří říkají, že je to čarodějnice, jiní vypráví příběhy o domácím pomocníčkovi, obvykle v nich ale hraje svou roli zvuk šatstva, vyrobeného z hedvábí.
Skogsra
Lesní démon švédského folkloru. Nebezpečná (ne vždy fatálně) dívka, viz povídání v odkazu.
Sleipnir
Jako mnoho jiných bohů, ani starogermánský Ódin nechodí pěšky. Jeho dopravním prostředkem je kůň. Samozřejmě, že ne ledajaký, ale osminohý.
Slime
Sliz. Běžná amorfní hromada.
Sraosha
V perském zoroastrismu ztělesnění Poslušnosti a Stálosti (ve víře). Jeden ze strážců mostu, přes nějž putují duše do záhrobí.
Strawberry Frost
Jahodová zmrzlina.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Surt
Skandinávský ohnivý obr, hlídající ohnivý svět Múspellheim.
Susano-o
Japonský bůh bouře, podsvětí, nemocí, zemědělství et cetera, jeden z nejzajímavějších příslušníků šintoistického pantheonu. Bratr sluneční bohyně Amaterasu, kterou otravoval natolik, že utekla do jeskyně a ne světě zavládla tma. Ale také likvidátor nebezpečných oblud.
Suzaku
Asijský fénix, známý jako Rumělkový pták, představitel jižní světové strany.
Sylph
Paracelsovo jméno pro elementála vzduchu. Jsou nám svým způsobem z elementárních bytostí nejbližší, neboť dýchají vzduch, jsou ovšem hrubší a nevlídnější než ostatní bytosti.
Tangata Manu
Ptačí muž. Původně vítěz rituálního závodu, pořádaného obyvateli Velikonočního ostrova. Plavalo se na ostrůvek Motu Nui pro první letošní vejce tam hnízdícího Rybáka černohřbetého.
Tenong Cut
Malajský démon, vylézající zejména po dešti a nadělující lidem bolesti hlavy.
Tezcatlipoca
Aztécký Tezcatlipoca, jeden z potomků Omeceotl a vládce prvního světa, obydleného obry.
Thor
Syn skandinávského nejvyššího boha Ódina, majitel hromového kladiva Mjollni, pán bouří, bůh válečníků a rolníků. Další v Bestiáři.
Throne
Pokud se některý z andělských řádů nejvíce vzdaluje obvyklé představě o humanoidních bytostech s křídly, pak jsou to právě Trůny. Vypadají totiž jako kola, posetá po obvodu očima, bývají spojováni s Božím trůnem a představují Boží spravedlnost.
Thunderbird
Hromový pták. O běžnou mytologickou figuru severoamerických Indiánů tu ale nejde (je jen inspirací jména), tady je to prostě běžnou herní elektřinou útočící monstrum.
Titania
Návštěvnice z literárního světa, přesněji z Shakespearovy hry Sen noci svatojánské. Královna elfů se stala natolik populární, že – stejně jako mnoho Shakespearových postav – začala žít na dramatu nezávislým životem.
Tlaloc
Bůh plodnosti a vody, přesněji té padající z oblaků, který ovšem Aztékům nepřinášel jen blahodárné deště, ale také krupobití a bouřky. Byl patronem kalendářního dne Mazatl. Více v Bestiáři.
Tlaltecuhtli
Na počátku aztéckého vesmíru mořská obluda, s níž se museli Tezcatlipoka a Quetzalcóatl vypořádat, než z její mršiny postavili svět.
Tlazolteotl
Aztécká bohyně čistoty, parních lázní a porodních asistentek.
Tonatiuh
Aztécký bůh Slunce a vládce pátého světa v pořadí. Toho našeho, který stále ještě trvá.
Troll
Trollové mívají v obvyklých představách podobu zlých a hloupých obrů, případně skřetů s bizarním účesem. A sídlí pod mosty, odkud vyskakují ... Není to celá pravda, protože v rodné Skandinávii je pojmenování troll určeno mnohem rozmanitější skupině nadpřirozených bytostí.
Tuna Roa
Napůl člověk a napůl úhoř se připletl do cesty hned dvěma velkým polynéským hrdinům. Tím prvním byl Tawhaki, který Tuna-rou potkal, když šplhal po révě, pnoucí se až do nebe. Tím druhým byl největší tichomořský hrdina Maui. To už byl střet dramatičtější. Dozvíte se za odkazem.
Tuofei
Prý čínský tvor, žijící v horách, chráněný svou kůži před všemi nehodami.
Turbo-Granny
Prý moderní japonský bubák. Stařenka, která, když šlapete pořádně na pedál, se objeví vedle auta a zaklepe vám na okénko. A vy nabouráte.
Tyr
Skandinávský bůh, syn Odinův, nebo Hymirův, záleží na tom, kterou Eddu čtete.
Tzitzimitl
Aztécké noční démonky, které při soumraku i svítání bojují se Sluncem. Neviditelnost není věčná a dokonalá, když dochází k onomu dnes tak turisticky atraktivnímu astronomickému úkazu, totiž k jeho zatmění, jsou ku spatření jako hvězdy
Undine
Paracelsus tak nazývá vodní démony. I když jsou vodní bytosti obého pohlaví, většinou se v legendách hovoří o vodních dámách, zmiňují se případy jejich manželství s lidmi, do nichž undiny (v touze po duši, neboť jen touto cestou mohou elementární bytosti duši získat) často vstupují. Více v Bestiáři.
Urban Terror
Městská hrůza. Opis obyčejného teroristy.
Valkyrie
Patří mezi nejznámější ze skandinávských nižších mytologických bytostí. Krásné válečnice, které se na okřídlených koních snášejí po boji na bojiště, aby vybrané duše expedovaly do Valhaly. Po pravdě řečeno, mají toho na starosti mnohem více, dohlížejí na boj od jeho počátku, hlídají ty, kteří nesmějí padnout (aspoň prozatím). To vše dle požadavků samotného Ódina. Mimo boj potom posluhují bojovníkům na nekonečné hostině u stále prostřených stolů Valhaly, kde se řídí pokyny vrchní servírky a Ódinovy manželky bohyně Frigg.
Vetala
Hinduistický démon, který řádí na hřbitovech. Přivádí lidi k šílenství, zabíjí děti, působí potraty.
Virtue
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Síly.
Vishnu
Jeden z trojice nejvyšších hinduistických bohů. Mnohdy zobrazován se čtyřma rukama a modrou kůží.
Vivian
Paní z jezera. Očarovala Merlina, dala Artušovi Excalibur, vychovala Lancelota.To ve zkratce a jen podle některých pověstí.
Vodyanik
Vodjanoj, východoslovanský vodník.
Volvo
Rozhodně nejde o zdivočelé auto. Nejspíš je tahle dáma völva, kouzelnice a věštkyně skandinávských mýtů.
Vouivre
Dračice z francouzských pověstí.
Vritra
byl drak z indických Véd, který zadržoval světové vodstvo (než byl zlikvidován Indrou).
Wendigo
Kanadský všežravec – což ve folklóru znamená, že žere především lidi –, stvořený z ledu a bahna. Umí měnit tvar, takže se někdy vyskytuje i v podobě psí.
Wicker Man
Monstrum, postavené na základě proutěné klece, v jaké prý keltští druidové obětovali lidi.
Wild Hunt
Divoká honba, jinak Štvaní, je úkaz dobře známý i z našich pověstí. Fantomatičtí lovci a obludy, ženoucí se lesem, či po obloze.
Xi Wangmu
Královna matka Západu. Čínská bohyně, někdy vystupující v podobě člověčí, doplněné o tygří zuby a levhartí ocas, což porzrazuje, že nejde o božstvo, s nímž byste se chtěli potkat. Přinášela nemoci, zhoubu a války, než se stala oblíbenou.
Yaka
Démoni ze Srí Lanky. Původem z následujcích.
Yaksa
Jakšové jsou polobožská, polodémonská stvoření, žijí hluboko pod Himalájemi, kde střeží stejně jako naši permoníci zemské poklady. Jejich hlavou je bůh hojnosti Kubera.
Yama
Hindský bůh smrti, podsvětí a jižní světové strany.
Yatagarasu
V Japonsku se objevuje v mytologii ne tak vzácné zobrazení třínohého ptáka v podobě yatagarasu, velkého krkavce, který byl vyslán z nebes, aby se stal průvodcem prvního japonského císaře Jimmu na jeho cestě za trůnem.
Yato no Kami
Dračí obludy, kdysi žijící poblíž japonského města Namegeta. Kdo je spatřil, toho zlikvidovaly. Než byly zlikvidovány samy.
Ym
Blízkovýchodní bůh Levantského moře a přilehlých řek.
Yoshitsune
Za doby Heian známý, ctěný a obávaný japonský generál.
Zaou Gongen
Božstvo, uctívané v Japonsku za éry Heian, tedy na přelomu prvního tisícíletí.
Zhong Kui
Českým přepisem Čung Kchuej, japonskou podobou Šoki je ochránce před zlými duchy a bojovníci s démony. V Japonsku to bývá poznat především pátý den pátého měsíce, kdy rodiny s malými chlapci vyvěšovaly před dům Šokiho podobiznu, v tento den, kdy se slaví svátek Tango no Sekku, je totiž povětří zlých démonů plné.
Zhu Tun She
(nevím)

 

poslední úpravy 29.8.2018

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Flickr

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny