Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Demikids Light/Dark Version


 

Demikids Light Version / Demikids Dark Version

systém a rok vydání: GBA - 2002 (JP), 2003 (US)

vydavatel: Atlus Co.

Demikids: Dark Version

Tahle vcelku neznámá odbočka Shin Megami Tensei se vyskytuje ve dvou verzích, na rozdíl od jiných, lišících se v podstatě jen obalem (ano, mám na mysli Pokémony) ovšem každá sleduje dobrodružství jinýma očima. Když už jsem zmínil kapesní příšerky, tahle hra vychází ze stejného principu - sbírání, křížení a šlechtění monster - doplňuje ho ovšem o příběh.

Mé hráčské zkušenosti pramení z dark verze, démoni jsou v obou stejní. Bestiář – v tomto případě Demonarium –, je už na první pohled mytologickou, démonologickou a etnografickou lahůdkou. Stejně jako celý svět (světy) hry, kde se geografie inspirovala bájemi, najdete tu germánskou Vallhalu, stejně jako keltský Tír na nÓg, i spoustu dalších referencí.

 

Většina odkazů v textu vede na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam ven, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Abaddon
Abaddon je hebrejské slovo, znamenající zkáza a jeho nositelem je například jeden z pekelných démonů, jinak též příhodně zvaný Pán kobylek.
Agathion
Úslužný démonek (čarodějčin či čarodějův domácí pomocníček), který se objevuje jenom v poledne.
Agni
Návštěva z Indie, respektive z hinduismu, věčně mladý védský bůh ohně a posel ostatních bohů.
Airavata
Bílý slon, který v indických mýtech vozil boha Indru.
Airlok
Air je vzduch a příponou -lok tu tvoří obvyklého elementála. O nich se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Akerr
Egyptská podsvětní říše a její strážce. Tenhle Akerr má ovšem podobu lodi – proč taky ne, když každou noc sluneční bůh Ra proplouvá podsvětím ze západu na východ.
Aminoz
Správně Ame-no-Uzume-no-Mikoto, což je šintoistická bohyně úsvitu.
Amon
Egyptský bůh (Sám sebe skrývající), který se za Nové říše spojením se slunečním božstvem Re stal coby Amon-Re jedním z nejvýznamějších bohů této země.
Amonzom
Předchozí, ovšem zombifikovaný, čili proměněný v známou oživlou mrtvolu haitského voodoo, přesněji tělo bez duše, sloužící čarodějům coby spolehliví sluhové. Smrt nebývá nutná, zombii dokáže zkušený mág vyrobit i z živého člověka. Nebo čehokoliv, co má duši.
Amphius
Jméno pravděpodobně původem z amphibian, čili obojživelník, zdá se ovšem, že v japonské verzi je to kappa, tamní druh vodníka.
Amurtert
(???? Tedy - nevím).
Andromus
Pochází ze stejného pramene jako české jméno Ondřej, totiž z řeckého slova andros, s významem silný, statečný a odvážný.
Angel
Anděl.
Ankuu
Ankou je jedním z mnoha strašidel francouzských. Kostlivec, projíždějící se po nocích v kočáře, taženém čtyřmi vraníky a sbírá duše. Není na to sám, zatímco on se veze, dvě podřízené kostry, kráčející hezky po svých, dle jeho pokynů nakládají duše do kočáru.
Anubis
Řecké jméno egyptského Anupa, boha zemřelých a mumifikace, známého svou šakalí hlavou.
Apsaras
Jsou nadpřirozené bytosti buddhistů i hinduistů. Pálijsky se jim říká aččhara, v obou případech se jedná o nebeské víly, tanečnice, které poletují ve vzduchu. Jsou neviditelné, ne z podstaty, skrývají se pod kouzelnými závoji. Občas je sundají, to když zahlédnou pohledného muže.
Aqualok
Aqua prozrazuje elementála vodního. O nich se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Aquarios
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle je Vodnář.
Arachnia
Nešťastná dívka z řeckých mýtů, která vyzvala k soutěži ve tkaní samotnou Athénu. Jak už to bývá, prohrála, oběsila se, ale bohyně ji proměnila v pavouka, čímž dala život příběhu a jméno těm zajímavým osminohým potvůrkám, kterých se většina dvounohých inteligentních potvůrek neinteligentně štítí a bojí. (I já.)
Arakneus
Po předchozí řecké dámě se pavoukům dostalo vědeckého jména.
Ares
Řecký bůh zuřivé války, tudíž boje s nejistým výsledkem. Odpovídal tomu jak jeho charakter, tak i fakt, že na rozdíl od jeho profesní kolegyně Athény nebyl nijak zvlášť uctíván. Miloval boj pro boj samý a nijak mu nezáleželo na výsledku. Nestaral se o to, jestli ti, které podporoval, slavně zvítězí nebo skončí v několika kusech, hlavně, že se pořádně poprali. Aby si tuhle zábavu užíval co nejčastěji, snažil se nejrůznějším způsobem rušit mír.
Argos
Několik Argů (od stookého obra po stavitele lodí) se objevuje v řecké mytologii, ten zdejší má pohříchu tvar motýla, takže by - v této hře celkem výjimečně - mohl odkazovat na skutečnou faunu, na modráska hnědého, ale moc se mi to nezdá.
Argozom
Předchozí jako zombie.
Arch Rox
Jestli Rox vychází z rex - král, o tom by se dalo polemizovat. Ale Arch je obvyklá předpona, znamenající Nejvyšší, nejstarší, a tak podobně.
Aries
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle je Beran.
Armasnak
rozšifrováno Armoured snake, čili obrněný had,
Artemis
Řecká bohyně lovu a Měsíce, ochránkyně divokých zvířat a lesů,
Asmodeus
Biblický démon, jeden ze čtveřice pekelných knížat, jinak známý v mnoha kulturách, starými Peršany počínaje.
Astar
Astaroth je, podle Pseudomonarchia daemonum, jedním z pekelných knížat, velící 40 legiím ďáblů. Jménem ovšem odkazuje hluboko do historie, k Ištar, babylónské bohyni plodnosti a lásky.
Astarzom
Výše zmíněný coby zombie.
Atropos
Jedna ze tří řeckých Sudiček - Moir. Atropos byla ta, která u předení nitě osudu stála na konci a přestřihovala ji.
Azel
Azazel, biblický padlý anděl. Tedy démon.
Azelzom
zombifikovaný Azel
Baku
Japonské nadpřirozené stvoření, požírající zlé sny. Vypadá trochu jako tapír.
Banshee
Kouzelné bytosti, ohlašující nářkem (zvaným keening) blížící se smrt někoho z rodiny. Jsou ovšem velice tradicionalistické a konzervativní, protože se nestarají o nikoho, jehož keltská krev je zředěna příměsí anglosaských či skandinávských genů. Jako takové se objevují pouze v Irsku, na skotské Vysočině, ve Walesu a v Bretani.
Barone
Na ostrově Bali je Barong králem dobrých duchů a věčným protivníkem démonky Rangdy.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Batos
(nevím)
Batozom
přechozí v zombie formě
Bearlord
Pán medvědů je sice očividně mytologickou nebo legendární figurou, ale díky obecnému názvu v tomto případě nejasnou. Pravděpodobně inuitskou, protože dle obrázku jde o medvěda ledního.
Belial
Jeden z padlých andělů, čili ďábel; podle některých pramenů byl právě on tím prvním, který opustil Nebesa.
Berzerk
Pověstný vikingský válečník, nepříčetný vzteky.
Bibisana
Správným přepisem Vibhishana, což byl mladší bratr srílanského krále démonů Rávany
Bifrius
Další špatně rozluštitelný. Možná dvojí strach, ale to střílím od boku.
Bifronz
Bifrons je jedním z pekelných knížat, velící šesti (nebo šestadvaceti) legiím. Podniká v oboru věd a umění. A původně to byl římský bůh.
Bloodbat
I když se tu nabízí zoologické spojení na netopýry podčeledi Desmodontinae, živící se vylizováním krve, návrháři si tady inspirovali pověstmi o upírech a jejich populární metamorfóze v netopýry.
Bludkap
Red Cap je nadpřirozený obyvatel starých hradů a strážných věží ve skotském pohraničí, nejraději má místa krvavých historií. Kromě čepice, kterou máčí do krve obětí, nosí také železné boty, navzdory tomu je velice rychlý. Pokud nezabíjí dlouhými ostrými drápy, pak se uchyluje k útokům ze zálohy: svaluje na nic netušící oběti balvany.
Boldar
Možná je jeho jméno odvozeno od bold, statečný, možná sahá k Baldrovi, skandinávskému bohu míru a dobra
Boltar
Pravděpodobně odvozeno od bolt, blesk. Ale nejsem si jistý.
Boltbird
už je jasnějším odkazem, a to na známého hromového ptáka severoamerických Indiánů.
Boltrift
Ifrít je příslušníkem druhé úrovně islámských démonů džinů. A tady (normálně je to démon ohnivého charakteru), ještě vyšperkovaný blesky.
Bounty
H.M.S. Bounty je dnes už taky legendou. Známá vzpoura na této lodi dala vzniknout nespočtu knih, filmů a bůhvíčeho ještě. Nejúžasnější na ní ovšem byl výkon sesazeného kapitána Blighta, který s několika věrnými zdolal v malém člunu Pacifik. Bez map, bez kompasu.
Brahmana
V hinduismu je brahman nejvyšším duchem všehomíra, základem všeho. A hlavní bůh Brahma pak personifikací tohoto.
Brute
Nekonkretizované monstrum, zvíře, v tomto významu silné a divoké.
Brutzom
Předchozí monstrum coby zombie.
Bulmax
Zdá se, že jde o maximálního býka.
Bushido
Bušído, čili cesta válečníka, je kodex japonských samurajů, tamní obdoba evropského středověkého kodexu rytířského.
Byako
čili Bílý tygr, je jedno ze čtyř čínských nebeských znamení a zároveň mýtických stvoření
Byakozom
Bílý tygr byakko zombifikovaný.
Caitsith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Cancer
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle je Rak.
Catclaw
Kočičí drápek může být obecný popis kočičího tvora. Nemusí.
Centaur
Nejznámější ne-lidský národ, z poloviny lidé a napůl koně, žil v Thessálii a na západě Arkádie. V řeckých mýtech se o něm nehovoří nijak dobře, Kentauři byli divocí, zlí a nebezpeční. Samozřejmě až na výjimky, jako byl moudrý Cheirón, či Héraklův přítel Folos.
Clotho
Jedna ze tří řeckých Sudiček - Moir. Klóthó byla ta, která u předení nitě osudu stála na začátku, čili začínala ji příst.
Coperia
Coppélia je francouzský balet a jednou z hlavních postav je vynález profesora Coppelia, umělá tanečnice. Což je i tady.
Crosel
Crocell je další klasický démon. Pochází z Goetie, než se dal k opozici, velel čtyřiceti osmi legiím andělů.
Cupid
Římský bůžek lásky (řecký Erós), dobře známý v podobě okřídleného tlustého chlapečka s lukem.
Cyclops
Kyklópi patří řecké mytologii, Objevují se v celé řadě bájí, těmi nejstaršími počínaje. I když Homér, autorita nejpopulárnější, vypráví o celém národu, v hlubinách věků byli známi pouze tři – Steropés, Brontés a Argés. Jejich otcem byl sám Úranos a matkou bohyně Země Gaia.
Dagon
Původně to byl starý ugaritský zemědělský bůh, otec Baalův. Jeho jméno může v překladu znamenatu zrno, ale také rybu, což odpovídá některým z popisů, které ho identifikují jako napůl člověka a napůl rybu. Z vynálezce pluhu, který se v bibli bohužel vyskytuje na té druhé (špatné) straně, se jako ze všech ostatních stal později v obecném povědomí démon
Dagonzom
Dagonovská zombie.
Dark Imp
je totéž, co český rarášek, plivník nebo šotek, prostě malý ďáblík, který se sice stará o blaho domu, ale občas také něco vyvede a tu a tam vyžaduje duši (což je evidentní reakce křesťanství při likvidaci pohanských pověr).
Demipyre
Není mi to příliš jasné jasné. Mohlo by jít o místní verzi upíra (pro ono -pyre), ovšem spíš upíra v té původní formě noční můry, než netopýřího násosku.
Denix
Death phoenix. Mrtvý fénix.
Dephinx
Místní forma sfingy: Demi Sphinx. Viz Sphinx o něco dále.
Dominion
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Panstva.
Doomborg
Zkázonosný kyborg. A možná narážka na Star Trek a jeho Borg(y).
Dredalus
Podle křídel by mohlo jít o Dread Daedalus, čili hrůzostrašného Daidala, zmíněný pán byl v řecké mytologii vynálezcem osobního leteckého pohonu a otcem Ikara, který možnosti tohoto pohonu přecenil.
Dredogs
Dread dogs, čili hrůzostrašní psi pobíhají po mýtech a pověstech celého světa.
Dullahan
V Irsku (i jinde v Evropě) běžný bezhlavý jezdec (někdy prázdné brnění) na bezhlavém koni, s hlavou pod paží.
Dwarf
Trpaslík.
Dwelgar
Taky trpaslík. Konkrétnější. Dvegar jsou trpaslíci skandinávských mýtů.
Dydra
Obr z japonských legend, správně Daidara-bocchi.
Earthlok
Earth ukazuje na elementála země. O nich se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Elphine
Zdá se, že jde o elfa a o tom si můžete přečíst v Bestiáři.
Empio
Emperor Ve hře mladší císař.
Empra
Emperor, čili císař. Tenhle je starší.
Erdin
V dalších příbězích tohoto univerza Etain. Což byla známá hrdinka irských mýtů.
Evil Eye
Evil Eye je kletba, které by se dalo česky říci uhranutí, Jde o prastarou magickou praktiku, známou mnoha kulturám.
Fairy
Ve staré francouzštině se slovem fae označovaly víly, ve formě fairy se později nastěhovalo do angličtiny, kde znamená nadpřirozené bytosti v onom obecném až pohádkovém významu nárůdku skřítků, víl a dalších bytostí. K lepšímu pochopení doporučuji Tolkienovu esej O pohádkách.
Fenrir
Obrovský vlk ze severských mýtů je nejstarším synem Lokiho a obryně Angrbody. Je mu přisouzeno, že stejně jako jeho bratr Jormungand vyřídí při posledním boji Thora, on zlikviduje samotného Odina. S takovým údělem se nemusí žít těžko, zvláště jste-li příšera, jejíž rozevřená tlama se spodní čelistí dotýká země, zatímco čumák nebes.
Firemare
Elementy nedávají tvůrcům her spát, respektive poskytují jim jednoduchou možnost, jak rozšířit počet protivníků. Firemare je ohnivá noční můra.
Firetung
Pravděpodobně vznikl stejně jako předchozí, kombinací elementu ohně s nějakým existujícím tvorem.
Flarlok
Flare, čili vzplanutí patří ohnivému elementu. O nich se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Forlo
Nejspíš jen vlastní jméno jednoho z místních šéfů.
Frezberg
Mohlo by jít o dvojitou ledovou kombinaci: Freeze a iceberg, Zmrzlý ledovec.
Gargoyle
Původně to býval drak z francouzského Rouenu, ale díky své slávě se gargouille stal středověce architektonicky všudypřítomným. I u nás, i když pro takové monstrózní ozdoby máme vlastní slovo: chrliče.
Garuda
Hlavou, drápy a křídly je Garuda orel, tělo má lidské. Také bílou tvář a šarlatová křídla. Kromě toho, že vozí na svých zádech hindského boha Višnu, je také jihoasijským fénixem.
Garum
Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
Gef
Mohlo by jít o onoho Gefa, maličké zvířátko, které v roce 1931 objevili ve svém domě na ostrově Man Irvingovi. Zvířátko, které předtím coby poltergeist rachotilo ve zdech, se jim představilo a začalo si s nimi povídat a vykládalo jim, že pochází z Indie a ... i tímhle se opravdu kryptozoologové dokáží zabývat.
Gembu
Genbu, nebo také Xuan Wu, je čínské nebeské zvíře, Temná želva, Temný válečník ze severu. Je personifikací uvedené světové strany, vody (což v Číně želvy představují) a zimy, coby ročního období.
Gembuzom
Zombie Gembu.
Gemini
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle jsou Blíženci, čili nebeské zobrazení bratrů Kastora a Polydeuka, známých účastníků výpravy za Zlatým rounem.
Gilgamis
Gilgameš byl hrdinou jednoho z nejstarších eposů světa. Uruckým králem (pravděpodobně i skutečně existující postavou). Jeho příhody posloužily jako vzor pro nesčetnou plejádu kulturních hrdinů evropských i asijských legend, ať už to byla třeba cesta do podsvětí, pletky s bohyněmi či marná honba za nesmrtelností.
Glasyabo
Glasyalabolas je podle autority křesťanské démonologie Tomáše Akvinského pekelný démon vzhledu okřídleného psa. Nějaké detaily najedete ve skutečném Bestiáři.
Gnome
Gnómové jsou známí mrňaví skřítci, jejichž jméno vymyslel pravděpodobně Paracelsus při sepisování Elementárních bytostí, jisté je, že se později stalo společným synonymem pro podzemní skřítky z nejrůznějších končin Evropy.
Goblin
čili skřet, od dob Tolkienových jedna z nezbytných součástí fantasy.
Gogra
(nevím).
Goku
Je Sun Wu-Kchung, opičák, známý ze slavého čínského románu Vyprávění o putování na Západ. Vyšlo česky, několikrát běželo coby televizní seriál. Doporučuji.
Golem
Představovat v Čechách golema by mělo být zbytečné. I když hlinění panáci původně nepatřili naší kultuře, díky nejslavnějšímu z nich, golemovi rabína Jehudy Liva ben Becalela, se v ní docela zabydleli. Pověst o pražském golemovi mimochodem pochází ze středověku, ctihodný rabín žil ve století šestnáctém a dohromady je dalo století osmnácté, ale to jen tak na okraj.
Grevir
Pravděpodobně jen jméno jednoho z místních šéfů.
Grimlee
Ponurý sekáč, čili Smrťák.
Groid
Podle vzhledu jde o umělou bytost humanoidních tvarů, čili androida.
Guardian
Je samozřejmě Anděl strážný.
Hades
Další z tu přítomných řeckých bohů. Pán podsvětí, bratr Dia a Poseidona.
Hanuman
Opičí hrdina, který se svou armádou pomáhal Rámovi dobýt Srí Lanku, porazit tamního krále Rávanu a zachránit unesenou Sítu. To vše a mnohem více najdete ve slavném indickému eposu Rámajana.
Harborim
Vcelku neznámý démon, jinak pekelný vévoda, velící šestadvaceti legiím.
Harkai
Správněji by to mělo být Hakkai. V buddhismu jeden z nebeských generálů, známý svou účastí na velké výpravě mnicha Tripitaky v románu Vyprávění o putování na Západ kde se objevil jako čuník. Jeho známější čínské jméno je Wu Neng.
Harpy
Klasická řecká mytologie zná harpyje jako ošklivé ženy s ptačími křídly, bytosti ne zrovna dobrých způsobů. Původně však byly bohyněmi prudkého větru a pracovaly ve službách Hádových, převážely duše mrtvých do podsvětí. Tak praví Homér, jisté je, že v dobách ještě dávnějších byly tři harpyje třetí podobou Velké bohyně, podobou náhlé smrti.
Haurvata
Další ze staroperských (zoroasterských) božstev. Dohlíží na vodstva, zdraví, posmrtný život či dokonalost.
Hekaton
Tři Hekatoncheirové (tedy Storucí) byli padesátihlaví, stovkou paží opatření obři, nejstarší potomci božského páru Gaia – Úranos. Bratři Briaréos, Kottos a Gýes se ovšem protivili otcovu jemnocitu, a tak nejvyšší bůh svrhl ošklivé potomky do podsvětí. Vysvobodil je až Zeus, který potřeboval pomoc při vzpouře proti Kronovi.
Helldog
Pekelný vlk. Možná Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
Helnix
Hell phoenix, pekelný fénix, viz phoenix níže.
Helphinx
Hell sphinx, pekelná sfinga, viz sphinx níže.
Hooty
V jeho jméně se skrývá citoslovce, které prozrazuje, že tento pták měl za vzor sovu.
Horus
Staroegyptské božstvo Slunce, vládce Egypta, syn Uséreho a Eset, zobrazovaný se sokolí hlavou, nebo přímo v sokolí podobě.
Humba
Mělo by jít o Chuvavu / Humbabu, strážce cedrového lesa, klasické mezopotámské monstrum – býčí rohy na hlavě, ocas v podobě hada, lví pazoury a ostře šupinaté tělo. Jako mnoho smluvních hlídačů, ani on nepřežil setkání se zlodějíčky, pardon, s hrdiny, v tomto případě s Gilgamešem a jeho přítelem Enkiduem.
Humbazom
Předchozí coby zombie.
Hydra
Hydra byla devítihlavá saň řeckých mýtů, která se usadila v bažinách u města Lerna a řádila. Veškeré akce na její likvidaci byly marné, protože s každou useknutou hlavou jí narostly dvě nové, z toho jedna nesmrtelná. Odstranil ji nakonec až nejslavnější z reků Hérakles a ani ten se neobešel bez pomoci svého přítele Ioláa.
Hydron
Podle vzhledu je buď o tvora jménem hydros nebo hydrus (je v nich určitý rozdíl). Vodní hadi, o nichž se v Bestiáři dozvíte víc.
Chefros
Podle vzhledu jde o démonka - kuchaře, odtud chef ve jméně. Jinak ovšem nevím o nějakém kontaktu s existující mytologií.
Cherubim
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Cherubové.
Chot
(nevím).
Ice Baby
Ledové dítě.
Ice Maid
Ledová panenka.
Iceraith
Ice wraith, Ledové strašidlo.
Icy Ace
Ledové eso, ve smyslu Vynikající chlapík.
Icy Trio
Ledové trio, složené s následujících zmrzlých kusů ovoce:
Icyberry
Ledová jahoda.
Icylemon
Ledový citron
Icymelon
Ledový meloun.
Ikonda
Možná je to Ikontabipu. A jediné, co se mi o něm podařilo zjistit, je to, že jde o nějakého ducha z japonského folklóru či náboženství.
Indra
Opět Indie a tentokrát bůh nebes a Slunce, král bohů, zkrátka nejvyšší božstvo v kraji. Později sice ztratil ve prospěch mladších božských generací, ale neztratil se úplně.
Inkubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Ironhoof
Železné kopyto.
Irontaur
Iron má jasnou souvislost s materiálem (nebo opsanou pevností) těla, -taur může patřit k oblíbeným dinosauřím koncovkám.
Ishtar
Babylonská bohyně plodnosti, přináležela jí, jako všude v okolí, planeta Venuše.
Isis
Staroegyptská bohyně (správněji Eset), manželka Usireho a matka Hora.
J. Frost
Jack Frost je anglická lidová figura, kterou Jan Kantůrek hezky překládá jménem Janek Mráz. Podle všeho je pozůstatkem starých božstev, které ve Skandinávii nazývali Jokul, případně Frosti. Tahle personifikace mrazivého počasí má kromě jiného na svědomí ledové malby na skle.
Jimna
Správně Kijimuna, což je okinawský skřítek, žijící ve stromech.
Jormung
Z potomků severského boha Lokiho je Jormungand rozhodně největší – totiž rozměrem. V podobě velkého hada obtáčí hrad Midgard, stvořený z obočí obra Ymira. Podle Midgardu se Jormungandovi také říká midgardský had, krátce Midgard. Midgard hrad je obklopen oceánem, v němž Jormungand žil. Spolu s tím, jak se zvětšoval svět, rostl i had, ať už se hranice posouvaly kamkoliv, stále na nich bylo moře. Nejen u Seveřanů. Až se došlo k názoru, že bohové hodili Jormunganda do oceánu světového, kde se podle svého zvyku natáhl kolem dokola.
Kai
Japonsky Kaishi, čínsky Xie-zhi, ochranné monstrum v podobě lva či psa, chrlící oheň.
Kaleidos
V hlavní sérii Yurlungur. Což je mýtický australský duhový had. Kaleidos možná pro duhový efekt kaleidoskopů.
Kali
Hinduistická bohyně smrti a zmaru, mnohdy zobrazovaná jko čtyřruká, s meči a trojzubcem.
Kanos
Drasticky zkrácený lesní bůh Keltů Cernunnos.
Karfu
Ve voodoo je Kalfu nebo taky Maitre-Carrefour, Páne křižovatek. Zlý loa je Kalfu vysoký ramenatý chlap a má na povel zlá stvoření noci. Jeho symbolem je měsíc a jednou z jeho funkcí hlídat bránu z onoho světa, za níž se tlačí nespočet zlých démonů.
Karon
Cháron byl v řeckých mýtech převozník před řeku Styx, čili jednosměrná doprava duší do podsvětí.
Kem
(nevím).
Kesra
Kesaran Pasaran je folklórní japonské chlupaté stvořeníčko. Bílé.
Kibra
V jednom z núbijských jazyků znamená slovo kibra džungli a může to znamenat i tady, protože jde spletenec zelených lián.
King Gef
Možný původ Gefa najdete o něco výše, tohle je zřejmě jen jeho místní královská forma.
King Icy
Král Rampouch. Pro vládu v ledové zemi ideální.
King Kem
Král(ovská) chiméra. Chiméra je vzhledem zajímavé monstrum z řeckých mýtů, kombinace lva, kozy a hada, chrlící oheň. Nepřežila sice setkání s Bellerofontem, jako slovo, znamenající neuchopitelnou představu, přetrvala ze starověku dodnes.
King Nex
viz Nex.
Kobold
Německý skřítek (který později dal jméno kobaltu), začínal v pověstech jako hospodáříček, s postupem času se ale z domácího pomocníčka stal důlním trpaslíkem ve špičaté čapce, škádlícím havíře. Taky pomáhajícím, jak už to v podobných případech bývá.
Kokatris
Cockatrice je druhý z anglických výrazů pro baziliška
Konton
Monstrum z čínské mytologie, někdy v podobě psa, jindy obluda šestinohá, okřídlená. Působila na počátku světa ve vesmírném Chaosu. Nepřátelská Dobru, ovšem ani ne tak programově, jako tím, že nedokáže Dobro od Zla rozpoznat, nemajíc k tomu příslušné smysly.
Korbacle
Koropokkuru, což je vzor tohoto stvoření, jsou trpaslíci z legend severojaponských Ainů.
Krak
Kraken je nejznámější mořská obluda a pochází ze Skandinávie. Příšerné monstrum, napůl chobotnice a napůl krab, útočí na lodě a požírá námořníky. Většinu času odpočívá na dně, na hladinu obvykle cestuje za kořistí.
Krakzom
Krak zombie.
Krane
Jeřábi, tito překrásní a zajímaví ptáci, jsou v mýtech zastoupeni celkem často. Mimo jiné patří k známým nepřátelům pygmajů.
Kresnik
Krsnik, dvojník, čili tělo opustivší duše v podobě bílého zvířete, kteé jihoslovanští čarodějové v noci vysílali k boji s upířím kudlakem.
Kyme
Možná Kain a pravděpodobbně Caim, jeden z pekelných démonů. 30 legií oblud pod kontrolou.
Kyra
Jménem a hlavně vzhledem připomíná východoasijského jednorožce, (či tvora našemu jednorožci podobného), jemuž se někdy říká Kirin.
Kyuki
(nevím)
Lachesis
Jedna ze tří řeckých Sudiček - Moir. Lachesis byla ta, která u předení nitě osudu stála uprostřed a rozvíjela ji.
Laksmi
Hinduistická bohyně lásky, štěstí, krásy a plodnosti. A tak dál.
Lamia
Kdysi to bývala celkem spokojená libyjská královna, kterou svedl bůh Zeus. Jeho manželka Héra ale do nemanželského vztahu vstoupila tak, jak se od nejvyšší bohyně dá čekat – rázně a krutě. Povraždila všechny Lamiiny děti a královnu samu proměnila v příšeru. se zvířecím tělem, ženskou tváří a ňadry. Lamia se pochopitelně začala mstít troufala si však jen na potomky smrtelníků a tak po nocích kradla děti a vysávala jim krev.
Lamiazom
Lamia coby zombie.
Lava Rat
Lávová krysa není pozemské zoologii známá. Jako démonu se jí daří.
Leo
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle je lev.
Leogard
Protože jde podle vzhledu o lvíče, či jinou roztomilou kočkovitou šelmu, mohl by to být leopard se změnou písmenka
Leprak
By mohl být Leprikon, pidižvík v zelených šatech a v červené čepici, díky Irům známý po celém světě. Obvykle spolu s hrncem zlata. Leprechauni někdy žijí a pomáhají na farmách, stejně jako skotští browniové, ale nejsou tak altruističtí a občas se nechávají spatřit. Mimo práce pro lidi vyrábí také boty pro elfy. Ale po jedné, nikdy nedělají celý pár.
Libra
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle jsou Váhy.
Lich
Lich je staroanglické slovo, znamenající mrtvé tělo. Velice rychle se zabydlelo v moderní fantasy, kde představovalo (a představuje) obvykle oživlou mrtvolu mága či černokněžníka, případně oživlou mrtvolu mágem či černokněžníkem. Čili nekromancerem.
Lindwurm
Je další z variant evropského draka, původem ze starogermánských mýtů (a jazyků). Usadil se v heraldice, kde je zobrazován bez křídel.
Loki
Skandinávský obr a bůh, známý Pokušitel a postava velmi rozporuplná.
Lord Nan
Tento, i následující Páni, jsou buddhistickými Strážci nebes a světových stran (v Indii lokapála). V jiných asijských zemích a jazycích mají různá jména, který je v tomto případě který, nevím. Zkuste si vybádat sami třeba na Wikipedii.
Lord Pey
viz předchozí
Lord Sha
viz předchozí
Lord Ton
A naposledy koukněte na předešlého.
Lucifer
kníže pekelné ke svému jménu a existenci prý přišel náhodou – když se prorok Izaiáš posmíval jistému babylonskému králi, který se velkohubě pustil do války a pak ji prohrál. Lucifer je totiž Jitřenka (čili Venuše, ale astronomií si to komplikovat nebudeme) a Izaiáš se vysmíval pádu chvástavého krále, připomínajíc, že spadl při vzestupu do nebe do pekla, což bylo míněno obrazně.
Lucifroz
Zombifikovaný Lucifer.
Ludra
Rudra v původních hrách. V hinduismu je Rudra bohem lovu a bouře.
Lusarka
Z japonštiny do angličtiny a ještě dál ... tohle je pro nás docela obyčejná rusalka, známý vodní démon.
Mad Hat
se zdá býti jen poblázněným kouzelnickým kloboukem.
Makara
Hinduistické mýtické monstrum, krokodýlu (někdy delfínovi) podobné vodní stvoření. Také jedno ze znamení hindského zvířetníku.
Mammon
je démon nejdémonovatější, čili ďábel, už podle jména jde o pekelného hodnostáře, který má na starosti hříchy boháčů.
Mandrake
Mandragora je sice opravdu existující, zato mnoha pověstmi opředená rostlina. Díky kořenu, často připomínajícímu lidskou postavičku, a alkaloidům, které se v rostlině nachází, se stala nejznámější magickou flórou.
Marduk
Babylónský bůh, který se z okrajového božstva bez valného významu stal bohem mocným, ba nejmocnějším. Stejně jako Babylón sám.
Mariner
Námořník.
Mecci
Nevím. Nejspíš patří jen do téhle hry a nepřišel z žádných mýtů.
Mekra
Zlý slon z indických legend Girimekhala, na němž jezdil například buddhistický démon Mára.
Mekrazom
Předchozí coby zombie.
Mermaid
Mořské panny, od pasu nahoru slečny, dolů ryby, se objevují v mnoha mořích i oceánech mnoha kultur. I když jsou v pověstech často nebezpečné, jak už vodní bytosti bývají, nejznámější se, vedle sirén, stala nešťastně zamilovaná malá mořská víla Hanse Christiana Andersena.
Mermount
Vodní kůň. Kromě slovesa sedlat, je mount i méně častým podstatným slovem, označujícím sedlaného čtvernožce.
Meta Gef
Nadgef, čili Gef všech Gefů. Viz Gef výše.
Meta Nem
Nem nemů, nejspíš níže zmíněného monstra, ovlivněného nemejským lvem.
Meta Nex
viz Nex
Midion
Správným přepisem Midir, syn irského boha Dagdy.
Michael
Jeden z nejznámějších archandělů. Viz odkaz
Mini Icy
Mrňavý rampouch. Něco ledového, odvozeného z Jacka Frosta.
Minotaur
Člověk s býčí hlavou, podle nejznámější verze řeckého mýtu syn krétské královny Pasifaé a býka. Řádil v tamním Labyrintu, požíraje z Atén posílané lidské oběti. A to až do chvíle, kdy aténští poslali Thésea. Nahlédněte do Bestiáře, chcete-li podrobnosti.
Mokele
Mokele mbembe, čili přeloženo z pygmejštiny Obluda, která zastaví tok řeky, je kryptozoology uznávané mýtické šedivé zvíře, s dlouhým krkem a dlouhým ocasem, s jedním rohem na hlavě a jedním zubem v tlamě. S oblibou potápí čluny, ač je jinak býložravcem. Žije v podvodních jeskyních.
Mokoy
Mokoi je lesní démon z mytologie australské, přesně severoaustralských Murnginů.
Morrigan
Válečná bohyně irských Keltů, původně složená ze tří bojovných dam: Badhbh Cath, Macha, a Nemain.
Morton
Podle vzhledu namodralé zombie mohl vzít jméno od mortal smrtelný, respektive z původního latinského slova mors (smrt)
Mummy
Slovo mumie má jednoduchý původ. Jde o slovo latinské, pocházející z arabského (z perštiny převzatého), které znamenalo živice. A živice – asfalt či dehet – jsou černé a připomínají výsledný efekt stárnutí materiálu, jímž ve starověkém Egyptě balsamovali mrtvá těla.
Muslexx
Střelím od boku, ale je možné, že ke jménu přišel od slova muscle, svaly.
Namtar
Ve staré Mezopotámii to byl bůh smrti a pekelné stvoření.
Necrodon
V překladu by to byl Mrtvolný zub, ale inspirace tu je přenesená, pochází od prehistorických zvířat jako byl mastodon nebo smilodon. U nich -don vychází z řeckého slova pro zub, jedno je vymřelý slon, a druhé šavlozubý tygr.
Nemea
I když ho připomíná víceméně náhodou, stal se vzorem pro tohoto démona nemejský lev, monstrum z řeckých mýtů, které musel zlikvidovat až Hérakles.
Nemeazom
Nemejský lev zombifikovaný.
Nemesis
Řecká bohyně odplaty.
Neo Gef
Gef obnovený.
Neo Kem
(nevím).
Neo Nex
viz Nex
Neonix
Neo phoenix, nový fénix, viz phoenix níže.
Neptina
Neptun byl římskou obdobou řeckého Poseidona. Pán všech mořských bohů, mořských zvířat i netvorů.
Nergul
Nergal byl bůh podsvětí ve staré Mezopotámii, nejvíce v Akkadu. V mýtech babylonských se stal manželem boyhně téhož Ereškingal. (Aby se sjednotily sumerské a akkadské náboženské představy).
Nesha
O první slabiku připravený Ganéša, indický bůh se sloní hlavou a místně obvyklým větším počtem paží (vystačí si se čtyřmi). Jeho služebním vozidlem je kupodivu myš.
Neshazom
Předchozí slon jako zombie.
Neuphinx
Nová sfinga. Viz ta původní pod S.
Nex
Nevím proč zrovna Nex, v originále je to srozumitelný Keruberosu, tedy Kerberos, známý mnohahlavý strážce řeckého pekla.
Nezhog
Japonské strašidlo, známé jako nozuchi nebo tsuschinoko. Krátký, tlustý a bledý had, případně červ. Dnes žije hlavně v představách kryptozoologů.
Nikare
(nevím).
Nitemare
Obyčejná noční můra, čili velmi nepříjemný sen, v sobě nese silný mytologický náboj. Sny byly většinou starých kultur považovány za cosi mimořádného a zlé a živé sny dvojnásob. Jejich základem byla víra v Dvojníky, taktéž rozšířená po celém světě, a tak se nelze divit, že se v pojmenování noční můra v mnoha jazycích odráží, právě dvojníci byli v pozdější vulgarizované verzi její přičinou. I tady je ukrytá nabízející se slovní hříčka, zdejší nightmare má podobu koně, respektive kobyly, čili mare.
Norn
V severské mytologii jsou norny bohyně osudu, obvyklé tři sudičky, tkající pavučinu osudu, představující minulost, přítomnost a budoucnost.
Nue
Japonské monstrum s opičí hlavou, tygříma nohama, tělem psíka mývalovitého a hadem místo ocasu. Přináší smůlu a nemoci.
Nuezom
Zombifikované předchozí monstrum.
Oberon
Populární král elfů a skřítků, nejznámější díky Shakespearově Snu noci svatojánské. Ale slavný dramatik si ho nevycucal z prstu, Oberona našel v lidových pověstech své doby.
Ocelot
V našem světě je to malá kočkovitá šelma, tady je to velká kočkovitá šelma. Vypadá jako jaguár, ovšem jaguár středoamerických mytologií. Ono to trochu souvisí, jméno ocelot pochází z jazyka Nahuatlů a z něj se dostalo do biologie jako název pro výše zmíněnou kočku. Jenže Nahuatlové slovem ocelotl označovali spíš jaguára, než ocelota.
Octorex
Octo ukazuje na osm hlav a také na to, že jde o jinou formu níže uvedeného Orochiho.
Odin
Nejvyšší bůh starých Germánů, jednooký Stvořitel, bůh válečníků, politiků, básníků   magie, et cetera, jehož při ragnaröku, čili poslední bitvě, spolkne vlk Fenrir.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Orochi
Yamatano Orochi, čili Osminásobný had, je monstrum japonské mytologie. Stejně jako jeho evropští příbuzní draci vyžadoval oběti v podobě dívky, než si to s ním vyřídil Susanoo, hrdina a bůh moře a bouří.
Orthros
Dvouhlavý pes Orthos byl potomkem Týfóna a Echidny. Pracoval jako hlídač stáda trojtělého obra Géryona. I on narazil, jako většina jeho sourozenců, na Hérakla, který se vypravil Géryonův dobytek ukrást.
Osiris
čili Usire, je egyptský bůh plodnosti. Protože na jeho bratra Sutecha (Setha), zbyly pouště, došlo k legendární bratrovraždě, díky jíž se Usire stal bohem zemřelých.
Ozemos
Správněji Ose. Jeden z pekelných hodnostářů, velící třiceti legiím (nebo třem) ďáblů. Stará se o vědy a dává správné odpovědi na různá tajemství, zjevuje se v podobě levharta.
Paimon
Jeden z pekelných králů, Luciferovi nejvěrnější. Velí stu (nebo dvěma stům) legií čertů a přivolán může naučit všem vědám, filozofii a umění, zná též všechna tajemství země, větru a vody.
Pandora
V řecké mytologii uměle vyrobená krásná, leč nepříliš inteligentní dívka, která se stala manželkou Titána Epiméthea. Byl v tom záměr, protože jako svatební dar si přinesla tajuplnou skříňku, v níž byly ukryty bída, utrpení, nemoci a jiná povyražení. Pandóra zvědavě skříňku otevřela a od té doby máme její obsah na krku. Kromě naděje, která zůstala uvnitř.
Paramese
Paramese není kupodivu démon, ale prvok trepka, vědecky paramecium.
Pathlite
V původní Megami Tensei (i dalších) vystupuje pod jménem Armaiti, což je jedna z zoroastrických ameša spenta, božích stvoření, personifikace božské oddanosti, náležící prvku země.
Pazu
V Mesopotámii si představovali pazuzu jako slepenec ostrých lvích drápů, škorpioního ocasu, nějakého toho těla a orlích křídel. Ta jsou důležitá, protože Pazuzu byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru.
Pazuzom
zombifikovaný předchozí.
Pegasus
Detaily o známém létajícím koni řeckých bájí najdete v Bestiáři, ať to neprotahuji.
Phantom
I když vám Slovník cizích slov nabídne vysvětlení slovy přízrak, vidina či přelud, všichni víme, že minimálně od dob pařížského Fantoma opery umí být tohle teoretické Nic dostatečně hmotné.
Phegor
Belfegor je pekelný démon významného postavení, který má v referátu pokoušení lidí skrze objevy a vynálezy, vedoucí k pořádnému zisku.
Phoenix
Legendární mýtický pták, představující nekonečný kruh života, neboť se na konci své existence sám upálí, aby se z popelu znovu narodil.
Pilox
Původně Makura-gaeshi, což je japonský bubák, mající v oblibě a v náplni práce vytahovat zpod hlav spáčů polštáře.
Pixy
Skřítci z Britských ostrovů. Nejsou větší než lidská dlaň, oblékají se do zelené, aby se mohli rychleji a lépe ukrývat, mají do červena zrzavé vlasy. Nosánky mají pěkně nahoru, oči zelené (občas šilhavé), uši špičaté. Někdy pomáhají po nocích s drobnými domácimi pracemi. Ne zadarmo
Poseidon
Pán všech mořských bohů, mořských zvířat i netvorů. Pod hladinou byl svrchovaným vládcem, ani Zeus v jeho říši nesměl a nemohl zasahovat. Byl náladový, někdy příjemný společník, jindy neúprosný ničitel.
Power
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Mocnosti.
Prince
Další z andělských sort, česky známá jako Knížectva.
Punkin
Pumpkin, dýně, pochopitelně správně po halloweensku vyřezaná, svítící a strašící.
Puritus
V hlavní řadě téhle série se jmenula Asha. Aša je zoroastriánský princip - pravda (dobro) a je v protikladu k druj (lež). Takže tenhle Čistý, jak by dalo z latiny přeložit, původnímu víceméně odpovídá.
Pyrosia
Jméno prozrazuje něco od ohně, a taky že ano. V ostatních hrách série je k poznání jako číský/japonský bůh ohně Shukuyuu.
Quetza
Quetzalcoatl, Opeřený had, byl jedním z hlavních božstev středoamerických indiánských kultur. Stvořitel, Učitel, tvůrce kalendáře a ochránce umělců, je toho hodně, co měl na starosti.
Ra
Egyptský bůh Ré - v překladu Slunce - byl tím nejvyšším. Plul každý den ve sluneční lodi po obloze a býval - kromě ohnivého kotouče nad hlavou, nazývaného Vševidoucí oko Réovo, zobrazován se sokolí hlavou.
Rahab
V židovské mytologii dračí monstrum z Rudého moře.
Raphael
Jeden z nejznámějších archandělů. Viz odkaz.
Raykon
reikon je v šintoismu termín pro ducha. Takového, který straší, než se naplní určité podmínky k jeho odchodu.
Razor
Břitva. Výstižný popis. Jinak je původu folklórně japonského, o strašidlo jménem Kamaitachi, Srpová lasička. Ve videohrách se kupodivu vyskytuje často, většinou se ale po něm jmenují bojové techniky.
Redwing
Rudé křídlo není příslušník pověstného leteckého oddílu z Final Fantasy IV., ale pták ohnivák, fénix.
Rhanda
je návštěvnicí z mytologie ostrova Bali. Rangda je královna démonů, zvaných layak, což jsou přes den obyčejní lidé, přes noc vykrádají hroby, přesněji vnitřnosti mrtvých těl, z nichž pak vyrábějí lektvary, jejichž pomocí se mohou proměnit třeba v tygra.
Roksaur
Želva s kamenným krunýřem. Tedy kamenosaurus, z rock.
Roog
Další zmatek, způsobený přepisem z japonštiny. Žádné R, ale L. Tohle Lugh, keltský bůh světla, jeden z nejvyšších.
Rox
Nevím. Vzhledem k tomu, že jde o z hlediska děje podstatné monstrum, mohlo by být vzato od latinského rex, král. Tak si budu myslet, že tomu tak je.
Saggath
Přes několik přepisů je to Ša Wu-ťing, Písečný mnich, tedy jeden z průvodců mnicha Tripitaky ze známého čínského románu Cesta na západ (Opičí král).
Scatha
Scathach byla irská válečnice, která učila bojovým uměním Kúchulaina. Později se stala i jeho tchyní.
Scorpio
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle je Štír.
Scout
Zvěd, ale není mi jasné proč.
Scylla
Obluda z messinské úžiny. Dvanáct noh a šest dlouhých krků příslušně zakončených hlavami. Požírala námořníky, víc detailů v Bestiáři.
Sea Ram
Mořský beran mi v záplavě nejrůznějších mořských příšer mnoho neříká.
Seaboz
V originále Umibozu, mořský mnich, stvoření, které převrací lodi. Mořského mnicha - v obou případech hraje roli vzhled - má i západní kultura
Seraphim
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Serafové.
Seryu
čínsky Qing Long, jeden z nebeských draků, azurový, jemuž přináleží dohled nad východní stranou, jarem a lesním elementem.
Seryuzom
Zombifikovaný seryu.
Seth
U nás známější jako Sutech, pouštní bůh starého Egypta, který zabil svého úspěšnějšího bratra Usira, čímž se v tamních mýtech stal zápornou postavou číslo jedna.
Shadomas
Vypadá to na stažené Shadow master, čili Pán stínů.
Shepp
Podle vzhledu sheep, tedy ovce.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel.
Shogun
Japonský titul vojenského vládce, zastupujícího císaře.
Shoklam
je shock lamb, čili šokující jehněčí.
Shudozi
Shuten-doji byl vládcem japonského nadpřirozeného národa oni.
Silgra
To jméno by mohlo být trochu zmasakrované silver ogre, stříbrný zlobr. V hlavních hrách série se ale jmenuje Ginkaku (Mocné stvoření stříbrného rohu) a přichází ze známé čínské knihy Cesta na západ.
Siren
Známé mořské panny, nahoru slečna, dolů ryba. Jsou řeckého původu a s jejich původem a vzhledem to není zase tak jednoduché. Můžete se o tom přesvědčit v Bestiáři.
Sizzard
Druhá polovina je jasná, lizard, ta první by mohla být od sizzle, což znamená syčet, škvířit se. V obvyklé folklórně mytologické shodě jde samozřejmě o ještěrku ohnivou.
Skare
Plným jménem scarecrow. Strašák na poli.
Skeltos
První slabika je očividně ze slova skeleton. Tedy kostra.
Skuld
Jedna ze skandinávských sudiček, norn. Urd znamená To, co přijde, představuje Budoucnost
Skyfish
Může být povýšením nějaké běžné (u nás) létající ryb, ale nejspíš jde o úkaz, známý mezi kryptozoology a ufology, který připomíná (s menší či větší mírou představivosti) letící rybu.
Slepnir
Jako mnoho jiných bohů, ani starogermánský Ódin nechodí pěšky. Jeho dopravním prostředkem je kůň. Samozřejmě, že ne ledajaký, ale osminohý.
Slumber
Uspavač, folklórní postava, u nás nejvíc známá díky Hansi Christianu Andersenovi. V anglicky mluvících zemích se mu říká Sandman.
Solarius
Sluneční. Ale proč je ten had takový, mi není tak docela jasné.
Speedy
Podle jména - i podle popisu v demonariu lze poznat, že jde o opravdu rychlého démona. Nejrychlejšího.
Sphinx
Dcera Týfóna a Echidny patří k figurám, jež po řecké mytologii zdědil celý svět. Žila poblíž Théb a měla ve zvyku dávat kolemjdoucím vtíravou hádanku o tom, kdo že to ráno chodí po čtyřech, ve dne po dvou a večer po třech. Teprve Oidipús si zachoval chladnou hlavu a odpověděl správně. Sfinx po Oidipově odpovědi hlavu ztratila a skočila do moře. Sfingu převzali Řekové z Východu od Asyřanů a Babylóňanů (Okřídlení býci s lidskými hlavami) a samozřejmě z Egypta. Známá socha z Gízy je ovšem Sešep-anch – živý obraz (panovníka) – odtud jméno.
Starhair
Patrně zosobnění Coma Berenices, Souhvězdí vlasů Bereniky.
Succubus
Středověk a křesťanská démonologie zplodili succuba a incuba jako zlé duchy, (kterým byl někdy přisuzován i původ lidský), jejichž zlé praktiky vyhlížejí z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy.
Surt
Skandinávský ohnivý obr, hlídající ohnivý svět Múspellheim.
Surtzom
Tentýž jako zombie, nejspíš tedy po ragnaroku, severském konci světa, kde bude Surtr stát na straně zlých, kteří to prohrají. Ti hodní, mimochodem, také.
Suzak
Pro změnu čínské souhvězdí, zobrazující tamního fénixe, (japonsky pojmenovaného Suzaku), Rumělkového ptáka, náležícího jižní světové straně.
Suzakzom
Předchozí v zombie formě.
Sylph
Paracelsovo jméno pro elementála vzduchu. Jsou nám svým způsobem z elementárních bytostí nejbližší, neboť dýchají vzduch, jsou ovšem hrubší a nevlídnější než ostatní bytosti.
Talon
Spár, dráp, tedy popis dle užité ptačí zbraně.
Talos
Jeden z prvních robotů, aspoň v mytologii. Byl to z bronzu vyrobený muž, který chránil Krétu. Argonauté, přesněji Médeia, ho uspala, obr spadl a prorazil si nádrž. Tedy urazil si hřeb, který mu uzavíral žíly. Vykrvácel, nebo přišel o pohonné hmoty, vyjde to nastejno.
Tamlin
Mohl - a nemusel - by to být Tamas Lin, postava ze staré skotské pověsti o princezně a návštěvníku z Faerie.
Temptina
Pravděpodobně vytvořeno z temptation, svádění.
Teskarot
Špatně přepsaný aztécký Tezcatlipoca, jeden z Omeceotlových synů a vládce prvního světa, obydleného obry.
Thor
Syn skandinávského nejvyššího boha Ódina, majitel hromového kladiva Mjollni, pán bouří, bůh válečníků a rolníků.
Thumurai
Zadní část jeho jména je ze slova samuraj, což býval japonský bojovník, obdoba evropského rytíře. Přední část je nejspíš (podle vzhledu) z thumb, podle Toma Palečka (Tom Thumb), známého pohádkového hrdiny.
Thundar
Nepatrně upravené slovo thunder, hrom.
Tiamat
V mezopotámských mytologiích byla Tiamat personifikací moře. Také matkou ostatních bohů, s nimiž ovšem – dnes by se to dalo nazvat generačním konfliktem – bojovala, zastoupena armádou oblud, vedenou Kinguem. Jde o demiurgický příběh, představující vznik světa (rozříznutím Tiamaty vznikla země a nebe, z jejich očí řeky Eufrat a Tigris).
Tik Tok
I když je Tik Tok postava z Baumova Čaroděje ze země Oz, (respektive z jeho pokračováná) nese tenhle králíček spíš jméno podle tikotu hodin.
Tior
Jelikož podle záznamu v Demonary vede tenhle démon armádu duchů mrtvých zvířat, mohlo by jeho jméno vycházet z německého Tier, Zvíře. Chabé vysvětlení, ale aspoň nějaké.
Tork
Správně Taowu, což je obluda z pradávné Číny, schopná vidět do minulosti i budoucnosti, s lidskou tváří a tygříma nohama.
Trinos
Tříhlavá dračí obluda.
Tsunami
Cunami znamená japonsky vlna v přístavu a označuje velkou ničivou vlnu, vznikající při zemětřesení, případně při pádu něčeho velkého do moře. Může to být meteorit, nebo i velký sesuv půdy na pobřeží.
Tupon
Zdá se být odvozen od řeckého Týfona. Od obra se sto hlavami si ovšem vzal jen jeho větrnou podstatu, kterou prozrazuje jeho jméno: Týfón znamená vířivý vítr. Ano, tajfun.
Two-Tail
Dvouocasá velká kočka (ne ta z našeho státního znaku), přišla z japonského folklóru. V běžné formě se jí říká bakeneko, někdy však naroste do obřích rozměrů a její ocas se zdvojí; takovou formu pak pojmenovali nekomata.
Undine
Paracelsus tak nazývá vodní démony. I když jsou vodní bytosti obého pohlaví, většinou se v legendách hovoří o vodních dámách, zmiňují se případy jejich manželství s lidmi, do nichž undiny (v touze po duši, neboť jen touto cestou mohou elementární bytosti duši získat) často vstupují. Více v Bestiáři.
Unicorn
Jednorožce, toto nejznámější fantastické zvíře, popisují už ctihodní pánové Ktésias a Plinius. Řecký lékař byl samozřejmě první – podle něj žijí v Hindustánu rychlí oslové bílé barvy, s purpurovou hlavou, modrýma očima a jedným, tříbarevným rohem. Ten je na špici červený, uprostřed černý a u kořene bílý. Více v Bestiáři skutečném.
Urboros
Uroboros byl v původní řecké představě kruhovou řekou, ústící sama do sebe nebo všeobklopujícím oceánem, později, i pod římským vlivem, převládla představa nekonečného hada. Ono od sebe vlnění plazího těla a pohyb vln nejsou zase tak vzdálené. Uroboros se ve středověké Evropě stal nejen symbolem nesmrtelnosti, ale všeho, co kruh může vyjařovat, začátek i konec či nekonečno.
Urd
Jedna ze skandinávských sudiček, norn. Urd znamená Osud, který také představuje.
Uriel
Ne tak populární, přesto také celkem známý archanděl.
Valkyrie
Patří mezi nejznámější ze skandinávských nižších mytologických bytostí. Krásné válečnice, které se na okřídlených koních snášejí po boji na bojiště, aby vybrané duše expedovaly do Valhaly. Po pravdě řečeno, mají toho na starosti mnohem více, dohlížejí na boj od jeho počátku, hlídají ty, kteří nesmějí padnout (aspoň prozatím). To vše dle požadavků samotného Ódina. Mimo boj potom posluhují bojovníkům na nekonečné hostině u stále prostřených stolů Valhaly, kde se řídí pokyny vrchní servírky a Ódinovy manželky bohyně Frigg.
Vampire
čili Nemrtvý, Nosferatu, obecně upír. Také obecně známý, jestli chcete detaily, najdete je v Bestiáři.
Verdani
Poslední ze tří Norn, skandinávských sudiček. Stávající, tedy zosobnění přítomnosti.
Verrito
Berith je pekelník na velkém rudém koni, velící dvaceti šesti legiím. Aspoň podle Šalamounova klíče.
Virgo
Kromě bohů, démonů či zvířat adoptovala tahle hra i hvězdnou oblohu, respektive znamení zvířetníku. Tohle je Panna.
Virtue
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Síly.
Vishnu
Jeden z trojice nejvyšších hinduistických bohů. Mnohdy zobrazován se čtyřma rukama a modrou kůží.
Vomana
V zoroastrismu jde o termín, znamenající dobrou mysl, dobré úmysly.
Vorgia
Je vlastně vodjanoj, východoslovanský vodník. Jen ten přepis z japonštiny pokulhává.
Vrtra
byl drak z indických Véd, který zadržoval světové vodstvo (než byl zlikvidován Indrou).
War Crow
Vrány jsou obvyklými hosty na bojištích. Tahle může být i nějaká konkrétní. Taky nemusí.
War Lion
Může být docela obyčejný lev s přídomkem válečný, nebo taky něco z nějaké východní mytologie. Ale nejsem si jistý.
War Rox
Rox (viz) Válečník.
Warbolt
Mohla by to být skládanka z Warrior a bolt, čili Hromový válečník, vzhled by odpovídal.
Warseal
má z základ mořského savce tuleně, čili seal.
Wartak
V ostatních hrách série se jmenuje Eligor, což už je jasnější: jde o pekelného velkoknížete, velícího šedesáti legiím démonů.
Whiskers
Podle všeho by mělo jít o Bělboha, hypotetické slovanské božstvo, kladný protiklad Černobohovi.
Windfrag
Vzdušný granát. Popis.
Windhook
Podle obrázku je to skřítek, chytající ryby (nejspíš na mušku, coby pstruhy), rybářská terminologie je mi bohužel opravdu cizí, takže budu tiše věřit, že zmíněná technologie lovu má s jeho jménem něco společného.
Windling
Větřík. Těžko říci, jaký má původ.
Windlord
Pánové větru se najdou ve všech mytologiích, takže těžko říci, kterého měli návrháři na mysli.
Windmare
Další noční můra s přídavkem elementu, tady vzdušného.
Wing Rox
Rox (viz) okřídlený.
Witch
je prostě čarodějnice.
Wyregg
Tahle zvláštní potvůrka by mohla mít, podle vzhledu, původ ve Wyvern egg, wyverní vejce.
Yeti
Sněžný muž, jeden z nejoblíbenějších tvorů kryptozoologie, stvoření hledané především v Himalájích a Tibetu, s celou řadou příbuzných po celém světě.
Zebul
je samozřejmě Belzebub, Pán much, původně předžidovský bůh, pozdější pekelný hlavoun. Mouchy nebyly jeho poslušnými podannými, jak by se zdálo a jak je někdy z nepochopení vysvětlováno, naopak, ve své božské roli před nimi chránil.
Zypher
S trochou benevolence by mohlo jít o Zefýra, západní vítr který měli staří Řekové nejraději. Byl ochráncem rostlin. Platil za mírného dobráka.

 

poslední úpravy 29.3.2015

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny